Nebe a peklo

• Japonsko Tengoku to džigoku (více)

Kurosawa tentokrát svůj filmový příběh zasadil do období poválečné ekonomické revoluce v Japonsku. Kingo Gondo, úspěšný manažer v obuvním průmyslu se na vrcholu své kariéry stane obětí vydírání. Když zjistí, že únosci místo jeho syna zajali jiného chlapce, ocitá se v nelehké situaci... Musí se rozhodnout, zda obětuje práci, která je pro něj smyslem života nebo dá všanc svoji čest a dobré jméno. (Filmhouse)

kobejn

Podivný film, mně je vcelku ukradený, že je to podle Eda McBaina a že to je kriminálka, samotný fakt, že jde o žánrovej film pro mě nic neznamená, vždy mě zajímá, co film nabídne nad rámec žánru, zda má nějaký hlubší, obecnější poselství nebo alespoň konotace k něčemu, co pro mě něco znamená...takže zatímco pár lidem se nezamlouval konec, mě se právě posledních zhruba 10-15 minut líbilo a vůbec nejsilněji na mě zapůsobil závěrečný rozhovor mezi únoscem a Gondem, který mi připomněl můj oblíbený Zločin a trest. Zatímco celý film byl jen o tom, jak dopadnout únosce, konec alespoň trochu odhalil jeho motivaci a tudíž přiblížil i zajímavejší věci - psychologický profil zločince, než jen samotné detektivní pátrání. Únosce svůj čin odůvodnil podobně - trochu - jako Raskolnikov - škoda jen, že to nebylo zaměřený více právě na tu psychologii - těch posledních pár minut byla jen slabá "náplata" za ty dvě hodiny detektivní story. Takže mírné zklamání, postava toho únosce se v příběhu měla objevit dřív a měla být zkoumána zároveň s tou detektivní linií, chyběla tam právě druhá strana příběhu, takhle to byla jen detektivka, což je prostě proto, aby to zanechalo hlubší stopu dost málo. ()

GodComplex

Jako detektivni cernobily Noir to funguje vyborne, je to ale predevsim zasluhou kvalitniho scenare zalozeneho na povidce Eda McBaina. Kurosawa na tom az tak fatalni podil nema, obcas se sice blyskne, ale naopak mi spis prijde, ze je to misty prilis chaoticke, vizualne pretmavene a hlavne posledni tretina je uz jen takovy kapku nudny dojezd. Na to, ze je Akira Kurosawa v reziserskem nebi povazovan temer za boha a tohle je jeho na csfd nejlepe hodnoceny film, tak zas takove terno to rozhodne neni. 4* to ma ode me s tezce odrenyma usima! 7/10 ()

MikO_NR_1909

Majstrovsky rozvírený triler, ktorý výborne pracuje s fotogenickou montážou aj psychologickou rovinou aktérov. Každý záber je divergentný, má vizuálne jedinečný význam. Morálne dilemy a scény s vyšetrovateľom a "obeťou" únosu Gondom sú vzoprené vo vnútornej dynamike. Za hlavné dve vodítka kvalitatívnej úrovne považujem scenár a tektonickú realizáciu mizanscén, ktoré na seba zvláštne nadväzujú. Skoro až vyšetrovateľskou trajektóriou, takže aj divák je niekedy popohnávaný vyšetrením prípadu skrz naratív a inokedy iba zúčastneným pozorovateľ vypočúvacieho procesu, ktorý je naopak dokumentárne ladený. V rámci žánru, doby a miesta vzniku sa nedá hodnotiť pod 90%. ()

Freemind

Tož co s tím ... Nebe a peklo je velmi povedený thriller - v první polovině klasické drama o únosu, v polovině druhé pak klasické krimi popisující postup policejního vyšetřování. I když jde ale paradoxně o jeden z kratších Akirových filmů (má "pouhé" dvě hodiny), trpí spoustou prázdných míst a natahovaných scén, naprosto geniální okamžiky se zde vyskytují vedle mírně rozpačitých momentek. Atmosféra, herecké výkony, vynikající kamera, ano, to všechno tady je - přesto dávám čtvrtou hvězdu spíše ze zvyku a z úcty k ostatním Kurosavovým dílům. ()

