Brilantní počin českých filmařů. Skvělý výkon Jiřiny Bohdalové a paní Jirásková se také v tomto případě nemusí stydět za svůj výkon. A hlavně je zde kultovní hláška která se stala populární hlavně na olomoucku: Já vezmu tetičku, to je taková veselá stařenka. A výborný je samozřejmě pan Divoký, který dotvořil výbornou atmosféru filmu, takový český komissar Rex.(8.5.2011)

Takový slušný film, ale žádné veledílo - rozhodně Kachyňa umí líp. Bohdalová opravdu hraje skvěle - navíc se skvělou maskou, připomenul bych ovšem i Jiřinu Jiráskovou, která vytváří k Bohdalové skvělý protipól a navíc neměla tak vděčnou roli. Bohdalová získala České lva, nominován byl film a scénář - což ovšem po zásluze proměněno nebylo.(17.7.2003)

Krásný film. Hluboce lidský i tragický. Myslím, že Jiřina BOHDALOVÁ zde dokazuje, že je nejen veseloherní herečkou (jak ji všichni známe a máme rádi), ale že dokáže zahrát velmi těžkou úlohu mentálně postižené ženy, která je velmi závislá na své inteligentní sestře -lékařce (Jiřina JIRÁSKOVÁ). Moc často v kině nebrečím, ale zde v závěru filmu, mi slzy zakalily zrak. Výborný neotřelý námět s celkově výborným hereckým obsazením.(10.10.2007)

Dve Jiřiny v najlepšej forme pod vedením výborného Kachyňu. Silné štyri hviezdy a od piatich film delila len jedna nevhodná scenáristická barlička so zlodejskou mafiou. Dalo by sa to vyriešiť aj krajšou psychologickou cestou, čo by sa do takého pekného filmu viac hodilo. Tým zápory končia a dokonalé výkony ako železnej lady filmovej Jiřiny, aj jej sestry Fany Františky ma dostali. Každý človek chce k niekomu patriť, byť milovaný, byť užitočný, či má za sebou medicínu alebo pomocnú školu. Takéto posolstvo a podobné rozdaval Kachyňa svojimi filmami často. –––– Co tam budu dělat? Já chci chodit do zaměstnání.(7.7.2015)

Jestliže Jiřina Bohdalová jako Fany představuje jeden z nejlepších ženských hereckých výkonů v našem filmu, je trochu škoda, že zrovna v tak odfláknutém filmu po scénáristické stránce. Některé dialogy jsou vyloženě pitomé a stejně tak některé scény. Bylo jich víc, ale za všechny můžu jmenovat např. scénu, ve které Fany běží poprvé k panu divokém. To jsem měl chuť film vypnout. Je to škoda, je to promarněné téma, které už Bohdalka nezopakuje.(11.8.2008)

• - Krematorium ve filmu se nachází v Nymburce. Dále se filmovalo převážně v Kutné Hoře. (M.B)

• - Jiřina Bohdalová se před natáčením kvůli roli Fany nechala zavřít na jeden den do ústavu pro duševně choré. Učinila tak po vzoru Dustina Hoffmana, který strávil v rámci přípravy na film Rain man (1988) s autisty více než půl roku. (Jizni Tlapa)

• - Martin Huba v roli MUDr. Malíka byl v postsynchronech nadabován Luďkem Munzarem. (sator)