Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

I.AM.NOT

Revolta, agrese a poetismus šokujícího Stanleyho Kubricka v nejlepší formě. Film který stvořil kult, více není třeba dodávat. ()

Mazlik4

Film, který nesnáším. Přesto ho musím mít, protože je to módní záležitost a povinnost pro každého kdo si hraje na filmového znalce. ()

Reckon

Díky Kubrickově genialitě mohl vzniknout tak skvělý film, který mě úplně přišpendlil k obrazovce. Po Alexově zatčení začne film ztrácet šťávu, ale je to naprosto logické, protože první půlka filmu je více než dokonalá. (10/10) ()

Gildor

Na můj vkus trochu moc obscénní a kruté, ale takový už prostě Kubrick je. Ovšem je pravda, že tenhle naturalismus je asi nejlepší způsob, jak takový příběh popsat. Nicméně to politické pozadí mě celkem překvapilo. Ale opravdu nejde posoudit z komentářů, musí se vidět. Sice *****, ale s malinkým mínuskem. ()

provitamin

jeden z najhorších filmov čo som kedy videl. neviem pochopiť ako sa niekomu môže tak páčiť viac ako 2-hodinový film o nesympatickom pomaľovanom úchylákovi, ktorý s partiou behá po meste a robí neplechu. áno, potom nastúpil aj nejaký príbeh, ale ani ten nestál za veľa, konkrétne za jednu hviezdu. človek sa teší že si pozrie nejaké dobré scifko a potom takéto sklamanie... ()

POciSEM

Uzasnej vylet do sveta budoucnosti a ultranasili kterej nam Kubrick rve pod tlakem do mozkovny. Tenhle majstrstich nepolevi ze svyho tempa ani na minutu a serviruje jednu bizarnost za druhou ()

Oxy

U mě nejdřív film, poté kniha. A můžu říct, že Kubrick z geniální knihy udělal geniální film. Neshoduje se sice stoprocentně, ale to není podmínka pro to, aby film neztratil myšlenku a atmosféru. Věkové úpravy aktérů asi byly nezbytné. Zpívání v dešti , vykapávání očí a ufiknutý konec jsou navíc věci, které ani v knize nebyly, ale spíš filmu prospěly. Pro mě ukázkový příklad toho, jak zfilmovat knihu. ()

Scevola

Opat Kubrick a opat sklamanie. Podla mna dost precenovany film. Je jasne co tym chcel autor povedat, ale podal to sposobom ktory je chladny a nezaujme. Uz nech to mam cim skorej z hlavy. 3/10 ()

Eamby

Poprvé děkuji maturitní četbě- díky Vám jsem narazila na naprosto úchvatné dílo, které ráda zhlédnu i přečtu opakovaně. Ze začátku člověk neví, co si myslet, každý vypadá jak milk blázen v jednom z hodně starých sci-fi filmů. Po pár minutách ale tomu přijde na chuť a už se do toho chaosu tak nějak dostane... Kubrick dokázal něco nepochopitelného, byla jsem celý film tak nějak v rozpacích, ale můj šálek dobré kávy to byl. Jak lehké si je zahrávat si s psychikou člověka, jak málo stačí k zničení samy sebe. ()

Miller

Jeden z nejlepších filmů všch dob. Kubrick je prostě záruka kvality. Jakmile stát, ale i jiná podobná autorita, třeba soudy, začne ukazovat jedinci jeho perverzi a snaží se jej převychovat, nejedná se o perverzi individuální, ale o perverzi státní. Stanley, ale i jiní odpůrci psychiatrie, školství a podobných institutcí, se bouřil proti chybám každé vlády, jelikož nebyla dokonalá. Všechny tyto státní zřízení, včetně policie, školství, ale i justice považoval na jednu stranu jako nástroj na zrovnoprávnění, ale na druhou stranu jako nástroj na kolektivizaci myšlení, níčení individuality a svobody volby. Sám ale nevěděl, čím vládu státu, kterou považoval za krajně zvrhlou, nahradit, dle něj by vláda demokratická, ale i vláda jednoho diktátora, tedy fašistická, vyšly nastejno. Kubrick je velmi nadčasový a pokrokový tím, že neukazuje zvrhlost státní moci v totalitním režimu, ale naopak ve zcela demokratické zemi, díky tomu nám to přijde mnohem nebezpečnější, protože takovéto metody by do demokracie neměly vůbec proniknout, a přesto, když se na to člověk díval před čtyřiceti lety, přišlo mu to jako sci-fi, ale jak dnes vidíme, děje se to a děje se to běžně. ()

HonzysKISS

Dvěma slovy: umělecké dílo. Dostal jsem se k filmu poprvé až teď a okamžitě jsem si ho oblíbil. Tohle fakt nemá chybu. Hudba natolik perfektní, že si jí zaručeně pustíte ihned po zhlédnutí. Postavy skvělé a příběh dokonalý. Klidně dokážu s chutí říct, že až uslyším písničku I singing in the rain třeba i za dvacet let, tak si vzpomenu na tenhle snímek. I když je to celkem dlouhé, ani na sekundu jsem se nenudil. Občas jsem se dokonce i zasmál, obzvlášť u zrychlující scény. I když nechápu, proč je to popisované jako scifi. To od toho vůbec nečekejte. Já bych se ani nedivil, kdyby se tohle reálně stalo. Opravdu jenom jedinou malou věc, kterou bych vytknul, tak bych tomu udělal o něco lepší konec, ale stejně bych nejradši dal víc než pět hvězdiček. ()

Blondsky

Nemohu říct nic jinýho než jen to, že takhle nadšený z Kubrickova filmu mimo Vesmírnou odyseu jsem ještě nebyl. Naprostá dokonalost, zejména první hodina. Preciznost ve všem. V kameře, v herectví (McDowell!) i budování napětí a boření očekávání. Film, který větší část společnosti odsoudí, ale ti kteří přistoupí na jeho pravidla budou náležitě odměněni! S 2001 největší euforie. ()

Ynés

Jeden z mála filmů, který se nejenže vyrovná knižní předloze, ale dokonce ji v mnohém zastiňuje. Kdyby byl film natočen přesně podle knihy, kde jsou mnohé postavy výrazně mladší, ultranásilí ještě více, myslím si, že by se do celosvětové distribuce snad ani nedostal (a v UK snad nikdy nepromítal) a byl by mnohem kontroverznějším než teď, kdy i po čtřiceti letech (a od knihy po padesáti) stále cítime vysokou míru odporu a znechucenosti. Tu naštěstí vyrovnává brilantní režie, hudba a především vizuální stránka celého díla. Pro mě jednoznačně kultovní záležitost. ()

TheDude

Kubrickův asi nejdiskutovanější kus, který pro mě ovšem není jeho nejpovedenějším.Každopádně je to pořád parádní anarchie, kamera tradičně dokonalá, scénář rovněž...ale stejně mi to prostě nepřijde tak dobrý jako Full Metal Jacket, nebo Paths of Glory... ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse