Čtverec

• Švédsko The Square (více)

Cristian je kurátor prestižního muzea moderního umění, které právě chystá odvážnou konceptuální výstavu. Její ústřední myšlenkou je čtverec o rozměrech 4 x 4 metry. Uvnitř něj platí pravidlo naprosté rovnosti a tolerance. Společně s PR agenturou hledá muzeum ideální strategii, jak v roztržitém a událostmi zavaleném mediálním prostoru celou akci zviditelnit. Jenže pak Cristian při bizarní formě kapesní krádeže přijde o peněženku a mobil a jeden z jeho podřízených vymyslí geniální způsob, jak je získat zpět. Cristian se jako obvykle nedokáže soustředit na nic jiného než sám na sebe. A podobně jako celá švédská společnost se i konceptuální výstava začíná utápět v bizarním zmatku, který definuje napětí mezi liberálními hodnotami, egoismem a sobectvím. Vítejte ve čtverci jménem současná Evropa. (Film Europe)

Gregor_Samsa

Extrémně mnohovrstevnatý film, extrémně myšleno v dobrém. Neartistní, silný, s otázkami i odpověďmi. „Zrcadlo společnosti“, říká se, a tady to opravdu platí: rozdíly mezi společenskými vrstvami; snobské umění a umění pro umění; virální světy sociálních sítí; rozpadlé vztahy; sex vzdálený lásce, stačí jen náznak okouzlení, aspoň chvilkového; a pak jeden kluk, kterému tohle zklamání zůstane na celý život... [80%; 2017-11-05 Kino Světozor] ()

heger

Dlho (naozaj veľmi dlho) sa to tvári ako satira modernej spoločnosti, predstieraného humanizmu, absurdnej politickej korektnosti, elitárskeho umenia, … Ale celé to akosi nedrží pokope a nakoniec z toho vyjde len zjednodušená moralita. ()

Grázl83

To jsem si zase na vecer vybral blbej film. Film dobrej mozna tak pro kritiky, ale 95 procent divaku se bude nudit. Shrnuti: Hrozna nuda, prepalena delka, nulovy dej, hloupe dialogy i chovani. Resit 4 minuty vyhozeni kondomu, to uz i v serialu Ulice se toho deje vic. Jednu hvezdicku davam za kvalitni rezii. ()

rigby

Hodně umělecky pojatý film z uměleckého prostředí. Některé scény působí silně avantgardně. Ale rozhodně je snímek naplněn zajímavými podněty, nad kterými stojí za to se pozastavit a popřemýšlet. Jen je trochu náročnější na sledování a jedno kouknutí zřejmě nepostačuje, aby si divák vychutnal a vstřebal všechny detaily. 3+ ()

wick

Výborná satira na západní společnost...nenudí ani chvíli. Některé scény byly napínavější než v kdejakém thrilleru (roznášení dopisu do schránek). ()

Tomas_PO

Famózny film s neuveriteľne dramatickou atmosérou, ktorá sa tiahne naprieč celým filmom. Miestami síce opadne, človek začne mať pocit príjemného prostredia, milých ľuďí, no vzápätí opäť, až hororovo spozornie. Jednotlivé scény sú dramaticky pútavé najmä svojou dokonalou, reálnosťou zosobnených malými nočnými morami: "presne toto sa mi môže stať/stalo." Prostredie Škandinávie je zobrazené rovnako dokonale, či už interiérmi, experiérmi, ale aj filozofiou a správaním postáv. Úžasne, fascinujúce. Na jednej strane nesmierne vyspelé (múzeum moderného umenia, komunikácia protagonistov), na strane druhej absurdne neosobné (šéfkuchár začne rozprávať čo pripravil na recepciu, no nikto ho nepočúva). No a scéna s opicou - tak to je bez komentára dychberúce. ()

kokofek

Konečně film,který mi mluví z duše.Všechno ostatní je už zde vyjádřeno a tak necítím potřebu to opakovat. ()

meda2016

Po necelé čtvrthodině filmu toužím po střihu, zkrácení. Hrátky s divákem přeceňuji, kdy vnímám víc, než skutečně je smysl scén. Titulní čtverec svou výzvou k určitému chování dává otázku, jestli musí být vůbec vyřčena, jestli se nestačí chovat podle vlastního svědomí stále ...ale zároveň zde je výstraha zneužívání svědomí a tím výchova k apatii. ... Chytrému napověz ...je zpracování druhé otázky, jestli se má uměním cejchovat cokoli vybočující z uniformity. Umělec tvoří dílo, které další neumí napodobit natož zopakovat, pokud není také umělcem. Jinak jsou výtvory pouze psychologickým drážděním. (Pak ještě existuje chráněný vzor a patentový úřad.) ..... Když shodil kluka ze schodů, dal jsem si druhou pauzu. Pětina zajímavého a zbytek manipulace s postavami a hlavně s divákem vyvolá emoce, většinou negativní. Asi má sebetrýznění předvídatelnou nudou ve stopadesati minutách umělecký přesah. Ocenění festivalů ze studu špatného svědomí. ()

Vaculik

Zajímavá záležitost. Parodie dnešní společnosti, režisér moc krásně popichuje trpělivost diváka a kamuflážově upozorňuje na širokou škálu problému moderní společnosti. ()

fikee

Zajímavé a zručně natočené. Jenže to smrdí pokrytectvím. Ostlund sežene peníze, natočí film o absurditě hóch umění a odejde po červeném koberci přebrat ceny a zbaštit pár chlebíčků ve VIP salóncích. Tak tedy jo. ()

JeyeK

Korunní snímek severských filmových festivalů je náhledem do specifického prostředí moderního umění - do všech těch expozic, o nichž zasvěcení pějí nekonečnou chválu a vyzdvihují přitom silné otázky, které prý dílo svou existencí vyvolává, zatímco běžná masa jen nevěřícně kouká a doufá, že to uklízečka večer pozamétá. Takový je však i snímek sám - moderní umělecky vybroušený skvost, se všemi klady i zápory, které s sebou moderní umění nese. 60 % ()

Stoupa07

Váhal jsem mezi čtyřma a pěti hvězdama. Nakonec čtyři, za zdlouhavou scénu s gorilákem. Jinak za mne dobrý. Nerad bych spadl do klišé, ale tento filmopravdu nastavuje zrdcadlo. Ale jen tomu, kdo to chce vidět. Slepý se nebude koukat ani minutu. Vtipné scénky se střídají s pomlaými pasážemi aby pak najednou absurdno vygradovalo. Holčička vahozená dovzduchu mi připomněla volební akci v Británii, kde se objevily antireklamy na premiéra, který sliboval, že zabije koťátko, pokud nebude zvolen. Samozřejmě to byl jen vtip. Pak scénka s uklizenými hromadami.... Doporučuji, ale je to film jen pro toho, kdo nené slepý a má chuť vidět. ()

Jurcekk

Östlund je skvelý filmár. Vyhodil by som scénu s opičím mužom , tú ako sa hrabal v odpadkoch.... Reklamu s dievčaťom... film by bol skvelý aj bez tých preexponovaných oných. Nechápem, preço nezašiel k rodine toho chlapca s ospravedlnením... Nuż ja to stále hovorím. Život není peříčko... ()

Zdenek.D

Hyperkorektní Švédsko hledá volnou formu umění? Jedinou hvězdičku si film zaslouží za vynikající song Genesis - Justice, který zazní během jízdy Teslou pro ukradený Iphone. U zbytku už divák váhá, zdali se film bere vážně či sebeparoduje aktuální situaci. A to si myslím nezaslouží žádný divák! Už nikdy více. ()

Kivis

Film, který zdánlivě nedrží klasický postup vyprávění. Nesledujeme žádnou dramatickou zápletku, která by přes krizi vedla k rozuzlení a závěrečnému poučení. Až po skončení si člověk uvědomí, že tam všechny ty složky vlastně byly, ale vznikají v několika linkách nenápadně a jakoby mimoděk. Film se táhne jako ten nejvšednější lidský den, směřuje jakoby odnikud nikam. Během dlouhé stopáže se divák nenudí, ale ani nebaví. Čtverec je přehlídkou lidských vlastností, předsudků a ze všeho nejvíc asertivity a ignorace vůči dění v našem okolí. K tomu režisér využívá celé řady působivých i prachobyčejných scén i způsobů jejich pojetí. Velmi zvláštní, typicky festivalový, film. Pro mě na pomezí tří a čtyř hvězd. Nakonec zaokrouhluji dolů především kvůli velkolepé scéně u slavnostního banketu. Některé scény mi přišly prvoplánové a čistě na efekt. A tato je úplným vrcholem. Točila se čtyři dny, opičí muž předvedl úchvatný výkon, ale ta prvoplánovost z toho ve výsledku prostě čišela. Naopak třeba postelová scéna s následným dialogem patřila k jedněm z nejlepších. ()

Gyl

Hodně dobrý film se silným motivem vykresleným se vší brutalitou. Ale neí to jen jeden motiv, je v tom motivů a myšlenek mnohem více a člověk se dívá a jen si říká: "Jak bych se v takové situaci asi zachoval já?" Místy to dokonce vypadá, že je vše jen hra, kterou někdo nastražil na hlavního protagonistu, ale nakonec se ukáže, že ne. Že prostě naše dnešní společnost je takhle šíleně divná a dějí se v ní šíleně divné věci. ()

RadaRAW

Tento film vystihuje obraz naší evropské společnosti tak dobře, že je nesmírné utrpení na něj koukat. Ale ano, jsme ubozí. ()

Odstartovala zimní přehlídka BEST FILM FEST

02.10.2017

70. ročník MFF Cannes

70. ročník MFF Cannes

28.05.2017

Jubilejní 70. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes byl završen vyhlášením nositelů prestižních ocenění v neděli 28.5. Na festivalovém plakátu je letos vyobrazena herečka Claudia… (více)