Mistrovské psychologické drama Ucho, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky, bylo natáčeno ve svobodnější atmosféře na sklonku šedesátých let, k divákům se však snímek dostal až po roce 1990. Náměstek ministra a jeho žena (Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová) si už přivykli neustálému špehování a odposlouchávání státní bezpečností. Dokonce i doma mají slídivé „ucho" zaznamenávající jejich rozhovory. Jednou ale po pozdním návratu z vládní recepce ve své vile propadnou panice - vydedukují si totiž, že Ludvíkovi hrozí zatčení kvůli kritické zprávě, na níž se podílel. Během úzkostné, bezesné noci manželé proberou svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky. S ránem přichází únava, vystřízlivění a děsivá realita: nic nekončí, ale pokračuje... (Bohemia MP)

El-Barto

Neměl jsem nejmenší tušení, že se za komunistů natočilo tak odvážné dílo. Doteď jsem si myslel, že filmy z tý doby byly jen samý dělnický komedie tipu "soudruzi bla bla, musíme víc pracovat...". Ucho je ale mistrný psychothriller, kterýmu k vybudování paranoické atmosféry stačí pár pohledů z okna a několik Brzobohatého nechápavých flashbacků. K úplné spokojenosti mi ke konci chyběla jen trochu drásavější gradace. ()

jane1106

Bravurní "two-men show" Bohdalky a Brzobohatého. Neustálý koloběh paranoi, strachu, uvolnění a opětovného obnovení cyklu v kontextu partnerského života (asociace s Virginií se též dostavila) v průběhu jedné noci. Subjektivní kamera na večírku, černobílý vizuál a zneklidňující hudba jen přidávají snímku na napětí a sugestivnosti. Pro mě osobně určitě jeden z TOP 5 čs. filmů. ()

Milwa

Není divu, že tento film skončil v trezoru. Úplně přesně totiž ukazuje technoligii moci v Československu a navíc je výborným vztahovým dramatem.... ()

Saur.us

Brilantní vystoupení dvojice Brzobohatý/Bohdalová ve skvěle postaveném dramatu, napínajícího až k prasknutí. ()

Vesecký

Karel Kachyňa a Jan Procházka se odvážili po okupaci ČSSR natočit film, o němž předem museli vědět, kde skončí. Film o špehování kádrových sil i rezerv v dobách tzv. reálného socialismu, o němž každý i jen eventuálně postižený věděl, ale nedokázal si ho přiznat. Ponejprv pouhé zdání "ucha", z něhož si ministrův náměstek i jeho žena dělají spíše legraci, i když po ministrově zatčení si uvědomují závažnost svého postavení, se mění po nádherně sehrané hádce v koupelně v hroznou skutečnost... Ucho má kádrově prověřit budoucího ministra, který jen ztěží kdy bude moci dokazovat, že nezavinil věznění svého předchůdce. Doba, kdy každý na každého "něco" věděl... Rok 1968 měl skoncovat s metodami StB a nastolit skutečný demokratický socialismus, socialismus s lidskou tváří... Jenže sedmdesátá léta přinesla renovaci těchto metod. Bohužel, po dalších dvaceti letech již nebylo sil, které by novou dobu na pozici socialismu udržely. Ohromné, skutečně mistrovské dílo, jemuž je nutno dát pět hvězdiček. ()

Narciska

Ucho mě zcela uhranulo. Je to geniální směsice žánrů, kdy nejdříve mrazí jako při hororu, záhy se však stanete svědky komunikace manželské dvojice jako vystřižené z etud Třeštíkové, následně se před vámi rozehraje celé drama bravurně prostříhané vzpomínkami na události právě skončeného večírku, dostaví se poznání, o co tady jde a to už Ucho poráží v míře napětí současné thrillery, protože půjde skutečně o hodně a jelikož se jedná o politické pozadí minulosti českého národa, je téma skutečně velmi ponuré, temnotu však tvůrcům nijak nebrání prosvětlit několika záblesky romantiky a odlehčit situacemi až komediálními.... Tleskám oběma hercům, tlaskám tvůrcům, kdy snad jen tíha útlaku dokáže člověka přivést k výkonu tak nadpozemskému jakým Ucho stále je a snad i vždy bude... Protože i pro ty, co o epoše komunismu neví vůbec nic, je to prostě geniální thriller. ()

Bozvav

Ve své době ojedinělý thriller, na české poměry až neuvěřitelně sociálně vyspělý. Geniální herecké výkony hlavních představitelů, sednoucí hudba, dialogy. Za mne 90%. ()

