Nebe a peklo

• Japonsko Tengoku to džigoku (více)

Kurosawa tentokrát svůj filmový příběh zasadil do období poválečné ekonomické revoluce v Japonsku. Kingo Gondo, úspěšný manažer v obuvním průmyslu se na vrcholu své kariéry stane obětí vydírání. Když zjistí, že únosci místo jeho syna zajali jiného chlapce, ocitá se v nelehké situaci... Musí se rozhodnout, zda obětuje práci, která je pro něj smyslem života nebo dá všanc svoji čest a dobré jméno. (Filmhouse)

Ferguson

Jediné co mě na filmu nemile překvapilo, bylo dosti nápadné chování policitstů při sledovačkách a při předávce ve vlaku. Ale jinak je to samozřejmě skvělá krimi. Kurosawa nás samozřejmě ani neochudil o nějaký ten hlubší pohled na tehdejší japonskou společnost. ()

marhi

Dlouhé a umluvené. Jak mám rád filmy samurajské, a plný počet za toulavého psa, tak tohle mi nesedlo. Ta první polovina i šlape, ovšem v té druhé? Za mě ztráta tempa. Co ovšem kvituji je výběr herců. A jelikož režisér měl své oblíbence, tak je doslova lahůdka sledovat známé tváře v jiných rolích. Ano, zatímco hlavní hrdina je stále svůj a neodolatelný, tak naopak hlavní padouch, tu hraje hlavního komisaře a otec policista, zase policistu.¨ Pan Kurosawa si uměl vybrat spolupracovníky. ()

opatstviolov

Moje druhé setkáni s Kurosawou už dopadlo lépe. Oproti nudnému Rašomónovi je Nebe a peklo skvělý. Je to velice chytrá kriminálka se zajímavým příběhem. 8/10 ()

DeliCZ

Film by se dal rozdělit na dvě části. První část filmu, která si vystačí s jedním interiérem a je velmi minimalistická se mi líbila opravdu hodně a řekl bych, že je téměř bezchybná. Ono dilema, které řeší hlavní postava, zda vyplatit výkupné kvůli cizímu dítěti, a přijít skoro o vše, nebo ne, neřeší jenom ona postava, ale také diváci. - spoiler -Napětí zde skvěle graduje až do předání výkupného ve vlaku a celá tato část mohla být klidně ještě více delší. - konec spoileru. Oproti tomu druhá část je čistě detektivní a od pana Gondy v podání charismatického Toširó Mifuneho se děj zaměřuje hlavně na práci detektivů. Je důležité říct, že samotné pátrání je opravdu velmi detailní a poměrně promyšlené, ale po atmosférické stránce mě ta druhá část přišla neosobní, odtažitá a bez atmosféry, kterou měla ona první část, nebo, kterou mají např. filmy podle Agathy Christie, což je škoda. I tak je to ale velmi dobrá detektivka. ()

Začíná festival EIGASAI

Začíná festival EIGASAI

22.02.2018

Ve čtvrtek 22. února začíná v pražském kině Lucerna 11. ročník festivalu japonského filmu a kultury EIGASAI 2018. V letošním roce uplyne 20 let od chvíle, kdy se do filmového nebe odebral Akira… (více)