Střelný prach

• Velká Británie Gunpowder

Epizody(3)

Londýn, 1605. Robert Catesby, který je oddaným katolíkem i v době, kdy protestantská Anglie katolíky neúnavně pronásleduje, zosnuje spiknutí, jehož cílem je vyhodit do povětří parlament a zabít krále. Seriál předchází zrodu tohoto spiknutí. (HBO Europe)

filmmovier

Strhující podívaná, strhující atmosféra, fantastický historický materiál, který je pořádně temný, plný brutálních poprav (asi těch nejlepších v televizní historii), s perfektní hudbou, režií, scénářem, šťavnatými dialogy a vydatnými hereckými výkony všech zúčastněných (a samozřejmě v tom je i Mark Gatiss). Spiknutí střelného prachu, jedna z nejzajímavějších událostí britské historie, dostala zpracování, jaké si zaslouží. Ve všech ohledech vymazlené a bezchybné. Tahle historická minisérie (narozdíl od jiných) má navíc výrazné šance zaujmout i zcela neznalé, jelikož se jedná o jeden z nejlepších televizních počinů letošního roku a taky proto, že každá epizoda Gunpowderu je nezapomenutelným zážitkem, ve kterém je strhující každá minuta. Jednoznačně to nejlepší, co nám letos Británie nadělila a já nepochybuji, že si ještě někdy dám opáčko. 100%. ()

vyfuk

Je důležité pojmout a vydat filmově nebo seriálově takovouto kapitolu dějin. Jednoznačně je to důležité něco takového zpopularizovat, jinak se o tom člověk dozví jen z hodin angličtiny. A přitom na toto je tolik odkazují v kultuře i mezi lidmi. Jde ale i o to, jak je to zpracováno. Tam už je to takové rozporuplné. Kdyby se seriál primárně věnoval Fawkesovi, mohlo by to vypadat dle mého lépe. Mohlo se z toho udělat dech beroucí akční drama, kde mohli rozhodovat minuty a mohlo být vše jinak. Bohužel se z toho stalo něco jako milé a nevinné vyprávění prostě o něčem. Sice ne tak úplně o ničem, ale i tak. Je to věčná škoda. ()

Gogo333

Hodně povedená minisérie z pro mě neznámého úseku historie. Obsazení je výborné. Atmosféra je perfektní. Vůbec jsem nevěděl do čeho jdu, ale Kit mě nalákal a nakonec velká spokojenost. Je vidět, že si na tom dal opět někdo záležet jak bývá u BBC zvykem. ()

MiaMahoney

Spiknutí Geje Fóxe aneb Kterak si katolíci chtěli vystřelit z protestantů. Na Bibli to sice neodpřisáhnu, neboť by to pro mě mělo zhruba stejnou hodnotu, jako přísahat třeba na Ezopovy Bajky, nicméně musím přiznat, že jsem si nemyslela, že moje maličkost (po Billu Maherovi druhý největší světový heretik) bude kdy fandit té partě od římskokatolíků. Musela jsem si u toho sledování sakra připomínat, jaká naprosto ekvivalentní zmrdstva byli římští schopni páchat, a že jsou si se svými protestantskými nemesis v násilném obracení na víru a potírání toho, co se jim nehodí do krámu naprosto, ale naprosto rovni... Minisérie se může pochlubit naprosto precizním zpracováním; tíživá atmosféra té doby je výborně vykreslená, kulisy se všemi detaily jsou zkrátka dechberoucí a hudba je rovněž perfektně komponovaná. Nebýt obsazení křečovitého Džona Snoua, který tentokrát ví jen o něco málo než nic, zato si ale pečlivě hlídá, aby náhodou neměnil svůj permanentně bolestínský výraz (pracovně též nazvaný "skřípli-mi-koule-ale-myslím-si,že-mi-to-dělá-seksy-kukuč"), koukalo by se na to ještě lépe. Chválím taky možnost brát to jako edukační materiál, až za pár let budeme v utiskované menšině křesťanů/ateistů praktikovat naši víru/indiferentnost natajno ve většinově muslimské společnosti. Výhodou pro nás bude, že výbušniny se toho času budou shánět velmi snadno. ()

annes

Tato miniserie naopak je to, co byste si chteli poustet, protoze to neni takove obehrane tema, jako Tudorovci a podobne. A docela realisticky vykresluje dobu, ktera byla zkreslovana a upravovana cernobile, podobne, jak treba v ceske historii doba pobelohorska. O pronasledovani katoliku v "Anglii" se otevrene radeji nemluvilo, nebot je to porad stat s Anglikancskou oficialni cirkvi a jeji hlavou kralovnou (kralem). Vrele doporucuji vsem, kdo se chteji dozvedet neco vic, nez je ucili ve skole. ()

anatheman

Celkem slušná minisérie. Pro fanoušky Jona Sněha, Arwen a v podstatě i Assassin's Creed povinnost. :-) Jinak oceňuji dobře zvolené téma, které je poměrně neznámé. Celkově si myslím, že byla adekvátně vykreslena atmosféra doby. Tedy časů, kdy proti sobě takřka nesmyslně stáli angličtí katolíci a angličtí protestanti, zatímco ti první byli ve své zemi utlačovanou menšinou. V obou táborech stáli křesťané, kteří měli velice podobnou věrouku a liturgii. Nicméně jedna strana viděla jako svou nejvyšší duchovní autoritu papeže a ta druhá anglického panovníka. A oběma skupinám tato skutečnost rozhodně nepřinesla klidné chvilky. Dle mého názoru ovšem nešlo ani tak o problém náboženský. Spíše o čistě politický, jak je koneckonců patrné i na "naší" třicetileté válce. Jisté je, že každému jedinci přinesla tato situace nelehké rozhodování... V seriálu se dá ovšem ocenit pokus o objektivitu. I když jsou zde angličtí katolíci prezentováni spíše jako kladné postavy a protestanti jako tyrani, je zřejmé, že vždy záleží na tom, z jakého úhlu pohledu se na situaci podíváte. Je zde totiž poukázáno jak na popravy v režii protestantů, tak i španělské inkvizice. Což ale na druhou stranu do určité míry vrhá i na inkvizici, která je obecně vzato nepříznivě vnímána, poněkud střízlivější pohled. Není také možné hyperkriticky hodnotit dobu, kdy represálie byly běžnou "pomůckou" státního aparátu... Nicméně se omlouvám, pokud zde více vedu jakousi historickou polemiku než komentování seriálu. Pouze tím potvrzuji hodnověrnost díla po stránce dobových nálad. Dále mohu ocenit výbornou úvodní scénu, která brilantně vtáhne do děje. Za zmínku stojí rovněž výborné kostýmy a - jak bylo naznačeno - i slušné herecké obsazení. Občas trochu drhnou dialogy, ale tato skutečnost se dá přežít. Gunpowder tedy - alespoň na jedno zhlédnutí - doporučuji. ()

TETŘEF

V prvním díle byly některé věci skvělé. Celý začátek s napínavým prohledáváním hradu byl dobře napsán, nasnímán...lahoda. Postupně ovšem čerstvost zpracování upadá a do celé věci se krade trošku nuda. ()

Rockerman

Kolik krve už bylo prolito v boji za toho správného Boha a správnou víru? Ale, která to je? Bohužel i dnes pokládají dobrovolně své životy a nechávají se roztrhat na kusy, přičemž berou sebou i mnoho nevinných lidí, jen aby prokázali, že ten jejich Bůh je ten pravý! Trochu těžkopádné, ale celkem objektivně ukazuje tato minisérie jaké krutosti je schopen člověk, když má moc nad jinými. P.S. Kit Harington zvládá typově podobnou roli, jako v GOT docela dobře a ze "šťabajzny" z klipu Aerosmith "Crazy" se nám z Liv Tyler stala "mamina"! ()

Looka

60% V podstatě série ukazuje absurditu náboženského fanatismu. Kdo s čím zachází, tím také schází. ()

patrik1177

Priznám sa, že ako mnohí, aj ja som sa rozhodol pozerať túto minisériu len z jediného dôvodu: v hlavnej roli sa objavil Kit Harrington alias Jon Snow z Game of Thrones. U hereckého obbsadenia ešte zostanem, v tejto minisérii sa totiž objavilo množstvo známych hercov, ktorí ťahajú kvalitu seriálu smerom hore. Na druhej strane, z niekoľkých hercov vo vedľajších rolách som mal vyslovene pocit, že svoje role nezvládajú. Historická atmosféra bola skvele vykreslená, naozaj som mal pocit, akoby som sa ocitol v 17. storočí. Jediným problémom bol pre mňa dej. Miešali sa tu scény, ktoré boli úchvatné so scénami, ktoré ma vyslovene nudili. Asi najlepšie bola 3 epizóda, v ktorej sa dej konečne rozbehol naplno. Možno by to dopadlo lepšie, ak by to nebola 3 hodinová miniséria, ale trebárs 2 hodinový film. Takže aby som to nejako zhrnul: nápad bol celkom fajn, len realizácia nedopadla podľa mňa práve najlepšie. Ja beriem Gunpowder ako jednohubku, miniseriál na jedno pozretie, viackrát to vidieť fakt nemusím. ()

Montcalm

Vykreslenie a atmosféru dobového Anglicka zo začiatku 17teho storočia hodnotím pozitívne, aj keď miestami je to príliš uhladené. Námet bol perfektný, avšak žiaľ seriál ma miestami nudil. Konanie postáv mi prišlo niekedy nelogické. Myslím, že na to aký mala miniséria potenciál to bolo priemerné. ()

WugWugs

Keď sa muži bijú o ženu, nie je to nič v porovnaní s tým, keď súperia o jedného boha. Staré dobré časy, keď boh/peklo bolo na Západe stále reálnou hybnou silou moci (Bondy) a povestná mužská racionalita v otrockom závese jediného správneho presvedčenia o fiktívnej bytosti. Gunpowder je nepatetická kapitolka z nie tak dávnej histórie nášho druhu, popri ktorej je Game of thrones len príjemná oddychová fikcia. Zmenil sa len strelný prach, oportunisti moci a ich naivní posluhovačskí idealistickí mladíci, túžiaci po zmene ktoviečoho a prostredníctvom hocičoho, sú po ruke v každej krajine. ()

Mejkby

Určitě zajímavý kousek historie. Jen škoda toho Kita, nějak jsem se nedokázal donutit mu cokoli věřit. A i když to asi nebylo záměrem autorů, fandil jsem celou dobu záporákům v čele se Sirem Williamem. ()

vinducha

Je zde pěkně vidět , že člověk mohl být sebevětší drsňák , ale skřipec dokázal rozvázat jazyk opravdu skoro každému. Škoda , že ve 3. díle bylo trochu poznat ,že BBC už do toho nechtěla vrážet moc peněz . Ale jinak temná středověká záležitost splnila svůj účel , a u mě velká spokojenost. ()

blexster

O trochu zábavnější hodina dějepisu v podáni HBO. Tak trochu Game of thrones ale bohužel né tak zábavná, bez častých zvratů a sexu X( ale i tak zábava na 3h jen tak dál ()