Derny

Spolu s Rodáky nejlepší trezor. Navíc ještě originálnější díky rozhovorům proti kameře, část filmu je de facto natočená z pohledu první osoby. A opravdu to ještě umocňuje už tak dosti silný prožitek. Film je dobovou výpovědí o politické a společenské situaci a jejich dopadech na lidi, a to bez přikrášlení. Ještě více je ale poctou komunikaci. Je to pohlcující tíživé konverzační drama jednoho vyhořelého manželství. Bohdalová a Brzobohatý veškerý svůj um úplně vyšťavili do tohoto snímku. Nádhera. A ta věčně je i nás provázející schíza? To je umění takovou atmosféru vyvolat. Závěrečná scéna s nožem na krku na věčné časy pak Ucho vynese až někam do nadatmosferických výšin. ()

zdeny99

Komorní drama Ucho se dozajisté stalo vrcholem filmařské kariéry Karla Kachyni. Je mrazivým důkazem umění minulé generace, která dovedla natočit filmy plných napětí a pochmurné atmosféry světové úrovně. Tuto skutečnost navyšuje černobílé provedení. Černá a bílá zkrátka filmu svědčí a dodává ještě více pochmurných pocitů. Divák se vlivem nebarevného vyobrazení více soustředí na vylíčení emocí a důležitých informací, které mají sociální a převážně historickou hodnotu. Filmů natočených o praktikách StB není mnoho. Existují spíše dokumenty, a to převážně z doby až po revoluci. Takových filmů z přelomu 60. a 70. let je ještě méně. Netočily se z důvodu, že by téměř stoprocentně neprošly autorizací, a také by mohly znamenat stop v uměleckém působení. Z tohoto důvodu Ucho nabývá svého významu a my musíme převážně ocenit odvahu autorů a herců, že se do tak drzého filmu pustili v době totality. Naše generace má ovšem to štěstí, že Ucho může vidět, a tak se podívat na poměry, o kterých si můžeme přečíst leda v knihách a učebnicích. [8743. hodnocení, 346. komentář, 87%, 142. nejlepší film, 839. nejoblíbenější film] ()

Katie88

Silně depresivní, ale možná nejlepší trezorový film. Jeden z těch, co by v postkomunistické zemi měl vidět povinně každý. Vynikající režií asi netřeba zmiňovat, ale perfektní výkony obou herců překvapit můžou. ()

MartinX.

Pro mne velké zjevení od prvního shlédnutí v roce 1990. Politický thriller nejvyšší klasy a zároveň soukromé partnerské mikrodrama. Civilní, samozřejmé a přitom přesné herecké výkony Brzobohatého a Bohdalové jsou pro mne vlastně největší šok. Člověk má některé lidi uložené v přihrádkách spotřebního televizního herectví a tohle je hluboký kontrast, zcela vědomý a soustředěný. ()

sandis

Tak toto tedy nevím. Jistě, natočit takový film v takové době byl jistě záslužný počin, ale na plný počet toto u mě rozhodně nemá. Herecké výkony hlavních aktérů jsou však nadprůměrné. 8/10 ()

hazaba

Vynikající film, skvělé výkony obou hlavních protagonistů, ale popravdě, ten ničivý strach, který má zobrazovat, z plátna nesálá. ()

Heavyman

Jak mohl film ve své době vzniknout, tomu moc nerozumím. Mistrovské herecké výkony a Jiřině Bohdalové to v "nekomické" roli hraje a šlape stokrát více než v těch humorných, pohádkových a estrádních. Poklad naší kinematografie. ()

bery71

Prý je to v zahraničí nejuznávanější film z české historie. Předpokládám, že pohled průměrného američana budu tomu mému dost podobný. Narodil-li jsem se v kapitalismu a demokracii, podobné scény jako mi nabízí pan Kachyňa působí jako výlet do zoo. Jsem si do jisté míry samozřejmě vědom dobové situace a z tohoto hlediska "chápu" situaci dvou hlavních, skvěle hrajících , aktérů. Nedělám si ale iluze a domnívám se, že skutečnost byla ještě mnohem tvrdší. Za skvělou výpravu do neznámého světa - děkuji pane Kachyňo. ()

vojo

(Ne)přítel naslouchá. Psychologická lahôdka o hre mačky s myšou. A ten koniec, aj dnes by bol označovaný za šokujúci. Skutočný klenot od majstra Karla Kachyňu, ktorý by mohol kľudne rozprávať aj o kapitalizme a iných izmoch a bolo by to rovnako uveriteľné. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy