Čtverec

• Švédsko The Square (více)

Cristian je kurátor prestižního muzea moderního umění, které právě chystá odvážnou konceptuální výstavu. Její ústřední myšlenkou je čtverec o rozměrech 4 x 4 metry. Uvnitř něj platí pravidlo naprosté rovnosti a tolerance. Společně s PR agenturou hledá muzeum ideální strategii, jak v roztržitém a událostmi zavaleném mediálním prostoru celou akci zviditelnit. Jenže pak Cristian při bizarní formě kapesní krádeže přijde o peněženku a mobil a jeden z jeho podřízených vymyslí geniální způsob, jak je získat zpět. Cristian se jako obvykle nedokáže soustředit na nic jiného než sám na sebe. A podobně jako celá švédská společnost se i konceptuální výstava začíná utápět v bizarním zmatku, který definuje napětí mezi liberálními hodnotami, egoismem a sobectvím. Vítejte ve čtverci jménem současná Evropa. (Film Europe)

Terminer

Film, který získal minimálně nominaci na většinu velkých filmových ocenění a nyní již chápu proč. Protože tento film je natočený určitým způsobem (nevím, jak jinak bych to popsal), a díky tomu se prostě kritikům zalíbí. Otázka zní: Zalíbí se i divákům?! Za sebe můžu říct, že s postupujícím dějem se film nějak vyvíjí, někam se posouvá. A podle toho, jakým směrem se děj zrovna ubírá, mění se i divákova nálada. Na začátku mi to trochu připomínalo Sázku na nejistotu, takže jsem se bál, že se film bude ubírat "podobným" směrem. Jsem rád, že to tak nakonec nedopadlo a film se poté začal ubírat mnoha různými směry. V závěru jsem cítil, jak film vyzařuje určitou naději. Skutečnou naději... ()

Sakee

Film v první polovině rozehraje několik zajímavých dějových partií, avšak bohužel žádnou z nich nedotáhne do konce. Škoda. ()

Shitonit

To mě poser, zas mám kliku na melodramatický píčoviny?? Určitě pro někoho děsně zajímavej film plnej rozkvetlých frází a probarvenýho děje, mě to od začátku tak sralo, nebo ani ne že by vyloženě sralo... spíš tak nějak nijak nudilo až jsem to nevydržel, vzal jsem bouchačku, narval jsem si ji do pusy.. a pak jsem ji raději vyndal, a narval jsem si ji do prdele... no a pak jsem to ještě přemyslel, a narval jsem si ji znova do pusy,... no a pak to naštěstí skončilo, a já to nějakým zázrakem přežil, ale vo čem ta famózní sračka vlastně měla bejt, to netušim. Z celýho mi zbyl jen takovej ten divnej pocit, taková divná chuť, snad pachuť,.. v ústech.. ()

elimS

25% - komentář 20ti slovy: Jeden z těch špatných filmů, ale jinak. Má to myšlenku, kvalitní režii a dobré záběry...bohužel zbytečně dlouhé, nudné, prázdné a bez děje. ()

wege

Já jsem asi pochopil, jak chtěl nastavovat zrcadlo, co chtěl tím filmem říct, ale prostě jsem se nedokázal na tu vizi naladit. Možná je to mým současným rozpoložením, možná by mi to nesedělo ani kdybych byl úplně v pohodě, jak třeba před rokem. Asi to bude tím, že mi ty filmy znechutila, možná dalšími novinkami posledního týdne. Co mě ještě čeká? Už nic nechci vědět. Potřebuji koukat na něco průraznějšího, ne tak komplikovaného. (anonymní ČSFD sebeterapie volume 26) ()

iz67

Moc hezká metafora na dnešní všeho zmatení. Veselá a trochu surrealisticka taškařice se postupně začne menit v něco mnohem vaznejsiho. A uteče to jako voda. 2022 SPOILER: Vlastně to chápu jako studii o poměřování pinďourů v jakékoli situaci, mezi sebou, a to tam i zpátky, se systémem i s (ne)přihlížejícím davem. Velice veselé a zároveň znepokojující. ()

makakus

Magická prostota čtverce tvůrce bohužel neinspirovala, což je škoda, protože v jednoduchosti je síla a krása. Tady se však Östlund přímo vyžívá ve výstavbě komplikované a nepřehledné mozaiky motivů jako správný intelektuál. Mimo jiné v ní potřebuje prodat i malujícího šimpanze, vybuchujicí dítě, tarzana na banketu, vulgárního muže s Tourettovým syndromem (známe z Prostřeno)... To vše bohužel bez jakéhokoliv smyslu pro nadsázku a humor, bez emocí, sympatií a empatií, úmyslně odcizený koktejl studený jako psí čumák. Pokud takovéto intelektuální umělecké počiny mají "nastavovat zrcadlo", tak žiju naštěstí za zrcadlem. ()

