Smrt ve tmě 2

• USA Don't Breathe 2 (více)

Pokračování úspěšného hororu se odehrává několik let od násilného vniknutí do domu, kde Norman Nordstrom (Stephen Lang) žije v tichém ústraní, dokud ho nedostihnou vlastní hříchy z minulosti. (Falcon)

coscarelli

Fede asi stál pri natáčaní chrbtom a isto mal dlhý hovor. "JEHO" chlapci - bez poriadnej taktovky- to zneužili A? Spáchali obvarenú sterilku. Nie je to už použiteľné, no kto chce, neberiem. U mňa motyka. ()

sedm.1

Don´t Breathe Fede Alvareze byla thrillerová pecka, a upřímně, i toto pokračování mohu zařadit mezi ty mírně nadprůměrnější žánrovky, ovšem na rozdíl právě od jedničky jsem zde našel pár vykutáleností, které mi úplně nesedli, a které poměrně dost ovlivnili můj výsledný dojem. Tím každopádně nejzásadnějším problémem pro mě nicméně znamenal fakt, že z ústředního záporáka z prvního dílu se stal ve dvojce ústřední kladný hrdina. To jako sakra vážně? To už tu párkrát bylo a nikdy to na přesvědčivosti příliš nezískalo, a to přestože to už v prvním díle nebylo s tím záporáctvím až tak jednoznačné, ale prostě mě tato charakterová přeměna jednotlivých postav vůbec nesedí a zde tomu nebylo jinak. Dále mě neoslovila ani žánrová změna, kdy se z hororového thrilleru stal ve dvojce thriller akční, což ve výsledku znamenalo úbytek hororových ingrediencí, a naopak přibylo soubojů, nehledě na to, že co tu předváděl slepý hlavní hrdina, tak zatímco znovu v jedničce to jeho počínání působilo ještě poměrně přesvědčivě, tak zde se z něj stal doslova super hrdina, kdy jsem se při několika scénách musel fakt už až pohrdavě ušklíbnout, do čeho byli tvůrci schopni toho slepce uvrtat. Nicméně alespoň že ona akce působila docela dobře, intenzivně, nekompromisně a krvavě, což já rád. Herecky je to ale jinak fajn, atmosféra mě též hodně bavila, taková správná syrová a nekompromisní jízda, no a co se týče samotné zápletky, ta měla spád, nabídla i nějaké to překvápko, rozhodně tedy nenudila a klidně se tak vzhledem k potitulkové scéně se Stephenem Langem setkám rád i potřetí. ()

Kienast

Dvojka Dont Breathe je vlastně to samé jako jednička,  jenže tam kde byla jednička napínavá (hororová) je dvojka akčnější a hlavně nejdůležitější rozdíl je v tom, že tady fandíte Langově postavě, což v jedničce mohl jen inseminátor, který má na "tajňáka" schovanou ve sklepě holku. Dvojka je důstojné pokračování, které předešlému dílu nedělá ostudu. Spokojených 6/10 ()

666Carnage

O něco horší než první díl, ale rozhodně není moc pozadu. Slušná atmosféra i vraždy. Scénář sice trošku pokulhává, ale změna v anti hrdinu byla docela zajímavá.  Rozhodně stojí za pozornost pokud se líbila jednička a rozhodně je to z toho lepšího soudku, co nám za poslední roky bylo nabídnuto. 70% ()

