Série(2) / Epizody(16)

Recenze uživatele Trevor k tomuto seriálu (19)

The End of the F***ing World (2017)

1.séria:Príbeh Jamesa a Allyson, dvoch stratených teenagerov na úteku pred svetom aj sebou samými prináša takmer tarantinovský príbeh pre mládež, ktorý však zaujme aj staršieho diváka. Sondy do myslí hlavných protagonistov sú spracované na vysokej úrovni a mne osobne vyhovovala aj dĺžka jednotlivých epizód. Po seriály This is England opäť britský seriál, ktorý sa vymykal zo zabehnutých koľají a ponúkol niečo nové. ()

Série 1 (2017) (S01)

Epizoda 1 (2017) (S01E01)

17-ročný James, ktorý je o sebe presvedčený že je psychopat, nakoľko ako dieťa vopchal ruku do fritézy a od svojich 8 rokov zabíja zvieratá je lúzrom, ktorý neznáša svojho otca, sa na škole zoznámi s Allyson. Tá tiež medzi svojich spolužiakov nezapadá, nakoľko pochádza z rozvedeného manželstva, neznáša svojho nevlastného otca a ako typický teenager aj všetko ostatné. Potom ako jej nevlastný otec naznačí, že by mohla odísť z domu prehovorí Jamesa, aby spolu odišli z mesta. netuší, že ten s ňou začal chodiť iba preto lebo si ju vybral ako svoju prvú ľudskú obeť, pretože už ho nebaví zabíjať iba zvieratá. Sympatický herci a monológy, zdá sa že z toho bude celkom solídna komédia. ()

Epizoda 2 (2017) (S01E02)

James a Alyssa sa na úteku z domovov zastavia v herni či v reštaurácii, odkiaľ ujdú pretože nemajú peniaze na zaplatenie za jedlo. Potom, ako nabúrajú auto Jamesovho otca pokračujú v ceste ako stopári a zvezie ich vojnový veterán, ktorý sa Alysse nepozdáva. Neskôr ho provokuje sa mu rozhodne ospravedlniť a podarí sa mu získať jeho peňaženku. S Jamesom sa ubytujú v moteli a Alyssa zavolá domov, kde je však nevlastný otec povie, že mama s ňou nechce hovoriť. Jamesov otec potom, ako si myslí že sa syn už nevráti domov zalarmuje políciu. Alyssa presvedčí jamesa, aby sa vybrali za jej biologickým otcom Lesliem. Cesta dvoch stratených teenagerov je dobrou sondou do ich vnímania sveta doplnená skvelým výberom skladieb. ()

Epizoda 3 (2017) (S01E03)

Po odhlásení z hotela sa Alyssa poháda s Jamesom, pretože ten na ňu nalieha, aby išli za jej otcom, zatiaľ čo ona má obavy, či ju príjme. Obaja sa vkradnú do opusteného domu spisovateľa, kam si neskôr Alyssa privedie priateľa Christophera, ktorého stretne na ulici, ale nakoniec sa rozhodne poslať ho preč, pretože vie, že k Jamesovi cíti stále viac. James medzitým zistí, že spisovateľ ma zvláštnu záľubu, a tou je mučenie žien. Potom, ako sa vráti domov sa pokúsi Alyssu znásilniť, James ho však zabije. Spracovanie príbehu má svoje čaro a potešila aj dĺžka jednotlivých epizód, taká jednohubka na spestrenie. ()

Epizoda 4 (2017) (S01E04)

Potom, ako sa James s Alyssou neúspešne pokúsia odniesť telo spisovateľa Kocha z jeho domu, rozhodnú sa dom vyčistiť a okolo jeho tela naaranžovať jeho fotografie žien, ktoré týral. Telo však objaví jeho matka, fotografie spáli a privolá políciu. Dvojica vyšetrovateľov žien - čierna inteligentná mamba a biely odpad, ako inak lesbičky - objaví pod posteľou Christopherovu ID kartu a tak sa dozvedia o Jamesovi a Alysson. Tá sa začína Jamesa obávať, pretože mal pri sebe nôž a potom, ako zmenia svoju vzhľad a šaty ich cesty sa v bistre rozídu. Pokračovanie zaujímavých monológov oboch hlavných protagonistov, a kedže bola séria natočená pre Netflix, rasizmus zameraný proti ľuďom bielej farby pleti nesmel chýbať, preto aj nižšie hodnotenie. Záver nemá chybu, keď partia opálených výrastkov zmláti Jamesa a ten im zato zaplatí. Dobrý návod pre skupinky potmavších výtržníkov, ako sa vyhovoriť nato, prečo zmlátili bieleho chlapca...Well done Netflix... ()

Epizoda 5 (2017) (S01E05)

James zavolá na políciu, že chce nahlásiť vraždu, ale rozmyslí si to a na policajnej stanici povie, že bol svedkom samivraždy svojej mamy. Keď chce detektív zvoláť sociálku, ktorá by sa oňho postarala, utečie. Allyson je prichytená stážnikom v supermarkete pri krádeži, avšak pomôže nájsť stratené dievčatko a tak ju strážnik pustí. Vyšetrovateľky navštívia rodičov Jamesa a Allyson a zistia dôvody, prečo sa táto dvojica rozhodla opustiť svoje domovy. James zájde do bistra, kde sa rozdelili s Allyson a dúfa, že ju tam nájde. Solídna sonda do mysle zmätených teenagerov, aj keď práve v tejto epizóde je asi najviac vidieť, že ich hrajú podstatne starší herci. ()