Dexter1

Kriminálka pecka. Kurosawa tu prekonal pre mňa jeho dosť podrený krimi kúsok Nora Inu. Tongoku to jigoku je spracovanie románu King´s Ransom od Eda McBaina. Keď sa spoja dve takéto veličiny tak to nemôže byť zlý film. Prvýkrát sa mi stalo, že som u Kurosawu nepocítil zdĺhavú scénu. Neviem či je to už nejaký zvyk na jeho prácu alebo to tak dobre odsýpalo. Skratka a jednoducho som z toho filmu uchvátený a v blízkej dobe si ho asi musím zopakovať. ()

Aleee89

Pro mě překvapivě stravitelný Kurosawa, s nímž si jinak moc nerozumím. A že jsem jeho filmů už viděla dost. Je to vcelku napínavý film, který mi do žánrových škatulek Kurosawy na první pohled moc nezapadá, ale o to více může zaujmout. Mě zaujal, to ano, ale k lepšímu filmovému zážitku mi v něm chyběly postavy, s nimiž bych mohla soucítit, s nimiž bych se mohla identifikovat (a v tomto případě mám na mysli především postavy detektivů). Jak tak přemýšlím, mnohem větší šanci u mě mají detektivky s ženskou hrdinkou v čele. ()

major.warren

Absolutní cinema! Akira Kurosawa po svých samurajských opusech otočil o 180 stupňů a zrealizoval vynikající adaptaci McBainova detektivního románu "Těžký prachy" o únosu syna manažera obuvnické společnosti. Nebe a peklo je v lecčem zcela odlišné od Kurosawovy předchozí i následující tvorby. Formálně vybroušená procedurální podívaná vyniká nejen extrémně chytrou režií s citem pro kompozici, střihovou skladbou, jež v souladu s vývojovými vzorci zápletky přechází od rozsáhlejších celků do sevřenějších (geniální vlaková sekvence), rozvrstvením postav (Mifuneho vydíraný manažer/otec x tým detektivů x pachatel), ale předně nesmírně komplexním účinkem. Kurosawa inteligentně střídá a vrství napětí (thriller) s otázkami (klasické detektivní schéma), včetně využití žánrových skoků uvnitř dramatické struktury; 1) obchodní drama - 2) únos, podmínky, předání - 3) pátrání - 4) dopadení 5) epilog. Nebe a peklo je podle mého názoru vrcholem umělecké geniality Akiry Kurosawy, Tošira Mifuneho a dalších, a to je, vzhledem k dílům jako Sedm samurajů či Krvavý trůn, sakra odvážné tvrzení. ()

Hennes

Tak hned na úvod pár věcí, které pro mě středoevropana byly trošku překvapení. V Japonsku se roku 1963 prohánění vlaky, ke kterým jsme se mi po padesáti letech dohrabali také. Kvůli únosu jsou schopni vyčlenit všechny policisty, kteří jak poctiví mravenci pracují každý na svém úkolu a skládají případ jako puzzle. Jinak detektivka to určitě není špatná, dominují herecké výkony a my sledujeme příběh bohatého muže, který stojí před svým životním rozhodnutím. Závěrečný rozhovor únosce a obchodníka, nám dá zase nahlédnout na věc z druhé strany. ()

Martin741

Reziser Akira Kurosawa natocil tentokrat kriminalku na japonsky sposob a ja som opat maximalne spokojny. Ako to u kriminalok byva, chvilu trva, kym sa film rozbehne a Kurosawa sa opat s dejovou liniou nikam neponahla, typicke prenho su pomale, ale nie ospale tempo a volne nadvazujuce sceny. Avsak pozorneho divaka pribeh zaujme, unosy su vzdy zaujimava tema, a tuna sa to len potvrdzuje. Plusom je tiez to, ze film nema samurajsku tematiku a nema nic spolocne s feudalnym stredovekym Japonskom. Rezia je doslova genialna, Kurosawa sa pohral s kazdou jednou scenou a rezisersky megatalent je nemozne prehliadat. Dialogy su perfektne, vybrusene a divak nema sajn, co sa stane v najblizsich scenach. Perfektne sa do toho opreli aj herci, takze si divak pride aj na herecke koncerty. Tie mu poskytnu najma Toshiro Mifune /Opily Andel, Peklo v Pacifiku/, Takasi Shimura /Velka Legenda Judo 1943, Telesna Straz, Sedm Samuraju/ a Tacuja Nakadai /Sedm Samuraju 1954/. Vyborne je aj riesenie dylemy, ci radsej zachranit zivot cudziemu cloveku alebo prist o dobre meno a povest a vybornu pracu. Pre mna film, ktorym sa Kurosawa opat nezmazatelne zaradil medzi velikanov svetovej kinematografie, kam bez debaty patria Yngmar Bergman, Tarkovskij, Hitchcock, Spielberg a Welles. 100 % ()