borec999

Či sa vám film bude alebo nebude páčiť závisí vo veľkej miere od toho, či dokážete prekusnúť, že Langov slepec je pre tentokrát za toho dobrého. Inak je to takmer o tom istom ako v jednotke. Jeden dom, prepadnutie, boj s lupičmi... Logika miestami nefunguje 100%ne (Lang vyskakuje na svojich protivníkov z tých najnepravdepodobnejších skrýš podľa toho ako sa to hodí scenáristovi a okrem toho sa vo vypätých situáciách orientuje rýchlejšie a lepšie ako jeho vidiaci protivníci), takže sa nad tým netreba zamýšľať až tak do hĺbky. Moment prekvapenia ktorý bol prítomný v jednotke, v dvojke samozrejme už absentuje, ale vynímajúc tieto nedostatky je Muž v temnote 2 pomerne vydareným sequelom. Sayagues sa pri Fedem Alvarezovi zjavne učil veľmi dobre, film režijne ukočíroval a ponúkol dostatočne drsnú,bezútešnú,surovú a vo veľa scénach aj napínavú jazdu. Lang hrá výborne (a prekvapivo vo svojich 68 rokoch ani v jednej z akčných/bojových scén nepôsobí na smiech) a ani scenár s adoptovaným dievčatkom a biologickými rodičmi prahnúcimi po jej záchrane (chválim celkom pekný zvrat v druhej polovici týkajúci sa motivácie rodičov) nie je úplne na zahodenie. Vo výsledku teda na moje veľké prekvapenie okej, ale ďalej už by som sériu nechal na pokoji a nesilil to... Príbeh sa celkom pekne uzavrel a úprimne si neviem predstaviť čo by nám ešte tvorcovia v prípadnej trojke chceli rozpovedať... 70% a slabšie 4* ()

Han22

Pokračování Smrti ve tmě je opět pořádná řezničina, u které jsem se rozhodně nenudil. Na můj vkus už to ale bylo těžce přehané. Psychopat z jedničky je nyní relativně hodný, vychovává adoptovanou dcerku! Pro tu si přijdou žoldáci, které vede její skutečný otec a slepý dědula se víceméně úspěšně brání skupině nasraných, agresivních, po zuby ozbrojených vojáků. Na prdel to dostává definitivně v poslední půlhodině, kdy se objasní důvod únosu (která matka by tohle proboha udělala?) a kde stařík úspěšně likviduje žoldáky v jejich domě, přičemž využívá snad superschopnosti nepodobné Daredevilovi či jednomu filmu s Rutgerem Hauerem. Prostě kravina, zkuste si poslepu dojít jen na konec bytu, aniž byste do něčeho nevrazili. Čili zábava, ale mozek u ní fakt trpí. ()

Wally

O fous horší než jednička, která byla sakra originální... Tady už člověk trošku ví, co ho čeká. I tak si na druhou stranu film nezaslouží ani ty tři průměrné hvězdy. Je to tak 3 a půl se zaokrouhlením nahoru... ()

iXtr3m3

Samozrejme slabšie ako prvá časť, ale stále seriózne neúprosné, drsné, temné, len mimo "hlavný dom" už naozaj nerealistické. Na druhú stranu, Stephen Lang na svoj vek vyzerá stále fantasticky. ()

Dallon

Někdy to má zajímavou a nápaditou kameru. Atmosféra tu pořád skvěle funguje, někdy to má zajímavou kompozici. Ale ničí to hloupý a opakující se příběh, který jsem viděli Xkrát. A největší problém je, že je to podle mě naprosto zbytečné pokračování, o které skoro nikdo nestál. Hloupý a nudný příběh. 4/10 ()

Corpsegrinder

Akčnější, krvavější, ale o trochu nesmyslnější než jednička. První díl měl atmosféru a uměl budovat napětí pomalejším tempem, tohle je dělaný pro publikum co o takový věci nestojí. Je to zábavný ale zhruba po polovině filmu pohyb staříka už nedává smysl a obzvlášt po přesunu do hotelu kde to nezná ale i tak nemá problém to tam trochu pokosit Rambo stylem. To že je z něj teď v uvozovkách kladná postava mi bylo nějak jedno. Trochu zbytečnej film, né každej úspěšnej levnej horor potřebuje a musí mít pokračování, což asi v USA moc nechápou. Ale na jedno podívání zabaví. ()

