Jakou šanci má pohádka, když ve světě řádí socialistický realismus? Smutný hrdina příběhu Petr (Rade Marković), řadový právník stavebního podniku, se tísní v malém bytě na Žižkově spolu s manželkou a starými rodiči a zoufale zápasí s nedostatkem peněz. Jednou v přeplněném trolejbusu nabídne starému pánovi (Bohuš Záhorský) místo k sezení a za dobrý skutek je štědře obdarován. Neznámý stařík je totiž pohádkový dědeček. Petr od něj dostane kouzelný zvoneček a možnost vyslovit tři libovolná přání. První dvě mu ovšem proklouznou mezi prsty. Pro to třetí si užaslý muž musí vzít čas na rozmyšlenou... Režiséři Ján Kadár a Elmar Klos vytvořili během padesátých a šedesátých let minulého století výraznou autorskou dvojici. Podařilo se jim společně natočit osm dlouhometrážních hraných filmů. K nejlepším z nich patří Smrt si říká Engelchen a Obchod na korze, který v roce 1965 získal jako první český film Oscara. Film Tři přání, na kterém se s oběma tvůrci jako spoluscenárista podílel Vratislav Blažek, vznikl v roce 1958, ale do distribuce se dostal kvůli ideologické kritice až o pět let později. Velmi rychle si však získal oblibu diváků. (oficiální text distributora)

javlapippi

"Byl to takový otřes, že už bylo dávno po manifestaci a já ješte manifestoval." Rozprávková satira z konca päťdesiatych, ktorá to s nastavovaním zrkadla trošku prepískla a putovala do trezoru. Socialistický realizmus je skrátka priveľa aj na nadprirodzené bytosti, tuná konkrétne želania plniaceho seniora, pokúšajúceho sa zaručiť spokojný život podnikového právnika a jeho rodiny. Neustále ironické narážky na aktuálnu socialisticko-budovateľskú realitu ("Nikdy jsem ti neříkal, že je, říkam, že bude."), aj keď sa to dnes nemusí zdať, museli súdruhom pohnúť žlčou. Filmársky je to pre mňa rozkoš sledovať, vidno, že režisérska dvojka o pár rokov nezískala zámorské ocenenie omylom. Hereckému obsadeniu tiež nie je čo vytknúť, ústredná manželská dvojica Markovič a Beljaková je vynikajúca, dodali filmu balkánsky šmrnc, zdatne im sekundujú mená ako Brodský, Lohniský, Lipský a samozrejme čarovný deduško Záhorský. Skvostné. ()

Lewaso

Společensko-kritická komedie - jedna z těch lehčích - zapadá do mozaiky mezi Skřivánky na niti, Král Králů a Bílá paní. Natáčení takových filmů byla ve své době jediná legální možnost, jak naznačit lidem vo co go. ()

FRANTACZ1

O věcech domácích, pracovních a morálních, zasazeno do své doby, a do pohádky. Satira až neuvěřitelně otevřená. Zazvoní nebo nezazvoní? ()

honzic

Docela dobrý film, jen mne překvapilo, že tam hrají jugoslávští herci. Nicméně asi to byla nějaká dohoda. Hodnocení: 65 % ()

moorks

Satirická komedie, která skončila na dlouho dobu v trezoru.Už jen to je dobrou reklamou pro tento film. Kouzelný motiv je vždy lákadlem řady filmů, ale tenhle dědeček Bohuše Záhorské prostě nemá chybu a kdo by si nepřál mít se líp, třeba i v dnešní době... ()

Awer

Jak mi třeba Florenc 13:30 přijde ještě relativně nadčasový, tohle je dneska strašný náťuk. Není to přežité, ale hrozně nedomrlé, a to jak v trikových prvcích, které přišly teprve později, tak třeba ve scenáři a dramatickém zpracování jako takovém, kde to prostě mohlo být lepší ()

Keytee

Čiernobieli ľudia sú krajší ako farební...teda aspoň na filmovom plátne. Postava manželky mi pripomínala moju babku v tých rokoch....normálne som chvíľu rozmýšľala či to nie je ona, keďže je češka :))....ale nie...meno má iné, aj keď je Viera ako vo filme, ale herečka sa volá inak. Pekný rpíbeh aj keď mi tam vadili tie nudné pasáže, trošku akoby sa chceli priblížiť k anglickým romantickým filmom. A trochu mi vadilo ako v tých dobách vnímali ženu, žena má sedieť v kuchyni a byť ticho....hrôza aspoň, že teraz sa to už trošku zmenilo :) ()

PabloClavito

Pohádková komedie o tom, že zajistit aby si člověk spokojeně žil neumí ani dědeček z pohádky. V době před rokem 1989 jsem film vnímal ale trochu jinak než teď a je mi jasné, že dámské šaty budou pořád drahé i kdyby se továrny projektovaly a stavěly bez zbytečných ztrát a že každý dobrý skutek má být spravedlivě potrestán. Filmu určitě prospěly neokoukané (alespoň pro mne) tváře z Jugoslávie. Hodnotím plným počtem, čímž se odlišuji od průměru, ale já se u tohoto filmu vždycky moc dobře bavím. ()

raininface

Velmi zábavné podobenství, které se vysmívalo socialistické pseudomorálce. Že bylo pravdivé, dokazují následky pro film i jeho tvůrce: zákaz promítání, vymazání z barrandovské evidence, zrušení tvůrčí skupiny, která ho měla na svědomí, a tříletý pracovní distanc režisérů. ()

rottencom

Oprava obsahu k 2019: Jakou šanci má pohádka, když v Čechách a na Moravě řádí socialistický kapitalismus? A v rámci dotačních a rozpočtových mechanismů drancují bývalí veksláci a jim podobní šmejdi v hávu realitních magnátů prakticky celé "lukrativní" území naší země. Jak krásně se nám ta historie vrací??:((( ()