honajz2

Ta dvouapůlhodinová délka mi přijde přepísknutá a nějaká větší psychologie tu taky mohla být (přičemž místy tam nějaký pokus o ni je, spíš v první polovině, ale jen v krátkých úsecích v nahodilých časech a o to víc mě mrzí, že se s ní víc nepracovalo), ale jinak se mi to líbilo. Ten detektivní příběh mi přišel dost zajímavý a dobře gradovaný, jen mi teda v první polovině scházela nějaká silnější atmosféra, ale ta druhá mi to naštěstí vynahradila, protože tam už to mělo tempo celkem dobré. A úplný závěr se mi na tom líbil snad úplně nejvíc a je tu i nemálo scén, které si ještě budu dlouho pamatovat. No a o perfektní filmařské i herecké stránce se asi nemusím nijak rozsáhle vyjadřovat, tu má Kurosawa ve svých filmech skoro vždycky - navíc Toširó Mifune je taková záruka kvality, toho jsem snad nikdy v životě neviděl hrát ve špatném filmu. Takže jo, za mě nakonec spokojenost, i když mezi moje nejoblíbenější Kurosawovy filmy se to řadit nebude... Slabé 4* ()

MrPierc

Film, který má 3 filozofické otázky: 1) Je život cizího dítěte méně důležitý než život mého vlastního? 2) Jsou důležitější peníze než osobní čest? 3) Jak z toho vyváznout? // Vydírání hlavního hrdinu staví do velmi obtížné situace. Jeho plány se bortí a on se snaží stále lpět na penězích. Snaží se ospravedlnit před okolím i sám před sebou, ale nejde to. Nelze povyšovat peníze nad neposkvrněným dítětem. Rozum říká, že peníze jsou nejdůležitější pro přežití, ale cit se penězi nedá otupit. Lidskost je naštěstí někdy silnější než mozek. V životě jsou určité hodnoty, které by se nikdy neměly rozbít či porušit a hlavní hrdina to moc dobře ví. Pokud je jen jednou znesvětíte, už nikdy nebudete správným člověkem, protože hlava je soudcem a nedá se jí lhát. Je to napínavá detektivka, která do detailu ukazuje mravenčí práci policie a zároveň u ní sledujete emoce vydíraného. Nevím, co bych dělal na jeho místě, protože ubránit se tlaku rodiny, přátel, věřitelů a okolí je velmi těžké. Snímek je velmi dobře natočen a má natolik dobrou konstrukci, že se může směle rovnat i dnešním kvalitním detektivkám. Některé záběry jsou velmi intenzivní a vypadají v černobílém podání skvěle = feťácké doupě nebo černé brýlé a odrazy na jejich sklech. Rok výroby není překážkou, spíše ukazuje nadčasovost tématu. ()

C0r0ner

Týden sraček part 3.. a jeho nejlepší příspěvek, což ovšem ještě neznamená, že by to bylo jakkoli pozitivní. Což o to, kriminálka to byla v podstatě zajímavá, ale táhla se jako večer strávený hovorem s opilým prodejcem párků na téma zavlažování zahrady v desetistupňových mrazech. S tím žebříčkem už jděte do píči! 35% ()

tomtomtoma

Nebe a peklo je na prvním místě především filmovou moralitou a společenskou kritikou, kriminální zápletka je druhořadá. Nad moralizováním lze chrochtat blahem, pokud nám stačí nepřirozená strojenost, naivně černobílý náhled na stav skutečností a nevybíravý emoční tlak k dosažení mocně rezonujícího efektu humanitární solidarity. Morální dilema je slibným tématem ke zpracování, ale chladnokrevný kalkul i všeobecné souznění uvnitř i vně zanechává nesmazatelnou stopu neupřímné pachuti. Skutečnou detektivku lze zaznamenat zhruba posledních čtyřicet minut, které moji náladu z Kurosawova filmu výrazně vylepšily. Obrazy negativních dopadů pokroku na společnost jsou úchvatné ve stavbě, symbolice i atmosféře. Morální zásady jsou chvályhodné, na jejich zpracování bohužel nenašli um, ale jen zjednodušující a údernost hutně zesilující touha po uznání a úspěchu. Takové téma se nadšeně plácá po ramenou, skutečná kvalita filmu se skrývá jinde a zůstává přehlížena a nedoceněna. Celebritou příběhu je Kingo Gondo (sympatický Toširó Mifune), schopný výkonný ředitel obuvnického gigantu. Slouží za vzor správného člověka, čestného na všech úrovních najednou. Vše navzdory znásilněnému morálnímu dilematu. Čistota karmy zde dostala silného zastánce. Nejpovedenější postavou je Gindžirô Takeuči (velmi dobrý Cutomu Jamazaki), mladý nemocniční internista. Pocit ublíženosti a třídní rozdíly jsou vnímány jako zlo a nespravedlnost. Zášť není dobrým pomocníkem k životu, trestná výprava má zjednat osobní narovnání. Důležitou postavou je Šiniči Aoki (Masahiko Šimazu), omylem unesený chlapec a syn Kingova osobního řidiče (Jutaka Sada). Hlavní ženskou postavou je Reiko Gondo (příjemná Kjóko Kagawa), Kingova laskavá manželka a účinný hlas morální cti. K výraznějším postavám patří Tokura (Tacuja Nakadai), policejní detektiv, pověřený vedením případu únosu. Jeho hlavní tváří je lidskost. Dále Kawaniši (zajímavý Tacuja Mihaši), prospěchářský tajemník Kinga, jehož zláká vidina nezanedbatelného kariérního růstu. A také 'Bos'n' Taguči (sympatický Kendžirô Išijama), zkušený policejní detektiv. Z dalších rolí: únos rozkrývající policejní detektivové Arai (Isao Kimura) a Nakao (Takeši Katô), policejní šéf oblasti styku s novináři (Takaši Šimura), přízemní a ke Kingovi opoziční ředitelé obuvnické firmy Kamija (Jun Tazaki), Išimaru (Nobuo Nakamura) a Baba (Jûnosuke Itô), malý Kingův synek Jun Gondo (Tošio Egi), či drogově závislá zkušební oběť (Keiko Tomita). Nebe a peklo je velkolepým humanitárním gestem humanizace společnosti. Příkré, násilné, účelové. Obrazová stránka je opět na vysoké úrovni, ale plesat nad filmem nemohu a nechci. Schovívavost s uměleckým provedením není nekonečná, a ani humanistické poklony ze všech stran nepomohou. ()

Kwaichi

Prvotriedna kriminálka. Ťažko recenzovať  bez spoilerov. Aby som to v krátkosti zhrnul, videl som toho už veľa, na konci som očakával všeličo, no každá scéna má dokázala prekvapiť a so zatajeným dychom som očakával ako zápletka bude pokračovať. Posledných pár minút bolo už trochu zbytočným naťahovaním. Dokonale to však vykreslilo rozdiely medzi jednotlivými vrstvami spoločnosti. Môžeme považovať koniec za "Happy end"? ()

Wormboy

Skvely film rozdeleny do dvoch vnutorne samostatnych casti. V tej prvej nam Kurosawa brilantne vykresluje moralnu dilemu a rozpoltenost hlavneho hrdinu. V tej druhej sledujeme nasledky Gondovho rozhodnutia a predovsetkym perfektnu policajnu pracu, ktora nas prevedie detektivnymi praktikami, ktorymi policajti musia takmer z nicoho vytazit maximum. High and Low je sice dlhym filmom, avsak ani na chvilu neposobi rozvlacne. Jedna z najlepsich detektivok ake som videl. 4,5/5* ()

majo25

Môj prvý Kurosawov film, ktorému dávam 5*, ktorý si to napriek veľmi dlhej stopáži zaslúži, pretože má prepracovaný príbeh a drží diváka "na krátko" takmer po celú jeho dĺžku. Mifune ako vždy exceluje. V druhej polke vidiet zaujímavú prácu policajtov, ktorí "poľujú" na únoscu. Istým spôsobom je tento snímok nadčasový. Hodnotenie: 90% ()

Cedr

Poutavý film, který mi atmosférou místy připomněl některé Hitchcockovi snímky. Film rozhodně nenudí už jen díky zajímavému složení z konverzačního dramatu v první části a detektivního thrilleru v části druhé. Pěkné dobové záběry Japonska a absence hluchých míst v sice přímočarém ale naprosto funkčním scénáři. ()

Začíná festival EIGASAI

Začíná festival EIGASAI

22.02.2018

Ve čtvrtek 22. února začíná v pražském kině Lucerna 11. ročník festivalu japonského filmu a kultury EIGASAI 2018. V letošním roce uplyne 20 let od chvíle, kdy se do filmového nebe odebral Akira… (více)