Francie je dvanáctiletý chlapec z malého irského městečka, který žije spolu se svým nejlepším přítelem Joem ve vysněném světě kovbojských dobrodružství. Skutečný Francieho život se však od toho vysněného bolestně liší. Jeho otec je notorický opilec a jeho matka svádí věčný boj s chudobou, manželovým alkoholismem a nezadržitelně propadá šílenství. Nejhorším prokletím Francieho života je všetečná, vševědoucí sousedka paní Nugentová, která činí Francieho odpovědným za všechno neštěstí, které jej postihuje. Francie se stále více uzavírá do vzdáleného světa komiksových příběhů a do svých osamělých snů. Když je odsouzen obyvateli městečka, chlapcova frustrace z krutého okolního světa jej dovedou až do neudržitelně vypjatého stavu s ohromujícími a brutálními následky... (Warner Home Video CZ)

easaque

zajímavě zpracovaný námět, kam to dotáhne mladý hoch, když vyrůstá v rozpadající se rodině v katolickém Irsku a navíc v době ohrožení studenou válkou. Hlavní hrdina je dobře zahraný a uvěřitelný, stejně jako ostatní role, ale pro ně to bylo jednodušší. Čekal jsem větší drsňárnu, ale výsledek byl decentní. Humor tohoto filmu mi seděl dobře a čtyří hvězdičky si určitě zaslouží. ()

Morien

(1001) Neil Jordan býval mým oblíbeným režisérem, ale už jím není. Uvědomila jsem si, že tam byl hlavně kvůli Interview s upírem a trošku ještě kvůli Snídani na Plutu, a to byly velmi špatné důvody. To kvůli tomu, že v prvním případě mám v oblibě místo režiséra film jako takový, a v druhém zase Cilliana Murphyho. Jordanův rukopis je výrazný, matematicky přesný, a s mým vkusem se neslučuje. Uřvaný realismus tohoto filmu to demonstruje velmi pěkně. I když přece jenom má trochu smyslu pro humor, to mu zase musím nechat. ()

Anderton

Butcher boy som videl s anglickými titulkami, čo bol nakoniec väčší problém, ako sa zprvu zdalo. Väčšinou stíham, avšak pri tomto filme som mal niekedy problémy s rýchlym prekladom v hlave. Asi preto ma film natoľko nezaujal, ako iné Jordanove filmy. Myšlienka pekná, herci dobre hrajú, ale je to celé také príliš írske, mne osobne vzdialené. Ak budú tie titulky, pôjdem do toho znova. ()

DannyBoy80

Co tohle bylo za cypovinu? Od Neila už jsem viděl asi 4 filmy. Vžádném mě nepřesvědčil, ale tento je suveréně nejhorší. 1* za dětský výkon hlavní postavy, jinak je to děs a bída kombinující se s nudou. Děj je veškerý žádný, motivace je vycucaná z prstu. S hlavní postavou se nedá sžit. Sledovat 100 minut psychopatické děcko s násilnými sklony pohybující se bezdějovou liní filmu od prasárny k prasárně je naprosté utrpení. Korunu tomu dávají mimozemšťani a promlouvající panenka Marie (nebo kdo to byl), to už jsem opravdu valil bulvy. ()

snaked

Komentář po x letech od několikerého zhlédnutí. Jeden z mých vůbec nejoblíbenějších filmů, který jsem poprvé viděla tuším na ČT a HBO s dabingem. I když mám DVD s pův. verzí, tak dabing se mi tak "zaryl", že ho preferuju. V malé, ale zásadní roli Sinéad O'Connor. Titulní píseň Butcher Boy je skvělá, stejně jako celý soundtrack. Výborně zadaptovaná knižní předloha, která je taky dost povedená. Herecky nesmírně silné. Stephen Rea, Fiona Shaw, dětští herci... Vykreslení irského zapadákova a katolických kněží, kteří nejsou tak úplně v pořádku. Výborná kritika pánbíčkářství. Jo a hlavní hrdina je vlastně sympaťák. Je to děsivé, ale je to tak. ()

• Eamonn Owens získal na mezinárodním filmovém festivalu San Diego cenu pro nejlepšího herce. (Terva)
  • Film získal cenu Golden Reel za nejlepší editaci zvuku. (Terva)
  • Snímek získal Evropskou filmovou cenu za nejlepší kameru. (Terva)