Foxtrot

• Izrael Foxtrot (více)

Jonathan Feldman hlídá spolu s třemi dalšími mladíky opuštěný checkpoint kdesi v poušti na severu Izraele. Od četby komiksů a poslechu starého rádia je občas vyruší projíždějící automobil či velbloud, který se po cestě líně prochází sem a tam. Mladé vojáky vytrhne z nudy až nečekaná událost s fatálními následky. Jonathanovi rodiče se mezitím v Tel-Avivu snaží vyrovnat s tragickou zprávou a zjistit, co se vlastně kdesi v poušti odehrává. Snímek Foxtrot zprostředkovává surreálnou armádní zkušenost mladých vojáků a zabývá se tématy viny, ztráty a traumat, která se v izraelské společnosti přenášejí z generace na generaci. To vše originálním vypravěčským způsobem, který je prostoupen citem pro krásu, absurditou a jemným humorem. Díky svému protiválečnému vyznění vzbudil snímek ve své rodné zemi silné kontroverze. (Aerofilms)

Lukin413

Nevím. Film se neumí rozhodnout, jestli bude ironickým úšklebkem nad nesmyslností války (a lá Jarhead), nebo dojímavým dramatem. Pak je problematické dojímat se nad osudy postav, které jsou na začátku načrtnuty jako jednorozměrné karikatury. Naopak kamera a vizuální stránka snímku je úžasná. ()

Naushika.

Dlouho jsem neviděl tak dobrý film jako byl Foxtrot. Forma: super, inovativní, zajímavě si hrající se změnami perspektiv a vlastně i žánrů a vizuálními i emocionálními kontrasty, které dokonale doplňují znepokojivý a tragikomický děj. Obsah: dobře napsaný a dobře zahraný, mírně absurdí a velmi společensky kritický a jakožto kritika fungující na mnoha úrovních - od té čistě lidské a osobní, přes tu genderovou a generační až po tu politickou - jejichž společným jmenovatelem je pak především téma mindráku a nevyrovnanosti s vlastní slabostí, která často vede k velkým průserům. Poslední dějství filmu možná trochu moc tlačí na pilu, ale snad i tato jeho "divadelnost" je záměrem a součástí zajímavé hry s formou. Ostatně věcí, na které se ne úplně příjemně dívá, je v tomto filmu vícero a všechny v něm mají své místo. ()

Majkak

Koncentrát izraelských dramat, která se mohou ve zdejším rybníčku jevit jako nepravděpodobná. Začátek je přes všechno pochopení pro meditativnost o něco delší, než je zdravě únosné. Střední část a závěr neuspávají a divák si postupně vychutná všechny paradoxy izraelské reality. Jejich válka je má hodně stinných míst. Dobře je zvládnutá poloha rodinných vztahů. ()

desade

Nie je to prvý krát, čo ma Izrael prekvapil niečím nečakaným, ale tento snímok ma navyše celkom presne zasiahol... Dík za titulky alino1. ()

Amonasr

Silný příběh a skvěle natočený. Přes tragické vyznění je zároveň civilně uvěřitelný, hluboce lidský a zachovává si potřebný nadhled nad složitou a nejednoznačnou izraelskou realitou. Rovněž výtvarná stránka je na vysoké úrovni a společně s velmi sugestivní hudbou kongeniálně navozují patřičně meditativní atmosféru. Opravdové filmové umění se vším všudy, nutí k následnému zamyšlení a zanechává stopu. ()

Alan_Shearer

Izraelska kinematografie me zacala fakt neskutecne bavit. Tahle velmi originalni satira me dostala, kor kdyz divak sleduje zanrovy mix plny emoci ve trech dejovych rovinach. Kruty, trpky, prekvapivy, ale i usmevny, polemika nad valkou, vyrovnavani se se ztratou nebo banalni chlapecky problemky. Je mi lito vsech mladych holek a kluku, vcetne jejich rodin, kteri behem sluzby museli projit psychickym peklem. A zajimalo by me, jestli “uklidova ceta” opravdu existuje. ()

SAINTS

Foxtrot je film ktory je rozloženy do troch dejstiev a z nich je jednoznačne najlepšia ta druha ktora sa odohrava na opustenom checpointu.O bizarne situacie vo filme nie je nudza.Ci už je to tava ktora prechadza cez hranicu alebo scena ked žena vysipe všetko čo ma v kabelke vratane dokladov a v tom momente začne pršat.Co všetko môže spôsobit jedna plechovka,ked si ju zmylite s granatom.Pre rodičov Jonathana to muselo byt hrozne dvakrat prist o syna ale ked je najhoršie pomôže joint.V Izraeli to maju protivojnove filmy zrejme velmi tažke. ()

