Romantický a zároveň ironický příběh hastrmana alias barona de Caus (Karel Dobrý), jehož láska k venkovské dívce Katynce (Simona Zmrzlá) naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní. Baron se vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova (David Novotný) dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni všichni, i učitel Voves (Jiří Maryško) a farář Fidelius (Jan Kolařík). Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. (Cinemart)

klúčik

Herec, spevák a už aj režisér Ondřej Havelka sa snažil natočiť romantický film. Mám dojem, že sa mu to aj podarilo. Nádherné zábery prírody sú ozdobou tohto filmu. Herecká kreácia Karela Dobrého posúva toto dielo vyššie. Osobne mi nesadla hlavná ženská predstaviteľka. Páčila sa mi aj kamera pána Mareka... Film hodnotím 65% ()

Kienast

Skvělý český film s výborným hastrmanem v podání Karla Dobrého. Dlouho jsem nebyl tak nadšený z CZ filmu a chystal se dát plné hodnocení jenže nějakých 15 minut před koncem se to jakoby zvrtne a vyšumí nikam. Naštěstí je tu vynikající epilog při kterém jsem ani nedýchal a ten mě ujistil, že jsem viděl český snímek, který jistojistě stojí za shlédnutí. A nesmíme zapomenout, že se jedná o debut pana Havelky proto hodnocení: 8/10 a taky jsem se zamiloval do Simony Zmrzlé. ()

aquiver

Já byl spokojený, Hastrman je rozhodně povedený film. Venkov, 30. léta 19. století, důraz na folklór a pohanské zvyky, členění do kapitol, souznění s přírodou, lidové písně dotvářející atmosféru, lyrika i umění... 75 % ()

Zmrv

Jako adaptace knihy Hastrman selhal. Z vícerstevnatého "zeleného románu" vytáhli scénáristé romantickou linku a hlavní, ekologický, příběh Urbanovy předlohy kompletně vypustili. Ve výsledku to ale kupodivu až tak nevadí. Hastrman je tak poněkud neobvyklou romancí, která by mohla být označena za jakousi variaci na téma Kráska a zvíře. Jako taková funguje, ale chybí jí něco navíc. Co za mě film vyzdvihuje nad průměr, je výborná kameramanská práce (obzvláště vzdušné záběry krajiny) a fakt, že ústřední duo své role herecky zvládlo velmi dobře (ale to opravdu nemohli sehnat do hlavní ženské role blondýnu, aby to odpovídalo předloze?!). Hastrman tak není film, na který by se nějak dlouho vzpomínalo, ale dostatečně se vymyká typické české produkci, aby si ani nezasloužil přehannou kritiku. 70% ()

Gogo333

Myslel jsem, že půjde spíše o horor, ale ono nakonec ne. Dobrý je perfektní a roli si evidentně užíval, Kolařík je taky výborný, Lábus baví a Zmrzlá je fajn. Záběry na krásnou krajinu jsou pěkné a dobře navozují atmosféru. Příběh je zajímavý. Občasné vtípky pobaví. Plavání pod vodou bylo asi točeno v akváriu místo rybníku mi přišlo, ale to byla jen drobnost. Za mě spokojenost a více takových povedených českých filmů. 70% PS: Není jméno hlavní herečky trochu spoiler? ()

Admirall

ja neviem... pozeralo sa na to velmi prijemne, kamera, kompozicie, lokacie, kostymi, hudba uchvatne, herci boli vybraty dobre... Simona Zmrzla je riadna kosť a Karel Dobry ako nejaky nepristupny zemepan ukryvajuci si svoje tajomstvo, tiez dobre vybrany... ale teda tie bagre na zaver a gradacia deja nejaka, neviem... nebralo ma to popravde. Od traileru som cakal asi nieco ine. Kazdopadne, je vidiet ze reziser ma docinenia aj s hudbou, lebo hudobna zlozka filmu bola fenomenalna. A tiez som rad ze sa sfilmovalo nieco povodne. ()

Hanys_

Zajímavá česká fantasy s famózním Karlem Dobrým a přenádhernou Simčou Zmrzlou. Tou poetikou mi to dost připomínalo třeba starou dobrou Kytici, ale přiznám se, že právě ty neustálé tance v krojích a různé písničkování mě docela uspávalo. Jinak ale fakt dobré, Ondra Havelka tímhle režijním debutem na staré kolena určitě nezklamal. ()

SpaceOdyseus

Havelkovi davam body za snahu a zajimavou vizi, ale chtelo by to lepsiho realizatora. Pribeh vubec neplyne, obcas me uplne vytrhly prkenne dialogy, nebo podivny strih. Zabery z dronu na zlovestnou krajinu jsou super, Karel Dobry je super, ale jinak je to takove klubko bordela, ktere moc nefunguje. ()

joshula

Opravdu je tento film povedený a podle mě i podhodnocený. Kamera, hudba a herecké výkony si ty sošky opravdu zaslouží. ()

Teg

Jako režijní debut opravdu zdařilé. Poetika je zde velice silná, vše je čisté a přehledné, herecky na úrovni nejvyšší špičky. Chybí tomu jen málo. Moc se mi to líbilo. ()

F.W.Colqhoun

Záměr adaptovat Hastrmana: Velké sousto a respekt. Režie: Ondřeje Havelku mám jako legendu české televizní zábavy moc rád, ale jeho způsob vedení je s Hastrmanem v příkrém rozporu: Solidní, ale suché. A místy jalové (chození po vodě), často veřejnoprávně eunušské (pohanská kněžka spící [navěky] s podprsenkou). Nápad adaptovat Hastrmana z poloviny, nikoliv nutně té důležitější: Zbabělý, kastrující, který nezachrání ani sedmiminutový rozšiřující epilog, vydaný jako bonus na DVD. Ponechat v podstatě neškodný, idylický segment zápasu pohanství s křesťanstvím, jakýsi remix Proutěného muže (včetně doslovně přejatých scén jako poslech kněžky dráždící 'oběť' přes zeď), nepodepřený z druhé strany eko-teroristickou polovinou (následky Feuerbacha) je jako utnout sylogismus hned za premisou major. S tímhle Miloš Urban jako souhlasil? Zločinné. Obsazení: Pochopitelné, ale ne moc šťastné. Oba hlavní představitelé disponují nespornými fyzickými předpoklady, především Dobrý není špatný, ale ani jeden z obou moc dobře nehraje. Vitalitou zářící, ale poněkud vulgární Zmrzlá (jo) nevypadá pod Havelkovou režií ani gramotně, natož jako čtenářka Voltaira. Zajímavé obsazení Jana Kolaříka, který má na svědomí skvělou audioknihu, do role pana faráře zápolícího s nejapnými myšlénkami. Výprava: Přesná. Obraz a zvuk: Docela dobrý. ()

orkadimenza

Na Hastrmanovi mě původně zaujala nezvyklá kombinace žánrů Romantický/Thriller a také mysteriózně vypadající plakát, proto jsem se rozhodl na něj jít do kina. A s potěšením mohu říci, že mě po delší době zaujal jako český film. Jedná se o melancholický a lehce lyrizovaný příběh o odloučeném baronovi, který se musí potýkat se svým osudem. Skoro bych si vsadil, že téhle role se může ujmout jenom Karel Roden. Jeho jmenovec Dobrý se ale s hlavní rolí popasoval bravůrně a předvádí skvělý výkon. Stejně tak Simona Zmrzlá v roli Katynky, dívky nespoutané, inteligentní a okouzlující, povedlo se jí upoutat mou pozornost a po Hastrmanovi se jí budou další role zcela jistě sypat k nohám. Celkově se mi velmi líbilo obsazení i dalších specifických postav (Lábus, Lichý, Kolařík). Sice jsem nečetl knižní předlohu, ale vykreslení jejich charakterů i chování v různých situacích se na pozadí vesnického prostředí opravdu povedlo. Vše bylo dokreslováno podmanivou hudbou a tématickou výpravou, čímž byla vypíchnuta lyričnost a nadpřirozenost příběhu, již se podařilo zkrotit na únosnou míru. Technicky je snímek zvládnut velmi dobře, snad co by šlo vytknout jsou trikové efekty a potom už jen scénář, který nevygradoval do mohutného závěru. Ovšem v konkurenci současných českých snímků musím s úsměvem oznámit, že v případě Hastrmana je opravdu na co se koukat. Havelka svůj debut zvládl skvěle. ()

mclenin

Hastrman ma zaujal predovšetkým vizuálnom štylizáciou, prítomnými prvkami folklórnej až pohanskej kultúry a príbehovým poetizmom. Práve v poetizme naratívu a v dejovej mystifikácii podkreslenej neuveriteľne sugestívnou hudbou pripomínajúcou tóny N. Cavea (a W. Ellisa) spočíva sila tohto snímku, hoci práve z príbehového hľadiska môže mírně pokulhávat. (videné v rámci letného kina bažant kinematograf, svoj účel film splnil, a za lyrickosť až poetickosť filmu dávam o 1* naviac). ()

Asmodin

Film je nadupaný zajímavým obsazením v čele s charismatickým Karlem Dobrým, a i ten by stačil. Na českou tvorbu je film velmi kvalitní (hezkými záběry přírody, pc animací), nenudí (divákovi se hned nezobrazí podoba vodníka, musí si počkat a taky zjistit jaká je Katinka a o co jí jde), děj je zajímavý. Velmi mě zaujalo strovnání pohanských a křesťanských tradic, přirozenost a pokrytectví. Závěr je otevřený nic neříkající konec bez vysvětlení. Pokud nemělo být na závěr poselství, že žádné lepší časy nebudou. Knižní předlohu jsem nečetla, tak nemohu posoudit. ()

Kamas

Musím říct, že jsem z filmu trochu rozpačitá a nevím, zda dát 3 nebo 4 hvězdy. Film, který svou náladou spadá do podobné kategorie jako byla Kytice nebo Máj. Milovníci kostýmních dramat, starých zvyků, národopisu a skanzenů si přijdou na své, je tam nádherně vyobrazená příroda tajemného a mystického Českého středohoří a to vše za krásného hudebního doprovodu, u které jsem měla od prvních tónů husinu. Ale to je asi tak vše, co bych mohla vyzdvihnout. Samotný děj ve mě svým zpracováním nezanechal tolik dojmů a pocitů, spíš zacílil na lyrickou a poetickou notu v duši. Karel Dobrý byl jistě ve své roli barona výborný a nespoutaná Katynka by od minuty mohla hrát sestru Vinnetoua, ale něco mi ve vyjádření celého jejich vztahu scházelo. Film dle mého názoru místy šlapal vodu a některé scény s kráčejícím baronem přírodou a rozhled po krajině mohly být využity k většímu rozehrání citu nebo "spalující vášně" mezi zarputilým baronem a provokující Katynkou. Za mě je to slabší příběh lemovaný krásnou krajinou, starými zvyky a nádhernou hudbou.. Nakonec dávám 4 hvězdy, protože jsem ráda, že se nenatáčí vše ze současnosti a tato doba je mi mnohem bližší. Mimochodem, Karel Dobrý má stejný hlas jako Igor Bareš :) ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky