Záhada Blair Witch

Robin Cowie, Gregg Hale

Scénografie:

Ben Rock
  • TeeAge

|| Scenár: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez | Hudba: - | Produkcia: Robin Cowiem Gregg Hale | Distribúcia: Artisan Entertainment | Štúdio: Haxan Films | Rozpočet: 22,500 $ | Tržby: 248,639,099 $ || Dôvodom môjho nízkého hodnotenia je fakt, že som sa k tomuto projektu dostal až v roku 2013, v dobe, keď som už videl vylepšené verzie dokumentárneho štýlu ztvárnenia. Klenoty žánru ako Paranormal Activity a hlavne Rec boli pre mňa natoľko silnými zážitkami, že mi Blair Witch Project prišiel ako neslaný, nemastný počin bez akéhokoľvek viditeľného alebo čo len skutočne počuteľného zla. Jediný dôvod, prečo som vďačný za tento film je fakt, že stvoril nový subžáner, bez ktorého si dnes horor neviem predstaviť. Pechom pre mňa bolo zlé načasovanie. Pred desiatimi rokmy by som z toho bol určite odvarený, jak niektorý štyr-päť hviezdičkový naokolo. 18% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(22.9.2013)

V lesích západního Marylandu vůbec není nic veselého. A dojde to až tam, že se jistá Heather bude skrz naskrz vyděšená omlouvat svý, Joshový i Mikeový mámě. Tvůrci proměnili omezené technické možnosti ve svou výhodu a celkově to celé výtečně ukočírovali, takže stačil chladný podzimní les, triky vyměnily fígly s kamerou, nepříjemné zvuky nebo pár suchých větví, casting je tříčlenný (autorka, zvukař a kameraman) a zbytek už obstarala stará dobrá šeptanda o tom, jak je děsivý příběh (ne)pravdivý a co podivného zažívali tvůrci při natáčení. Strach z neznámého a velmi umná manipulace.(22.12.2018)

Když přijde na to, za pomoci jakýho prostředí s největší šancí zděsit lidi, les ve tmě je prostě bezkonkurenční! Zvlášť když se tam někde (možná) skrývá ohyzdná čarodějnice a celý je to natočený jako fiktivní dokument. Vyvrcholení bych si představoval bez menšího otazníku, ale co naplat když tam prostě takhle sedne. Po právu hororová klasika a zároveň jeden z těch filmů, do kterých se rozhodně vyplatí co nejvíc vžít, být k tomu sám a ve tmě. Dnes, po deseti letech od uvedení (a velkému rozšíření 'handcam stylu'), je to pořád slušně působivý kousek, který si vystačí vyloženě s minimem - kamínky, klacíky a prstíky.(15.10.2009)

• monolog

Na tomhle filmu považuji za geniální jedině to, že si autoři půjčili za vratnou zálohu na "vyzkoušení" nějakou super kameru a když přes víkend natočili tenhle film, vrátili ji zase zpátky do obchodu, že jim nevyhovuje. No, je to na tom poznat (tedy ne ta supr kamera, ale ten víkend práce). A pak možná oceňuju, že i když je to amatérskej film, herci v originále nezní jako amatéři. Tedy aspoň ne amatéři jaký jsem viděl u nás. A pak jim taky samozřejmě přeju ty prachy, kvůli kterým už nikdy nebudou muset dělat to, co nebudou chtít. No, tenhle styl filmu je levnej a zapůsobil už mnohokrát dřív (viz třeba asi před třiceti lety v Itálii hodně podobnej horor Cannibal Holocaust). No a protože mě tenhle film už ničím nezaujal, rozházenou kameru nesnáším a jsem radši, když je na obrazovce vidět aspoň něco, a ani dějově mě ten film nijak nechytl, moje hodnocení je více než zřetelně patrný. A jako horror se to brát vůbec nedá. Jen dlouhá nuda bez něčeho, co by stálo opravdu za zapamatování nebo za další podívání.(1.4.2006)

Do té doby než jsem viděl tento film jsem chodil očas i rád do lesa, po shlédnutí tohoto snímku už do lesa nelezu. První polovina filmu není ani tak ztresující, pokud se divák nevžije do situace těch, kteří se snaží najít cestu z lesa ven. Ovšem druhá polovina již stresující je a to pořádně, kdybych někde kempoval a někdo mi postavil před stanem mohyly z kamenů potom mě unesl kamaráda a vydával celou noc sténání radši bych se zabil sám. Od začátku až do konce vlastně nevíte co se stane a na závěr přijde celkem šok v podobě zakončení příběhu. Příběh o třech mladých lidech, po kterých zbyli jen kamery a způsob jak autenticky a originálně je tento snímek natočen mi nezbývá než dát 10/10.(14.2.2009)

• - Návěstí pro Burkittsville, zobrazené v úvodu filmu, bylo třikrát ukradeno, z toho jednou během natáčení. (kriplozoik)

• - Herci měli za úkol dělat interview s lidmi z města. Ti byli často bez vědomí herců narafičeni režisérem. Výsledkem toho byly překvapené tváře herců. (Kulmon)

• - Výbuchy vzteku a hysterie mezi herci byly zejména ke konci natáčení častější, než odhalil sestříhaný materiál. Režiséři herce museli několikrát mírnit; dovolili ale, aby páru upouštěli po menších dávkách. (kriplozoik)