Hastrman

The Hastrman

(festivalový název)

Romantický / Thriller

Česko, 2018, 100 min

Jako adaptace knihy Hastrman selhal. Z vícerstevnatého "zeleného románu" vytáhli scénáristé romantickou linku a hlavní, ekologický, příběh Urbanovy předlohy kompletně vypustili. Ve výsledku to ale kupodivu až tak nevadí. Hastrman je tak poněkud neobvyklou romancí, která by mohla být označena za jakousi variaci na téma Kráska a zvíře. Jako taková funguje, ale chybí jí něco navíc. Co za mě film vyzdvihuje nad průměr, je výborná kameramanská práce (obzvláště vzdušné záběry krajiny) a fakt, že ústřední duo své role herecky zvládlo velmi dobře (ale to opravdu nemohli sehnat do hlavní ženské role blondýnu, aby to odpovídalo předloze?!). Hastrman tak není film, na který by se nějak dlouho vzpomínalo, ale dostatečně se vymyká typické české produkci, aby si ani nezasloužil přehannou kritiku. 70%(23.4.2018)

Kráska a zvíře z českých rybníků a potůčků aneb Zase ta žena. Stvoření, které nedá spát nesmrtelnému, ani služebníku božímu. Žel, na tomto romantickém souboji se sebou samým a svými tělesnými touhami, stojí celý příběh, jakási hlubší podstata či detaily života naší oblíbené, zelené pohádkové bytosti, jež má v Čechách určitě své postavení, zůstává divákovi skryta. Film je lehce monotónní, střídání přeletů nad vodou a polopohanských tradic s pěknými písněmi, krásným způsobem oslavující život i vztah k přírodě, vše prokládané silnou touhou, jak vlastně na tu rychtářovu dceru. Podivný černý humor mne také trochu zaskočil. V závěru se vše z přehnané poetiky probudí, nabízí to, co mohlo ve filmu přijít mnohem dříve a pokračovat na podobné vlně, takto mi v příběhu zůstalo dokonce i několik zcela zbytečných postav. Nicméně v rámci současné tuzemské tvorby se jedná o velmi povedený historický film, drsně navazující na současnost, což si vychutnají zejména občané Mostecka a s docela silným nádechem české venkovské kultury a nejen rybníkářských tradic. Je velmi lehké tento povedený debut shodit, ale osobně k tomu nevidím žádný důvod, jsem skromně spokojen a rád, že se něco takového u nás točí. [Kino Citadela - Litvínov](6.5.2018)

Jedná se o první režijní počin Ondřeje Havelky. Podle mě se úkolu zhostil více, než dobře. Skvělé téma, krásné prostředí, výborná doba (19. století má prostě něco do sebe) a hlavně perfektní obsazení. Osobně sice moc neholduju Polívkovi a Maryškovi, ale v tomto filmu jim role evidentně sedly. Jinak Karel Dobrý v hlavní roli? Sakra, to byla super volba. Občas jsem sice moc nepobral některé chování hlavních postav, ale nakonec si zaslouží určitě zmínku závěrečná scéna, ta byla za mě top.(9.6.2018)

Na Hastrmanovi mě původně zaujala nezvyklá kombinace žánrů Romantický/Thriller a také mysteriózně vypadající plakát, proto jsem se rozhodl na něj jít do kina. A s potěšením mohu říci, že mě po delší době zaujal jako český film. Jedná se o melancholický a lehce lyrizovaný příběh o odloučeném baronovi, který se musí potýkat se svým osudem. Skoro bych si vsadil, že téhle role se může ujmout jenom Karel Roden. Jeho jmenovec Dobrý se ale s hlavní rolí popasoval bravůrně a předvádí skvělý výkon. Stejně tak Simona Zmrzlá v roli Katynky, dívky nespoutané, inteligentní a okouzlující, povedlo se jí upoutat mou pozornost a po Hastrmanovi se jí budou další role zcela jistě sypat k nohám. Celkově se mi velmi líbilo obsazení i dalších specifických postav (Lábus, Lichý, Kolařík). Sice jsem nečetl knižní předlohu, ale vykreslení jejich charakterů i chování v různých situacích se na pozadí vesnického prostředí opravdu povedlo. Vše bylo dokreslováno podmanivou hudbou a tématickou výpravou, čímž byla vypíchnuta lyričnost a nadpřirozenost příběhu, již se podařilo zkrotit na únosnou míru. Technicky je snímek zvládnut velmi dobře, snad co by šlo vytknout jsou trikové efekty a potom už jen scénář, který nevygradoval do mohutného závěru. Ovšem v konkurenci současných českých snímků musím s úsměvem oznámit, že v případě Hastrmana je opravdu na co se koukat. Havelka svůj debut zvládl skvěle.(26.4.2018)

V rámci jakéhosi podžánru "paranormální romance" si moc nedovedu představit lepší výsledek, obzvlášť když se jedná o žánrovku natočenou v čechách. Hlavním tahákem je jednoznačně Hastrman Karla dobrého, který se konečně dočkal velké filmové role a také kamera Diviše Marka, která by nejspíš dokázala krásně zabrat i máselnici, kterou někdo pohodil v lese a usídlila se v ní rodinka obzvláště nehezkých krys (krysy tu nejsou, za to spousta kaprů). Děj je na mnoha místech rozvleklý, působí knižně, ať už některé dialogy, nebo postavy samotné, ale... To všechno pomáhá vytvářet zajímavou magickou atmosféru, která je tu prostoupena celým filmem a obzvlášť při scénách, kdy se dějí různé "pohanské věci" má obrovskou sílu. Jasně, lepší to být mohlo, ale ne o moc. A obsadit do jedné z hlavních rolí herce, který je sám o sobě spoilerem své postavě, je v pravdě geniální (O=(28.4.2018)

• - Režisér Ondřej Havelka vyloučil možnost vzniku druhého dílu Hastrmana. Tato eventualita se nabízí s ohledem na koncepci Urbanovy knižní předlohy. (klukluka)

• - Rybník, na kterém se Hastrman natáčel, se nachází nedaleko obce Holany. Za ním v pozadí je jeden z vrcholů Ralské pahorkatiny – Vlhošť. [Zdroj: Filmovamista.cz] (Wladi.mir)

• - V duchu knižní předlohy filmaři natočili dvě vraždy „současných“ politiků. Ondřej Havelka slíbil, že pokud se film objeví na DVD, budou obě tyto vystřižené scény součástí bonusů. (klukluka)