Mizerové

Ničomníci

Akční / Krimi / Thriller / Komedie / Drama

USA, 1995, 118 min

„A teraz ustúp. A daj mi balíček ovocných žuvačiek.“ – „A mne bonbóny.“ Vtedy ešte boli mladí (s výnimkou zohranej producentskej dvojky Bruckheimer/Simpson – POLICAJT V BEVERLY HILLS, TOP GUN, KRVAVÝ PRÍLIV): Michael Bay touto svižnou buddy movie debutoval, Will Smith bol spevákom a hviezdičkou sitkomu Fresh Prince a Bad Boys preňho predstavovali opatrný vstup do prvej hollywoodskej hereckej ligy a Martin Lawrence... no, ten bol tiež rád. Tuctový scenár obohatil Bay svojim povestným výrazným vizuálnym cítením, jednotliví policajti (vrátane vynervovaného šéfa – Joe Pantoliano) si ukážkovo padli do noty a vytvorili peknú a zábavnú chémiu, titulný grázel (Tchéky Karyo – MEDVEĎ, BRUTÁLNA NIKITA) je síce prehnane béčkarský, ale tak zas aspoň sa snaží nebyť a nechýba netalentovaná kočka (Téa Leoni). Scenár je však skutočne veľké klišé, preto ďakujme za bombastické (v rámci obmedzeného rozpočtu - trápnych 19 miliónov, dvojka stála 130) akčné scény, ostré dialógy a svižné tempo. V menej schopných režisérskych rukách by sa na to nedalo pozerať. Ale varujem vás, oproti nasledujúcej Bayovej tvorbe (vrátane nabúchaného pokračovania, ktoré ma bavilo viac) je to len taká televízna inscenácia.(15.2.2009)

Film s postupným náběhem, který se do plných otáček dostane až na samotném konci. To všechno předtím je nezajímavá vata natočená podle scénáře, hodícího se spíš pro jednu epizodu béčkového detektivního seriálu a ani rození komici Smith a Lawrence nejsou schopní děj oživit. Ale je to rozhodně lepší, než kdyby film naopak dobře začínal a poté zvolňoval až do úplného zastavení.(23.9.2007)

Policejní buddy movie + příjemná atmosféra 90. let + kupa absurdního humoru = skvělý a předchozími lety prověřený plán! Bohužel humoru to v počátcích trošku drhne a nejedna scéna působí mírně křečovitě, ale jakmile do sebe zapadnou všechna ozubená kolečka (výměna), začne to filmu pořádně klapat. Jistě, hláškování Posledního skauta, či hravost Smrtonosné zbraně zůstává neohroženě na špici, ale Mizerové jim zvládnou konkurovat. Čirá zábava a odlehčenost zde hraje prim, i přesto však člověka zamrzí zjednodušená krimi kauza, v níž sem tam vynikne nelogické, resp. ledabylé chování postav. Na konci se dočkáme pořádných Bayovských explozí a musím také pochválit přesvědčivého kapitána Joea Pantoliana. 7/10(14.9.2013)

Po několika letech se podívat s odstupem na první Bad Boys je myslím zdravé vystřízlivění. Film totiž kostrbatě kombinuje dva hlavní proudy: první ryze komediální, který funguje obstojně a točí se kolem klasicky vystavěných premis mající za důsledek velkou legraci (buď nedorozumění ala nevěra manželky nebo záměna osob obou policistů kvůli svědkyni). Druhý už skřípe poněkud častěji, a to buddy movie se dvěma policisty jakožto parťáky na život a na smrt (kopírování kultů Smrtonosná zbraň, Poslední skaut, Tango a Cash a dalších...). Ve vážnějších chvílích film totálně selhává a jestli se do akčních scén ještě položí typický Bayův rukopis zpomalovaček a výbuchů, máme tu téměř nechtěnou parodii. Jako prvotina slušně odvážné, ale film celkově nefunguje ve všech situacích tak dobře, jak by asi chtěl. Sympatičtější je mi Lawrence, Téa Leoni byla boží. [Přesná stopáž: 119 min](23.5.2005)

• Gilmour93

Nejuřvanější film v doposud krátké historii kinematografie.. Kdysi jsem si i chvíli myslel, že Michael není zas tak homofobní, neboť hrála píseň "Shy Gay" a platinová prostitutka se ptala Lawrence, jestli Smith na fotkách je jeho milostný partner, ale to jsem tehdy viděl opravdu jen útržek tohoto nablýskaného spektáklu. Teď už vím, že Bay Boyz jsou zcela o něčem jiném.. Dvě čokoládové smrtonosné zbraně se neustále hádají, hýkají a ječí, dětinský Záliv si přitom na režisérské židli skládá Optima Prima, občas udělí pokyn jako: „Chci větší výbuch!“, či „Buď víc cool, Wille!“ a hlavně přemýšlí nad výnosy budoucí akce se zelenými kuličkami smrtícího želé na Alcatrazu. A nyní mě omluvte, jdu udělat dobrou věc pro záchranu celosvětového humoru, neboť přes českou poštu posílám Mr.Lawrencovi, komediantovi z varieté Zoufalost, dopisovou bombu. Poslal bych i tomu, co přišel na svět "bavit lidi", ale nevím, na kterou z těch 17 residencí v Malibu to adresovat..(7.1.2011)

• Téa Leoni

• - Reakce Martina Lawrence jsou opravdové ve scéně na dálnici, kdy ho postava hraná Willem Smithem označí anglickou nadávkou "bitch", tento incident vede k delšímu hecování, které nebylo ve scénáři a bylo celé improvizací. (masw)

• - Karen Alexander měla opravdový strach při scéně, kdy měla být její postava Max zavražděna, protože jí připadala až moc opravdová. (masw)

• - Režijní debut Michaela Baye. (Benjamin-L)