Solverino

Tak tohle mě fakt nezaujalo, několikrát jsem se přistihl že usínám a měl jsem pocit, že na to koukám znovu několikrát dokola... ()

Pete

Absurdita války, zejména Izraelského konfliktu, je důležité téma, politickou alegorii chápu. Vyrovnávání se rodičů se smrtí vlastních dětí, je téma ještě vážnější. Ale tenhle snímek to vše ukazuje tak nezáživně, jednotlivé natahované scény mě nedokázaly vtáhnout emocionálně do děje, a tak zbývá z filmu bohužel jen hořký pocit. ()

iz67

Tak tohle se mi moc libilo. Film ve třech dejstvich. Prvni cast jako by ji natocil Kafka. Citite a prozivate s lidmi na platne. Sehr gut. ()

Parabot

Těžký izraelský buldozer. Trojjediný (až tak hluboká a dávná reflexe?) příběh o traumatech a vině, která jde napříč generacemi. Brutální jungovský námět. První dvě historky mě trochu nudily, byť byly hodně intenzivní. OK. zajímavá manýra. Snímat téměř vše z kolmého pohledu vůči zemi. A hlavně, řešit aktuální byrokratické odosobněné procesy pouštního státu, které vycházejí z pohnuté historie posledních padesáti let. Nicméně sdělení těchto příběhů nebylo samoúčelné. Vše totiž vyústí do velmi osobní roviny. A v ní mě fakt zaujal jeden motiv na úrovni běžných mezilidských vztahů. Neizraelský, nadregionální. Do popředí se dostane deník mrtvého vojáka, a zejména jeho poslední stránka. Protagonisté si fabulují, marginalizují výjev, o němž nemají žádné informace, neví vůbec nic. Projektují si do něj vlastní kostrukty a přitom jde o vyobrazení velmi fatální, a zcela jiné, události. Odsuzují se k dalšímu kolečku foxtrotu. ()

solisoli

Tento film som si pozrel so zvedavosti voči izraelskej réžii, ktorá je zriedkavo k videniu. Nečakal som nič výnimočné, čo sa aj potvrdilo. Príbeh pôsobí flegmou a apatiou, ktorú dotvárajú strnulé herecké prejavy. Celý dej v jednom v monotónne. Len jeden pôsobivý moment, ktorý nadchol za celých 110 minút, pripadá veľmi málo, aby zastrešil svojim dojmom celý dej a jeho poslanie. Ak ma niečo zaujalo je spomienka na colníkov pôsobiacich na hraničných prechodoch vo východnej komunistickej Európe. Nadriadenosť, chrapúnstvo, arogancia, povýšenectvo, korupcia a degenerovaná myseľ colníkov nemala páru. Na tieto hraničné kontroly sa nedá zabudnúť. ()

blondboss

Foxtrot je vskutku zaujímavá civilná sociálna dráma, ktorá rieši rodinné väzby, vzťahy a udalosti na pozadí jednej tragédie. Značne politicky ovplyvnený snímok, ktorý právom vyvolal vášne. Každopádne na mňa až moc artovo spracované, chcelo to trošku viac emócií prenesených na diváka. V rámci žánru je to ale určite jeden z tých lepších snímkov. 60 % ()

wick

Pro mě mírné zklamání...místy přehrávající herci, místy příliš zdlouhavé. Alegorie na válku zcela jistě dobře zamýšlená, nicméně jsem se bohužel trochu nudil. ()

rigby

Hodně těžký film, ve kterém se toho zase až tak moc neděje. Je velmi obtížné ho sledovat, protože všechny scény jsou velmi dlouhé, až moc. Neupírám mu však jeho kvality. Jen už těchto filmů mám až nad hlavu. Jeden náročnější než druhý. Což dokazuje, že je těžké natočit film, který by byl divácky atraktivní a přitom velmi kvalitní. Nebo se mýlím? 2+ ()

bonovox

Minimalistická dráma, ktorá v troch odlišných dejstvách zachytáva krutý a bizarný príbeh jednej rodiny. Osud je osud... ()

PTuranyi

Filmový príbeh vojaka Jonathana Feldmana a jeho rodičov, ktorý zomrel/nezomrel, aby následne zomrel pri dopravnej nehode s ťavou. Tento zlom prináša do života jeho rodičov neľahké problémy, ktoré musia vyriešiť. Film ponúka jemný čierny humor ale aj existenčné otázky. ()

Zlatý lev z Benátek udělen

Zlatý lev z Benátek udělen

09.09.2017

74. ročník filmového festivalu skončil a je znám nový nositel prestižního ocenění Zlatý lev. Stal se jím Guillermo del Toro za svůj film The Shape of Water. Stříbrný lev a Velká cena poroty letos… (více)