Romantický a zároveň ironický příběh hastrmana alias barona de Caus (Karel Dobrý), jehož láska k venkovské dívce Katynce (Simona Zmrzlá) naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní. Baron se vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova (David Novotný) dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni všichni, i učitel Voves (Jiří Maryško) a farář Fidelius (Jan Kolařík). Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. (Cinemart)

Eridan_

Zajímavé pseudo romantické dílko ve stylu Erbena. Zůstal ve mě jakýsi neurčitý pocit. Uchvátila mě hudba, krajina, Lábus. Zajímavé byly i křesťansko-pohanské motivy. ()

forLeni

Tak tohle je opet dalsi ceska hovadina. Neni to historicke, ani pohadka, drama je to mozna tak pro divaka, ktery tohle cosi dokaze pretrpet az do konce. Totalni nesmysl, o divne namichanych kostymech z ruznych dob nemluve... A ta emancipovana kravka Katynka a drevena panna co by eroticka pomucka to byla uz jen posledni kapka...uplne se ztotoznuji s komentarem od poz3n. ()

Rumplcimprca

Bezvadná kamera i výprava, herci taky bezva. Co je tedy špatně??? Všechno ostatní. Víc surovosti i děsu, tohle je ani ne napůl cesty - nebo z toho mohli udělat rovnou pohádku pro děti na nedělní odpoledne. ()

Zbygniev

Očekával jsem,že to bude skutečně lepší. Začíná to nadějně,průběh filmu už slabší,a v závěru přece jen trochu více okoření hororové scénky,kdy se člověk cití v napětí,čeká co příjde a jak to dopadne. Ale toť vše. Naši herci vynikající,dialogy i vyjadřování skvělé. Snaha tam byla vidět,za kterou dávám tři hvězdičky,ale na víc to opravdu není. ()

pupidup

Co na to říci.. nádherný vizual..i herecké výkony byly celkem dobré..jen ten scénář..sklouzával do folklorní lyriky (chápu -Havelka)... A nejsem úplně lyrický typ... 😔😌 ()

cartouche

Proboha... Tolik povyku kvůli takové infantilní ptákovině! Divím se, že to bylo vůbec zfilmováno. Asi není co točit. ()

Veronika_.._

Bohužel se mi film moc nelíbil. Možná kdybych četla knihu (což většinou dělám), tak jsem z filmu nadšená. Takto u mě film vyvolal akorát řadu otázek, co tím chtěl autor říci a řadu otazníků v hlavě o čem ten film teda byl. ()

VenomSK

Netradičný námet, ktorý tu už podľa mňa dlho chýbal a s krásnou podmanivou titulnou hudbou, do istej miery melancholický smutný film o nesmrteľnej vodnej bytosti, ktorá by už konečne spoznala niečo viacej ako doteraz, dúfal som aby sa z filmu nevyvinula nejaká rádoby rozprávka a som rád, že sa tak nestalo. Hlavný predstaviteľ sympaťák a veľmi som mu fandil v jeho konaniach, žiaľ, ľudia ako rasa opäť nesklamali, čiže čo je iné a neznáme, okamžite zničiť...za mňa 4 hrnčeky s dušami :) ()

Mermaidee

Takový poetický příběh, který se rozhodne nebude líbit každému. Vlastně, pokud jste dali Kytici a Máj, na Hastrmana koukněte, jinak to není nic pro vás. Bylo to pěkně natočené a Simona Zmrzla patří k těm krásným, mladým, českým herečkam, které podle mnohých režisérů snad neexistují. Jak jinak si vysvětlit tolik Slovenek v českých filmech? Každopádně doufám, že SZ dostane víc příležitosti, je výrazná a hrát umí. Pokud jde o samotný dej, nečetla jsem předlohu, ale neco mi tam chybělo, navíc ten konec byl dost prekotny a samoucelny. Ale celkove se mi snímek líbil, rozhodně totiz nezapadá mezi to, co se standardne a pořád dokola točí. Jsem proto ochotná i něco odpustit. ()

Euroveo

Na tomto filmu byla zajímavá hlavně jeho výstřednost a věci, které naprosto nedavaly smysl. Nedoporučiji sledovat jej je ztracený čas. ()

wopizura

Jeden z nejlepších českých filmů za poslední dobu. Kdosi to zde srovnával s Kyticí. Ta je ale podle mého názoru oproti Hastrmanovi ubohý načinčaný kýč. Ty ryby s nohama byly ovšem jak od Švankmajera. Naprosto nechápu tak nízké hodnocení. ()

Lenites

Karel Drobný je na roli hastrmana jako vyšitý. Po letech se vrací zpět do Čech, aby zde opravil své sídlo a hlavně rybníky. Do oka mu padne živelná a divoká dcera rychtáře Katynka, která v něm probouzí velké vášně (a nejen v něm). Hastrman zmítá svůj vlastní vnitřní boj se svým zvířetem. Odmítá Katynku, aby ji neublížil, ale ona jeho počínání nechápe a chce ho o to víc vyprovokovat k akci. Hudba v podání Petra Wajsara je neskutečná a skvěle doplňuje příběh vášně ()

Accacia

Karel Dobrý je mou láskou od dětství, zde měl prostor zasloužený a patřičně ho využil. Pánové jistě plesají nad sexy Zmrzlou, její postava mi lezla na nervy frackovitostí, ale nelze ji přehlédnout, takže asi dobré. Pro mě silný momentem byla úchvatná příroda kolem, to jsem si opravdu užila. Bavilo, vyvolalo emoce, díky. ()

Calabria

Velmi zajímavého film, kde Karel dobrý a Simona Zmrzlá to zahrála perfektně, děj mě neurazil, kamera se u nás tak celkově velmi zlepšíla a tady byla atmosféricky ideální. Svým způsobem na tomto filmu není nic špatně ale na top film to není a nevím proč. Simona Zmrzlá je podle mě herečka s ohromným potenciálem a doufám že se ještě někde využije... Vůbec jsem nepochopil proč má čočky, aby bylo každé oko jiné barvy. ()

Rain.mann

Docela to šlo, ale mělo to být úplně bez hudby. Havelka se snažil vytvořit dojem, že o hudbě ve filmu něco ví, ale tím film zpackal ještě víc. Pustím si film točený za totality a zvuky i hudba mají stejně nastavenou hlasitost jako mluvené slovo. Pustím něco novodobého a celý film musím držet ovladač v ruce a korigovat hlasitost kvůli sousedům. Dnes se točí amatérské sračky naivními a namyšlenými tvůrci. ()

Michaelcaffe

Poetický příběh s otevřeným koncem. Oceňuji naprosto odlišný žánr, kterých je v dnešní době třeba. Fantastické herecké výkony, skvělá hudba i kamera. ()

JasiraEk

Ach jo, vždy když se snažím dát šanci českému filmu, přichází velké zklamání. Námět se mi líbil, hlavní představitel má dost charismatu, i další postavy byly zajímavě obsazeny, tak proč to nefunguje? Podle mého názoru je to jako obvykle, ze solidního námětu se dá udělat i špatný film. Kde je ta avizovaná romantika a co vlastně za sdělení nám tento film předkládá? Film je prostě směsicí relativně líbivých obrazů, které na sebe ne vždy hladce navazují, jednání hlavních postav není natolik vykreslené, aby divák pochopil, o co jim vlastně jde a závěr je značně nedotažený. 55% ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky