Maigret a noc na křižovatce (TV film)

Maigret: Night at the Crossroads

Maigret: Noc na križovatke

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2017, 88 min

Vždycky mě otravují názory, že roli Maigreta zahrál nejlépe Jean Gabin. Ovšem Rowana Atkinsona bych v ní nečekal ani v nejdivočejších snech. Ačkoliv osobně za nejlepšího Maigreta všech dob považuji Bruno Crémera, smekám před britským pojetím a jsem rád rád, že to sir Rowan vzal. Tahle epizoda je vzdálena knižní podobě, i tak má vynikající atmosféru, jen Maigret nějak málo pije a kouří. Pro ortodoxní čtenáře Simenona možná důvod ke znepokojení, pro sobotního diváka televise přesto velmi dobrá volba. A pro znalce milý bonus v podobě české dvouoké zrcadlovky Flexaret.(20.1.2018)

Zmizela zbytečná akce z druhého dílu a opět se vrátila větší starosvětskost. Předloha Simenona popisuje zdřejmě jeden z těch složitějších případů, který mi možná nepřipadal tak zajímavý jako ostatní co jsem viděl a četl. Postava Andersena byla ale zajímavá a opět se mi líbilo Maigretovo dokonalé uvažování. Ta postava mě prostě fascinuje ať už na papíře nebo na plátně v podání Jeana Gabina či právě Rowana Atkinsona, který ji ztvárňuje zase úplně jinak než můj miláček Gabin ale taky velmi dobře. Zamrzela mě trochu absence hudebního podkresu, který v předchozích dílech dokresloval atmostféru scén. Ale jinak vážně všechny klady, které jsem vypsal u předchozích dvou dílů vcelku zústavají. Akorát nebyl zrovna zvolen nejlepší Simonenův příběh. Ale i když je složitý, je zároveň i promyšlený, se standardním napětím a překvapivým závěrem. Takže objektivně vzato vlastně ani na ten si nemohu stěžovat a mohu dát zase 4 hvězdy.(20.1.2018)

Atkinson si mě ve vážné roli získává víc a víc. Jeho pohledy nevypovídají o ničem a současně divák dostává tušení, že nad něčím Maigret dumá. Zajímavá byla i postava jednookého aristokrata. A z velké části díky charismatu Toma Wlaschiha. Dost odvedl pozornost od všech ostatních postav, které se probraly až v závěru, aby divoce rozkryly do té doby takřka vůbec nerozpletenou hádanku.(27.8.2018)

Další vynikající příspěvek do série Maigretovských filmů. Tvůrci opět předvedli prvotřídní práci a nabídli nám tradičně britsky kvalitní podívanou, kde hraje prim hustá atmosféra, prostředí a herecké výkony (Rowan je pořád lepší a lepší a předvádí fantastickou ukázku dramatického herectví), a vlastně je to asi dost možná i prozatím nejlepší příspěvek do série - scénáři totiž taky není co vytknout - vůbec nic. Detektivka jak má být, v Británii se tohoto francouzského rodáka ujali nadmíru dobře a já se nesmírně těším na další díly a pokud to takhle bude pokračovat dál, Atkinson v té roli snad předčí i Gabina - Cremera překonal už dávno. 90%.(13.8.2017)

Maigret v podání Atkinsona na mě funguje. Melancholicky působící, věčně zadumaný, ale přitom chladně uvažující detektiv v příběhu, který je vyprávěn pozvolným televizním tempem, a který vám pocitově buď výborně sedne, nebo vás bude nudit. Já se bavil velmi dobře, navíc originální znění povznáší film o úroveň výš a Atkinsonova charismaticky zadumaná a přitom citlivá intonace je jistým způsobem hypnotická.(2.10.2017)

• - Ve filmu je několikrát záběr na telefonní budku, kde je automat s kroucenou telefonní šňurou. To však v době, kdy se film odehrává (konec padesátých let), nebylo možné - kroucená telefonní šňura byla zavedena až začátkem let šedesátých. (tommicek)

• - Fotoaparát, kerým je na policejní stanici fotografován Carl Anderson (Tom Wlaschiha), je Flexaret, model IV, vyráběný v letech 1955-1959 podnikem Meopta Přerov. Tyto fotoaparáty byly vybaveny hledáčkovým objektivem Anastigmat 80mm f/3 a snímacím objektivem Belar 80mm f/3,5. Tento model Flexaret jako první umožňoval fotografovat nejen na střední formát 6x6 (60x60mm), ale i na kinofilm 35mm. (Vikta)