… aneb Kupředu, kupředu, Bohouši a Andělo... Padesátiletý Bohouš Fischer (M. Lasica) pracuje jako referent v podniku na výrobu záchodových mís a jiné zdravotnické keramiky. Úředničina ho nebaví, k nesmyslnému vykazování kdejakých zbytečností pociťuje stále větší odpor. Chtěl by se opravdově věnovat ženě, dětem a nějaké smysluplné práci. Jenže soukolí socialistického hospodářství jej "nemilosrdně" vynese na místo ekonomického náměstka, kde je muž nucen dělat ještě větší kompromisy než dosud. Účastní se zbytečných výjezdových zasedání, na které musí z titulu své funkce shánět peníze z podnikových fondů, nebo šalamounsky řeší "pracovní" úraz dvou zaměstnanců, kteří se místo práce věnovali milostným hrátkám. V jeho soukromí to ostatně není o moc lepší. Aby jeho dcery-dvojčata udělaly maturitu, pokusí se Bohouš vyspat s jejich ruštinářkou… Satirická komedie z roku 1989 je dílem osvědčené autorské dvojice - scenáristy a spisovatele Ladislava Pecháčka a režiséra Dušana Kleina (připomeňme si jejich spolupráci na filmech o "básnících"). Film je naplněn svěžím situačním a slovním humorem a také otevřenými narážkami na absurditu reálného socialismu konce osmdesátých let. Název snímku je odvozen ze slov, jimiž se posmutnělý hrdina obrací k divákům, aby potvrdil navenek optimistickou, vpravdě však trpkou skutečnost, v níž se nachází. Premiéra filmu se konala v říjnu 1989. (Česká televize)

Pignon

Zopakoval jsem si tento zážitek včera (4.9.2016) po 27 letech....tehdy 16 leté postupubertální naštvané mládě, které nenávidělo bolšána, dnes muž ve středním věku, velice se blížící roli Bobana Fishera. Sáhla na mě hluboká deprese, je to vskutku povedená esence tehdejší doby. A některé věci jsou univezální a platí za každé doby. Vzpomněl jsem si na film mimo jiné díky kouzelné miniroličce Zdeňka Řehoře hlásícího změny počasí podle zpráv od syna z vojenského letiště. Už jsem zase kolem cest viděl volební letáky prasolidí z ksčm, že bohatství této země nepatří jenom vyvoleným. Takže pánové, držte si peněženky a hlídejte KAMNA! ()

pan_Bily

S tímto filmem to má stejné jako s Vrať se do hrobu - když jsem to viděl prvně, nepovažoval jsem to za nic extra, ale s každým dalším zkouknutím se mi to líbí čím dál víc, a víc a víc se u toho směju. Asi jsem až věkem dozrál na tento druh humoru :-) ()

evangelik

Skvělý film. Škoda, že G. Wilhelmovou chytl ten žlučníkový záchvat (tahle scéna je ale dost nevěrohodně natočená), mohlo to být ještě zajímavější... ()

remotrumpet

Nadčasové "variace Pro Záchodovou Mísu a Bidet, akordeon s melodickými basy", tak tedy, "Člověče nezlob se" - "Vlasto, poď se mnou za sto..." a "Já ti ho tam našroubuju..." - "Na mně nečekej a jeď." - "Bohouši musiiíš", nebo "Jak dostane někdo funkci hned mu nefunguje." - "Pamatujte si, jako sověti plus elektrifikace, rovná se komunismus." - "Vážení přátelé, ANO." - "Jsme prostě šílene down." a pořád ty stejné "Svině!" ()

Hombre8

O tom filmu šel hned (tuším) z jara 1989 taký chýr, že jsme jako mladí disidenti osedlali starou Cortinu a jeli se na něho podívat třicet kilometrů na jednu z premiér do Velkého kina ve Zlíně, protože jsme měli strach, že už ho pak zakážou. No a pak už to jelo...  Ale chápu, že z dnešního pohledu vyznívají některé gagy nepochopitelně nebo vyčpěle. ()

Gareth_Jones

Milujem československé filmy z obdobia 1988-1989, keď už mnohí tušili, že to s tým komunizmom ide do prdele... ostatní, ktorí to netušili, v to iba dúfali. V tomto filme si už režisér dovolil poukazovať na mnohé tie neduhy, kvôli ktorým celé to panoptikum zvané komunizmus padlo. Na čele závodu starý kovaný komunista, dosadený možno ešte Moskvou, ktorý buď odchádza do dôchodku, alebo odíde ešte vyššie, najlepšie na ministerstvo. Po ňom príde tiež už pomerne starší súdruh, ktorý má na všetko "lidi", všetkých poverí všetkým, aby si sám mohol púšťať v pracovnej dobe papierové lietadielka, prípadne sa pchať do prdele ľuďom, ktorí sú v hierarchii vyššie, ako on. Krásne vykreslené prostredie, kde sa všetci tvária, že pracujú a šéfstvo sa tvári, že ich platí. Rozkrádačky kvalitných vecí s požehnaním vrchnosti... Zbytoční kultúrni referenti, žranice za štátne, úradníci, ktorí vymýšľajú tabuľky, ktoré budú každému na hovno. V divadle sa skúšajú sovietske sračky, na ktoré nikto nechodí. Obchody prázdne, iba so znudenými predavačkami za pultom. A každý s nádejou, že zajtra to už praskne, že už to musí prasknúť, už musí prísť zmena..... "Pozor pane inženýre, tlak 750 hektopaskalú!!!!" ()

St@B

Pro mě osobně je tohle jeden z vrcholů československé kinematografie. Vynikající výkon M. Lasici a vůbec všech zúčastněných. Plno nesmrtelných scén a hlášek, zajímavý příběh, bezvadný humor. Pět hvězd je jasných. ()

mfanta

50% - Pomerne neskodna normalizacni (rozumej v dobe normalizace vznikla) komedie, s tu jemnymi, tu ostrejsimi ostny satiry tepe do normalizacnich zvyklosti a obyceju. Minimalne 10% ma na svedomi bravurni vykon MIlana Lasicy. ()

ToddB

S rostoucím věkem oceňuji bravurně Lasicou zahranou krizi středního věku v kulisách krize pozdního socialismu. Film napěchovaný hláškami i vizuálním humorem. Tak to mám rád. Jediné, co na mě působilo rušivě, byla dějová linie s dementními dcerami. Neposouvala film vůbec nikam a byla naprosto zbytečná. I tak film patří mezi to nejlepší z československé kinematografie mezi lety 1970 až 1989. ()

Leotardboy

....ale no tak, soudruhu! Videl som tuto komediu na sklonku padu komunizmu v kine, mal som vtedy sice iba 15 rokov a s nostalgiou si na to spominam dodnes ako som sa dobre na tom pobavil. ()

kozlos

Hodně dobrá a odvážná komedie, Lasica s Hlaváčovou se k sobě výborně hodí. A nápad na továrnu na hajzly je taky super. Občas trochu moc ukecaný, ale pohoda jazz. ()

JerryPilsen

Opravdu výborn komedie u které jsem se dosyta nasmál i při druhém shlédnutí po dvaceti letech.Tenkrát opravdu drsná a odvážná kritika,dnes výborná parodie na minulý režim. ()

JARDAHONDA

Trpce veselý příběh z konce 80. let minulého století líčí soukromé a pracovní trable " současného " úředníka, který nechtěl být " současným " úředníkem. Sny referenta, později proti vlastní vůli náměstka ředitele továrny na zdravotnickou keramiku Bohouše Fischera o užitečnější skutečně tvůrčí práci se nakonec rozpadnou tak, jako se při bouřce rozpadnou jediná kachlová kamna, jež vlastnoručně postavil a na něž byl, tak hrdý. Milan Lasica předvedl výborné herecké umění, jež hodnotím, jako nadstandart **** ()

jossC

V roce 1989 jedna z předzvěstí,že bolševik umírá.Jinak by to nepovolil.Nádherný film,narvaný kina. Na západě ať se bojej.Nezaměstnanosti,pánaboha,komunistů.Ale my se přece nemusíme ničeho bát.Jak seš jednou nahoře a nezakopneš politicky,dolů tě už nikdo nedostane. ()

andy60

Místy vtipné, místy zdlouhavé. Olmeruv snímek Jako jed, hrající přibližně na stejnou notu, se mně líbil kapánek víc, ale i tak - slušná práce. Zawadská tehdy a dnes = proměna téměř k neuvěření. ()

pupidup

Vážení přátelé,ano! Je to prostě kulturni zazitek pro náročné.. páni Satinsky a Lasica byli vzdy zarukou kvality. A tema neni jen komunisticke. Je totiz nadcasove. Ono to dnes nebezi o mnoho jinak,rektalni alpinismus je blby provozovan dal,jen uz je temer vse rozkradeno... a to i to,o cem se komousum ani nezdalo! 😀 a jeste jeden aspekt jsem jako ekonom/manazer na statni pozici po 45 silne pocitila,a to beznadej a zbytecnost prace, o ktere jsem driv mela vysoke mineni. Citim to stejne... nic za mnou neni,nic jsem nevytvorila a nestekne po mne ani pes. Klanim se remeslnikum,co jeste neco dokazi vyrobit nebo opravit. ()

WillH.

Na prvý-krát ma tento film naozaj veľmi zaujal, ale s odstupom času (pár mesiacov) som v ňom hľadal tie povestné divácke vtiahnutia do atmosféry, zo začiatku "vážení priatelia, aj áno" – nachádzal som ich, ale časom to akosi vyprchalo. Po celý čas bola asi najzaujímavejšia myšlienka, že tento film vznikol ešte v čase komunizmu (hoc – už pomaly umierajúceho), ktorý začal byť už ale "šíleně down" :-D Prehnitosť, skorumpovanosť, chorosť a zvrátenosť vtedajšieho režimu sú v tomto filme demonštrované s tak neuveriteľne silným sarkazmom a výsmechom, až by človek s krátkou pamäťou (že komouši ?! :-P ), alebo medzerami v krátkodobých dejinách našej bývalej čs.vlasti bol schopný neuveriť, že to všetko bola – nie tak dávno – skutočná realita životov a vtedajšej doby. Čo sa týka Lasicu, tak on bol pre túto úlohu priam stvorený – až som si miestami myslel, či to náhodou nenapísal on. No a príjemnou spomienkou taktiež zostane snáď aj zakaždým vidieť stvárnenie akejkoľvek postavy Julom Satinským (hoc tu naproti Milanovi L. - nedostáva toľko priestoru). „člověk celej život čeká, že něco příde, nějakej zlom a vono nakonec nepříde nic. Jenom ten podělanej konec. Vážení přátele, ano!“ ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein