Hastrman

The Hastrman

(festivalový název)

Romantický / Thriller

Česko, 2018, 100 min

Tuhle literární adaptaci drží nad vodou hlavně kameraman a herci v hlavních rolích. Nefunguje členění filmu do kapitol, nemístná snaha o humor, komentář ani konec. Většina vedlejších postav jsou jen karikatury. Ondřej Havelka si jako režisér-debutant ukousl moc velké sousto a nakonec spíš selhal. Ale paradoxně je mi jeho selhání pořád sympatičtější než běžná domácí hra na jistotu.(28.8.2018)

Myslel jsem, že půjde spíše o horor, ale ono nakonec ne. Dobrý je perfektní a roli si evidentně užíval, Kolařík je taky výborný, Lábus baví a Zmrzlá je fajn. Záběry na krásnou krajinu jsou pěkné a dobře navozují atmosféru. Příběh je zajímavý. Občasné vtípky pobaví. Plavání pod vodou bylo asi točeno v akváriu místo rybníku mi přišlo, ale to byla jen drobnost. Za mě spokojenost a více takových povedených českých filmů. 70% PS: Není jméno hlavní herečky trochu spoiler?(9.5.2018)

Film pro mě. Trefa do černého. Pan Havelka snímku vdechl život, svým českým tlukoucím srdcem a mě tím nesmírně potěšil. Dostala jsem vše, co jsem očekávala a ještě něco navíc. Tedy v první řadě rozervanou hlavní postavu ztvárněnou výborným hercem a charismatickým mužským, k tomu krásné exteriéry a kamera, úchvatná a podmanivá hudba, kostýmy a celkově výprava bez chyby. A v neposlední řadě příval emocí a následně zamotaná kedlubinka, přesně tak, jak to mám ráda.(25.4.2018)

Hastrman je hodně dobrý film. Stačilo málo a byl by skvělý. A jako jeden z mála českých z poslední doby, měl potenciál být vynikajícím. Aby postoupil o stupeň výše, musel by režisér napsat lepší scénář a lépe ukočírovat své herce. Všichni do jednoho totiž trpí stejným neduhem. Hrají výborně (až na výjimky), ovšem jen do doby než začnou mluvit. Dialogy znějí uměle a často jsem měl pocit, že postavy řečené neprožívají, jen z povinnosti recitují. Sebelepší výkon pak vypadá nepřirozeně. Dojmu nepomáhá ani nejasné chování aktérů, vyplývající z přílišné snahy o zhuštění děje. Některé reakce tak nedávají smysl, nebo působí přehnaně. Kdybych byl neskromný, požadoval bych i rafinovanější mlžení ohledně podstaty barona de Caus. Více paranoie a pochybností by atmosféře jen prospělo. Aby film postoupil o další stupeň výše, musel by Havelka opustit divadelní režii. Filmu chybí tempo, což vyplývá z rozčlenění do kapitol, i z umanuté snahy režiséra otrocky převést knihu a nevymýšlet nic navíc. Ukázkovým příkladem jeho bezradnosti je voiceover, který snad měl opodstatnění na začátku, ovšem později už šlo o zbytečnou berličku. Pochválím výpravu, a velmi slušnou kameru. Asi nejsem sám, komu se sem tam vybavila Kytice. Navzdory vší kritice se mi Hastrman opravdu líbil. O to víc mě zamrzelo spoustu nedokonalostí. Tenhle Twilight z doby Františka I. Rakouského šel natočit mnohem lépe.(18.5.2018)

Divácky ne úplně jednoznačný snímek, který možná nenadchne hned při svém shlédnutí, ale nutí na něj ještě dlouhou dobu vzpomínat. Havelkův styl je neokoukaný, sází na poetiku venkova v komorním sepjatém hávu, který je pro tuzemskou kinematografii netypický. Líbil se mi i výběr neokoukaných herců a jediný, kdo mi do struktury neseděl byl Maryško, který svým groteskním herectvím svého učitele spíš parodoval. Ani černobílá postava Norberta Lichého mě moc nebavila. Zbytek osazenstva byl ovšem excelentní v čele s geniálně zahraným Hastrmanem Karla Dobrého ale i Katynka Simony Zmrzlé byla zahrána překvapivě sugestivně. Mnozí kritizují absenci silnější zápletky, ale ona tam je. Jen není prvoplánově vyobrazena. Ekologický přesah se spojí až se závěrečnou scénou, která filmu dodává melancholickou pachuť. Za mě jeden z nejlepších tuzemských filmů posledních let.(20.4.2018)

• - Film se natáčel na Stvolíneckých rybnících na Českolipsku a ve skanzenu v Kouřimi. Dále byly využity lokace zámku Jezeří a vodního mlýnu Štampach v obci Střemy nedaleko Mělníku. (Yardak)

• - Spoiler: Existují hned 4 alternativní konce Hastrmana. Ve třech zbylých oživlá Katynka (Simona Zmrzlá) slovy režiséra různými metodami likviduje barona, resp. Hastrmana. (klukluka)

• - V duchu knižní předlohy filmaři natočili dvě vraždy „současných“ politiků. Ondřej Havelka slíbil, že pokud se film objeví na DVD, budou obě tyto vystřižené scény součástí bonusů. (klukluka)