poster

Malý řezník

 • Irsko

  The Butcher Boy

 • Slovensko

  Mäsiarsky učeň

Komedie / Drama / Psychologický

Irsko / USA, 1997, 106 min

 • Malarkey
  ***

  Ze začátku jsem si říkal, že tohle bude takové fajnové irské Páni kluci. Záběry na malé irské městečko mě bavily. Kluk v hlavní roli dělal adekvátní bordel. Všechno bylo v pohodě. Teda do chvíle, dokud mě tenhle kluk nezačal svými klukovinami štvát tak, že bych ho i já seřezal jak žito. Jenže všechny tyhle průsery se míchaly se smutnými scénami, kde jsem ho asi měl oplakávat, ale já spíš čekal, co se z tohodle všeho nakonec vyvede. Chápu, že rozum máme všichni jen jeden. Závěr filmu je ale jeden velkej brutální masakr, kde Páni kluci nemají místo na rozdíl od mých dvou vykulených očí, které snad víc vykulený ještě nebyly. Takovou změnu a šok v jednom jsem ve filmu snad nikdy nezažil. O to víc mě fascinuje, že se někdo takový příběh, původem kniha, vůbec rozhodl natočit. Klobouk dolů a klobouk dolů i před tím klukem, co se ujal hlavní role a ještě si s ní vysloužil nejednu cenu. Tomu se totiž vůbec nedivím.(16.10.2013)

 • Morien
  ***

  (1001) Neil Jordan býval mým oblíbeným režisérem, ale už jím není. Uvědomila jsem si, že tam byl hlavně kvůli Interview s upírem a trošku ještě kvůli Snídani na Plutu, a to byly velmi špatné důvody. To kvůli tomu, že v prvním případě mám v oblibě místo režiséra film jako takový, a v druhém zase Cilliana Murphyho. Jordanův rukopis je výrazný, matematicky přesný, a s mým vkusem se neslučuje. Uřvaný realismus tohoto filmu to demonstruje velmi pěkně. I když přece jenom má trochu smyslu pro humor, to mu zase musím nechat.(7.5.2011)

 • Oskar
  ***

  Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec jsem se rozhodl pro tři. Tento ke konci hodně brutální film je skutečně jen malinko nadprůměrný. Dá se říct, že jde o jakousi kombinaci filmů "Páni kluci" a "Dobrý synek" a v něčem to připomíná i "Knoflíkovou válku". A řadu dalších (Amarcord, Pán much, Stůj při mně, Stalo se v Blue River, Domácí štěstí a mohl bych pokračovat dál). Právě v tom je ten problém - příběh vám bude na mnoha místech něco připomínat, a to není pro film dobrá vizitka. Ovšem jestli je na tomhle filmu něco skutečně skvělého, tak obdivuhodný výběr hudby. 60 %(11.4.2003)

 • dobytek
  *

  Co to bylo? To se nějakej asociální feťák z Irska pokusil natočit remake filmu Dennis - postrach okolí? Po většinu času se to tváří jako obyčejná komedie pro děti, ale hlavní postava tam tropí nezbednosti, který jsou tak trochu přes čáru. Např. navštěvuje svoje sousedy a sere jim tam na koberec. Nakonec udělá ještě něco horšího, ale nechci spoilerovat. Do toho má hlavní postava neustále různý zhulený apokalyptický představy, případně se mu zjevuje Sinéad O'Connor. Navíc mi ten hlavní zrzavej spratek lez příšerně na nervy. Člověk se pak nemůže ani divit, že jeho fotr, kterýho výborně zahrál Stephen Rea, je radši věčně naloženej v lihu. Film je to dost neobvyklej a do jistý míry šokující, ale celkově to je příšerná blbost...(29.10.2018)

 • lennyd
  **

  Pro některé obyvatele města je malý Francie Brady (Eamonn Owens) prostořeký mládenec, ale pro většinu z ostatních je to mladý terorista, který si nevidí do úst. Poté, co se jeho matka zhroutí (a následně zemře) a jeho otec začne pít víc než kdykoliv předtím, se útoky Francieho proti ostatním začínají stupňovat. Nejvíce to odnáší rodina Nugentových, a hlavně malých Phillip. Až jednoho dne vše přeroste míru trpělivosti, a Francie je odlifrován do polepšovny. Zde ale dokáže hrát milého andílka, a tak se brzy vrací zpět do rodného města... Tak nějak nevím co si o tomto filmu mám myslet. Sice jsem jej zkoukl téměř na jedno podívání, ale dvakrát moudrý z něj nejsem. Asi jako většinu ostatních mne zaujal představitel hlavní role (Eamonn Owens) a to včetně povedeného českého dabingu, ale když si představím že takoví zmetci žijí mezi námi (a nebo ještě lépe, že si některé takto vychováváme) tak mne docela mrazí. Nic to nemění na tom, že mne film moc nebavil, přišel mi dost roztahaný a celkově (ze zpětného pohledu) o ničem...(20.6.2014)

 • - Film získal cenu Golden Reel za nejlepší editaci zvuku. (Terva)

 • - Adaptace je povětšinou věrná knize Patricka McCabeho, existují však určité rozdíly. Hlavní odlišností je závěr. V knize Francie (Eamonn Owens) neopouští vězení, nýbrž se pokouší navázat přátelství s vězni podobné tomu, které měl v dětství s Joem (Alan Boyle). (venus)

 • - Eamonn Owens získal na mezinárodním filmovém festivalu San Diego cenu pro nejlepšího herce. (Terva)