Mise

• Česko Misie (více)

Silné a velmi vzrušující drama, ve kterém hrají hlavní role nositelé Oscarů Robert De Niro (Lovec jelenů, Zuřící býk) a Jeremy Irons (Zvrat štěstěny, Příliš dokonalá podoba, Kafka). V hlubině amazonských pralesů se v 18. století usiluje bývalý obchodník vzdělávat zaostalé indiány. Když je život domorodých obyvatel ohrožen, musí se však obrátit k meči a zapomenout na modlitby... (Rangelone Film)

Jack.Pott

Věrohodné, průzračné. "Pěstujete zemědělské plodiny, vyrábíte kvalitní hudební nástroje... Otče, vaše misie má jistě velké příjmy - jak s nimi nakládáte?" "Sdílíme je všichni společně, rovným dílem, jsme společenství." "Aha, už si vzpomínám, existuje skupina francouzských radikálů, kteří hlásají tuhle teorii..." "Vaše eminence, ale to byla praxe prvních křesťanů." A proti tomuhle dokonalému kristovskému komunismu stojí římsko-katolická církev, ztvrdlá stejně jako srdce monarchů. "Uvědom si, že nejsme členy demokracie. Jsme členy řádu! Buďto mi budeš bezvýhradně poslušný, anebo odejdi." Druhá polovina Misie, tedy ozbrojený střet půvabného dělného lidu s brutální mocí, mě bavila méně. Je jistě těžké rozhodnout se, zda bojovat, anebo se spolehnout na ryzí lásku a nenásilí, když mají ženy a děti skončit v otroctví. Přesto je mým momentálním závěrem, že v tomto případě měl pravdu idealistický jezuita Garbriel, když chtěl zlu čelit vznešeným zpěvem, dojemnou svorností a vírou. Nádherná duchovní hudba ostatně ochromuje primitivy a technokratiy moci během filmu několikrát. Až jsem si vzpomněl na Polanského Pianistu a koncovou scénu, kdy esesák pokorně naslouchá klavírnímu mistrovství zuboženého koncentráčníka. ()

Gortyna

Před pětadvaceti lety mě film naprosto uchvátil a dal bych mu asi devět hvězdiček. Dneska respektuju jeho vizuální stránku, ale byl to prvoplánový, mohutný útok na city: indiánské děti pláčou, kněz s monstrancí, za zády oheň, kráčí neohroženě proti dělům... De Niro v klidu umírá a umře, až když padne Irons... Tu hlavu pěkně položí... Prostředky jsou nesrovnatelné, samozřejmě, ale stejně prvoplánové byly Vávrovy filmy: Mistr Jan Hus nebo Sokolovo. Ve spojení s neodolatelnou Morriconeho hudbou tak tak, že nepíšu o náběhu ke kýči. Není hodnocení filmů taky záležitostí věku? ()

yangzhening

Jakto, že jsem to neviděl dříve? Nejen soundtrack by Mr. Morricone dělá z tohohle filmu klasiku žánru. A pozor, nejedná se o lacinou levičárnu á la Milionář s chatrče! ()

Marquis

nádherné prostředí, příběh je propagandou církve pro západní civilizaci. Lež od začátku do konce. Dobře to vystihl uživatel Jestřabík. Dle mého to bylo církví z velké části zainvestováno. ()

calculus

Silné, až zdrcující. Válka Guarani byla snad ještě horší než evropská vlna inkvizice. Jezuité mocenským čistkám pod záštitou katolíků rovněž neunikli, krátce poté byl řád postaven mimo zákon. ()

muti

cesta za odpustenim moze byt narocna a musime su ju vyslapat sami. bojovat proti nespravodlivosti sa da viacerymi sposobmi, ako mozme vidiet vo filme - bud sa da hajit mecom alebo mierom. avsak, kto ostane zit a kto ostane medzi mrtvymi? ()

Hruskovice

Jednou jsem si dal za cíl vidět "všechny" filmy, v kterých dělal/dělá hudbu pan velký, Ennio Morricone, snad to zvládnu. Jinak k tomuto filmu jsem přišel úplnou náhodou neměl jsem o něm ponětí, o čem je, kdo v něm hraje atd. Nepopsatelný pocit, ještě teď mě mrazí ze závěrečných scén. 5,5/5 ()

Max Q.

Krásný film o pokání, víře, svědomí... Pro ateisty snad ukázka toho, že církev nejsou jen ti vysoce postavení preláti, do kterých je snadné se trefovat, ale hlavně obyčejní kněží, poskytující útěchu a v tomto případě především vzdělání ostatním lidem. Nádherná hudba a nádherná příroda, zkrátka takový filmový drahokam. ()

v3s

Po třetím shlédnutí v rozpětí 20 let musím říct, že čím dál lepší a lepší. Skvelé herecké výkony, scénář, výprava, jen ta hudba od mistra mistrů mě místy až rušila. Ale to je čistě subjektivní a dá se to přejít. Zpráva o bolestné lidskosti je na prvním místě a byla předána hluboko do duše. ()

DonBraso

Žádná velká hitparáda to tedy zase nebyla.Film mě nalákal na ustřední duo De Niro a Irons.Což vo to,ty dva utáhnout velký břímě,přesto bohužel díky docela hluchým místům ve filmu,kde se spíše kochalo krásnou krajinou,z toho pomalu vznikal dokument.Co je prostě fakt, je to,že hudba od Morricone je tu zase bravurní.Bohužel ačkoliv je téma zajímavé,tak neřekne nic víc,co člověk už ví.Tak čeká,jakou stylizací režisér vyrukuje.Pro někoho možná může být naprosto zbytečná postava co hrál Liam Neeson,který je tam doopravdy na výplň a řekne tak tři věty,ikdyž v té době nebyl ještě nějak moc slavný.Nejsilnější moment zahrál De Niro,kdy nese přivázaný harampádí kolem krku až na horu do džungle s krásnou scenérií vodopádů.Nad filmem jsem určitě nechtěl nějak filozofovat,pač to nemá cenu.Jestli je víra taká či ne,Indiáni byly vždycky vytlačováni.Bohužel to zvířata jsou neustále stovky let a film se o nich netočí.Jak jsem psal,pamatuji si jednu scénku s De Nirem,hudbu a Ironse jako kněze.To je docela málo,přesto určitě nejsem naštvaný,dám ještě přednost filmu Vražedná pole od Joffého,ale čekám naprosto totožný snímek svým pojetím.70% ()

Vlado_B

Nádherný film, silný zážitok a veľké emócie. Tak veľa povedaného tak málo slovami. Hudba geniálna, herci skvelí, kamera tiež. ()

emilkac

vyborny film o smutných udalostiach ktoré sa odohrali v minulosti. Film rozpráva o nespravodlivosti páchanej na indiánoch a nehýnucej vrúcnej oddanosti. Dalšou skvelou pasážou filmu je aj pokánie ustrednej postavy stvárnenej nadmieru vynikajúcim Robertom De Nirom. Jeho kajúcnost vpúšta krv do žíl tohto navždy skvelého filmu, ktorý je rovnako poučný ako aj oslobudzujúci! hold majstrovskemu dielku ktoré sa davnejšie vídali častejsie ako dnes.... ()

judel

nádherně nasnímaný a výborně zahraný film o tom, že Bůh je láska a víra není církev. A když už jsme u toho Boha, nesmim zapomenout na božského Ennia Morriconeho. Film s nejlepší filmovou hudbou všech dob! Pastva pro oči, pro uši a pro duši. ()

DonFrolimo

Klenot džungle, najmě lidské a se smrtícím chladem...nebo žárem? Každopádně jeden z největších skvostů světové kinematografie. Nejen, že je to - blbě řečeno - lidský par excellance - taky je to kurvadobře natočený. Film s velkým F, velkým I, velkým L, velkým M a velkým ! ()

Evbad

Parádní příběh o pokání, víře, falešnosti církve a nenasytnosti lidí. Co se za těch 250 let změnilo? Odpověď dodejte sami. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration