Filmové spracovanie drámy Maxima Gorkého z roku 1902 "Na dne". V období Edo v biednej špinavej ubytovni, ktorá je symbolickým zobrazením ľudského dna spolu bývajú ľudia pohybujúci sa na okraji spoločnosti. Bývalý samuraj, zlodej, prostitútka, opitý hráči, herec, drotár a jeho ťažko chorá žena, leňosi a povaľači si denno-denne rozprávajú tie isté životné príbehy a žijú tie isté bezcieľne životy. Navzájom sa jeden druhému vysmievajú a každý sám seba považuje za lepšieho ako okolie.

Jedného dňa do ich brlohu pribudne pocestný - starý budhistický mních, ktorý sa tam rozhodne prezimovať. Keď zistí, v akej nečistote sa to ocitol, rozhodne sa pozametať. Vstúpi do života všetkých prítomných, vleje im nádej na lepší život a odíde. Po štyridsiatich dňoch skúšok bol film natočený len za tri dni. (Turiec)

Rozjimatel

Komorná dráma, v ktorej sa na malom priestore, v podstate v jedinej "miestnosti" (ak sa to dá miestnosťou nazvať), odvíjajú životné príbehy množstva rôznych životných skrachovancov. Osobne by som toto dielo určite nezaradil k vrcholom Majstrovej tvorby. Jeho spracovanie je do veľkej miery nefilmové, skôr divadelné, kvôli trochu nadsadenej dĺžke pôsobí občas dosť jednotvárne. Bol som tiež nepríjemne prekvapený, že je film až neobvykle uvrešťaný, s prehnane teatrálnymi prejavmi viacerých hercov (v tomto smere žiaľ dominoval inokedy skvelý Toširó Mifune, ktorý tu dosť nepríjemne prehrával). Najmarkantnejšie sa to prejavuje pri hromadnej scéne na dvore (jedna z mála "vonkajších" scén), kde sa film odrazu zmení na neskutočnú frašku (čo bol zrejme autorov zámer). Inak ma film celkom zaujal, je pomerne vernou adaptáciou ruskej predlohy a pritom má typicky japonského ducha. ()

Pawlisman

Snesu hodně, ale todle mi teda skutečně nesedlo. Myslím si, že jeden ze slabších Kurosawových děl. S minimem napětí a téměř nulovým dějem. K tomu klasický zmatek v postavách, který se tentokrát pro mě rozmotal až skoro na úplný závěr. Ne, toto bych nemohl doporučit... 6/10 ()

KOZLIK

Neuvěřitelná partička ve strašném brlohu s osudy, které jim není třeba závidět. Film plný životních mouder a pravd, které platí dodnes. Konec filmu samozřejmě nezklamal hůř už to dopadnout nemohlo. :) ()

Lapacka

V poslední době jsem si udělal čas na filmy Akiro Kurosawy. Má v sobě východní poetiku a jakousi specifickou moudrost. Jako když ve filmu Na dně (1957) přijde mezi naprosté ztroskotance potulný mnich a je schopen být „nad věcí“, tj. být o pár stupínků nad pomyslným existenčním dnem, na kterém uvázli obyvatelé kůlny kde se děj odehrává. Milostná zápletka spěje ke svému dramatickému vyvrcholení, lidé na dně prožívají své příběhy... Mimořádný příběh. Film trvá dvě hodiny, pro zaujatého diváka právě tak optimální délka. ()

diodoros

"Zabil sa... a pokazil nám zábavu. Hlupák." Film zobrazujúci život spodiny (zlodej, chudobný samuraj, povaľači, prostitútka... žijúci v jednej špinavej búde, za pobyt v ktorej musia platiť pánovi domácemu) na dne spoločnosti žijúcej svoj dennodenný stereotyp - hádajú sa, kričia, vysmievajú sa zo seba navzájom, intrigujú... Do tohto systému sa priplichtí starý mních, aby u nich chvíľu býval a začne sa s nimi rozprávať, vypočúva ich, dáva im rady a dodáva nádej... ktorá sa nakoniec ukáže ako mizivá, keď vysvitne, že mních iba milosrdne klamal a ani on sám zrejme nie je úplne bez viny. A posledným riešením sa stáva šálka saké. Film sa zozačiatku nesie v duchu drámy s občasnými prvkami Kurosawovho humoru, aby nakoniec vyznel do nevyhnutného tragického konca. Od Kurosawu trochu nečakaný film, nič to však nemení na jeho zaujímavosti a nutnosti zamyslieť sa nad ním. ()

JohnyTrava

Ach, pochyby mútia moje srdce, keď mám spísať obraz môjho kritického oka tohto filmu. Vlastne sfilmovaného divadla. Veď pozrime sa čo ho morí. Ako prvá je rozhodne typicky nenásytná dĺžka, ktorej Kurosawa holduje, v kombinácií s nemastným neslaným úvodom a občasným zastavením deja. Zrejme si tu uvedomoval aj sám režisér, keď DC verzia je kratšia ako originál :D. Naopak mnohým scénickým výstupom bolo na čase ukrátené aby zostala zachovaná "dramatickosť". A dramatické je to dosť. No nie dejom ale postavami. Najprv som mal vážne problém sa do nich "v žiť" avšak časom, človek nevie ani ako, som bol upútaný k špinavej podlahe života tích na dne. Sú to práve dobre spracované postavy, ktoré hýbu celou hrou. Verím, že ak by som videl toto isté tak ako to je zahraté v divadle, hodnotil by som vyššie. Bohužiaľ film ako taký je tentokrát brzdou hre samotnej. ()

Rattlehead

Mám rád Kurosawu, ale nemám rád divadlo, takže Na dně pro mě představuje docela tvrdý oříšek a přiznávám, že je to můj asi nejméně oblíbený snímek tohoto režiséra. ()

Dharmma

Nádherné nahlédnutí do lidského nitra. Můžeme zde vidět lhostejnost, nedůvěru, chladnokrevnost, závist a mnoho dalších záporných vlastností člověka. Nicméně, je zde také ukázka těch kladných vlastností, které naneštěstí jako v životě nepřevažují, a těmi jsou solidarita, upřímnost, nebo na příklad skromnost. Film je skvělou satirou dna společnosti. 5/5 ()