Krvavá zátoka

• Česko Zátoka krve (více)

Zapomenutý hororový klenot Maria Bavy, který je považován za vůbec první slasher, útočí na diváky špičkovou atmosférou a šokujícícm závěrem. Mysteriózní příběh začíná vraždou starší ženy, kterou zabije manžel hnaný touhou dosáhnout na její dědictví. Netuší však, že i ostatní příbuzní a přátelé mají své důvody k získání tohoto majetku. Rozjíždí se tak vražedné šílenství, trochu komplikované partou čtyř teenagerů, kteří se utáboří v blízkosti pozůstalosti... (Řitka video)

giallo

Do tohoto Bavova filmu jsem vkládal velká očekávání (po velkém zklamaní od Five Dolls for an August Moon), která se bohužel vyplnila jen z půlky. A Bay of Blood je krvavé giallo, které v půlce děje vyústí ve slasher. Ona první "giallová" polovina filmu mě velice bavila, skvělé vraždy, dobrá atmosféra. Zatímco druhá "slasherová" půlka už onu atmosféru ztráci a na scénu přichází až moc překombinovaný děj. Škoda, Bavovo Six Women for the Murderer zůstává nepřekonáno. ()

Campbell

Jeden z prvním slasherů, těšil jsem se jako panic před první nocí, ale tak jsem dostal zklamání. Buďto jsem měl špatný den, nebo mě to fakt dost nudilo. Je tu dost dobrých scén jako třeba scéna s molem a mrtvolou a nahatou babou(bez bobra, v roce 1971, wow!). A i když ten film je krátkej tak mi přišel celkem dost zmatenej. Mohlo to dopadnout daleko lépe. Ale co musím pochválit je parádní hudba která je fakt parádní a to ani Ciprianiho nějak moc neznám. Gore efekty jsou parádní, zaseklá sekera v hlavě je parádní. Ale i tak dávám jen průměrné hodnocení, Bava už udělal lepší filmy. ()

RUSSELL

Mario Bava patří neodiskutovatelně mezi nejlepší a nejzásadnější hororové režiséry všech dob. Hororový žánr ovlivnil jako málokdo jiný a jeho film A Bay of Blood je ukázkovým příkladem jeho vlivu, jelikož ho lze považovat za praotce slasherů, který skoro o dekádu předběhl celý ten slasherový boom započatý Carpenterovo Halloweenem v roce 1978. Jeho vliv navíc umocňuje fakt, že filmu vzdává hold série Friday the 13th a to rovnou 2x – v prvním i druhém díle série bylo vždy jedno zabití zinscenováno přesně po vzoru A Bay of Blood a není divu, že si tvůrci vybrali zrovna ty dvě nejvíce pamětihodné vraždy. A Bay of Blood se na tu dobu vymyká i mírou násilí a gore scén, které za žádných okolností neuhýbají, ale naopak nám jsou servírovány v celé své krvavé kráse. Bava měl režii v malíku a navíc si film i sám snímal. Nečekejte tedy žádnou nudnou a rutinní práci s kamerou – Bava si nápaditě pohrává se záběrováním a společně s úžasným střihem posouvá snímek do nadstandardních vod i po technické stránce. K tomu všemu pro většinu italských hororů klasicky zdařilý a atmosféru podtrhující soundtrack. Příběh je sice těžce překombinovaný, ale má jednu obří výhodu – ani chvíli nenudí a donutí vás netrpělivě očekávat, kam až se to celé posune. Mysteriózní aspekt funguje na výbornou a opravdu jsem dlouho netušil, kdo za vraždami stojí a kdo jde proti komu. Troufám si říct, že i příběhově je film jedinečný a dozajista dokáže překvapit. Korunu tomu všemu nasazuje silně WTF konec, který jsem opravdu, ale opravdu, nečekal. Musím však podotknout, že po prvotním zklamání ho začínám doceňovat, minimálně za zdvižený prostředníček divákovi – dokážu si barvitě představit Bavovo lišácký úšklebek, když tam tohle úspěšně zakomponoval. Krvák A Bay of Blood je černým koněm Bavovo filmografie a zasluhoval by být častěji zmiňován ve výčtu vrcholných děl tohoto nestora italského hororu. ()

PetrPan

Ten vraždí toho a ten zas tamtoho a všichni dohromady zavraždíme všechny. Zpívat by se to nedalo, ovšem Bava tuhle parafrázi Ježkovy písničky bravurně zfilmoval. V roce 1971 spatřil světlo světa dokonalý mix ještě neexistujícího slasheru a gialla, toho času na vzestupu. Bava vykouzlil formálně dokonalou krvavou procházku světem brutálního násilí, kde se můžete setkat jen s dvěma typy postav, nebohými oběťmi a nelítostnými vrahy. Genialita jeho díla však spočívá v tom, že hranice mezi nimi prakticky neexistuje a vy absolutně netušíte, komu dalšímu bude v následujících chvílích proveden odběr krve v množství neslučitelném se životem. Zíral jsem a neskutečně se bavil, nejen díky mé zvrhlé zálibě v tomto žánru, ale i díky rozpoznatelné dávce nadhledu s jakou je tento krvavý pokrm podáván, což nejvíc vyplave na povrch v samotném závěru. A nejen ona tečka, která by se dala charakterizovat zvoláním: "No, to mě poser, vole., mne vede k nejvyššímu hodnocení. ()

SOLOM.

