Čo vyrastie z chlapca, ktorého neľahký život na zúboženom a chudobnom západe Írska sužujú jeho opilecký otec, psychicky nestála a sebevražedná, no milujúca matka a jeho najlepší kamarát, ktorý už viac nechce byť jeho najlepším kamarátom? Tento príbeh zo začiatku 60. rokov je rozprávaný z pohľadu hlavného hrdinu - Francie Bradyho (Eamonn Owens). Francie líči svoj príbeh o tom, ako najprv o zabíjaní iba sníval, potom sa liečil a nakoniec zabíjal. A potom sa zasa liečil. (mrvertigo)

venus

Čistokrevný uličník Francie je malá zrzavá časovaná bomba! Každá bomba ale musí mít svou rozbušku, přece jen tak nebouchne sama? Nebo ano? Bravurní balancování mezi lítostí nad jedním zpackaným dětským osudem (vždyť je to přece dítě!) a odsouzeníhodnou brutalitou skrývající se v malém parchantovi. "Malý řezník" není jen úsměvným poohlédnutím za rošťárnami jednoho nezbedníka, ale naopak psychologickou sondou odkrývající nejeden patologický exces. ()

Morien

(1001) Neil Jordan býval mým oblíbeným režisérem, ale už jím není. Uvědomila jsem si, že tam byl hlavně kvůli Interview s upírem a trošku ještě kvůli Snídani na Plutu, a to byly velmi špatné důvody. To kvůli tomu, že v prvním případě mám v oblibě místo režiséra film jako takový, a v druhém zase Cilliana Murphyho. Jordanův rukopis je výrazný, matematicky přesný, a s mým vkusem se neslučuje. Uřvaný realismus tohoto filmu to demonstruje velmi pěkně. I když přece jenom má trochu smyslu pro humor, to mu zase musím nechat. ()

Oskar

Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec jsem se rozhodl pro tři. Tento ke konci hodně brutální film je skutečně jen malinko nadprůměrný. Dá se říct, že jde o jakousi kombinaci filmů "Páni kluci" a "Dobrý synek" a v něčem to připomíná i "Knoflíkovou válku". A řadu dalších (Amarcord, Pán much, Stůj při mně, Stalo se v Blue River, Domácí štěstí a mohl bych pokračovat dál). Právě v tom je ten problém - příběh vám bude na mnoha místech něco připomínat, a to není pro film dobrá vizitka. Ovšem jestli je na tomhle filmu něco skutečně skvělého, tak obdivuhodný výběr hudby. 60 % ()

Malarkey

Ze začátku jsem si říkal, že tohle bude takové fajnové irské Páni kluci. Záběry na malé irské městečko mě bavily. Kluk v hlavní roli dělal adekvátní bordel. Všechno bylo v pohodě. Teda do chvíle, dokud mě tenhle kluk nezačal svými klukovinami štvát tak, že bych ho i já seřezal jak žito. Jenže všechny tyhle průsery se míchaly se smutnými scénami, kde jsem ho asi měl oplakávat, ale já spíš čekal, co se z tohodle všeho nakonec vyvede. Chápu, že rozum máme všichni jen jeden. Závěr filmu je ale jeden velkej brutální masakr, kde Páni kluci nemají místo na rozdíl od mých dvou vykulených očí, které snad víc vykulený ještě nebyly. Takovou změnu a šok v jednom jsem ve filmu snad nikdy nezažil. O to víc mě fascinuje, že se někdo takový příběh, původem kniha, vůbec rozhodl natočit. Klobouk dolů a klobouk dolů i před tím klukem, co se ujal hlavní role a ještě si s ní vysloužil nejednu cenu. Tomu se totiž vůbec nedivím. ()

dobytek

Co to bylo? To se nějakej asociální feťák z Irska pokusil natočit remake filmu Dennis - postrach okolí? Po většinu času se to tváří jako obyčejná komedie pro děti, ale hlavní postava tam tropí nezbednosti, který jsou tak trochu přes čáru. Např. navštěvuje svoje sousedy a sere jim tam na koberec. Nakonec udělá ještě něco horšího, ale nechci spoilerovat. Do toho má hlavní postava neustále různý zhulený apokalyptický představy, případně se mu zjevuje Sinéad O'Connor. Navíc mi ten hlavní zrzavej spratek lez příšerně na nervy. Člověk se pak nemůže ani divit, že jeho fotr, kterýho výborně zahrál Stephen Rea, je radši věčně naloženej v lihu. Film je to dost neobvyklej a do jistý míry šokující, ale celkově to je příšerná blbost... ()

• Elliot Goldenthal získal za hudbu k filmu cenu LAFCA. (Terva)
  • Film získal cenu Golden Reel za nejlepší editaci zvuku. (Terva)
  • Snímek získal Evropskou filmovou cenu za nejlepší kameru. (Terva)