Třpyt v trávě natočil režisér Elia Kazan v roce 1961 podle původního filmového námětu dramatika Williama Ingeho. V romantickém příběhu milostného zklamání mistrně vykresluje atmosférou amerického venkovského města v Kansasu dvacátých let. Popisuje typické úspěšné americké rodiny, žijící v idylické symbióze s americkým prostředím tzv. přijatelným životním stylem před příchodem hospodářské krize. Do této společnosti vstupuje mladá a naivní dívka Wilma, která se bezhlavě zamiluje do pohledného mladíka právě z takové vlivné rodiny. Po prožití milostného zklamání ve vztahu s mnohem zkušenějším mužem konči Wilma se zlomeným srdcem. V tichu a klidu psychiatrické léčebny hledá v sobě sílu a odvahu se odrazit od úplného dna. (oficiální text distributora)

Autogram

Filmy o láske su rôzne, najčastejšie romantické, kde je láska tým najušľachtilejším citom. Nie tak v tomto filme, aj keď spočiatku by sa to mohlo zdať. Tu na pozadí romantického príbehu je láska zničujúca, spaľujúca životy do tla, a ešte aj tá prvotná rodičovská láska je tak na figu, že človek by zaplakal. Široký záber filmu, postáv a ich osudov, nádherná hlavná predstaviteľka a nádherný záver filmu, takže silné štyri hviezdy. –––– ...a udělám všechno, co budeš chtít. –––– Täta mi doporučuje nějakou holku jinýho druhu... –––– Sakra, jakej je v tom rozdíl? Dyť, je to to samý. Podivej se! Přesně stejná. Pěkná a přesně stejná. Přesně stejná! Věř tomu. Podívej se tam! Přesně stejně hezká. Chceš to? Chceš to mít? Já ti to obstarám. –––– (POZOR spoiler) Je to něco jiného, než jsem kdysi cítila k Budovi, ale ráda ho mám. –––– Život se někdy vyvine děsně legračně. ... Věci musíš brát tak, jak přijdou. ()

Ivusha

Natalie Wood byla úžasná. Takovou spršku emocí jsem už dlouho neviděla. Někdo by si mohl myslet, že je to až patetické... ono trochu je, ale dovedu si to živě představit. ()

Zagros

Třpyt v trávě pro mě byl prvním filmem od režiséra Elia Kazana a po pravdě jsem čekal více. Jak už jsem několikrát psal, nejsem filmový teoretik a různé filmařské postupy moc řešit nechci. Pokud film funguje jako celek, je mi postup tvůrců vcelku jedno. Ale nechci psát, že Třpyt v trávě je špatný film, není. Jen pro mě není ničím výjimečný. Jde o jakýsi obraz doby a jedné konkrétní rodiny z konce dvacátých let v Americe. Rozdělení rolí je tradiční a jakékoli snahy o vymezení vůči nim jsou potlačovány. Mládí to nemá jednoduché, vztahy nejsou ideální a dospělí jsou stále více nervózní z přicházející krize. Není divu, že to není idylický život a ne vše je dle představ. Solidně zahráno - Natalie Woodová i Warren Beatty to zvládli velmi dobře. Nicméně film mě nedokázal naplno vtáhnout, a proto nechávám jen průměrné tři hvězdy. ()

Han22

Nakonec moc povedený film, i když se mi to námětem a začátkem nezdálo. On a ona se šíleně milují, ale jsou mladí a v cestě jim stojí rodiče. Námět jak z červené knihovny, ale Kazan šel docela na dřeň. Je konec dvacátých let, sex před svatbou je tabu a tak je vychovávána i dívka. Její rodiče, hlavně matka ji vidí jako holčičku, jak se ukáže v úžasném rozhovoru ke konci, jinak ji matka ani vychovávat neuměla. Mladík má zase bohatého otce, který by proti nim nic neměl, ale protože je trochu buran a jeho dcera je naprostou ostudou, tak chce pro syna školu a aby z něj něco bylo. A nevnímá, že syn chce ranč a svatbu. Šílená láska končí v blázinci a stejně jako ve skutečném životě nekončí happyendem. Fantastická Woodová a slušný začínající Beatty a povedený film je na světě. ()

Shakeus

Film je hodně starý, je v něm spousta naivity, klišé a přehrávání, ale i přesto má něco do sebe. Rodiče kontra dítě, odchod ze školy, plynoucí roky, to bylo příjemné sledovat. Hlavně jsem taková témata nečekal v něčem tak starém. ()

dormouse

Je málo filmů, které nestárnou. Tenhle jsem viděla nyní poprvé a nepřipadal mi ani rozvleklý ani nudný. Romantický film o tom, jak přísná výchova ničí lásku není sice zrovna aktuální téma, ale hloupí rodiče a předsudky budou na světě stále a v tomto směru film osloví i dnes. Zahrané úžasně. ()

