Vůbec nevím co si o tom mám myslet. Občas skvělý humor prokládaný naprostou tapností. Nádherná krajina plusem.(3.12.2018)

Vikingsky monty python s neuveritelne strelenymi dialogmi :-)(17.10.2018)

Vikingové meets Monty Python a Svatý Grál se špetkou nepřehlédnutelného vlivu Černé svi... Ehm, zmije v postavě Orma. A překvapivě není problém, že by to snad nebylo vtipné jako spíše v tom, že se to především v první polovině mnohdy trochu táhne. Není to nonstop řachanda. Ona to ostatně řachanda není vůbec, nesnaží se to o humory za každou cenu a situační komika či vizuální gagy absentují zcela. Sám o sobě je to vlastně ucházející vážný (ehm, ehm) historický seriál (pravda, s absurdními charaktery i dialogy) o nelehkém severském životě za doprovodu skvostné hudby, který si poklidně plyne svým vlastním tempem a dvakrát či třikrát za epizodu (či v případě čtvrtého a šestého dílu po celou dobu) dostane do kolen scénkou či dialogovou výměnou, která má na to zkultovnět a usadit se ve zlatém kánonu absurdního humoru. Prostě nadprůměr s občasnými záchvěvy naprosté geniality. Což neplatí o druhé řadě, která poučena z chyb té první, adresuje jeden každý nedostatek a tak se může bez jakékoli nadsázky poměřovat s těmi vůbec nejlepšími epizodami/řadami Černé zmije. Z části proto, že tvůrci tomu šli hodně naproti; tohle prostě je nejlepší možný suchý absurdní "jakože smrtelně vážně se beroucí" britský humor, jaký už ani v Británii příliš nevzniká; akorát v norském podání a v podobě souvislého děje. Nenapadá mě větší chvála, kterou tomu lze vyseknout. PS: Byť seriál vzniká současně v norské i anglické verzi, tak ta norská působí, že hercům sedne do huby přeci jen lépe a tím pádem má pocitově lepší komediální timing. Ovšem některé slovní hrátky v anglické verzi jsou vyloženě vymazlené, takže ani ta není k zahození. | S1: 4/5 | S2: 5/5 | (20.9.2017)

Tenhle humor, ten já rád!(23.10.2018)

Drsně současný historický seriál - aneb - jak jsem koukal dva dny v kuse, protože od toho nešlo odejít. S největší pravděpodobnotí začnu "dobrým lidem" ve svým okolí dávat jména podle zdejších postav, protože snad každá "výtečná lidská vlastnost" je tady řádně adresovaná. Tajně doufám, že tohle bude nová hlášková klasika, protože když ne, tak co už? Padesát krát pět! ... a jedna vikingská kérka k tomu....(20.1.2019)

• - Britský deník The Guardian zvolil seriál 29. nejlepším seriálem roku 2017. (MeanWhile)

• - Natáčení probíhalo ve vesnici Avaldsnes v obci Karmøy v Norsku. (MeanWhile)

• - V Norsku vidělo první sérii kolem jednoho miliónu diváků. Což je jedna pětina celkového počtu obyvatel Norska. (MeanWhile)