Mistrovské psychologické drama Ucho, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky, bylo natáčeno ve svobodnější atmosféře na sklonku šedesátých let, k divákům se však snímek dostal až po roce 1990. Náměstek ministra a jeho žena (Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová) si už přivykli neustálému špehování a odposlouchávání státní bezpečností. Dokonce i doma mají slídivé „ucho" zaznamenávající jejich rozhovory. Jednou ale po pozdním návratu z vládní recepce ve své vile propadnou panice - vydedukují si totiž, že Ludvíkovi hrozí zatčení kvůli kritické zprávě, na níž se podílel. Během úzkostné, bezesné noci manželé proberou svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky. S ránem přichází únava, vystřízlivění a děsivá realita: nic nekončí, ale pokračuje... (Bohemia MP)

Pochtli

No, nevim nevim, asi se na to budu muset podívat ještě jednou, buď mi něco uniklo a nebo film (byť na svojí dobu odvážný) není až takový terno, jak si zatím myslím. Všeobecně velmi kladné hodnocení se zatím jaksi neztotožňuje s mým.. ()

Stejšn

"Hodila jsem Ti ucha do ahá! Doufam že sem teď konečně pošleš toho instalatéra." Parádní film, a Bohdalová tu hraje neuvěřitelnou prudící blbku. ()

Bendiys

Pusobive herecke vykony hlavnich protagonistu, na kterych cely snimek stoji. Stisnena. tmava atmosfera skvele vykreslena, vtahuje do situace plne strachu, pochybnosti. Pekny kontrast normalniho (denniho, rodinneho) zivota (pocatecni bezstarostnost hlavni hrdinky, hadka s manzelem, rutina) s mimodomovnimi aktivitami, kdy si clovek nemuze byt jist, jestli neco udelal tak, jak by (podle rezimu) nemel. Umelecky vyborne vlozene pokusy vybavit si, co kdo rekl, co se stalo. Bohuzel zaver mirne upada - vykoleji z vyborne roviny... ()

V.N.

Černo-bílý minimalisticky paranoický filmový nápor, vyvolávající mrazení v zádech i po víc jak čtyřiceti letech. Má oblíbená "trezorovka" je jasným důkazem toho, že na tom Kachyňovi asi něco bude. ()

ondey

Smekám pod tíhou talentu Kachyni, Bohdalové, Brzobohatého a kamerama Illíka. Napětí, beznaděj, charaktery a samotný závěr. Dodnes nemůžu pochopit, že tehdejší režim nechal vůbec Kachyňu dotočit poslední klapku. A že po UCHU mohli všichni pod filmem podepsaní pracovat dál. Pánové asi zrovna stáli na zahradě někoho jiného... ()

Dinsberg

Karel Kachyňa je filmový minimalista. K vybudování hutné atmosféry mu stačí jen dům, dva lidé a svíčky. Thriller, který se nebál ukázat na praktiky sovětského modelu budování socialismu. Praktiky šíření strachu a nejistoty, po kterých jsou životní přátelé schopní udat jeden druhého. Případu takové manipulace se nejspíše odehrávali tisíce a mezi ně lze zařadit i samotné autory snímků. Pak už nezbývá nic jiného než nastolit tichou odevzdanost a čekat na vlastní osud. Po rozuzlení je však člověk ještě nejistější a nestačí se divit, kam až machiavellistické machinace mohou zajít. Orvellovská stylizace přinesla Uchu nesmrtelnost. Podobně jako lidské hamižnosti a touze po moci. ()

MaxForValue

Geniálna filmová óda mapujúca ony neľahké 50-roky v Československu, ktoré boli charakterizované obrovskou životnou neistotou, strachom, obavami. Nikto nemohol veriť nikomu, keďže ucho (resp. uši) počuli všetko a vždy. Bohdalová a Brozobohatý odvádzajú vysoký štandart a výrazne prispievajú k tomu, že výsledký film pôsobí klaustrofobicky i viac než 40 rokov po jeho vytvorení. ()

niska98

Úžasné výkony hlavních představitelů, mrazivá atmosféra a odvážné téma. Budete to rozdýchávat. Miluju to. Doporučuju i knihu. ()

Havala

Až se mi nechce věřit že něco takového šlo tehdy natočit. Tomu trezoru se samozřejmě nedivím. Ponurá psycho atmosféra jen krásně dokresluje obraz tehdejší doby. Miluju zakomponování těch špiclů jak korzují kolem baráku. ()

PAVLIS

Nic na líné nedělní odpoledne. Z tohodle bude asi málokomu dobře. Ať už díky výkonu ústřední dvojice manželů po deseti letech, kteří jsou schopní se v jednu chvíli ponižovat a v další řešit běžné problémy domácnosti jako by se nic nestalo. Tak z atmosféry neustálé nejistoty z Velkého bratra, podpořené černobílým obrazem. Skvělé a strašné zároveň. PS: Chtěl bych mít spánek (nebo nervy?) malého syna ústřední dvojice. ()

Pitryx

Velmi odvážný snímek se skvělými herci, ale na mne příliš komorní. Proto jej beru jako průměr. 120920119108/9109 ()

Guran

Dost odvážný film na dobu, kdy se natáčel. S herci jsem byl spokojený. R.I.P. pro pana Brzobohatýho a hodně zdravý pro paní Bohdalovou. Film jako takový už je horší. Jednotlivé scény vypadají, že už se něco začne dít ale pořád nic. Zápletka je hodně zajímavá a jak už jsem naopsal, na tu dobu hodně odvážná. Rozhodně se z toho dalo vytřískat víc. Film obsahuje více nudných, než zaživných scén a to si myslím, že je škoda. ()

adamix

Vynikajúce psychologické drama s množstvom depresívnej atmosféry, skvelým hereckým duom Bohdalová/Brzobohatý a hlavne skvelou kamerou (zábery z oslavy, dialógy, temné zákutia domácnosti). No neviem, ako by som sa cítil, keby som mal u seba doma ucho. Ktovie, či by som sa psychicky rozpoložil ako Bohdalová. No i tak je u mňa Ucho špičkou psychologického žánru. Úžasný film. Dávam 5* a 95%. ()

Jehan

Strašidelný film. Životní výkon Karla Kachyni a obou protagonistů. Četné vedlejší role rovněž vydatné. Hnusné poměry, které se mohou kdykoliv vrátit. Pět hvězd i pro Jana Procházku. Ten, na rozdíl od většiny zúčastněných, nenaskočil na vlnu normalizace, která je semlela. ()

bohhous22

Mrazivy ,uzkostny,bolestny,přesto všechny tyto aspekty smirovani a vykoristovani lidského rozumu dokáží pomoct znovu nastartovat SKUTECNOU lásku k bližnímu.Je to vážně silný zážitek.Nejlepší Kachyna. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy