Záhada Blair Witch

Antonio Cora

Robin Cowie, Gregg Hale

Scénografie:

Ben Rock

Experiment, založený na velmi, VELMI dobrém nápadu, výsledek navíc opravdu působivý. Ale přinejmenším dvě věci mě zarážejí: 1.) "nalezené" záznamy ztracené omladiny jsou v některých případech sestříhané do záběrů, což je nelogické - sestříhat by to mohli teprve kdyby se dostali domů (naštěstí se tato chyba vyskytuje převážně na začátku filmu a poté na to zapomenete); 2.) celou dobu mi vrtalo hlavou, proč ksakru někoho z těch tří zbloudilců nenapadne prostě vylézt na některý strom a rozhlédnout se, kde Blairské lesy končí. I kdyby to ve výsledku k ničemu nebylo, je vysoce nepravděpodobné, že by to NEZKUSILI. Ale co, život je krátký - dávám pět hvězdiček, protože je to - přísahám - jediný filmový horror, který mě opravdu vyděsil.(11.4.2003)

Tento film je jasným důkazem toho, že kvalitní reklama a šálení veřejnosti zaručí zisk, ať už natočíte cokoliv. Tohle se ale neskutečně povedlo a to nejen díky rozhovorům s buranama, kteří horlivě vypovídali o zjevení čarodejnice, ale díky uvěřitelnosti scén z lesa (kdo nepocítil strach při dětském křiku, nebo při scénce, kdy na stan někdo klepe, musel být buďto pod vlivem drog nebo ho to fakt nebavilo). Ruční kamera byla rozklepaná, ale zcela záměrně. Však si zkuste vzít tu svojí, jít v noci do lesa a představit si, že po vás někdo jde. Určitě byste klidnou ruku neměli ani přes den při pohledu na ten nechutný les. Herecké výkony snad kritizovat ani nejde protože všechno to mělo působit opravdově a kdyby herci hráli jako Johny Depp v Mrtvém muži, vypadalo by to jako slušná konina. Já poprvé pochopil, že strach není o tom co vidím ale o tom, co si představuji. A na to tvůrci sázeli, jediná jejich práce spočívala v postavení stanu, srovnání kamenů, vyrobení pár ornamentů z větviček a rozpárání jedné košile. Odměnou za to dostali čtvrt miliardy dolarů a lenošení do konce života. Americký sen v plné kráse (hodnoceno Zeckem, posraným strachy, který skutečně v té době kdy to byl žhavý hit, veřil ve svých 13 letech, že to jsou real záběry)... 90%(24.11.2007)

• Djkoma

Záhada není žádná čarodějnice, ale úspěch tohoto filmu, který kromě marketingu a jedné strašidelné a mrazivé scény neobsahuje nic. Nápad je originální to ano, ale to je asi vše. Natočeno obyčejným stylem šlo by o velmi slabý film, takhle tu byla alespoň snaha přinést něco nového. Za to děkuji, ale kvůli pořádnému hororu musí jít divák jinam.(11.7.2004)

• Anthony

Nafouknutá bublina. Aneb skvělá reklama nedělá skvělý film. Nápad možná zajímavý, ale dívat se na to je utrpení - nuda, nuda, nuda. Hrůza, děs? Kde by se vzaly? Napínavých mi přišlo asi posledních 10 vteřin snímku a to opravdu není mnoho.Navíc jsem se nemohl ztotožnit s žádnou postavou - ta holka mě štvala tak, že jsem jí přál smrt už od začátku.Celý to hraní si na dokument bylo spíše směšný-žádný děj.(11.7.2003)

Šokující dokument o pátrání po čarodějnici :o) Aneb jak to vše doopravdy bylo. Čarodějnice z Blair, někde známá jako Alibaba, někde jako Večernice či Amálka. Její popis se od vesnice k vesnici liší. Někteří ji popisují jako koně, jiní jako mlhu stoupající z vody... jiní na ni nevěří, ale pravda je více než jasná. V lesích tu mizí lidé, ať už za tím stojí čarodějnice či ne, to je jedno, je důležité vypravit se do tajemných míst a lokality prozkoumat. To samé si mysleli tři mladí lidé s dvěmi kamerami, jedním autem, jedním stanem a pár krabičkami cigaret. Průzkum může začít. První noc - slyšíme děsivé zvuky. Nejen my, slyší je i autoři tohoto autentického záznamu. Záznam z této průzkumné akce byl nalezen na videokazetě poblíž zpravodajské budovy jedním zpravodajem. Fakt, že se jedná o skutečný záznam z pátrání po čarodějnici jen potvrzují fakta, že u snímku nehraje žádná hudba, obraz je natáčen pouze z kamer, které si sebou dobrodruzi vzali. O herce se nejedná v žádném případě. Takhle zahrát strach nedokáže nikdo. TOHLE BY NEMĚL NIKDO ČÍST O autentický záznam se nejedná, všechny jsem vás napálil. Cha chá, muhehehe. TOHLE UŽ ČÍST MŮŽETE Já před shlédnutím nešel na záchod, což se později projevilo jako obrovská chyba. Po skončení se mi chtělo strašně. Já se pokoušel vydržet co to dalo, ale nakonec jsem musel. Všude ticho, jen tikot hodin a já jdoucí po tmě na záchod potichounku, abych nikoho nevzbudil. Měl jsem husí kůži po celém těle, to vám povím. A na večerní procházky se na delší dobu vykašlu, ty už nikdy nebudou co bývaly.(1.4.2006)

• - Lovecká sezona 1999/2000 nestála za nic. Fanoušci filmu v hojném počtu navštěvovali divočinu a točili vlastní verzi filmu. (Kulmon)

• - Reakce postav na to, že po celodenní chůzi došli na to samé místo, a tak vlastně ztratili den i zásoby jídla vysilujícím pochodem, jsou autentické. (kriplozoik)

• - Autori filmu boli obdivovatelia amerického autora sci-fi, fantasy, ale najmä hororov Howarda Phillipsa Lovecrafta a snažili sa natočiť niečo podobné, ako opisoval vo svojich románoch. (Raccoon.city)