SAINTS

Stvorec je slobodna zona,v ktorej vladne starostlivost o druhych a dôvera.Tu mame všetci rovnake prava a povinnosti. Jedinečny film osobiteho tvorcu ktory nema taku silu ako Play a ani nie je tak vycibreny .Ale stale je to vysoko nadpriemerny europsky film 8/10. ()

ilias

Po Vyšší moci a slibných ohlasech z různých stran to bylo fakt velký zklamání. Pár vtipnejch a výstižnejch scén, který měly co říct k lidský povaze se tam našlo (nejlepší byl samozřejmě opičák na banketu), ale byly utopený v moři nesmyslně dlouhejch a neodůvodněnejch/nevysvětlenejch (a to ne pro radost z interpretační svobody, ale tak nějak odfláknutě a iritujícím způsobem) scén. Postavy se chovaly úplně nesmyslně - 1) Kterej zloděj by nevypnul gps v ukradeným telefonu nebo nevyhodil simku? 2) Kterej blouznivec by proboha šel hodit výhružnej dopis do 50 schránek, když mohl jít na policii a když mu muselo být jasný, že se dočká nějaký negativní odezvy a že nejspíš způsobí někomu větší potíže křivým obviněním? Hra "my víme, že jste to byli vy" je taky nesmyslná - někdo ze sousedů by si určitě navzájem na chodbě řekl, že má ve schránce divnej dopis, kýžený efekt by se na 95 % nedostavil. A moře dalších takovejch problémů. Dokoukat to bylo téměř fyzicky bolestivý... ()

boombang

Umění a pseudoumění, humor a bizár, cynizmus, živelnost i nuda, satira a sofistikovanost sama. Tak trochu Toni Erdmann po švédsku. Radost sledovat. ()

Kortexo

Melancholická vize o moderním umění a představení realnějšího pohledu na muzeum, jako funkční systém, který obnáší důležitost správné propagace umělců a jejich děl, a schopnosti pracovat s kritikou se strany médií a veřejnosti. Vyjímečný, je také pohled na roli kurátora muzea a jeho osobní odpovědnosti, která někdy dosahuje až bizardních rozměrů, ale stále v rovině logiky a reálného prostředí.Filosofická záležitost, kterou k dokonalosti dovádí a dějově zmirňuje, komediální složka... ()

Pete

Příhody ze života člověka, co jezdí v Tesle, řídí galerii moderního umění, zatímco reálný život je jinde. Některé scény (exponáty) trefně zábavné, alegorické, některé napínavé, ale místy také zoufale nudné a zdlouhavé. ()

blondboss

Celkom zaujímavý a unikátny švédsky snímok, ktorý v podstate mapuje súčasnú spoločnosť, jej neduhy a choré prvky a robí to vskutku odzbrojujúcim spôsobom, aspoň teda v niektorých scénach. Každopádne ale zbytočne dlhá stopáž a hluché scény z tohto filmu žiaľ spravili len ďalší priemerný snímok, pri ktorom som miestami zaspával, ale miestami som bol až moc čulý. 60 % ()

wocicko

Za dlouhou dobu film, který si tu zlatou ratolest opravdu zasloužil. Bylo až vtipné sledovat, jak se poctivě snaží naplnit všechny nároky festivalového filmu: silné postavy, vtip, krásná kamera, politická témata, ale vyšlo to a zrodil se výjimečně dobrý, vybalancovaný film který krásně kritizuje společnost, aniž by to dělal hystericky a nebojí se sáhnout ani na ostřejší témata. ()

Gortyna

Do detailů promyšlený film, zobrazující chaos naší doby. "Udělám vám chaos ze života." I do takových detailů, jako když se řeší, zda je vhodné, aby se výhrůžný dopis psal písmem Comic Sans. ()

jemine

Film, u něhož bych o samotě nevydržel, ale díváte-li se na něco podobného ve společnosti, pravděpodobně podlehnete nutkání vypadat jako intelektuál, překonáte pud sebezáchovy a začnete se tvářit moudřeji než sova pálená či Kamil Fila. Ale koneckonců, není to špatný film, vůbec ne, Ruben Östlund patrně dobře věděl, co chce natočit, a tak to tedy natočil; je pak na divákovi, aby si s tím poradil. Je to dlouhé, je to záměrně a efektně statické, je to vizuálně podmanivé, a nakonec to vytrvalého diváka i pohltí, hlavně z toho důvodu, že ti, kdo u filmu setrvali, se budou chtít dozvědět, o co tu sakra vůbec jde. No, o příběh rozhodně ne. Možná je to podobenství, metafora, či cosi podobně perverzního, z čeho zůstává na patře pachuť jako po mizerném alkoholu, ale ne proto, že by film byl mizerný, nýbrž z vůle autorovy, který něco podobného vyvolat chtěl. Více než dvě hodiny se budete dívat na přepestré panoptikum bizarních lidiček uzamčených v klecích, celách a šablonách společnosti, která sama sebe nazývá liberální, ale přitom je utažená jako oprátka oběšencova, komicky a nesmyslně postmoderní a paradoxně netolerantní a krutá jako Torquemadova inkvizice. Máte-li chuť seznámit se s vlastní omezeností a malostí, s podivnostmi doby, v níž jsme odsouzeni žít, Ruben Östlund vám to umožní. Je to sociální kritika, je to karikatura, a přitom je to dobrý film, jen dívat se na něj není zrovna jednoduché. Inu, budete-li se dívat, uvidíte. ()

BarVo

Hviezda dole za zbytočné naťahovanie filmu scénami, ktoré šli do stratena. Ku koncu som tak strácala chuť aj pozornosť, čo je škoda, lebo film je to vlastne dobrý. Ale neobišli ho ním samotným kritizované umelecké maniere, ktoré ho vzďaľujú od diváka. V tomto prípade by bolo menej viac. (Be2Can 2017) ()

Odstartovala zimní přehlídka BEST FILM FEST

02.10.2017

70. ročník MFF Cannes

70. ročník MFF Cannes

28.05.2017

Jubilejní 70. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes byl završen vyhlášením nositelů prestižních ocenění v neděli 28.5. Na festivalovém plakátu je letos vyobrazena herečka Claudia… (více)