Pension pro svobodné pány

• angličtina Bedtime Story (více)
TV spot

Dámské návštěvy zakázány! Chez Marcel je malý, chudý pension pro svobodné pány. Je však veden přísnou slečnou Mossieovou, která dbá na nekompromisní zákaz přijímat dámské návštěvy. Pokud některý z podnájemníků zákaz překročí, dostane nemilosrdně výpověď. Přesto však mladý pan Mulligan propašuje do svého pokoje slečnu Andělu. K ránu dívku nutí, aby opustila jeho teploučkou postel, neboť se má z plesu vrátit spolubydlící Halibut. Andělka se brání tak dlouho, až se musí chvatně schovat ve skříni, aby ji Halibut neviděl. A kolotoč nejneuvěřitelnějších situací se rozjíždí… Bláznivá česká komedie Pension pro svobodné pány vznikla v roce 1967 podle stejnojmenné divadelní hry irského spisovatele Seana O’Caseyho. Příhody jedné noci a časného rána, kdy byl trestuhodně porušen přísný řád solidního pensionu, zpracoval Jiří Krejčík nejdříve pro televizi a pak je uvedl na scéně Činoherního klubu. Po velkém úspěchu na divadle se rozhodl tuto lehkou konverzační komedii zfilmovat. Hereckou příležitost dal Ivě Janžurové, Josefu Abrhámovi, Jiřímu Hrzánovi, ale i hvězdě předválečného filmu Věře Ferbasové. (Česká televize)

nascendi

Predpokladal som, že v treťom pokuse o zinscenovanie O'Caseyho predlohy sa Jiří Krejčík vyhne niektorým miestam, kde som nervózne dvíhal obočie. A nebolo to iba v prípade Abrhámovho hysterického herectva, ale aj niektorých scén v záverečnej štvrtine filmu, ktoré do celkového rámca nie a nie zapadnúť. Inak som nemal výhrady, v prvej polovici ma rozohra medzi Abrhámom a Janžurovou bavila, takže pôvodné hodnotenie bez problémov ponechávam. ()

Marthos

První ze dvou velkolepých návratů plavovlasé star prvorepublikového filmu Věry Ferbasové na stříbrné plátno. Záměrně karikaturní a komicky expresivní role přísné domácí slečny Mossierové odhaluje jakoby "jiné" herectví této geniální umělkyně a není divu, že se stejnou postavou zářila Ferbasová i na prknech Činoherního klubu. Humornou eskapádu lechtivých hrátek a hysterického snažení o vystrnazení »nepohodlné« návštěvy završují skutečně mistrovské výkony Janžurové, Abrháma a Hrzána. Tento film si připomínám opravdu rád. ()

WANDRWALL

Moc se mi líbí úvod, pak se už děj rozpouští, nudí, až pozornost mizí. Tři hvězdičky jen proto, že tam hrála (trošičku) Irena Šubrtová. ()

Jirka_Šč

V době vzniku hry (začátek 19. století) to asi bylo docela vtipné zrcadlo maloměšťácké společnosti, dnes to už ale vypadá přehnaně - chování hlavní ženské postavy mě místami docela iritovalo. ()

Šandík

V rámci žánru bláznivé komedie výborně natočený snímek, který má jenom dvě vady na kráse. Tou první je jistá nefilmovost, odpovídající tomu, že původně šlo o divadelní představení. Tou druhou možná až přílišná umělost, reprezentovaná například několika písněmi. Méně stylizace by neuškodilo. Naopak nesporným kladem je výborné herectví plné precizně zvládnutých gagů. Jiří Krejčík skutečně v nejlepší možné formě... Zajímavé komentáře: Tosim, Oskar, Sarpele, Jacek ()

Zazie

Po letech jsem si tenhle legendární film znovu pustila, abych zjistila, jestli nezměním názor. Změnila jsem. Hvězdička šla dolů. Je to sice herecký koncert a je vidět, že herci si to opravdu užívají, ale mě prostě tyhle adaptace konverzačních divadelních her nebaví. Po půl hodině jsem si k tomu vzala něco ke čtení a po hodině jsem to úplně přepnula. Kdyby to byla krátká groteska, proč ne. Ale takhle to bylo extrémně dlouhé a natahované. ()

claudel

Nesmírně chodím do divadla, zajímám se o divadelní hry, dramatiky, divadelních výkonů si někdy vážím a cením více než těch filmových. Ale mívám někdy problém s tím, když je nějaká divadelní hra převedena do filmové podoby. Zažil jsem už několikerá zklamání. V tomhle případě jsem neviděl původní hru, ale troufám si tvrdit, že by mé hodnocení bylo příznivější. FIlm mě vůbec nechytnul, nudil jsem se, díval se na něj na několikrát. A snad poprvé se mi absolutně nelíbil výkon Josefa Abrháma, byl mi až protivný. ()

Blofeld

Celovečerní učebnice komediálního herectví a časování v podání famózní ústřední dvojice - bohužel demonstrovaného na prostinké schematické frašce. Potěší také přihrávající Jiří Hrzán a velmi mile mě překvapila Věra Ferbasová, která patrně od doby svých úděsných výkonů let třicátých (jak to vyjádřil jeden kolega recenzent, "to nebyla herečka, to byla mrkací panna") navštěvovala herecké kurzy. ()