Mnozí tento snímek považují za něco zcela výjimečného, ale v mých očích jde však o jeden z režisérových nejslabších kousků. I tak jde však o průměrnou podívanou, která mi určitě nezkazila náladu. Za mou nevoli může velice zmatený scénář a nepřehledný děj, kdy jsou na tom všem nejlepší asi jen samotné mordy. Celý snímek bych totiž rozdělil do dvou pytlů. Zatímco atmosféra, kvalita scénáře a herecké výkony u mě moc neobstáli, tak již zmíněné vražedné scény a hudební doprovod ano. Jako celek totiž u mě atmosféra nezapůsobila tak jak by měla, protože díky chaotickému střihu a na sebe nenavazujícím scénám, jsem v tom měl místy pěkný guláš. Sice nemůžu upřít, že se tu a tam skutečně objeví známky napětí, ale nešlo o nic tak úžasného, abych si na to za dva dny ještě vzpomněl. Asi nejvíc se mi líbil samotný začátek, kdy všechno fungovalo, tak jak mělo. Tvůrci totiž prozatím ještě stále drželi nastavenou laťku v pestrosti jednotlivých vražd a některé byly vskutku úchvatné. Dokonce si zde přijdou na své i milovníci lehčího gore. Čím víc se však film blížil ke konci, tím jsem začal být otrávenější. Černý humor mě už tak nebral, stejně jako urychlené vyvraždění zbytku postav, které tam byly mnohdy jen dopočtu. Tady to pánové celkem nezvládli. No a úplný závěr bych označil jediným slovem = TRAPNÉ. Je velká škoda, že se celý film nenesl v duchu začátku, kdy jsem do toho všeho vkládal ještě velké naděje. Bohužel zhruba od poloviny mi to přišlo zbytečně až moc překombinované a především chaotické. Nějak výrazně tomu nepomohla ani temnota, která měla zvýšit úroveň napětí, ale u mě to fungovalo tentokrát naprosto obráceně. Jsem hrozně rád, že to netrvalo ještě déle, protože bych musel jít s hodnocením ještě dolů. Hodně slabých 60%. ()

Karamanlis

Drsné giallo, ktoré sa časom pretaví do podľa mňa historicky vôbec prvého regulárneho slasheru. Je obdivuhodné, čo si Bava dovolil začiatkom 70. rokov, ktoré boli z hľadiska explicitne vyjadrovaného násilia na striebornom plátne ešte pomerne umiernené a akú kvalitnú gore nádielku dokázal už v tejto dobe divákovi bez škrupulí naservírovať. Opätovne pred týmto talianskym hororovým maestrom smekám klobúk - škoda, že sa nedožil 80. rokov, konfrontácia jeho geniálneho štýlu s trendmi tohto, z hľadiska žánru nesmierne plodného a pestrého obdobia by bola iste zaujímavá. ()

špaček421

Giallo? Slasher? Především hodně brutální černá komedie, v níž posléze ani identita vraha ani nehraje tak důležitou roli. Pasáž s mladými lidmi, kteří si přijeli zasouložit do chaty na venkově a jsou brutálně povražděni později okopírovali v jednom z Pátků třináctého. ()

mm13

Že ja to tým Talianom väčšinou zhltnem... Ten spletenec motívov a pôvodcov vrážd bol vo finále taký nepriehľadný, pritiahnutý za vlasy a vlastne blbý, až som mal nutkanie vypnúť prehrávač. Nestalo sa a finálny dojem nakoniec vôbec nie je zlý. Veď podobný zápas o dedičstvo sa vo filme len tak nevidí. Z takéhoto uhla pohľadu zážitok a to aj vrátane poslednej scény, ktorá do tejto línie sadla tiež, pretože nech je to WTF moment aký chce, nevyčnieva, pobavil, ťažko sa takáto pošahaná alegória dala ukončiť trefnejšie. ()

JASON_X

Nic naplat, říkám to furt a znovu jsem si to potvrdil - já tyhle sedmdesátkový béčka prostě většinou nějak nevstřebávám, nebaví mě, neoslovují mě, jejich filmový jazyk je mi cizí, a to i přesto (nebo snad právě proto?), že třeba tenhle kousek je jen o málo starší než já. Ale objektivně musím uznat, že má něco do sebe, tahle zamotaná vyvražďovačka všech proti všem je určitě ten lepší sedmdesátkový průměr. Líbily se mi vraždičky, líbila se mi hudba, nadchla mě chobotnice plazící se po xichtíku mrtvoly, a dozvěděl jsem se taky pár zajímavostí - třeba že už tehdy se točilo rozklepanou ručkou, nebo že už tehdy si některé pokrokové ženské holily bobra. Jeho bizarní konec mě však příliš nenadchnul, protože celý film rázem posunul z thrillerového žánru kamsi k sociálně-kritické grotesce. / A ostatně soudím, že plánované cenzurování "sprostých" slov v komentářích musí být KURVA zničeno! ()

corpsy

Mario Bava rozhodne natočil aj zaujímavejšie kúsky ako tento síce prelomový, ale nudný a rozvláčny thriller. Talent na kvalitné brutálne scény sa mu ale v tomto prípade uprieť nedá. ()

