Reklama

Reklama

Jak básníkům chutná život

  • angličtina How Poets Are Enjoying Their Lives (více)
TV spot
Československo, 1987, 102 min

Režie:

Dušan Klein

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Hrají:

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Po úspěšné promoci se čerstvý doktor Štěpán Šafránek vrací do rodného města, aby, vybaven znalostmi a maminčinými radami, nastoupil v místní nemocnici na internu. Úsměvná studentská léta skončila a Štěpán se seznamuje s novým životem a prostředím. S přísnou primářkou, záletným kolegou Sahulákem, kolegyní Tupou i nevrlou uklízečkou. Podaří se mu rozzuřit primářku, když k její prominentní pacientce přidělí na perfektně vybavený dvoulůžkový pokoj paní Hubáčkovou. Na druhou stranu se ovšem díky tomu seznámí s její půvabnou dcerou Alenkou. Což je sice hezké, ale draze zaplacené. Pro své postoje a zásady totiž brzy narazí a je při nejbližší příležitosti přeložen na místo venkovského obvodního lékaře do Bezdíkova. Tady se musí v malé ordinaci s kamny na uhlí a výřečnou zdravotní sestrou Toničkou vypořádat nejen se zástupy čekatelů na razítka a různá potvrzení, ale také s odpoledními návštěvami u pacientů. A opět se setká s Alenkou, která žije na místním zámku s rodiči, kteří tu pracují jako kasteláni. Když v televizi zahlédne bývalého spolužáka a spolubydlícího Mirečka, nyní delegáta mezinárodní zdravotnické organizace, spojí se s dalšími spolužáky Venošem, Honzou a Vendulkou a společně ho unesou na flám do Venošova sklípku. Stále více času však Štěpán věnuje Alence, které začne říkat Píšťalka. Zamiluje se do ní, přestože je zasnoubená s přízemním učitelem Hájkem, který má život naplánovaný do nejmenších podrobností. Nakonec dá Píšťalka Štěpánovi přednost před Hájkem, i když než se tak stane, musí překonat ještě spoustu překážek. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (280)

lennyd 

všechny recenze uživatele

Po úspěšném složení všech zkoušek se Štěpán Šafránek (Pavel Kříž), pln ideálů, vrací do rodného městečka, aby zde začal budovat svoji kariéru lékaře v místní nemocnici. Jeho idealismus, odmítání úplatků (což někteří kolegové nechápou) a horlivost jej ale degraduje i v očích nadřízených, a tak je jako nejlepší na oddělení odsunut do Bezdíkova, na právě opuštěné místo obecního lékaře. Brzy ale zjišťuje, že práci lékaře by zde zvládla trochu schopná sekretářka, ale jakmile pozná sympatickou Alenu (Eva Vejmělková), začíná se mu v Bezdíkově líbit... Skoro bych se odvážil tvrdit, že ze všech dílů je tento nejlepší - oproti předchozím obsahuje drsnou realitu života (chtěl bych říct za minulého režimu, ale nechtěl bych mít o dnešní situaci ve zdravotnictví přehnané naděje - nemusíte být dobrým lékařem, hlavně že máte nástěnku). Spousta hlášek z tohoto filmu zlidověla (... Výchozím bodem je samozřejmě svatba. No, a potom už jsou jen samá pozitiva a sociální jistoty. První dovolená v Jugoslávii, následuje první dítě. Pak již výše zmíněný automobil, zde se stávám zástupcem ředitele, druhá dovolená v Jugoslávii, druhé dítě. Mezitím samozřejmě rekreační chata, taktéž i barevný televizor, přívěs, a tak dále, a tak dále...). A příběhy Jany Hlaváčové alias sestřičky Toničky jsou nezapomenutelné... ()

MM11 

všechny recenze uživatele

Trefa do černého! Na první pohled rizikový podnik, natáčet třetí díl na pohled už vyčerpaného námětu, ale Dušan Klein postavil tyto předpoklady na hlavu. Ano, i básníci No.3 si udržují všechny úspěšné atributy předchozích částí. Jako jedna z kuriozit je takřka úplné obměnění stěžejních postav, což je v případě zachování postavy hlavní velkou ukázkou režijního umu. Toho, co bohužel v dalších dílech dostal dost do těla... ()

Reklama

Disk 

všechny recenze uživatele

Nejlepší díl původní trilogie vznikl v roce 1987, tedy v době perestrojky. Na filmu je to znát. Silný individualista Štěpán Šafránek bojuje s pokryteckou morálkou reálného socialismu 80. let. Silně nahořklá a depresivní výpověď o době, kdy lidi byli nuceni k všelijakým kompromisům, aby neměli nějaké problémy. Nevím, proč je to bráno jako lidová komedie. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Naznačovaný mierny pokles kvality sa dostavil aj z mojej strany. Ale naozaj len mierny, takže trilógiovskí básnici majú ešte skvelú formu, ale týmto putovaním a predieraním sa v mladom živote mohla táto púť kľudne skončiť a myslím, že by sa nikto nenahneval. A to je pomerne prekvapenie, pretože dosadením toľkých osobností v roličkách s toľkým potenciálom sa toho dalo čakať oveľa viac. Ale bude to asi tou stratou poetickosti. 70%. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Treti diel basnickej kvadrilogie dostal nazov Jak Basnikum chutna zivot. A ide o pekny kvalitativny zosup dole. Poetickost prveho dielu sa stratila, reziser Klein vie sice filmovat, ale herecke vykony su slabe -- snad len Rudolf Hrusinsky podal nadpriemerny vykon. Ale na samotnom Hrusinkom nemozno film stavat. Dejova linia je slaba a nevyrazna, dialogy obcas na urovni, ale obcas dementne. 40 % ()

Galerie (11)

Zajímavosti (23)

  • Filmového architekta, který Štěpánovi (Pavel Kříž) pomůže s nástěnkou, hraje skutečný filmový architekt Boris Halmi. Kendy na něj dokonce zavolá: „Borisi!“, když jej volá na place. (gug)
  • Filmový Bezdíkov se natáčel kousek za Prahou v obci Škvorec. Zámek, kde Rudolf Hrušínský maloval obrazy se jmenuje Krásný Dvůr a vinné sklípky můžete najít v Petrově u Hodonína, též jsou známy pod jménem Plže. Sklípky jsou památkovou rezervací. Dále se filmovalo také v nemocnici na Kladně nebo v Mělníku. (Stocki)
  • Na SPZ Šafránkova auta lze spatřit písmena HD, odkazující na filmové okresní městečko Hradiště. Kód SPZ je zcela smyšlený, v Československu ani v ČR nebyl nikdy používán. (Foxhound#1)

Reklama

Reklama