Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Čtyřicetiletý maloměstský architekt Viktor Průcha (K. Heřmánek) žije s manželkou Soňou (J. Šulcová), je ve svém oboru dobře zavedený a na hmotnou nouzi si nemůže stěžovat. Dobře však ví, že zajištěnou existenci získává díky různým ústupkům a kompromisům: soužití se Soňou už dávno není jako dřív a v práci mají před rozumným a účelným řešením vždy přednost zájmy vlivných lidí. Jednoho dne však dostane Viktor těžkou lekci: fyzicky ho totiž napadne starší muž, jehož vnučku srazilo před školou auto. Viktor totiž jako architekt kdysi podepsal souhlas s umístěním školy blízko frekventované silnice. Muž se ze dne na den rozhodne skoncovat s dosavadním životem. Odejde od manželky a nastěhuje se do svého starého ateliéru na kraji města. A začne se věnovat dávnému koníčku, fotografování ženských aktů. Když pozná nespoutanou romskou dívku Aranku (A. Tomsová), najde v ní ideální modelku. Výstava jeho nových fotografií, uspořádaná v místním divadle, vyvolá velký ohlas. Ovšem zdaleka ne jen pozitivní. Teprve teď stojí Viktor před skutečnou životní zkouškou, která odhalí, jak pevně za svým novým životem stojí… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (84)

winstonik 

všechny recenze uživatele

Komunisti boli v spoločenských otázkach odjakživa liberálni, aj preto v osemdesiatych rokoch povolili do distribúcie film s nezvyčajným množstvom erotiky. Udržať dej v režimom povolených medziach "komunálnej kritiky" sa im však našťastie nepodarilo. Kachyňa s nimi - ako neraz - vypiekol. Filmu niet čo vyčítať, kráľ českých režisérov sa s témou i s protirežimnými nuansami doslova vyhral. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Kachyňa mal určite svojský režijný štýl, v tomto prípade aj vynikajúci námet, ktorý dokázal uspokojivo spracovať. Ja mám iba menší problém s Karlom Heřmánkom, ktorý mi je dosť nesympatický, ale musím uznať, že je dobrý herec. Podobný problém mám aj s Ivanou Chýlkovou. Videl som už dávnejšie, dokonca viackrát, to viete, keď ukážete mladšiemu teenagerovi v televízii kozy, tak to naňho zapôsobí. ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Na svou dobu poměrně odvážný počin Karla Kachyni. Nahota se zde objevuje jen za uměleckým účelem, proto byl možná v tehdejší televizi tolerován. Na scénáři s Kachyňou spolupracoval Karel Čabrádek. Annu Tomsovou nadabovala Taťjána Medvecká. Film vypráví příběh mladého architekta, který se vrátil ke své oblíbené činnosti, k fotografování. Ve svém objektivu našel krásu a odvahu k rozhodnutí. Ovšem, na konci si vezme ze všeho ponaučení a vrátí se k rodině. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Chytit druhý dech. Kachyňova provokativní sonda do hlubin lidské duše nabízí bezpochyby víc, než jen "nezakázanou" kritiku věcí veřejných, už proto, že příběh talentovaného fotografa a nyní zneuznaného architekta Průchy je vlastně další syrovou reflexí malých velkých lidí, ocitajících se mezi mlýnskými kameny doby, v níž žijí. Dobré světlo není totiž prvoplánové erotické balábile, ale vskutku umělecký film, plný jemného okouzlení, vzrušení i zklamání. Karel Heřmánek v hlavní roli je potom ideálním představitelem trochu donkichotského snílka, který se teprve na prahu středního věku rozhodne žít tak, jak chtěl kdysi, na začátku, když ještě neměl nic a nebyl ničím. Jenže, jak se říká: hlavou zeď neprorazíš. ()

lennyd 

všechny recenze uživatele

Architekt Viktor Průcha (Karel Heřmánek) se ač navenek spokojený člověk (skvělá práce, dobře placená, šťastné manželství, přátelé) uvnitř hodně trápí. Vzpomíná na staré časy, kdy se nemusel chovat tak jak okolí chce, mohl si jen tak beztarostně fotit - třeba svoji budoucí ženu - nahou a tak vůbec. Jednoho dne se rozhodne a vrátí se zpět ke své zálibě - nafotí erotické akty mladé cikánské dívky, Aranky. Reakce okolí je ale drtivá ... Toto je jeden ze starých československých filmů, které uvíznou v hlavě (pokud padne na stůl otázka typu - poraď nějaký starší česk(oslovensk)ý film, tak kromě obvyklých fláků - Vesniček, Marečků, Sluncí a sena, a tak se začnou z paměti vynořovat filmy jako Dobré světlo, Kam pánové kam jdete nebo třeba Fany (až teď koukám, že všechny výše zmíněné má na triku Karel Kachyňa, zajímavé). Každopádně Dobré světlo je na svou dobu hodně odvážný film, i když - jak zde bylo několikrát zmíněno, ideál ženské krásy se od té doby trochu posunul. Výborný Karel Heřmánek, pár (nahých) hereček (Chýlková) a hodně provokující příběh... chtěl bych věřit tomu, že dnes by Průcha dopadl trochu jinak, ale myslím že by jej okolí odepsalo úplně na chlup stejně.. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (9)

  • Film Dobré svetlo bol natáčaný v Písku. (dyfur)
  • Architekt Průcha (Karel Heřmánek) používá ve filmu fotoaparát Nikon F Photomic T z roku 1965. Série F je nejvyšší řadou filmových zrcadlovek Nikon. (ALchemik)
  • Jez, kde se Viktor Průcha (Heřmánek) potká s Arankou (Anna Tomsová), je na řece Blanici u Putimi. Scenárista Čabrádek byl u natáčení této scény a řekl, že mu bylo obou aktérů líto, protože voda byly velmi studená. (sator)

Reklama

Reklama