Padme_Anakin

Tento snímek má zcela nepochybně své kvality, bohužel a s politováním já nejsem z těch, kteří je dokáží ocenit.. Kamera točící se kolem dokola u mě vyvolávala žaludeční nevolnost a motala se mi z toho hlava.. Příběh vyšinutých dutohlavů, jejichž jediným cílem jsou prachy, je naservírován bez skrupulí, krvavě, drsně a rychle.. Samotný závěr je dokonalý bizár, pro který moc pochopení v sobě nenacházím, pardon.. ()

Astaroth12

Tak toto bolo ináč rozohrané. Vrah o ktorom si myslíte,že to má dobre premyslené je tiež vzápätí zabití a ani tento vrah nemá istotu či zachviľu tiež nebude zabitý.Bolo tu veľa podozrivých ale už pri konci nikto z nich nežil.Film by som rozdelil na 2 polovice.Jedna je slasher z prvkami gialla a tá druhá je giallo z prvkami slasharu.Vraždy ma tu fascinovali boli rýchle,drsné a niektoré aj kruto prevedené a aj krvavé.Príbeh je komplikovaný a až prekombinovaný.Je tu pár nezmyslov a film ma aj značné rezervy čo sa týka chovania postáv ale skĺbenie gialla a slasheru ma vždy poteší a to bol aj tento prípad.Trocha nadhodnotím ale proste Bava ma baví. ()

Gorehound

Geniálna záležitosť, umne kombinujúca giallo a vtedy ešte v podstate neexistujúci slasher žáner. Je to asi najkrvavejší Bavov film, v niektorých gore scénach vidno inšpiráciu pre pozdejšiu sériu Friday the 13th a mnoho iných slasherov. A to spracovanie - nádhera ! Kamera je čosi, čo sa musí vidieť, práca so svetlom, tieňom a farbami je jednoducho neprekonateľná, rovnako ako nenapodobiteľná atmosféra. Scénaristicky tu už vidno obrovský potenciál Dardana Sacchettiho a keď už si myslíte, že vás nemôže nič prekvapiť, príde bizarný koniec. Ak naozaj chcete ísť ku koreňom a hovoríte si fanúšik talianskeho horroru, tento film nesmiete minúť. ()

YURAyura

Bohuzel zapomenuty kultovni film, kde nenajdete jedinou normalni kladou postavu a to je dobre, protoze jenom sympataci... Bava rozviji material z Five Dolls for an August Moon - kazdy z osklivych obyvatel zalivu ma svuj specificky duvod pro vrazdu sveho souseda, ale pro vetsinu je pripraven velmi dumysly odochd ze sveta. Kdo ale za temtito jatkami stoji? Film, ktery predbehl, ostatne jako Bava vzdycky, americkou konkurenci o dobrych deset let...Aghata Christie z toho mela jiste velkou radost, preci jen takove vyznani musi potesit. ()

pepua

První polovina filmu je kvalitní řezničina, natočená s až uměleckými ambicemi řekl bych, druhá polovina už je jen…řezničina. Příběh se s počtem mrtvých zpropadeně zamotává (do určité chvíle) a zároveň zpropadeně ztrácí na tahu (až do konce). A ten konec, ten konec, to bylo jak z Monty Pythonova létajícího cirkusu. ()

JohnMiller

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 7/72☠ Tento film by som veľmi do subžánru giallo nezaradoval. Hoci sa tu nájdu isté prvky a režisér Mario Bava je zakladateľom gialla tuto ide o niečo absolútne iné. Je to s časti taký predchodca slasheru ktorý je zmesou všeličoho možného. V istej sekvencií to vyzerá ako časť vystrihnutá z filmu Piatok 13. Začiatok ako klasické giallo. A záverečná pól hodina iba vyvraždovačka kde zomrie úplne každý. Kto čaká nejakú namakanejšiu zápletku sa nedočká za to vraždy sú priam luxusné (mačeta, kopia) plus parádne gore efekty mačeta seknutá do hlavy je number one. Od tohoto režiséra som videl lepšie filmy no nemôžem uprieť perfektnú prácu kamerou, skvelí soundtrack a dobrý výber hercov ako sú Claudine Auger a Luigi Pistilli. ()

BoredSeal

Moje hodnocení ovlivňuje obrazově mizerné americké DVD. Jedná se o takový obyč tuctový vyvražďovák s opravdu parádníma úmrtíma, ze kterých se mohl teoreticky poučit i Jason a spousta dalších vrahounů z amerických slasherů. Příběh nic extra s fajn koncem, ale aspoň vás potěší ty vraždy. ()