Záhada Blair Witch

Antonio Cora

Robin Cowie, Gregg Hale

Scénografie:

Ben Rock

Než jsem to viděl, ze všech stran na mě šly informace že je to podle zkutečné události, že se tohle vážně stalo. A když už jsem to viděl, běhal mi mráz po zádech. Věřte mi, že to se mi u hororů stává málokdy. Možná jeden z nejoriginálnějších a nejpropracovanějších manévrů ve filmové historii, celá ta kampaň kolem ale hlavně samotné pojetí filmo. Žádné bytosti v oblečcích, jen zvuky, jen symboly. A závěr? Tohle dokáže jen malá řádka hororů, opravdu šokovat a to i na druhý krok. Na ten kdy se vám všechno rozleží v hlavě a vy máte možnost znovu přhodnotit svůj zážitek tak, že se snažíte usnout ale nejde to. Pravda, herecké výkony nejsou nic extra ale právě a možná právě tohle dává Záhadě BlairWitch ten půvab. Zkrátka klobouk dolů a všechna čest. Za pár doláčů natočit poctu strachu. Za hororové fanoušky z celého srdce děkuju.(7.2.2004)

Já jsem se opravdu nebál, jenom až ke konci, kdy IMHO atmosféra velmi houstla a byla podle mě o hodně jiná, než v předchozích minutách :-/ V podstatě jenom za originální nápad dávám tolik hvězdiček, jinak by to bylo horší. Ale taky je možné, že Blairské lesy jsou natolik rozlehlé, že vám lezení na strom nepomůže a zároveň mají řídký porost.(22.7.2003)

Soundtrack Tony Cora: 1. Gloomy Sunday - Lydia Lunch ,2. The Order Of Death - Public Image Ltd. ,3. Draining Faces - Skinny Puppy ,4. Kingdom's Coming - Bauhaus ,5. Don't Go To Sleep Without Me - The Creatures ,6. God Is God - Laibach ,7. Beware - Afghan Whigs ,8. Laughing Pain - Front Line Assembly ,9. Haunted - Type O Negative ,10. She's Unreal - Meat Beat Manifesto ,11. Movement Of Fear - Tones On Tail ,12. The Cellar - Antonio Cora ,(12.5.2011)

Zase tak kultovní a hororové se mi to nezdálo. Blair Witch Project jako film mě dlouho míjel, ale mnohé názory jsem si před shlédnutím vyslechnul. Mé očekávání bylo asi příliš velké. Na určitou reálnost dokumentu poukazuje fakt, že snímek neobsahuje žádnou hudbu a je točen bez stativu, či-li kamera neustále těká. Atmosféru má samozřejmě taky, díky strachu z neviděného a tomu, že celou druhou polovinu čekáme na závěrečné rozuzlení, které je patrně zlatým hřebem filmu. Ale nevtáhlo mě to tolik k nešťastné trojici, jak bych očekával. Dá se říct, že mi ta parta lidí byla ukradená, s nikým jsem nesympatizoval. Vzhledem k minimálním nákladům a obrovskému výdělku se stal film nejvýdělečnější v historii v poměru rozpočet/výdělek. Tradují se určitě zkazky o natáčení - údajně herci zažívali skutečnou hrůzu, když je filmaři v nocích strašili, házeli jim na stany větve a rachotily kolem, takže je možné, že mnoho reakcí je skutečně autentických... ale možná tyhle povídky jenom film zpopularizovaly. (K tomuto filmu si vybavuji jednu skvělou historku. Kamarád mi vyprávěl, jak se kdysi společně s několika svým příbuznými na Záhadu Blair Witch dívali. Hodiny ukazovaly 23:30, blížil se konec filmu, na obrazovce se konečně zjevil opuštěný a polorozpadlý dům v lese a ve chvíli, kdy se kamera zahleděla do místnosti, se zpoza televize vynořila hlava kámošovy bordózské dogy!! Umíte si představit větší šok??) 60 tisíc dolarů(rozpočet)/248,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(30.1.2007)

Skutecne originalni (ani ne tak tematem jako zpracovanim) a misty docela strasidelnej horor. Ze zacatku jsem si sice nemoh zvyknout na styl filmu - rozklepana kamera, amaterske provedeni, ale nakonec sem si zvyk a prislo mi to jako dobrej napad. Co me ale nehorazne sralo byl otravnej komentar ty holky, furt neco kecala, takze sem ji nakonec pral aby zhebla. Hodne dobrej je "soundtrack", absenci hudby plne vynahrazujou zvuky lesa, vykriky trech hlavnich postav, a sem tam nejake zasusteni. Tady je videt, ze dobrej horor se obejde bez nejakejch gore efektu. Akorat skoda konce, furt jsem cekal nejaky husty vyvrcholeni, kdyz dosli do domu tak to na to i vypadalo, jenze nakonec mi to prislo jako usekly. Ale i pres tech nekolik vytek to je vybornej horor.(14.8.2005)

• - Lovecká sezona 1999/2000 nestála za nic. Fanoušci filmu v hojném počtu navštěvovali divočinu a točili vlastní verzi filmu. (Kulmon)

• - Tři hlavní postavy, Heather Donahue, Joshua Leonard a Michael C. Williams, natočily téměř celý film. Po 13 minutách se už ve filmu neobjeví nikdo jiný než oni. (kriplozoik)

• - Heather se v rozhovoru pro časopis Fangoria svěřila, že její první otázka, když přijela na místo natáčení, byla jestli budou točit snuff film. Taktéž řekla, že poslední scéna pro ni byla tak strašidelná, že supěla zděšením dlouho po záběru. (kriplozoik)