Díky fantastickým záběrům kamery má v sobě film takovou velmi nepříjemnou atmosféru. I jako kirminálka by to asi nebylo zlé, kdyby si soudruzi neodpustili do filmu natlačit sice pár, ale za to do uší bijících komunistických canců. Je přece zbytečné do dobrého jídla dávat pelyňek, ale budiž nad tohle bych se ještě dokázal povznést, ale těžko můžu příjmout fakt, že kriminalisté přicházeli na některé stopy a k některým lidem zřejmě zaklínadlem, čáry máry fuk, ať je důkazů jak much.(4.1.2010)

Zase jedna neprávem zapomenutá perla (nebo spíš perlička) z těch mnohými proklínaných sedmdesátých let. V tomto případě se jedná o docela napínavý kriminální příběh z prostředí západních (tedy těch tehdy nepřátelských) zahraničních diplomatů v Praze. Samozřejmě s temnou nacistickou minulostí některého z nich. Zahrálo si zde plno výborných herců s Václavem Voskou, Jiřím Adamírou a Miroslavem Macháčkem v čele. Ta Koštová v hlavní roli mě nezaujala herectvím ani krásou, ale za to Jarmila Orlová v roli manželky J.Adamíry to byla fakt kočka!!! No a v neposlední řadě si zde zahráli tři bouráky (cadillac, ford mustang??? a mercedes) a těch v té době asi v Praze o moc víc nejezdilo... A ještě jsem zapoměl na krásné malé miniroličky - třeba Božidara Turzonovová v roli prostitutky, Naďa Konvalinka jako letuška za přepážkou.(6.1.2009)

Na to, jaké osobnosti se tady sešly, kolik charisma bylo vyčerpáno, tento snímek neprokázal přesvědčivé kvality. Toto "psychologické kriminální drama", jak sám sebe tituluje, nedosahuje ani jednoho jmenovaného přízviska, když každé z nich je potlačováno ve prospěch druhého. Tak nejsme svědky ani psychologických rozborů obětí ani dedukčních her k odhalení vraha. Tento film, to je povinný komunistický odkaz s moudrými a jasnovidnými detektivy, zbytečná role "národního umělce" Šmerala, šokující rozuzlení s morálním otazníkem a promarněná šance jak využít české herecké nebe. Celkově, především díky hercům, 3*.(11.1.2010)

Při druhém zhlédnutí: dobře natočená detektivka, které nechybí atmosféra, zápletka je zajímavá. 70. roky se často prostřednictvím filmu vyrovnávaly s válečnými tématy, zde je navíc netradiční herecké obsazení. Není těžké odhadnout, že šlo o práci na zakázku, která jinak skvělému rezisérovi příliš nevoněla, na filmu je to poznat. Přesto slušný kousek.(15.12.2015)

(2x) ,,Je to smutné, pane doktore, tady jde o život člověka, a vy máte jedinou starost, co udělá komunistická propaganda..." Vedle Svědomí (1948) a Probuzení (1959) další psychologicko-kriminální snímek Jiřího Krejčíka s jednoduchým, nenápadným názvem, byť tentokrát dost nedoceněný. Možná škoda, že nevznikl tak o dva, tři roky dříve. Zde pod vlivem cenzury a ideologie vznikla nebo spíš zůstala "pouze" skvělá detektivka, která je na jedné straně takovým Majorem Zemanem v černobílém vizuálu, na druhé straně ještě v pozadí dodýchává atmosféra šedesátých let s artovým laděním snímku, především díky atmosféře podpořené zajímavou kamerou. V doprovodu symfonické Liškovy hudby i použitých skladeb klasické vážné hudby (houslové koncerty na recepci a na divadlu v první polovině filmu) máte občas pocit, že sledujete detektivku podanou jako hudební symfonii. Děj se vleče pomalu, stejně tak proměna z nostalgie při návratu hlavní hrdiny do rodných míst na tísnivý pocit ze skrytého nebezpečí, Jarmila Košťová i přes sympatický projev působí v hlavní roli příliš "chladně"... Nicméně i tak jde o nadprůměrný počin s hodně zajímavou zápletkou z prostředí diplomatického sboru spojenou s vyrovnáváním se s historií světové války. ,,Nikoho nesmíme vyslechnout, domovní prohlídku udělat nesmíme, nic nesmíme..." Co mne dále v obsahu zaujalo, byla ukázka lidské vůle pomoct spravedlnosti při pátrání v kontrastu se silnou imunitou politicky významných osob. Druhá půlka skvěle nabrala na obrátkách a já lehce navyšuju hodnocení na plný počet. Navíc když vezmu v potaz skvělé obsazení vedlejších rolích, kde se ve filmu na několik let naposled objevili Václav Voska a Miroslav Macháček, postiženi pak (stejně jako režisér snímku) v dalších letech nedobrovolným omezením umělecké činnosti. V doprovodu jich i dalších našich mistrů (Adamíra, Chudík, Lukavský, Šmeral, Tokoš, Jelínek) si pak odnáším další tematicky i umělecky obohacený filmový zážitek z dílny československé kinematografie. (85%)(1.7.2018)

• - Filmový debut herečky Jiřiny Krejčíkové. (M.B)

• - Jednu z manželek diplomatů si jako komparzistka a studentka zahrála Alena Janošková, později paní Chudíková. Zde se seznámili s Ladislavem Chudíkem, ale osudové setkání a manželství přišlo až o 10 let později. (JSYSMHJF)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe, konkrétne v štvrtiach Hradčany, Staré mesto, Josefov, Střešovice, Karlín a na letisku Ruzyň. (dyfur)