Reklama

Reklama

Apokalypsa První světová válka: Verdun

(TV film)
  • Česko Apokalypsa Verdun (více)
Dokumentární / Historický
Francie, 2015, 2x45 min

Obsahy(1)

1. část - Krveprolití: Konec roku 1915. Boje na západní frontě se přeměnily v zákopovou, poziční válku. Opevnění se táhnou v délce 750 kilometrů od belgického pobřeží po švýcarské hranice. Němci okupují velkou část Belgie, Lucembursko a deset francouzských departmánů. Každá z bojujících stran doufá v rozhodující bitvu, která jí zajistí vítězství. Francouzští i britští velitelé se domnívají, že toto globální krveprolití může ukončit jen rozhodující masivní ofenziva. Právě takovou chystají na Sommě. Ale Němci je předešli. 21. února 1916 se pokusili o rozsáhlý průlom proti verdunskému pevnostnímu pásmu ve východní Francii. Francouzi se nečekaně postavili na odpor a Němce se jím podařilo zadržovat. Po krátkém váhání se fronta zkonsolidovala a novým velitelem Verdunu se stal generál Philippe Pétain.
2. část - Iluze: Ukazuje se, že „rozhodující bitva“ je pouhou iluzí. Pétainovi se podařilo vyřešit logistické problémy verdunské fronty, ale Němcům síly zatím neubývají. Pétain má k dispozici 4000 nákladních aut, které nepřetržitě zásobují obránce vším možným materiálem. Verdun se stane zakrátko symbolem hrdinství francouzských pěšáků a dělostřelců. A to symbolem trvalým, který se vepíše do francouzské národní paměti. Ofenziva na Sommě začala až 1. července 1916. I ona měla změnit průběh války. Stala se z ní však dlouhá a mučivá epizoda, kterou nakonec zastavilo špatné počasí a vyčerpání bojujících stran. Vysloužila si predikát „nejkrvavější bitva Velké války“. Ztráty Britů, Francouzů a Němců se odhadují na jeden milion mrtvých, raněných a pohřešovaných… (Česká televize)

(více)

Recenze (14)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Celá sága Apokalypsa je výnimočné dielo a toto za ním nezaostáva. Až sa zastavuje dych, keď sa pozeráte na mužov v modrých francúzskych farbách, ako si fajčia v zákope alebo sa usmievajú do kamery a tešia sa na to, čo ich čaká. A čaká ich už len to, že už nebudú. Takéto dokumenty treba vysielať v školách, aby sa študenti nielen niečo naučili, ale aby sa im vojna nezdala taká vzdialená. A hlavne, aby sa im hnusila a nikdy ju nechceli zažiť. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Pěkný speciál v rámci cyklu APOCALYPSE, sérii výjimečné předně sbírkou kolorizovaných dobových záběrů. Předmět je tu téměř rok dlouhá bitva o historicky významné městečko Verdun, která byla němci záměrně navržená jako maximální masomlýnek, stála stovky tisíc mrtvých a změnila vše kolem v totální Mordor krajinu - impozantní peklo na zemi, přesně jak na obrazu od Lerouxe. Přesto, že podobně tvrdých táhlých střetů byla v první světové řada, pro mě byl právě Verdun asi vůbec nejzajímavější pasáží z vyprávění Dana Carlina a tady to fajn doplňek o vizuál. ()

Reklama

Forsberg11 

všechny recenze uživatele

Ďalší skvelý dokument zo série Apocalypse. Ono to po obsahovej stránke nie je nič, čo by ste sa nedozvedeli kdekoľvek inde, ale je to podané tak pútavým a prehľadným spôsobom, že to pochopí aj človek ktorý o Veľkej vojne takmer nič nevie. No a samotné autentické zábery doplnené o farbu a zvuk sú nie na päť ale minimálne sedem hviezd. Ani som netušil, že už v tej dobe sa natáčalo tak veľa a detailne. Rachot delostreleckej prípravy mám v hlave doteraz... 95 %!! ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Hrůzostrašná bitva, jejíž vžitý název dle lokace, kde se odehrála, dodnes představuje synonymum pro masakr, zmar a válečnou vřavu. Povedený dokument, který dosti detailně rozebírá veškeré dění kolem Verdunu a německé operace Gericht. Tolik příběhů je známých z nejrůznějších bitev 1. světové války a žádný z nich si filmoví tvůrci nejsou schopni vzít a kvalitně jej zfilmovat... Je to škoda. ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Po prvej svetovej sa tvorcovia rozhodli spraviť dvojdielny dokument o The Battle of Verdun, o jednej z najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny na západnom fronte. Pozrieme sa tu detailnejšie na krutý boj, ktorý je tiež známi aj ako Verdunský mlynček na mäso. Perfektná grafika, ktorá nás zoznámi s bojiskom a taktikou je aj tu doplnená o perfektné dobové kolorované zábery a ponuka skutočne pôsobivý zážitok. 90% - 5* ()

Galerie (41)

Reklama

Reklama