Reklama

Reklama

Záhada Blair Witch

  • USA The Blair Witch Project (více)
Trailer
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

VOD (1)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 384)

viperblade 

všechny recenze uživatele

Po tom všem, co jsem o tomto filmu slyšel, co jsem o tomto filmu četl, se musím přiznat k jedné věci. Bál jsem se na tento film podívat. Jenže jak čas plyne, člověk vidí pár hororů a ony se mu líbí, tak nemůže přece vynechat pecku, která způsobila převrat (nejen) v hororovém žánru. Bohužel, přišla studená sprcha. Prvních 20 minut bylo totálně o ničem (chápu, proč tam musel ten začátek být, ale byla to nuda). Paradoxně nejlepší část byl pro mě prostředek. Strach z neznámého na mě fakt zapůsobil a konečně jsem začal trochu chápat, co na tom všichni vidí. Byl jsem fakt zvědavý na konec, který si každý tak moc chválil, že to je fakt strašidelný a kde si co si… A co tohle mělo být? Může mi někdo říct, jak jsem se měl bát, při takovém divném, blbé a hlavně neatmosferickém konci? Tohle fakt nechápu, protože já jsem typ člověka, kterého není zas tak těžké vylekat, nebo vystrašit, ale tady jsem sledoval co pět minut hodiny a doufal jsem, že už bude konec. A určitě ne proto, že bych měl strach… Nicméně i já musím uznat, že Záhada Blair Witch je kultovní film. Bohužel mě nechytl tak, jak jsem předpokládal. Proto hodnotím jen třemi hvězdami a s lítostí musím říct, že tohle je zklamání o rozloze lesa, ve kterém se ztratili jistí tři studenti… ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) Propásla jsem svou šanci vidět ten film tak, aby se mi líbil, tedy někdy ve dvanácti ve společnosti hysterických přátel. Momentů, kdy jsem se bála, bylo sakra pěkně málo oproti těm, kdy jsem si přála, aby ty tři magory už někdo zavařil do guláše, aby přestali řvát. 2023: Ale navzdory tomu se z filmu v průběhu let stal můj comfort movie. ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Hodně velké zklamání. Ale to je asi můj problém, neměl jsem být tolik natěšený jenom kvůli pověsti snímku. Nečekal jsem žádné bůhvíjaké triky, strhující hudbu, excelentní herecké výkony, filozofické dialogy ani nic podobného; myslel sem, že film stojí na atmosféře a autentičnosti. Jenže napínavá, hustá či prostě hororová atmosféra se dostavila možná na poslední cca 3 minuty filmu a tak jediné, čeho jsem se dočkal, byla "autentičnost" a to ji ještě musím dát do uvozovek (výraz amatérismus je myslím vhodnější :-)). 86 minut koukat na to, jak 2 magorové a jedna blbka pobíhají po lese s kamerama, totálně jim u toho tečou nervy de facto z ničeho, řvou jen kur** a do pr****, to je fakt jak za trest (málokdy se mi stává, že bych hlavním hrdinům nefandil, ale tady jsem jim vyloženě přál smrt a mám pocit, že to záměrem tvůrců snímku tak úplně nebylo :-D). Samozřejmě každý si na Záhadu udělá svůj názor, ale mě téměř ničím nezaujala a rozhodně ji NEDOPORUČUJU dalším uživatelům. ()

M.a.t.t. 

všechny recenze uživatele

V jednoduchosti je krása. Nulový obsah, neherci len ťažko prekvapia, strašenie skôr náznakové ale napriek tomu fungujúce a už vôbec nie trápne. Blair Witch project je proste zaujímavý "dokument" ťažiaci z toho, že nič podobné tu predtým nebolo len netreba zabúdať na to, že stále ide iba o amatérsky natočené video z lesa. Ale keď tam chce niekto vidieť skrytú genialitu a sofistikované prvky, prosím. ()

Lateef 

všechny recenze uživatele

Zase tak kultovní a hororové se mi to nezdálo. Blair Witch Project jako film mě dlouho míjel, ale mnohé názory jsem si před shlédnutím vyslechnul. Mé očekávání bylo asi příliš velké. Na určitou reálnost dokumentu poukazuje fakt, že snímek neobsahuje žádnou hudbu a je točen bez stativu, či-li kamera neustále těká. Atmosféru má samozřejmě taky, díky strachu z neviděného a tomu, že celou druhou polovinu čekáme na závěrečné rozuzlení, které je patrně zlatým hřebem filmu. Ale nevtáhlo mě to tolik k nešťastné trojici, jak bych očekával. Dá se říct, že mi ta parta lidí byla ukradená, s nikým jsem nesympatizoval. Vzhledem k minimálním nákladům a obrovskému výdělku se stal film nejvýdělečnější v historii v poměru rozpočet/výdělek. Tradují se určitě zkazky o natáčení - údajně herci zažívali skutečnou hrůzu, když je filmaři v nocích strašili, házeli jim na stany větve a rachotily kolem, takže je možné, že mnoho reakcí je skutečně autentických... ale možná tyhle povídky jenom film zpopularizovaly. (K tomuto filmu si vybavuji jednu skvělou historku. Kamarád mi vyprávěl, jak se kdysi společně s několika svým příbuznými na Záhadu Blair Witch dívali. Hodiny ukazovaly 23:30, blížil se konec filmu, na obrazovce se konečně zjevil opuštěný a polorozpadlý dům v lese a ve chvíli, kdy se kamera zahleděla do místnosti, se zpoza televize vynořila hlava kámošovy bordózské dogy!! Umíte si představit větší šok??) 60 tisíc dolarů(rozpočet)/248,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Galerie (46)

Zajímavosti (84)

  • Krik Heather (Heather Donahue) v záverečnej scéne, keď bežala dole do pivnice a spadla jej kamera, bol skutočný, veľmi sa bála. (Raccoon.city)
  • V souladu s předstíranou dokumentárností filmu se všechny hlavní postavy jmenují stejně, jako jejich herečtí představitelé. (NIRO)
  • 16mm kamera byla během natáčení rozbita – ve chvíli, kdy se Joshua (který ji měl v tu chvíli v batohu) skutálel z kopce, vypadla z jejího objektivu čočka. (kriplozoik)

Související novinky

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Jestli jste se těšili na zářijový horor The Woods, ode dneška se na něj budete těšit ještě trochu víc - z nového filmu Adama Wingarda (The Guest) se totiž vyklubalo pokračování Záhady Blair Witch.… (více)

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Zní to jako dvě neslučitelné věci, ale Roland to asi myslí vážně. Momentálně dolaďuje svůj záhadný projekt Anonymous, který má být „historickým thrillerem o tom, kdo doopravdy napsal Shakespearovy… (více)

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)

Reklama

Reklama