Lena je sedmnáctiletá holka z obyčejné rodiny. První zamilování, tajné noční dobrodružství, magická rána nad Dunajem... Její svět plný snů a touhy rozbije znásilnění. Je to jako špína, která se nedá smýt. Lena si musí projít cestou, která už není jenom obyčejným dospíváním, ale spíš bojem se sebe samou. Okolí ji nechápe a už nikdy úplně nepochopí. Je to Lena, kdo se musí změnit, dospět a pochopit, že není obětí a trest si nezaslouží ona, ale ten, kdo jí to udělal. (Falcon)

F.explorer

Špina - Film založený hlavne na farbách vyvolávajúcich pocity v divákovi a skvelom hereckom výkone Dominiky Morávkovej. Téma je podaná dosť priamočiaro, čo beriem ako malé mínus, ale vzhľadom na schopnosti chápania bežného slovenského diváka to možno bola aj správna voľba. Počas celého filmu môžeme vnímať silné momenty, ktoré sa hrajú s našou ľudskosťou. Jeden zo silných momentov je napr. koniec, kedy dostávame do kontrastu pocit nového a normálneho života s "otupeným/bezcitným" výrazom hlavnej hrdinky. ()

Rockerman

Bravo Terezo Nvotová! Jeden z nejlepších slovenských filmů posledních mnoha let! Natočený bezprostředně, pravdivě. Cítím se znásilněnou, ačkoli si to vůbec nedovedu představit. Chápu, že to zvláště pro mladou dívku musí být především ponižující. Samostatnou kapitolou je pobyt Leny v psychiatrické léčebně. Tedy, jestli to opravdu ve "cvokhausu" vypadá takto, to mě potěš Pánbůh. Hlavně ty skupinová terapie musely pacientům velmi "pomáhat". Mladé režisérce se povedlo zachytit to, jak dnes žije bezprizorní mládež, jejich vulgární slovník a "hodnoty", které sdílí. Nechci moc používat to otřepané, že za našich mladých let to bývalo jinak, ale nedovedu si představit, že by se sedmnáctileté holky v naší době bavily takovým způsobem, jak se bavila Lena se svou kamarádkou na tom mostě! Neříkám, že to je lepší nebo horší, říkám že je to úplně jiné! ()

Majkak

Všechny pochybnosti o tom, že příběh se mohl odehrát tak, jak je natočen vyplývají ze všech předsudků o znásilnění. Scénář je maximálně realistický a chvílemi se blíží hranému dokumentu. Z toho důvodu také nejméně věrohodně vyznívá samotný závěr, resp. i proměna prožívání hlavní hrdinky, která se bez vnější opory přestala cítit jako obětí. To je spíš vzkaz režisérky, jak by se Lena měla cítit. Poměry v psychiatrické léčebně také vyznívají hodně realisticky, a o to depresivněji, protože takovýto způsob terapii vede pouze k prohloubení traumat. Co se týká Roba, jeho patologické prožívání sexuality je vystiženo nejlépe v okamžiku, kdy odmítá dívku, která se nabízí. On nedokáže jinak, potřebuje násilí. ()

Olík

Tereza „Až já bude velká, nebude ze mne selka, ale feministka“ Nvotová a její filmový debut. Chvíli silné plné bezmoci a tísně, chvíli téma vítězí nad formou a celé to působí maličko prázdně. Ale na prvotinu bezesporu dobrá práce. Možná jenom škoda, že představitelka hlavní role (po herecké stránce nemám co vytknout) se rok před tím objevila v dost podobné poloze ve snímku Pirko, ale jinak jsem zvědav, kam dál kroky slečny Nvotové povedou. ()

