Záhada Blair Witch

Antonio Cora

Robin Cowie, Gregg Hale

Scénografie:

Ben Rock

Soundtrack Tony Cora: 1. Gloomy Sunday - Lydia Lunch ,2. The Order Of Death - Public Image Ltd. ,3. Draining Faces - Skinny Puppy ,4. Kingdom's Coming - Bauhaus ,5. Don't Go To Sleep Without Me - The Creatures ,6. God Is God - Laibach ,7. Beware - Afghan Whigs ,8. Laughing Pain - Front Line Assembly ,9. Haunted - Type O Negative ,10. She's Unreal - Meat Beat Manifesto ,11. Movement Of Fear - Tones On Tail ,12. The Cellar - Antonio Cora ,(12.5.2011)

• Mr.Apache

Nápad s (pseudo)dokumentem mě docela zaujal, i když to není nic nového pod sluncem (zůstaneme-li v žánru, asi netřeba připomínat "Cannibal Holocaust"). Bohužel, také pod vlivem kladných ohlasů (říkalo se, že ten film po celkově úpadkových 90.letech zase pozvedl zájem o horror :-) jsem vyrazil do kina, a bylo to trpké zklamání. Vidět BWP náhodně v TV, a neznat předtím celou tu reklamní kampaň a humbuk kolem, určitě bych ho ocenil jako vcelku zajímavý malý film. Takhle bylo zklamání příliš velké. Snímek, ve kterém se skutečně celou dobu nic neděje, by nedokázala udržet ani hustější atmosféra, než tam byla. Neříkám, že se nenašlo pár dobrých momentů, ale ono je to ve výsledku stejně jedno. Navíc hlavními postavami jsou opravdu nesympatičtí a hloupí jedinci, o které se asi nikdo nebál - i když zrovna tohle mohl být záměr (stejně jako ve zmiňovaném Cannibal Holocaustu). Kdo ví? Ještě bych rád upozornil, že hodně z toho lepšího co BWP nabízí, vykradl bez skurpulí z původního Texas Chainsaw Massacre (1974).(21.12.2005)

„...a na jeseň 1940 sa začali strácať deti.“ ZÁHADA BLAIR WITCH je jeden z najpôsobivejších hororov svetovej kinematografie (od Murnaua cez Romera po Miikeho, od Fulicho cez Argenta po Friedkina), ktorý je geniálny minimálne po stránke mystifikačnej reklamy. Iste, s podobným nápadom "falošného dokumentu" prišiel už v 70. rokov 20. storočia Ruggero Deodato v KANIBALOCH - Myrick a Sáncherz to však vďaka už existujúcemu internetu dotiahli do masovej celosvetovej dokonalosti. Obaja majstrovsky budujú atmosféru od nevinných náznakov po obnažený ľudský strach. Traja tínedžeri - Heather, Mike a Josh - na víkend vyrážajú do lesov blízko mestečka Burkittsville (bývalý Blair), ktoré je obohnané tragickými udalosťami o čarodejníckych rituáloch a šialených pustovníkoch, unášajúcich deti. Berú kamery a mikrofóny (a mapu, kompas, potraviny, pitnú vodu a ďalšie veci, ktoré sú mestským deťom 20. storočia v lese úplne nanič), aby tu o tom nakrútili dokument. To, čo vidíme, je dochovaný - nimi nakrútený - záznam, ktorý sa našiel rok po ich zmiznutí (telá sa nikdy nenašli). Je to materiál surový, obnažujúci a vzpiera sa rozuzleniam (SPOILER môže za všetko labilný Josh, pôvodne plný samčieho sebavedomie, ktorý sa slabošsky zbláznil pri prvej príležitosti, začal si vytrhávať zuby a nakoniec všetkých pozabíjal? SPOILER), atmosféra je úžasná (sychravé jesenné lesy), Heather Donahueová neuveriteľná a niektoré scény neznesiteľné (búchanie do stanu, praskanie konárov, postava v kúte). Kino Považan NMnV 1999(8.11.2004)

• dobytek

Tak na tenhle film jsem slyšel v podstatě jen pozitivní ohlasy. Z vyprávění to vypadalo, že většina lidí si při sledování nasrala do kalhot, takže jsem měl dokonce v úmyslu jít na Blair witch do kina. To mi ovšem nějak nevyšlo, takže jsem si nakonec počkal až do doby, kdy to dávali v televizi. Strašně jsem se těšil, že uvidim konečně nějakej hrůzostrašnej horor, ale tohle jsem fakt nečekal. Nejstrašidelnější na celym filmu byl asi hlas tý uječený holky (nevim, jestli v originále měla taky tak strašnej hlas, ale tu dabérku bych asi musel zabít). Jinak je to nuda o tom, jak 3 mamlasové choděj lesem a mávaj kamerou. Trochu zajímavě vypadala asi tak poslední minuta, což je ale na 1,5 hod dlouhej film žalostně málo. A vůbec nechápu, co na tomhle stálo 25.000 dolarů a další věc, kterou nechápu je ta, že tahle debilita má tak vysoký hodnocení. Spíš by se to hezky vyjímalo někde mezi 200 nejhoršíma.(30.4.2006)

Naprosté vítězství formy nad obsahem v tom nejlepším slova smyslu. Seděla jsem tu necelou hodinku a půl jako přikovaná a pozorovala ty tři lidi pobíhající po lese, jak jim rupají nervy, jak se bojí a bála se s nimi. Vidět přitom nebylo vůbec nic (z toho, co nahánělo oné trojici hrůzu), a přesto má člověk po celou dobu hodně stísněný pocit... Ono totiž husté hororové atmosféry se dá dosáhnout i jinými způsoby, a když to vyjde, tak i efektivněji a sugestivněji, než kupou digitálních triků... Blair Witch je toho důkazem a pro mě je jedním z nejlepších a nejsugestivnějších hororů všech dob.(16.6.2006)

• - Číšnice hovořící o Blair High School je Sandra Sánchez, sestra režiséra Euduarda Sánchéze. (Kulmon)

• - Každý deň Eduardo Sánchez a Daniel Myrick hovorili trojici študentov polohu nového miesta, kde našli ďalšie inštrukcie k nakrúcaniu, ako aj potraviny. (Zdroj: magazin.atlas.sk) (Raccoon.city)

• - Produkční společnost Haxan si vypůjčila název z dokumentu o čarodějnictví Häxan (s podtitulem: Čarodějnictví v průběhu věků) od Benjamina Christensena z roku 1922. Dokument zobrazuje i jistý prvek, který je použit později ve filmu. (kriplozoik)