Malý řezník

Mäsiarsky učeň

Komedie / Drama / Psychologický

Irsko / USA, 1997, 106 min

Komentář po x letech od několikerého zhlédnutí. Jeden z mých vůbec nejoblíbenějších filmů, který jsem poprvé viděla tuším na ČT a HBO s dabingem. I když mám DVD s pův. verzí, tak dabing se mi tak "zaryl", že ho preferuju. V malé, ale zásadní roli Sinéad O'Connor. Titulní píseň Butcher Boy je skvělá, stejně jako celý soundtrack. Výborně zadaptovaná knižní předloha, která je taky dost povedená. Herecky nesmírně silné. Stephen Rea, Fiona Shaw, dětští herci... Vykreslení irského zapadákova a katolických kněží, kteří nejsou tak úplně v pořádku. Výborná kritika pánbíčkářství. Jo a hlavní hrdina je vlastně sympaťák. Je to děsivé, ale je to tak.(13.7.2014)

Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec jsem se rozhodl pro tři. Tento ke konci hodně brutální film je skutečně jen malinko nadprůměrný. Dá se říct, že jde o jakousi kombinaci filmů "Páni kluci" a "Dobrý synek" a v něčem to připomíná i "Knoflíkovou válku". A řadu dalších (Amarcord, Pán much, Stůj při mně, Stalo se v Blue River, Domácí štěstí a mohl bych pokračovat dál). Právě v tom je ten problém - příběh vám bude na mnoha místech něco připomínat, a to není pro film dobrá vizitka. Ovšem jestli je na tomhle filmu něco skutečně skvělého, tak obdivuhodný výběr hudby. 60 %(11.4.2003)

zajímavě zpracovaný námět, kam to dotáhne mladý hoch, když vyrůstá v rozpadající se rodině v katolickém Irsku a navíc v době ohrožení studenou válkou. Hlavní hrdina je dobře zahraný a uvěřitelný, stejně jako ostatní role, ale pro ně to bylo jednodušší. Čekal jsem větší drsňárnu, ale výsledek byl decentní. Humor tohoto filmu mi seděl dobře a čtyří hvězdičky si určitě zaslouží.(10.6.2011)

Mäsiarsky učeň vám miestami môže liezť na nervy. V hlavnej úlohe je totiž malý nesympatický ryšavý sociopat. Podobných ste možno zažili kedysi na základnej škole. Triednych outsiderov, na ktorých sa všetci občas dívali cez prsty, pretože sa od nich nedalo čakať nič dobré. A kto by o takom človeku chcel vidieť film zameraný výhradne naňho? Scenár je navyše dosť ukecaný. Hlavný hrdina hľadá útechu vo svojej fantázií a tak sa rozpráva s Pannou Máriou, mimozemšťanmi a dokonca aj s rozprávačom. A všetci do jedného majú pomerne otravný írsky prízvuk. Ale to nie sú žiadne objektívne chyby filmu, tým je práveže zaujímavý. To ho robí svojským! Neberie sa totiž úplne vážne. Tempo aj obsah má nespútané ako divoká rieka. Ak ho spočiatku budete pokladať za obyčajný príbeh jedného chlapca z ťažkých pomerov, určite vás neraz prekvapí. 85%(7.4.2014)

Taky si vzpomínáte na toho nevypočitatelného podivína ze základky, co byl jak z divokých vajec a každý s ním byl pro jistotu zadobře? Copak z něj asi vyrostlo? .. Butcher Boy je má čtvrtá zkušenost s dílem Neila Jordana a výběrem látky se opět nezapřel .. jako vždy jde o co možná nejtragičtější životní příběh, ovšem velmi lehce až familiérně zobrazený očima samotného tragéda. Můžu jen doporučit, ale chce to pevnější nervy .. přece jen to není cukrkandlová Snídaně na Plutu.(6.12.2012)

• - Snímek získal Evropskou filmovou cenu za nejlepší kameru. (Terva)

• - Elliot Goldenthal získal za hudbu k filmu cenu LAFCA. (Terva)

• - Film získal cenu Golden Reel za nejlepší editaci zvuku. (Terva)