Záhada Blair Witch

Antonio Cora

Robin Cowie, Gregg Hale

Scénografie:

Ben Rock

Nemohu si stěžovat. Sice o "strachu až na kost" jsem si mohl nechat zdát, ale dostavily se aspoň příjemně nepříjemné pocity. Postupně houstnoucí atmosféra, Bubu rodící se v divákově hlavě a nikoliv před jeho zraky, minimalní nároky na natočení (a přitom "do mrtě" využité) - to vše dělá z tohoto BLAIR WITCH PROJEKTU výjimečný a originálně zpracovaný kousek. Velké plus tohoto snímku shledávám také v celé mystifikaci/fabulaci kolem uvedení tohoto snímku do kin - nejen v době svého vzniku velmi netradiční a neošuntělé.(19.9.2004)

Experiment, založený na velmi, VELMI dobrém nápadu, výsledek navíc opravdu působivý. Ale přinejmenším dvě věci mě zarážejí: 1.) "nalezené" záznamy ztracené omladiny jsou v některých případech sestříhané do záběrů, což je nelogické - sestříhat by to mohli teprve kdyby se dostali domů (naštěstí se tato chyba vyskytuje převážně na začátku filmu a poté na to zapomenete); 2.) celou dobu mi vrtalo hlavou, proč ksakru někoho z těch tří zbloudilců nenapadne prostě vylézt na některý strom a rozhlédnout se, kde Blairské lesy končí. I kdyby to ve výsledku k ničemu nebylo, je vysoce nepravděpodobné, že by to NEZKUSILI. Ale co, život je krátký - dávám pět hvězdiček, protože je to - přísahám - jediný filmový horror, který mě opravdu vyděsil.(11.4.2003)

Veľmi špecifický, filmársky progresívny počin mladých tvorcov zo Spojených Štátov Amerických s názvom "Záhada Blair Witch" sa natrvalo zapísal do dejín svetovej kinematorgrafie, obzvlášť tej horrorovej. Mystifikácia, ktorá sprevádzala uvedenie snímku bola dôležitou súčasťou tohto umeleckého projektu. Ja sám, starý skeptik, som skoro na chvíľu uveril, že sa jedná o pravdivý dokument. Pseudo reálny video záznam je tu dotiahnutý do najmenšieho detailu. Je to premyslené, umne zostrihané, výborne zahraté a skutočne desivé. *****(22.2.2011)

Tento snímek splňuje všechny předpoklady kvalitního hororu. Snaha o reálný dojem funguje. Strach z neznámého je zde spolu s Vetřelcem pravděpodobně nejsilnější ze všech hororů. Trochu mě zklamalo chování postav, ale to je bohužel často slabým momentem hororů. Nevím, jestli jsem tak odlišný, že bych se já na jejich místě choval jinak, či se mi to jen snadno říká s pohodlného křesla, anebo je to prostě nerealistické. Tento negativní dojem ale napravuje konec, který sice vůbec nic nevysvětlí, je ale působivý a...no prostě já mám takové konce rád.(12.2.2006)

• choze

Neřadím se ani do skupiny nadšených, ani mezi ty, kteří film úplně zavrhli. Co musím ocenit je nápad, úžasný minimalismus, na který čím dál víc slyším, solidně tísnivou atmosféru čím dál vypjatějších vztahů pod tlakem, na což slyším ještě víc, a že jsem se při tak řídkém ději nestihl výrazněji nudit a ani ta divoká kamera mi nevadila. Na druhé straně být v tom lese já, už v půlce filmu bych rozkopal Heather kameru i s držkou (ta postava je opravdu hodně nasírací), strašení hromádkami kamenů a panáky z větviček na mě opravdu nefunguje a když kamera brousila po nočním praskajícím lese, hrozně jsem se modlil aspoň za jednu lekačku, ale měl jsem smůlu. Každopádně jako velmi zajímavý experiment si to svoje místo v hororových análech rozhodně zaslouží.(27.4.2007)

• - Film bol natočený za 8 dní. (ladko)

• - Produkční společnost Haxan si vypůjčila název z dokumentu o čarodějnictví Häxan (s podtitulem: Čarodějnictví v průběhu věků) od Benjamina Christensena z roku 1922. Dokument zobrazuje i jistý prvek, který je použit později ve filmu. (kriplozoik)

• - Úvodní monolog, představující legendu čarodějnice z Blair, si napsala Heather sama. (kriplozoik)