Sanctuary (S02E12) (epizoda)

Komedie / Drama / Sci-Fi

USA, 2019, 46 min

Pro mě celkem rozpačitá epizoda, sice je fajn, že se řešilo velké morální dilema přesahující lodní přepážky Orville, avšak to provedení bylo takový nemastný neslaný. Vadí mi i lenost tvůrců, kdy např. planeta ležící uprostřed sytě fialové mlhoviny má po přistání modré nebe (wtf?), přestřelka mezi loděma mi přišla jako z nějaké cca 10 let staré videohry, Kelly a Bortus při výsadku ve dvou postřílej snad 15 Moclanů atp... Na druhou stranu jsem rád, že celou situaci vyřešili kompromisem a nesnažili se mermomocí prosadit lidské ideály "správnosti", kdyby tam místo Orville byla Discovery plná naspeedovaných feministek, tak už je Unie dávno ve válce s Moclany;) Jo a cameo další TNG osobnosti, tentokráte Mariny Sirtis, bylo fajn, i když to byl v podstatě jen takovej štěk... lepší roli tu měl F. Murray Abraham aka Salieri z Amadea. Jsem zvědav na toho Pikárda, jestli teda někdy do show zavítá nebo jak...(13.4.2019)

Seth MacFarlane má můj respekt. Vytvořil seriál, který i přes spoustu paralel nekopíruje Star Trek, ale naopak na něj navazuje v tom starém, dobrém duchu. Navíc je zjevný takový ten obdiv mladšího brášky, který je vyjádřen jak angažováním J. Frakese jakožto režiséra, ale i obsazováním herců starších ST do malých rolí. V předchozích epizodách to byl třeba Robert Picardo aka zdravotnický hologram ze Star Trek: Voyager, nebo v této epizodě Marina Sirtis aka Diana ze Star Trek: Nová generace, která si zde zahrála učitelku. Pravděpodobně těch pomrknutí bylo a bude víc a jsem z těch, kteří to oceňují. Dnes je moderní narovnávat genderové křivdy posledních stovek a tisíců let, takže témata o rasismu, homofobii, nebo rovnoprávnosti žen, nám tlačí Hollywood do hlav pěkně na sílu. Je fajn, že na to šli tvůrci dnešní epizody pěkně postaru a nenásilně. A výhrada vůči Dolly Parton... :-) Toto je kontext, který poberou asi jen amíci. Ale i já se bavil. Jen pro zajímavost, citace z Wiki: ***...Podle této slavné americké country zpěvačky získala jméno první naklonovaná ovce Dolly. Skupina vědců ve skotském Roslinově institutu ji totiž stvořila z buňky mléčné žlázy a nikdo si prý nedokázal vybavit působivější prsa, než jaká měla Dolly Partonová. *** ... V roce 2006 byla v Kennedyho centru oceněna za své umělecké dílo a celoživotní přínos pro americkou kulturu. *** ....Je známá svým charakteristickým sopránem, smyslnou postavou, oblibou okázalých šatů a košilatých anekdot :-) Dnes 4* za obsah, triky a spravení chutě po ostudné epizodě Star Trek: Discovery(13.4.2019)

Wow! Nebýt te strašné hudby (která ve finální bitce ovšem působila docela trefně a příjemně komicky), byla by toto perfektní ukázka toho, co současnému Star Treku tak zoufale chybí: Řešení nemožných morálních dilemat s politicko-filosofickým přesahem. Konečně jsme taky viděli radu Planetární unie v plné kráse. Vizuální efekty také docela fajn (lepší než předtím). 85%(12.4.2019)

To takhle vezmete klasické Star Trekové dilema, dáte to do rukou Sethu MacFarlaneovi, necháte to zrežírovat Jonathana Frakese a ještě přidáte trochu Dolly Parton. A nakonec z toho vyjde přesně to, co byste od moderního Star Treku očekávali + ještě trochu humoru, který ale zrovna tady netlačí na pilu, takže já musím hodit nejvyšší hodnocení, už jen v souvislosti s dnešní slabou epizodou značkového Star Treku. A jen tak mimochodem - taky jste si všimli Mariny Sirtis aka poradkyně Troi z TNG?(12.4.2019)

Bortusa mám veľmi rád. Prechádza ako postava najvýraznejšími zmenami. Je to diel, ktorý má značný morálny presah. Tentoraz mi to nevadilo aj napriek zbytočnej akcií. Držím tomu Moclanovi palce.(30.4.2019)

• - Píseň zpěvačky a skladatelky Dolly Parton s názvem „9 To 5“, která v epizodě slouží jako hlas revoluce, poprvé vyšla v roce 1980 a v roce 1982 vyhrála cenu Grammy za nejlepší country píseň. Pro svůj obsah se také stala jakousi hymnou nespokojených kancelářských zaměstnanců. (MasterD)