Cimr

Na toto opravdu radši do divadla, na film je zápletka (muž se chce zbavit ženy, než přijde jeho spolubydlící) ubohá a i když se oba výborní hlavní představitelé snaží seč mohou, aby příběh nezačal nudit (hlavně sexy Janžurová), nepovede se, protože směřuje od ničeho nikam, stále se (nějakých 70 minut) točí v kruhu. Žena už je skoro venku, když najednou zjistí, že zapomněla kabelku, pak zase že má hlad, pak zase něco. A po té hodině už to zkrátka není vtipné. Dočkáme se i několika nepříjemných klišé (schovávání ve skříni), které konzervativní divadelní prkna snesou, ale od filmu čekáme tak nějak víc. Navíc si myslím, že příběh měl skončit s odchodem ženy, to by byla taková hezká tečka, a nemusel být vyhnán až do oné podivné křečovité absurdity.. ()

Karlas

Zprvu vzácně a krásně zpracovaný pistolnický duel dvou pohlaví s báječným obsazením i dokonalými výkony, jenž se odehrávají v pěkných interiérech skvělé výtvarnice Ester Krumbachové. Stejně, jako ve Vraždě ing. Čerta, i zde stojí na miskách vah všechny základní povahové rysy mužů a žen, jdoucí dále svým tisíce let starým soubojem. Závěr filmu se však mění v přehnanou šílenost, která boří počáteční filozofickou pohodu tohoto jinak hezkého příběhu, škoda. ()

Sandiego

Abrhám a Janžurová hrajou jako o žiovt, ale předloha bohužel příliš mnoho vděčných a originálních situací nenabízí. A na filmovém plátně toto vyniká dvojnásob. ()

Pierre

Tenhle film jsem měl ve Filmové výzvě a vypadal dost dobře. Bohúžel mě ale zklamal. Na divadelních prknech tahle veselohra fungovala určitě lépe. Ve filmu to byla prostě nuda. Neustálé žvanění o ničem, přehravajíci herci (ano paní Janžurová v tomto případě se to týká i vás) a kupa hluchých míst. A to jsem si myslel že tyhle starší české komedie nemůžou nikdy urazit. U Pensionátu jsem místy vyloženě trpěl a kdybych ho neměl ve Filmové výzvě už bych ho dávno vypl. Slabší 2. ()

Freemind

Tohle jde bohužel zcela mimo mě - místy mi těch herců bylo až líto, nechutně přehrávali už dost tak trapné scénky, vyměňovali si facky a kopance jako ze slapsticku. Nevyrovnaná, křečovitá fraška. ()

PogoJoe

Komediální herecké výkony naprosto super, bohužel děj téhle frašky je tak uměle natahovaný, zvláštní a únavný, že mě to velice brzo přestalo bavit. ()

Martin741

Reziser Jiri Krejcik ma teda na konte aj podstatne lepsie filmy, nez len tento. Rozbieha sa to dobre, ale sklzne to len do dalsej komedie 60. rokov. V 60.- kach sa tocili aj daleko lepsie filmy /Spalovac Mrtvol .........../ 62 % ()

cariada

Dobré herecké obsazení ,ale je z toho příliš znát divadelní pojetí. Pár postav na malém prostoru. Přece jenom už je to náký ten rok co jsem to viděl a tenkrát mě to nák neuchvátilo. ()

Rodriguez

Čekal jsem nějakou starou dobrou českou komedii. Namísto toho jsem se dočkal frašky, kde vévodila křeč a přehrávající herci. Takže se žádné vtipné finále pro "Pension svobodných pánů" vůbec nekonalo! 20% ()

tomtomtoma

Pro dobré divadelní představení mám slabost a neohraničuji rozdílné rámce divadla a filmu, byť mají své odlišnosti. A pokud se povede převod divadla na plátno ve smíchu původní veselosti humoru, jsem spokojen. Kulisy jsou výborné a plné hravých detailů. A herectví baví svojí rozverností. Navíc si dílo dobírá puritánskou morálku. Tělesná láska způsobuje rozkoše. Tělesná láska dokáže uspokojovat naše chtíče. Tělesná láska nás může přivádět do nepříjemných situací. Tělesnou lásku skrýváme. Tělesná láska nás povzbuzuje, ale také unavuje a obtěžuje. Tělesná láska nás může připravit o čest, pohodlí i majetek. Tělesná láska konejší i vydírá. Tělesná láska okrádá i obdarovává. Tělesná láska je anděl. Tělesná láska je zlodějská kurva. Anděla (skvělá Iva Janžurová) umí muže uspokojit k jeho velkému potěšení. Ale umí i dráždit, vyčítat, pletichařit, využívat a trestat dle svého vlastního práva vidění světa. Bernard Mulligan (vynikající Josef Abrhám) má svůj plán pro rozkoš a jeho úspěšné provedení. Jen ta dohra mu zpřevrací celý jeho ctihodný poklid v trosky. Mulliganův spolubydlící Halibut (dobrý Jiří Hrzán) se rozplývá v opojení i třese se strachy, udílí rady, poslušně poslouchá a panikaří. Majitelka pensionu a slídilka slečna Mossieová (sympatická Věra Ferbasová) s rozhodnou důrazností dbá nad mravní počestností svého ubytovacího zařízení. Tělesná rozkoš může jedince zavést až do psychiatrické léčebny. A nakonec zbývá jen ta náměsíční chůze po hřebeni vysoké střechy. ()