Hastrman

The Hastrman

(festivalový název)

Romantický / Thriller

Česko, 2018, 100 min

Hastrman je hodně dobrý film. Stačilo málo a byl by skvělý. A jako jeden z mála českých z poslední doby, měl potenciál být vynikajícím. Aby postoupil o stupeň výše, musel by režisér napsat lepší scénář a lépe ukočírovat své herce. Všichni do jednoho totiž trpí stejným neduhem. Hrají výborně (až na výjimky), ovšem jen do doby než začnou mluvit. Dialogy znějí uměle a často jsem měl pocit, že postavy řečené neprožívají, jen z povinnosti recitují. Sebelepší výkon pak vypadá nepřirozeně. Dojmu nepomáhá ani nejasné chování aktérů, vyplývající z přílišné snahy o zhuštění děje. Některé reakce tak nedávají smysl, nebo působí přehnaně. Kdybych byl neskromný, požadoval bych i rafinovanější mlžení ohledně podstaty barona de Caus. Více paranoie a pochybností by atmosféře jen prospělo. Aby film postoupil o další stupeň výše, musel by Havelka opustit divadelní režii. Filmu chybí tempo, což vyplývá z rozčlenění do kapitol, i z umanuté snahy režiséra otrocky převést knihu a nevymýšlet nic navíc. Ukázkovým příkladem jeho bezradnosti je voiceover, který snad měl opodstatnění na začátku, ovšem později už šlo o zbytečnou berličku. Pochválím výpravu, a velmi slušnou kameru. Asi nejsem sám, komu se sem tam vybavila Kytice. Navzdory vší kritice se mi Hastrman opravdu líbil. O to víc mě zamrzelo spoustu nedokonalostí. Tenhle Twilight z doby Františka I. Rakouského šel natočit mnohem lépe.(18.5.2018)

Na Hastrmanovi mě původně zaujala nezvyklá kombinace žánrů Romantický/Thriller a také mysteriózně vypadající plakát, proto jsem se rozhodl na něj jít do kina. A s potěšením mohu říci, že mě po delší době zaujal jako český film. Jedná se o melancholický a lehce lyrizovaný příběh o odloučeném baronovi, který se musí potýkat se svým osudem. Skoro bych si vsadil, že téhle role se může ujmout jenom Karel Roden. Jeho jmenovec Dobrý se ale s hlavní rolí popasoval bravůrně a předvádí skvělý výkon. Stejně tak Simona Zmrzlá v roli Katynky, dívky nespoutané, inteligentní a okouzlující, povedlo se jí upoutat mou pozornost a po Hastrmanovi se jí budou další role zcela jistě sypat k nohám. Celkově se mi velmi líbilo obsazení i dalších specifických postav (Lábus, Lichý, Kolařík). Sice jsem nečetl knižní předlohu, ale vykreslení jejich charakterů i chování v různých situacích se na pozadí vesnického prostředí opravdu povedlo. Vše bylo dokreslováno podmanivou hudbou a tématickou výpravou, čímž byla vypíchnuta lyričnost a nadpřirozenost příběhu, již se podařilo zkrotit na únosnou míru. Technicky je snímek zvládnut velmi dobře, snad co by šlo vytknout jsou trikové efekty a potom už jen scénář, který nevygradoval do mohutného závěru. Ovšem v konkurenci současných českých snímků musím s úsměvem oznámit, že v případě Hastrmana je opravdu na co se koukat. Havelka svůj debut zvládl skvěle.(26.4.2018)

Filmařina je to fakt dobrá, to ano (ačkoli herecký výkony občas pokulhávají), ale celý ten film by mohl mít zajímavý průběh, ale ne. Tady je příběh tak nijak vedený, že je už od začátku jasné, jak to všechno dopadne. Navíc všechny ty kapitoly mají podobný průběh a čím víc se to blíží ke konci, tím více to štve. A konec mi celkem vadil, jelikož člověk ve finále čeká něco většího, přece jenom, schyluje se to tam k masakru a ono ve finále... Nebudu spoilerovat. Jako ano, na české filmy je to nadprůměr, ale přece jenom, na víc jak tři hvězdy to nemá.(19.5.2018)

• tammsin

Za zmínku by snad stála kamera (občas) a hudba (příležitostně). Scénář silně nezvládnutý, místy zcela banální a plný klišé, protože ano, když se dva poznávají a "nachází v sobě zalíbení", tak spolu musí zákonitě chodit po lesích a po planinách a usmívat se jako blázni, protože jinak se to samozřejmě vyjádřit nedá. Postavy jsou absolutně ploché, potenciál Karla Dobrého jakožto démonického a tajemného muže/stvoření zůstal naprosto nevyužitý. Abych to shrnula, scénář je jedna velká a nepovedená zkratka.(13.5.2018)

Film se dá shrnout do jedné věty - Byla jednou jedna krásná, drzá slečna - Katynka se jmenovala - a ta s gustem tak dlouho provokovala jednoho nadrženého vodníka v utajení, až se jednoho dne zelený mužík neudržel a trochu jí provětral pod sukní. Ale jinak vcelku povedená, v dnešní době i více méně designová venkovská záležitost představující jakousi původnost českých lidí tíhnoucích k pohanství. Takový malý návrat ke kořenům v klidné přírodě.(20.5.2018)

• - Režisér Ondřej Havelka vyloučil možnost vzniku druhého dílu Hastrmana. Tato eventualita se nabízí s ohledem na koncepci Urbanovy knižní předlohy. (klukluka)

• - Spoiler: Existují hned 4 alternativní konce Hastrmana. Ve třech zbylých oživlá Katynka (Simona Zmrzlá) slovy režiséra různými metodami likviduje barona, resp. Hastrmana. (klukluka)

• - Pro Karla Dobrého je role charismatického vodníka první hlavní role celovečerního snímku. [Zdroj: Česká televize.cz] (Stoka)