AdamesWWE

[8.5/10] Po dosť dobrej prvej časti som mal mierne obavy z pokračovania, nie vždy to výjde tak ako má, ale v tomto prípade to vypálilo na plné obrátky a z môjho pohľadu dvojka prekonáva svojho predchodcu, tento film ma bavil o dosť viac. Príbeh je dosť podobný, vieme zhruba čo od toho očakávať, prvá polka filmu sa nesie v podobnom duchu jednotky, ale druhá polovica, to už je iné cafe. Čakal som všelijaké rozuzlenie deju, ale nečakal som to, čo tvorcovia ukázali. Mne to vyhovovali, celý čas bol film veľmi zaujímavý, dej ma vtiahol hned na začiatku a zvedavo som sledoval, čo bude nasledovať. Musím pochváliť aj krvavé scény, ktoré sú na špičkovej úrovni, kreativita neni svetoborná, ale prevedenie a brutalita to kompenzuje. ()

HonzysKISS

Druhý díl se opravdu moc nepovedl. Je to tím, že šel nesprávným směrem. Náš hrdina si tentokrát hraje opravdu na hrdinu, což mi vůbec nesedí. Natočené je to taky nic moc. Zdálo se mi, že je to od začátku strašně natahované. Dokonce ani ta brutalita tu není, jenom se tu spíš bitkaří. Jediné, co se mi asi líbilo, byla pointa těch zfetovaných „kuchařů“.  50/100 ()

Marius_ss

3,5/5 aby som bol presný. Začiatok mi prišiel trochu nemastný-neslaný, ale postupne, to začalo naberať grády až sa z toho vykľul kvalitný nadpriemerný temný thriller. Koniec bol... drsný. Vydarené pokračovanie, ktoré nie je horšie (skôr lepšie) ako jednotka. ()

mclenin

Prvý diel Dont Breathe dokázal zaujať hneď niekoľkými prvkami, ktoré vyústili do pomerne uveriteľného a komplexného (hororového) príbehu. Keďže sa skončil otvorene, bolo zrejmé, že druhý diel na seba nenechá dlho čakať. Dvojka pritom v podstate takmer nenadväzuje na prvý diel ale vydáva sa novou cestou a divák, ktorý nevidel prvý diel v podstate o nič neprichádza. Teda, v porovnaní s prvým dielom prichádza vlastne o veľa, nakoľko druhý diel síce solídne obstojí aj samostatne, avšak nie je tak dobrý ako jeho starší súrodenec. Oceňujem tvorivý posun vpred, kde film predstavuje taký revenge redemption arch hlavnej postavy, má to drive, má to spád, nenudí, ale v detailoch je hlúpy, miestami trápny a klišé (predovšetkým v závere). Tam kde prvý diel dokázal v medziach akceptovateľnej reality pritlačiť na hororovú strunu, druhý diel sa vrhá bezhlavo do akčných scén, prekračuje medze uveriteľného a stráca na hororovosti, čo je na jednej strane s ohľadom na koncept filmu pochopiteľne, avšak zároveň je to škoda. Vo výsledku, bavil som sa, no raz vidieť stačilo. (P.S. za čestnú zmienku stojí scéna schovávačky v dome na jeden záber, ktorá je luxusná) ()

Strandmon

Za mě o něco lepší než první díl. Zatímco jednička trpěla na spoustu nelogičností a ke konci už byla trochu natahovaná, tak dvojka se z těchto chyb dokázala poučit a servíruje intenzivní a atmosférickou podívanou , která nabízí i trochu hravější, nápaditější a brutálnější likvidování postav. Ze Stephana Langa je sice najednou kladná postava, ale film nám celou dobu jasně dává najevo, že činy z minulosti mu rozhodně nebyly odpuštěny, takže to mi nějak nevadilo. Skvěle to odsýpá, vizuál a kamera jsou perfektní a konec byl přesně takový, jaký jsem čekal a v jaký jsem doufal, takže za mě palec nahoru. ()

MiaMahoney

Starého Zmrda ve tmě neopustily biologické hodiny ani po sedmdesátce, a tak teď vychovává malou Xenu pro hostilní místo zvané svět. V kulisách malebného Dytrojtu tak rebelka úspěšně pomáhá “taťuldovi” bránit barák ryloudyd a nakonec se prokudlí a promačetuje až do samého volebního (slovní základ “vole”) stanu Pirátské strany, kde ji čeká příjemné, doslova za srdce beroucí překvapení. Malá Xena se pak musí rozhodnout, jestli je lepší mít za papínka Bartoše a stát se podobně vyrachtanou, neomarxistickou smažkou, nebo žít pod bitchem otrokáře a potit krev na cvičišti, na bojišti a introvertit nadosmrti. Jak se rozhodne, se dozvíme po reklamě na práci pro Frontex, na elektromobil, zbrusu novou kolekci burek s vyšitým listem marjány a krmivo pro všechny potvory žijící v dredech. #NevolLevičáckéSmažky2021 ()

dan4815

Bylo nebylo,  Mé auto se rozbilo,   U televize jsem seděl,   Aniž bych o té plechové kurvě věděl.   …   Film jsem se strachem sledoval,   Neb mi servisák cenu zavolal,   Mé znechucení pokračovalo,   Když dítě se nelogicky chovalo,   Slepec jen poslepu mával,   Z obětí se linul zbytečný kravál.   Přistihl jsem se u mobilního Soliteru,   Zbytková pozornost byla věnována na reklamu.   Z filmu jsem měl trochu hovno,   Intelektuálně mi to nebylo rovno.   Tak nějak tuším, že tato nominováni hodná epopej se scvrkne do jednoho textového bloku. Hned na úvod bych si zapolemizoval. Je neuvěřitelné, jak se druhá dekáda nového tisíciletí filmově proměnila. Velmi silně to lze vycítit u hororů, kdy snaha diváka napnout jej a dovést ho k šílenství skrze jeho pracující mysl, vystřídalo CGI a lekačky. A na mě to jednoduše nefunguje a takové horory nikdy rád mít nebudu. První díl této filmové série byl zvláštním úkazem, že lze spojit lekačky se zajímavým příběhem. Obvykle to moc dobře nejde. Prvotina měla tu výhodu, že přišla s docela dobrou myšlenkou a vytvořeným světem - vloupání do domu starého válečného veterána, který se s nikým srát nebude stejně tak, jak s mentální elitou Irácké pouště. Scénáristovi se podařilo udržet tempo a na samotném konci filmu jsem necítil žádnou hořkost. Druhý díl je na tom o poznání hůře. Snaha přijít s pokračováním byla asi příliš silná, zároveň však scénáristům chyběla múza. Vzali nosné prvky z prvního dílu, a naroubovali na ně jiné prostředí a příběh. Je škoda, že oproti jedničce pokračování nabízí absurdnější zápletku v podobě feťáků, kteří chodí půl dne po domě, hrají si na schovku, poté si užijí chvilku nadvlády nad zapikanými a následně jsou neuvěřitelně dlouhou dobu mláceni a bodáni slepcem, kterému se do půl minuty zahojí i zlomená páteř. To samé platí naopak. Ubírá to na pocitu reálnosti. Kdyby autoři šetřili se smrtelnými ránami, divák by s každým jedinečným zraněním měl větší obavy o hlavní postavu. Také jeho slepotu jsem mu nevěřil, neboť chodil a orientoval se v prostoru lépe než já, když si zapomenu doma astigmatické, na mé hlavě neslušivě veliké brýle. Musím uznat, že film má zvraty, které jsem nepředpokládal a místy je atmosféra budována poměrně slušně. Vraždění k této sérii patří, ale myslím si, že kdyby ho bylo méně, nebo by se mu nedávalo tolik prostoru, divák by pak měl prostor pro zamyšlení se nad psychologickou stránkou věci. I tak jsem byl docela spokojen, protože šlo o rozšiřující příběh prvního dílu. Kdyby druhý díl byl prvním a jediným dílem, tak bych byl zklamán o poznání víc. ()