Děvče ze sirkárny

• Finsko Tulitikkutehtaan tyttö (více)

Hrdinka toužící po lásce a osud, který nepřeje romantickým snům. V osmdesátých letech se ve Finsku často mluvilo o tom, že problémem finského filmu je nedostatek dobrých námětů. Kaurismäkiho tehdy napadlo, že podkladem pro dobrý námět se může stát například obyčejná sirka: Kde se vyrábějí sirky? – Nejspíš v nějaké továrně. – A kdo je tam vyrábí? – Snad nějaké děvče. – A kam jde děvče po práci? – Možná domů. – Co na něj doma čeká? – Možná úchylný otec. Rozvinutím tohoto elementárního dějového řetězce vzniká na konci drama téměř antických rozměrů. Snímek obsahuje, i na Kaurismäkiho tvorbu, mimořádně málo replik, první zazní až po devíti minutách filmu: „Jedno malé pivo." (Česká televize)

Trammbo

Kaurismakiho poetika odřená až na úplnou kost. Antická tragédie v hávu sociálního dramatu. Kontrast otřesností, které se ve filmu dějí, a forma, se kterou je film nezúčastněně popisuje, z toho dělá nejmrazivější (a za mě nejpůsobivější) kousek finského humanisty. ()

Ronee

Tak dopadajú ľudia, ktorí ubližujú druhým a myslia si, že sa im to nevráti. Radikálna pomsta jedného dievčaťa, ktoré, zdá sa, nikto nemá rád. Skvelé minimalistické zábery, takisto výber hudby. Tak toto sa Kaurismakimu podarilo. Dôkaz, že nenávisť plodí nenávisť. A že od lásky je len kúsok k nenávisti. Presvedčivé herectvo, minimum dialógov, stačí sa pozerať, netreba ani titulky resp. stačia aj anglické :) ()

sulda007

ze začátku jsem trpěla, jak je slečna blbá, ale na konci překvapila a vše vyřešila perfektně :)) ... miluju filmy, kde se moc nemluví! ale teda komedií bych to nenazvala ani náhodou ()

GudMen

Bezútěšný odraz společnosti, který ke konci prochází neobvyklou žánrovou proměnnou a servíruje humor tak černý, že ho mnozí ani nerozpoznají. ()

Rebeca

Nemylme se - Děvče ze sirkárny není pohádka Děvčátko se sirkami.  Zde se seznamujeme s Iris, dělnicí, bledou pasívní dívkou, trošku hloupou a naivní, bezradnou, trpící sebeklamem; je zvyklá na nedostatek a navíc ještě živí matku i jejího druha. Okolím je ignorována a pasivně snáší řadu ponížení - izolovaná, osamělá postava. Když si konečně zapálí cigaretu zápalkou ze "své" továrny, dostáva nápad na pomstu za zpackaný život a divák sleduje, jak jedná dle svých představ. Štěstí nenajde, ale uspokojení - ano. Mám pro pána Kaurismäkiho, jeho tak trochu filmovou šablonu i jeho hrdiny-outsidery slabost.  Film šetří slovy (to mi vyhovuje); o to víc si zaslouží pozornost. Uděluji 5*, protože 4* bych Děvčeti křivdila. ()

MaxForValue

Moje vôbec prvé stretnutie s osobou fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho a hneď takáto "bomba". Děvče ze sirkárny je úzasne syrové, nadčasové, emocionálne dielo plné bolesti, krutej reality života a plné prostých životných právd. Kaurismäki vie krásne rozprávať príbehy bez zbytočného gýču, zbytočných dialógov, ide priamo k veci a to sa mi na ňom páči. ()

apac

Tak si pořád říkám,jestli je ta Kati hezká, nebo ne...Nevím...Ale každopádně je to bezvadná žába... ()

jfaba

4, slovy čtyři, věty padly v tomto filmu. No, možná víc, ale nebylo to tam potřeba. Možná, kdyby spolu ti lidé mluvili, tak by to dopadlo jinak. Dopadlo to, tak jak dopadlo, a zaslouženě. :-) Ale komedie! Ani náhodou. Kdo tohle určuje, s tím bych si chtěl promluvit! ()

magu

1 zárez za ukážku výroby zápaliek. Ostatné nestojí za nič. Škaredšiu herečku som snáď ešte nevidel. ()

blondboss

Nemôžem povedať, že by ma tento snímok nejako náramne bavil, ale štvrtú hviezdu musím pridať, kvôli tomu, akým unikátnym spôsobom dokáže Kaurismaki režírovať. Snímok, v ktorom sa udeje tak veľa a pritom s minimom slov v krátkej stopáži a so zdlhavými zábermi. Tak jednoduché, že to človeka baví. Som vcelku milo prekvapený a v rámci alternatívnych režisérov je Kaurismaki jedným z tých najlepších. 80 % ()

kedluben

úděsně zoufalý příběh. některé scény vyvolávají úplně fyzickou slabost (krátká scéna na jakési taneční zábavě, otčím na návštěvě v nemocnici,...). kaurismakimu rozumím, další střípek je v mozaice. ani nevím jestli to jsou skvělé herecké výkony, pořád tam hrají ti stejní herci a pořád stejně. nevím jestli obrazová atmosféra je úžasná - pořád stejné barvy, místnosti, ulice, nábytek. vůbec už netuším jestli tohle je "to pravé" umění a je mi to taky srdečně jedno. jedno ale vím jistě. kaurismakiho filmy si mě podmanily a jejich neopakovatelnost je pro mě přitažlivá. ()

r007

Věřím pevně tomu, že je to filmařský klenot, ale postupem času jak mi přibývá let, čím dál tím míň se mi chce na tyto klenoty dívat. Mnohem radši se podívám na film, kde je víc děje a víc postav. ()

ZigurRóz

Holka z tovarny na sirky berouc osud do svych rukou. Tulitikkutehtaan tyttö - to je oslava filmoveho minimalismu a severskeho chladu. Typicky Kaurismäki...a opet skvely! ()

tribican

Drsné zobrazení mladé ženy, která sní o trochu lepším životě. Z filmu jde cítit chudoba a zima, která vychází z nepřívětivých srdcí jednotlivých postav. Silný příběh donutí k zamyšlení skoro každého. Dle mého názoru je však závěr trochu laciný, byť je vlastně logický. Délka filmu je naprosto dostačující a vlastně dokonalá. 85 % ()

jauahaoas

To tu ještě nebylo. V 18.. minutě první slova herců: "Kurvo!", "Vrať to!". Celkově není třeba slov. Výchovou, a to ještě na severu, k výrobě trávícího monstra. Trochu to připomínalo film "Zrůda", i když v jiných důvodech se stejným výsledkem. Klobouk dolů Fíni. To by si asi nikdo netroufnul jinde natočit. Za mě 4,5*. ()

Accuphose

Finské melodrama, miluju přesný a akurátní způsob komunikace s divákem. Nic nechybí, nic není navíc. Je to jednodhubka, dobře odvyprávěná, zahraná a nechybí ani drsné momenty, podané se samozřejmostí a lehkostí, čerstvé a syrové. ()

Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově

Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově