Hold the Dark

• Kanada

Hold the Dark

Thriller / Drama / Mysteriózní / Dobrodružný

USA, 2018, 125 min

Atmosférický thriller, který vyniká výbornými akčními scénami a lehce démonickým Alexanderem Skarsgårdem. Srovnání s Wind Riverem sedí možná z pohledu zvolených lokací a kriminální zápletky, ale jinak si Hold the Dark razí vlastní cestu a více než kriminálním dramatem je spíše meditativním thrillerem s mysteriózními prvky. Děj je vyprávěn velmi pozvolna, nicméně jsou tu i opravdu husté pasáže a celé vyprávění je zajímavě rámováno metaforami. Škoda jen, že finální dojem byl o něco slabší, než jsem zprvu očekával.(16.10.2018)

Syrově chlapská delikátní žánrová záležitost, která Vás v první minutě stopáže chytne a už nepustí. Hold the Dark Vás zaujme již v samotném začátku, ve kterém režisér Jeremy Saulnier zvolil pomalejší, chce se říci, že až rozvláčné tempo. To snímku překvapivě neškodí, nýbrž přidává na celkové atraktivitě. Hold the Dark se rovněž může pochlubit působivými reáliemi Aljašky a soundtrackem, což dokonale lícuje s mrazivými hereckými výkony a nosnou myšlenkou snímku. Samostatnou kapitolou je naprosto SKVĚLÁ desetiminutová přestřelka, která se svým drtivým nástupem patří k největším "higlihtům" tohoto díla. Jen škoda té přepálené stopáže, která bohužel nabídne několik hluchých míst. Myslím však, že výše zmíněná pozitiva tento neduh vykompenzují tím nejlepším možným způsobem. Skvělá práce! „I'll always be with you.“(2.10.2018)

• Ouwen

POINTA?! Nuda na zimě. Absolutně odtažité, totálně to sere na diváka. Něco tak chladného jsem opravdu dlouho neviděl, skutečně, při té nekonečné délce jsem měl pocit, že zamrznul čas. Film, kterej postrádá duši, nadstavbu a je až příliš uhlazený. Nemluvim jenom o našperkovaném obrazu, bez emocionálních dialogů, kdy postavy akorát šeptaj, nejvíce zbytečné hlavní postavě, jejiž využití je naprosto nulové - ale i co se týče gore, které místní uživatelé vypisují, krom prořízlého hrdla a ustřelené půlky obličeje si tady fakt nic nevybavuju. Neutichající kalamita zbytečných scén. Nebaví mě koukat pět vteřin na to, jak se hlavní postavě boří nohy do sněhu a jak čumí neustále do blba. Asi deseti minutová přestřelka je průměrná, kde nejsou ani znát samotné průstřely a není zde absolutně nic atraktivního. Prostě ten stejnej případ, jako u opěvovaného Revenanta. Nuda na sněhu, bez pointy. Saulnier asi myslí na nějaké sošky, ale není schopnej vtisknout ani tu nejprimitivnější věc do filmu - ZÁBAVU. Jedinej, kdo mě zaujal a kvůli komu dávám hvězdici, je James Badge Dale a jeho charisma. Rozhodně nevim jinak co si mám vzít z filmu, kde blondýnka jako nahá, má na palici divnou masku a pak se nechá škrtit rukou Jeffreyho Wrighta. Asi jsem nepochopil tu velkou myšlenku, metaforu a farmaceutickej podtext za tim!(1.10.2018)

Silně chlapská záležitost, která má s filmem Wind Rover společný jen ten sníh. Není to úplně bezchybné, možná jsem úplně všechno nepochytil, ale ten pocit, co po skončení filmu mám, ten je cajk. Od Saulniera první film, který se chystám co nejdřív okotit. Green Room už se mi válí na disku docela dost dlouho.(2.10.2018)

Film, který je sice rozdělený do několik kapitol, ale tradiční narativní strukturu stejně zvládá vyhodit z okna. A pochází mi to. Na nového Saulniera se vždycky těším a vždycky mě dostane. A dostal mě i tentokrát. Green Room sice nepřekonal, ale jelikož je natolik jiný, divný a mrazivý (nejen zasazením), překonávat ji ani nepotřebuje – stojí úplně mimo, ve svém vlastním vesmíru. Mark E. Pocha řekl, že mu připomíná Wind River. A je to dobré přirovnání, protože oba snímky podobně pracují s napětím, jež posléze exploduje brutální přestřelkou – jenom bych k tomu přihodil ještě Evansova Apostla, který na Netflixu příhodně vyšel nedlouho potom, taky v něm figuruje mystika (i když mnohem méně subtilní) a taky se nijak nezatěžuje klasickými třemi akty. Hold the Dark je podle mě lepší než oboje. Nemůžu se dočkat, až napadne sníh a já si ho sjedu znovu.(3.11.2018)

• - Natáčanie filmu trvalo 61 dní a natáčalo sa v Kanade v meste Calgary a Lethbridge, taktiež v štúdiu JR Studio v Calgary, ale aj v Maroku. (Astonko)