PEZ

Fajn. Na slovenské pomery určite. Špina je film príbehovo jednoduchý, ale má výpoveď, dobrú hlavnú predstaviteľku a veľmi slušnú kameru. Mňa zaujali najmä exteriérové zábery, ktoré pridali filmu vzdušnosť a zároveň ukázali Bratislavu z trošku iného uhlu. Okrem toho Robo Jakab zahral hajzlíka fakt parádne. Pjoni spravil hudbu a objavil sa na záver aj v malej roličke. Áno, v jadre je to triviálny film, ale má svoju úroveň a ide si svoje. Navyše pár scén z decáku malo silu. U mňa ok a potenciál do budúcna v osobe Terezy Nvotovej. ()

DAPDO

Několikrát ztvárněný téma znásilnění mladé holky, akorát v tomto případě zachycený tak, jak spadnout na dno a skončit na psychiatrii. Připadalo mi to trochu málo uvěřitelný, že učitel znásilní svou žákyni u ní doma, když je plnej barák lidí a ve vedlejší místnosti si povídá matka se synem a na to v klidu odejde. Dobře byly zachycený poměry na psychiatrii, herecký výkony o.k., ale jinak to byla celkem nuda okořeněná nadávkama v situacích, kdy to člověk nečekal. ()

Kingjiri

Surový drámo o "#MeToo" zážitku v pravym slova smyslu - jestli něco mělo být smyslem kampaně, tak tohle a ne průpovídky ženskejch o nadrženejch chlapskejch pohledech nebo trapnnejch vtípcích od chlapů. Čekal jsem však ještě něco víc. Jakkoliv to může znít cynicky, občas jsem se nudil, hlavně u scén ze cvokhausu a nechopil jsem, proč bylo nutný do příběhu tahat postiženýho bráchu. Ale na celovečerní debut v rámci československý kinematografie hodně slušná práce. Třetí hvězda za herecký výkony (Zeleníková v hlavní roli si to pořádně dávala) a atmosféru. ()

emdvojka

Bez cenzúry a okolkov podaná dráma o stratenej nevinnosti, ktorá sa síce odohrala za zvláštnych okolností, ale za to je o to silnejšie nemá spoveď obete, ktorá bez logiky a pevného dôvodu neprezradí to prečo začalo jej šialenstvo a myšlienky na vykúpenie v podobe smrti. Zaujímavo a napínavé vyzobrazenie psychiatrickej nemocnice, kde miesto liečenia ľudí sa im ich trápenie ešte viac prehlbuje. Vulgárne ale cez to pravdivé dialógy medzi ľudmi, ktoré pôsobia prirodzene a ako zo života. Celá myšlienka filmu je však vlastne jednoduchá. Stačí pár minút a celý Vás pohľad na Vec, ktorú ľudia považujú za najväčší pôžitok v živote môže Vám pripadať, ako nočná mora. Nevinnosť a realita totiž delí veľmi tenká hranica. Dobrý film, ktorý vo Vás určite niečo zanechá. ()

Biopler

Intímna štúdia devy, ktorá sa natoľko uzavrie do seba, až je to neznesiteľné. Prečo až tak? Je to zámer režisérky, že to na dostatočne veľkej ploche neobjasní? Fakt sa natíska divácka otázka - máme si len domýšľať čo sa odohráva v jej hlave a neobjasní nám to ani pobyt na psychiatrii? Motív učiteľa k nekalému skutku je nejasný... to mu len preplo? Načo potom chodí na diskotéky? Potrebuje tak šialene riskovať? Toto sú faily ináč veľmi dobrého filmového debutu Nvotovej, v ktorom je cez vulgárne prejavy vyjadrená prázdnota dnešných tínedžrov, ktorí občas končia až na psychiatrii, no druhým dychom treba dodať, že sa tým aj nepriamo poukazuje na slabinu scenára, keď ho až tak hutne treba vyplniť nadávkami. V snímke žiari Dominika v jej one-woman-show, zdatne sekunduje nadržaná kamoška Rakovská či matka v podaní Šiškovej. ()

Maximilianus

Film dobrý, ale stále mi na ňom niečo chýbalo aby som dal 4*. Herecké výkony prekvapivo dobré, aj keď sem tam sa vyskytlo mierne zakolísanie, najmä u mladých hercov ale inak fajn. Nebolo to dokonalé ale na 7/10 bez debaty. 7,2/10. ()

Flexaret

Promarněný potenciál. Dokážu pochopit úspěch filmu u kritiky, za rok 2017 u nás opravdu kvalitnější snímek nevznikl. Co ale nedokážu ignorovat je fakt, že film má spoustu dramaturgických a režijních lapsů, které nelze přehlédnout. Motivace hlavní postavy a jejího okolí jsou načrtnuty dost ledabyle (zjevně se vystříhávali celé pasáže, jinak si do nedokážu vysvětlit). A zřejmě nejhorší je bulvární vykreslení onoho "selhání systému," kdy opět dochází k démonizování místo ukázání příčin, proč k tomu selhávání vůbec dochází. Dost často se zde vyskytují přívlastky jako realističnost či autenticita, které se staly synonymem pro kvalitu. Silné téma a syrový look samy o sobě kvalitní film dohromady nevytvoří, pokud selhává film ve vystavění funkčního světa. Silné drama by mělo stát na psychologicky propracovaných postavách, ne na jednorozměrných charakterových typech někdy až na hranici karikatury. Je to zkrátka další smutný případ toho, kdy by prospěl delší vývoj scénáře, ale touha dotáhnout studentský film do formátu celovečerního debutu je silnější. ()

Psycho.R

Největší vtip akademiků byl, když tohle nominovali na tolik Lvů. Antirealita, přehrávání herců, chování postav. Film, kterej by mě takhle štval jsem dlouho neviděl. ()

denulik

Konečne film našej proveniencie, ktorý presne vie, čo chce povedať. S jeho odkazom môžeme a nemusíme súhlasiť, ale aspoň tam ten odkaz je. Je to emočne silné, a pritom citovo nevydiera. Klobúk dole pred slečnou Nvotovou. ()

crap

Pět hvězd si zaslouží hlavní herecký výkon, který byl naprosto zdrcující a na světové úrovni. Někdy mi scénář trošku haproval, ale těch chvil bylo málo. To hlavní je důležitost ocenit režii a pojetí filmu, která mi zde přišla opravdu velmi profesionální jako jsem už dlouho u českého či slovenského filmu neviděla. Za tohle klobouk dolů, mám radost, že se konečně zase můžeme v cizině čím pochlubit. ()

Ewík

43.LFŠUH - 3.8.2017 - Hodně silný snímek s vyzrálým pohledem na věc. Je velmi dobře vidět vývoj postavy a jejího okolí. A to je ještě slabý odvar, protože to, co se děje uvnitř uzavřené dívky je mnohem větší temný kolotoč... Líbí se mi, že film není jenom o tom být oběť, jaká jsem chudinka a jací jsou všichni omezení, ale i o různých pohledech a reakcích okolí a o tom najít v sobě sílu a něco s tím udělat. ()

Režisérka Špíny chystá nový film

Režisérka Špíny chystá nový film

15.11.2018

Tereza Nvotová zvládla v minulém roce uvést do kin rovnou dva celovečerní snímky, drama Špína a pak dokumentární počin Mečiar.  Oba filmy zaznamenaly relativní úspěch, a to jak u kritiků, tak i u… (více)

25. Dny evropského filmu

25. Dny evropského filmu

02.04.2018

Již 25. rokem nabízí Dny evropského filmu to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos promítnou 49 filmů z různých koutů Evropy. Snímky rozdělené do 7 programových sekcí reflektují… (více)

25. Český lev - výsledky

25. Český lev - výsledky

10.03.2018

Famufest otevře brány do pekla

Famufest otevře brány do pekla

13.11.2017

Film o vyrůstání ve vietnamské komunitě, cesta dvou ukrajinských uprchlíků za svobodou nebo experimentální pohled na socialistickou architekturu, to vše a dalších více než 120 filmů nabídne 34.… (více)