Maigret a noc na křižovatce (TV film)

Maigret: Night at the Crossroads

Maigret: Noc na križovatke

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2017, 88 min

Vždycky mě otravují názory, že roli Maigreta zahrál nejlépe Jean Gabin. Ovšem Rowana Atkinsona bych v ní nečekal ani v nejdivočejších snech. Ačkoliv osobně za nejlepšího Maigreta všech dob považuji Bruno Crémera, smekám před britským pojetím a jsem rád rád, že to sir Rowan vzal. Tahle epizoda je vzdálena knižní podobě, i tak má vynikající atmosféru, jen Maigret nějak málo pije a kouří. Pro ortodoxní čtenáře Simenona možná důvod ke znepokojení, pro sobotního diváka televise přesto velmi dobrá volba. A pro znalce milý bonus v podobě české dvouoké zrcadlovky Flexaret.(20.1.2018)

Třetí díl Maigreta v anglické produkci je sice o trochu slabší než dva předchozí, ale moje doporučení je stále o tom, že je to stále na velké úrovni, která české (detektivní, doktorské…) seriály kvalitou dost přeskočí.75 %(21.1.2018)

Jakoby Rowan Atkinson srostl s komisařem Maigretem, když mu propůjčil svou tvář a na oplátku si beze zbytku osvojil jeho způsoby. Zápletka je stylově přioděna, decentně nalíčena a detailně obeznámena se všemi úskalími své mise ... a jelikož disponuje přirozeným šarmem a nadprůměrným I.Q., nezbývá nic, co bych ještě mohla dodat ... 4,5*(29.1.2018)

Oproti Případu mrtvého muže zpátečka ke klasické whodunitce, takže to není tak drsné a emotivní. Tenhle díl je spíš melancholický, Maigret je tu tichý a zadumaný a ostatně má proč – záhada je totiž ze seriálu prozatím nejkomplexnější a klobouk dolů, jestli jste ji rozluštili před policisty. Zeitgeist stále perfektní. Těším se na Vánoce.(11.6.2017)

Prozatím asi nejlepší Maigret. Celému filmu předně znatelně vypomáhá volba lokace, jež je situována na francouzský venkov, kde starousedlíci sedí v křeslech u prašné cesty a popíjí sklenku burgunského. Sir Rowan se překvapivě dobře sžil s rolí francouzského detektiva. A to je na filmu setsakramentsky dobře vidět. 80%(7.8.2017)

• - Fotoaparát, kerým je na policejní stanici fotografován Carl Anderson (Tom Wlaschiha), je Flexaret, model IV, vyráběný v letech 1955-1959 podnikem Meopta Přerov. Tyto fotoaparáty byly vybaveny hledáčkovým objektivem Anastigmat 80mm f/3 a snímacím objektivem Belar 80mm f/3,5. Tento model Flexaret jako první umožňoval fotografovat nejen na střední formát 6x6 (60x60mm), ale i na kinofilm 35mm. (Vikta)

• - Ve filmu je několikrát záběr na telefonní budku, kde je automat s kroucenou telefonní šňurou. To však v době, kdy se film odehrává (konec padesátých let), nebylo možné - kroucená telefonní šňura byla zavedena až začátkem let šedesátých. (tommicek)