Hastrman

The Hastrman

(festivalový název)

Romantický / Thriller

Česko, 2018, 100 min

Na filmový režisérský debut herce a divadelního režiséra Ondry Havelky jsem byl moc zvědavý, protože minulý rok byl na tuzemské filmy tak špatný, že každý orginálější námět vítám jak ban na twitteru pro D. Trumpa. Hned na úvod chci předeslat, že románovou předlohu jsem nečetl a v tomto případě nevím zda je to plus nebo minus, protože.... . Od začátku jsem se nesoustředil toliko na děj, jeho dramatičnost a gradaci, ale na hlavní postavu hastrmana a jak se ukázalo v následné diskuzi po filmu s jednou milou bytostí, udělal jsem dobře. Karel Dobrý dělá ve filmu čest svému příjmení, které můžu s přehledem aplikovat i na jeho herecký výkon. Z postavy Hastrmana jsem cítil velký smutek, touhu po štěstí, po lásce, které mu udělem osudu nejsou dopřávány. No a kolem toho se mně natočil celý příběh. O nějaký ten řádek výš jsem zmínil "PROTOŽE" a k tomu se chci vrátit neb je to klíčová výtka k filmu, musím se přiznat, že jsem občas chování ostatních postav příliš nechápal u Katynky jsem si to ještě omlouval tím, že je to žena a ženy nechápu už od mého pobytu v porodnici a zřejmě to s tím nepochopením žen dotáhnu až do mého pobytu na Olšanech, ale proč se třeba pan farář zachoval v scéně vvrhání kamenem jak se zachoval to jsem vážně nepobral. Z filmu mně to prostě jasný nebylo. Oceňuji sázku na neokoukané tváře v hlavních rolí i když v případě Karla Dobrého je to sporné, ale jeho ostré rysy v obličeji mu chudákovi po většinou přisoudili role různých fašounů a hlavní role hastrmana je určitě super výběr. V případě Simonky Zmrzlý (výborná závěrečná scéna:-) ) se určitě jedná o krásnou ženu, ale z herecký stránky si nejsem zcela jist touto volbou. Ze záverečných titlků jsem vyčetl, že Simona sama zpívala, v tom případě mně pěvecký projev přišel lepší než herecký. Necítil jsem z postavy Katynky ani smutek, ani vášeň, ani lásku, tak jak bych potřeboval a ve společných scénách z Hastrmanem to výrazně ubralo na vzájemné chemii. Z vedlejšáku je best můj miláček Jirka Lábus u Lábusa už mám rád i jeho jméno a kdyby pořád nosil otáčecí modrý prsten, klaněl by se mu u Sauron. Kdo má rád kostýmní filmy pošmákne si, tenhle obor je ve flmu zvládnut na Lva, kamera Marka Diviše rovněž výtečná práce a nevtíravě vtipný dialogy jsou svěží (dialog hastrmana s farářem o knihách je za pět hvězd). Je to balanc na hraně 3-4*, ale za ty sexy zelené boty Ondry Havelky na projekci se nakonec přikloním ke čtyřce.(19.4.2018)

Jako adaptace knihy Hastrman selhal. Z vícerstevnatého "zeleného románu" vytáhli scénáristé romantickou linku a hlavní, ekologický, příběh Urbanovy předlohy kompletně vypustili. Ve výsledku to ale kupodivu až tak nevadí. Hastrman je tak poněkud neobvyklou romancí, která by mohla být označena za jakousi variaci na téma Kráska a zvíře. Jako taková funguje, ale chybí jí něco navíc. Co za mě film vyzdvihuje nad průměr, je výborná kameramanská práce (obzvláště vzdušné záběry krajiny) a fakt, že ústřední duo své role herecky zvládlo velmi dobře (ale to opravdu nemohli sehnat do hlavní ženské role blondýnu, aby to odpovídalo předloze?!). Hastrman tak není film, na který by se nějak dlouho vzpomínalo, ale dostatečně se vymyká typické české produkci, aby si ani nezasloužil přehannou kritiku. 70%(23.4.2018)

Myslel jsem, že půjde spíše o horor, ale ono nakonec ne. Dobrý je perfektní a roli si evidentně užíval, Kolařík je taky výborný, Lábus baví a Zmrzlá je fajn. Záběry na krásnou krajinu jsou pěkné a dobře navozují atmosféru. Příběh je zajímavý. Občasné vtípky pobaví. Plavání pod vodou bylo asi točeno v akváriu místo rybníku mi přišlo, ale to byla jen drobnost. Za mě spokojenost a více takových povedených českých filmů. 70% PS: Není jméno hlavní herečky trochu spoiler?(9.5.2018)

Jedná se o první režijní počin Ondřeje Havelky. Podle mě se úkolu zhostil více, než dobře. Skvělé téma, krásné prostředí, výborná doba (19. století má prostě něco do sebe) a hlavně perfektní obsazení. Osobně sice moc neholduju Polívkovi a Maryškovi, ale v tomto filmu jim role evidentně sedly. Jinak Karel Dobrý v hlavní roli? Sakra, to byla super volba. Občas jsem sice moc nepobral některé chování hlavních postav, ale nakonec si zaslouží určitě zmínku závěrečná scéna, ta byla za mě top.(9.6.2018)

Scéna, která kopíruje slavný Friedrichův obraz Poutník nad mořem mlh, je pro Hastrmana docela příznačná – hlásí se k romantismu, nebo je to fór, ironie? Nejspíš obojí. Hastrman nabízí protiklady člověk - zvíře, člověk - příroda, pudy - vyšší city či křesťanství - pohanství a zároveň je žánrovým příběhem dívkou přitahovaného monstra – když se ke konci vynořuje hlavní postava v dešti a záblescích bouře, scéna vypadá - trochu směšně - jak ze starých hororů (Když jsme u toho, kamarád podezříval v jednom momentu Havelku z inspirace Wicker Manem). Občas právě něco zaskřípe a taky to mohlo být trochu syrovější (aspoň mám dojem, že Urbanova kniha taková byla), ale čert (tedy spíš hastrman) to vem, když je to celé ohromně vtipné. Jsem rád, že ještě není konec vodníků v Čechách.(13.5.2018)

• - Pro Karla Dobrého je role charismatického vodníka první hlavní role celovečerního snímku. [Zdroj: Česká televize.cz] (Stoka)

• - Rybník, na kterém se Hastrman natáčel, se nachází nedaleko obce Holany. Za ním v pozadí je jeden z vrcholů Ralské pahorkatiny – Vlhošť. [Zdroj: Filmovamista.cz] (Wladi.mir)

• - Z finančních důvodů produkce štábu v průběhu natáčení sebrala hned 8 natáčecích dnů. (klukluka)