Mikino00

Oslava Stanislavského metody rovná se neskutečné přehrávání, statičnost a celý film postavený jen na výkonu hlavní představitelky, které je hnán do absolutního extrému. Přitom se ale film nedokáže zbavit divadelnosti, ani faktu, že doslova stojí na místě, dalo by se to sestříhat do půlhodinového provedení. ()

aLPaC

Nevím teda, jestli výkon Wood byl na nominaci na Oscara. Možná tehdy ano, ale mě to její uječené hysterické herectví iritovalo. A Beatty byl taky takový nemastný neslaný, i když holky z něj museli mít mokré kalhotky. Největším trumfem tohoto určitě na tu dobu revolučnímu snímku je scénář, který se nebojí kritiky americké společnosti. Nicméně na víc než průměr to u mě bohužel nestačí. ()

Kamas

„Ačkoliv nic už nepřivolá hodinu třpytu v trávě, tu slávu květin, my truchlit nebudeme, nýbrž hledat sílu v tom, co nám zbývá.“ ()

Pawlisman

Na svojí dobu myslím velice kvalitní snímek s vysoce reálným ztvárněním. Celkově však romantický film, ze kterého si toho po shlédnutí příliš neodnáším. 6,5/10 ()

Narciska

Na svou dobu určitě velmi převratný snímek a do dnešních časů se dá říci, že se jedná o jedinečné sociální téma při pohledu na ženy a na to, jaké chování od nich společnost očekává. Je to film o střetu generací, který se odehrává od nepaměti, přesto si myslím, že při tématizaci role ženy ve 20. století víc než v jiném. Dojem je umocněn výbornými hereckými výkony prakticky všech zúčastněných (též rolí vedlejších). Jedná se podle mě o příklad poctivě odvedeného filmařského řemesla, jen vyznění je pro mě celkem smutné a ptám se nikoliv poprvé ve svém bytí – skutečně dospělost znamená prozření z iluzí a opuštění ideálů ve prospěch každodenních povinností a nároků společnosti? ()

waska

Brilantní výkon a krása Natalie Wood, na druhé straně poněkud naivní a místy zdlouhavý příběh. Elia Kazan nám naservíroval romantické drama, kterému by neškodilo ubrat na "hysteričnosti" a přidat na vykreslení osudů některých osob, které hrály v úvodu prim. ()

josieaddms

Já nevím čím to je, ale Natalie Woodovou prostě nemůžu vystát. Její přehnané a hysterické hraní mě dohání k šílenství. Navíc mi přijde že v obličeji vypadá jako neduživý mladík. Prostě je to osoba které nejsem schopná jako hlavní hrdince ani držet palce, ani nějak soucítit s jejím osudem. Každý zažil něco podobného jako Wilma, každý si tím prošel a ví, o co se jedná. Stejně tak já. Každý má plus to i nějaké osobní problémy, a často i nesrovnalosti v rodině. Ale ona, protože byla nesnesitelná hysterka, to dohnala až do psychiatrické léčebny. Kdybych měla stejný přístup k životu jako ona, strávila bych tam celý život. Elia Kazan je můj oblíbený režisér, protože se nebojí bořit sociální tabu. Warren Beatty je něco jako má idylická představa ideálního Amerického mladíka. A protože film právě tepal do skvělých Amerických prudérních studentíků, a do jejich životů a zdánlivého pozlátka, probudil tenhle snímek ve mě něco jako zvědavost. Navíc to celé bylo podané pro mě celkem působivým způsobem. Téma je stále aktuální, jistě. Pokrytectví, lži, a přetvářka jsou staré jako lidstvo samo, a určitě nestárne. Možná snad, kdyby se jen mluvilo ještě o více věcech než o té pubertální lásce. Pro pána! Vždyť se stali mnohem horší věci. A to že se mladý člověk někdy pořádně spálí? Však ano, jistě. Tak to bylo, je i bude. Bezhlavě se zamilovat, pak si zlomit srdce, a pak se z toho dostávat. Celkem normální proces. Ale na stavbu zápletky scénáře celého filmu poněkud slabý. ()

Dashiella

Medzi týmto filmom a zlatou érou melodrám 50. rokov ubehlo minimum času (hoci, samozrejme, nové vlny už frčali ostošesť) a come on, je to Kazan! Úžasná Natalie Wood bola nominovaná na troch Oscarov vo svojej kariére, no taktiež sa mohla "pýšiť" zbierkou dosť nespokojných kritík na adresu jej hereckého talentu- buď ju teda máte radi alebo nie. Alebo ju milujete, tak ako ja. Plakala som ako decko, keď som Splednor in the Grass videla asi ako 15ročná a dodnes sa nič nezmenilo. Milujem ten príbeh, emócie, ktoré z neho plynú, herecké obsadenie, témy a jeho rafinovanú otvorenosť. ()

eileen9

"Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not; rather find strength in what remains behind." ()

Pete

Velká láska nikdy ze srdce nezmizí, ale někdy z ní zbyde jen vzpomínka jak odlesk třpytu v trávě. Ona mu na střední nemůže dát, svázaná společenskou morálkou, ale on je příliš nadržený, dá nakonec přednost lehké ženě, z čehož se ona neštěstím zhroutí, a není cesty zpět. Tolik asi k ději v kostce, je to tak trochu naivní a vyčpělé, Woodová místy přehrává. Čím ale tento film především zaujme, jsou skvěle napsané vedlejší postavy, z nichž každá má jasnou a logickou motivaci jednání, vývoj, a všechny tak pomáhají výborně vykreslit jak dobovou atmosféru pokrytectví a falše, tak také tu obrovskou generační i sociální změnu. 70% ()