Epizoda 6 (2017) (S01E06)

James s Allyson za pomoci chlapca Froda z obsluhy čerpacej stanice túto vykradnú a v ukradnutom aute pokračujú ceste za otcom Allyson. Detektívovia Noon a Donaghue vypočujú matku Clivea Koscha Floru kvôli obvineniam zo sexuálneho násilia, ktorého sa mal dopustiť ako učiteľ na vysokej škole. Flora najprv detektívov vyhodí, ale ozve sa v nej svedomie a na stanici prinesie kameru s nahrávkami svojho syna, na ktorých týral ženy. Detektívovia tak veria, že vražda Clivea bola sebaobranou a teenagerov obvinia iba zo zabitia. Dostanú správu o tom, že deti vykrali benzínovú stanicu a James s Allyson nakoniec zazvonia pred dverami otca dievčaťa. V niektorých fázach to vyzeralo skoro ako road movie, avšak aspoň prepadnutie čerpacej stanice epizódu trochu oživilo. ()

Epizoda 7 (2017) (S01E07)

Alyssa sa zbližuje po rokoch so svojim otcom, žijúcim v karavane pri mori. Nevadí jej ani to, že je drogový díler. James sa cíti byť odstrčený napriek tomu, že Alyssin otec sa s ním snaží zblížiť. Detektívovia sú stále o krok pozadu, nájdu však Leslieho druhú manželku. Tá ho navštívi aj v bare, kam vzal Jamesa s Allyson a tá sa dozvie, že má nevlastného brata, čo jej pohľad na otca zmení. Leslie uvidí vo svojom karavane v správach pátranie po Jamesovi s Allyson, rovnako ako ponúkanú odmenu. Za zmienku stojí hlavne záver epizódy, keď James nebol schopný zabiť psa, ktorého prešiel Leslie, nakoľko ako sa zdá, Allyson v ňom prebudila city. ()

Epizoda 8 (2017) (S01E08)

James s Allyson sa rozhodnú vziať si Leslieho loď a pokračovať v úteku. Leslie však zalarmuje políciu a v Leslieho hniezdočku sa objaví aj detektívka Eunice Noonová, ktorá ich presviedča, aby sa vzdali. James s Allyson však utečú, potom však na miesto prichádza zásahová jednotka polície a James udrie Allyson, pretože nechce, aby ju kvôli nemu zadržali a v úteku pokračuje sám aj so zbraňou v ruke, ktorú Alysson vzala z Leslieho karavanu. Pobrežím zaznejú výstrely...Tvorcovia si nechali otvorený koniec pre prípadnú druhú sériu, čo by mohol byť dobré... ()

Série 2 (2019) (S02)

To, že Netflix kúpil seriál od kanálu 4 britskej televízie seriálu uškodilo. V druhej sérii sa už nedočkáme nadupaného takmer tarantinovského príbehu pre teenagerov ale skôr bad romance pre dievčatá o nešťastnej láske so šťastným koncom. Druhej sérii strašne chýba Jonathan Entwistle aj ako scénarista aj ako režisér a keďže Naomi Ackie čoby Bonnie tiež neexceluje, je druhá séria sklamaním. Nie však až takým, aby som seriál (zatiaľ) vyradil z top 10 seriálov. Ale ostane tam iba vďaka nadupanej prvej sérii, tá druhá bola sklamním a iba 2 a 7 epizóda sa dokázali priblížiť svojou úrovňou prvej sérii tohto seriálu. ()

Epizoda 1 (2019) (S02E01)

Práva na vynikajúci seriál získal v roku 2018 Netflix a hneď to je cítiť. Keďže bol seriál na pomery Netflixu príliš konzervatívny okamžite je do seriálu obsadená afroameričanka Bonnie, čo by samé o sebe samozrejme nepredstavovalo najmenší problém, ak by dokázala hereckým výkonom zapadnúť medzi svojráznu dvojicu James a Allyson z prvej série. To však nevyšlo a napriek naďalej vynikajúcej hudbe sa čaro prvej série vytratilo. Skrátka, Netflix má erotické ruky a čoho sa chytí, to doj**e. Starý, otrepaný vtip, bohužiaľ pravdivý. Potom narazíte na internete na článok mentálne zaostalej novinárskej nuly z Refreshera, ktorá sa zadúša nad vynikajúcim seriálom od Netflixu a obraz o tom, kto pravidelne prispieva na účet tohto plátku pre mladú generáciu je Vám ihneď jasný. ()

Epizoda 2 (2019) (S02E02)

Návrat Jamesa a Allyson potešil oko fanúšikov prvej série, ale je tam jedno veľké ale. Nezameniteľnú stopu, ktorú na prvej sérii zanechal Jonathan Entwistle sa Netflixu nepodarilo okopírovať, napriek tomu oproti prvej epizóde výrazné zlepšenie. ()

Epizoda 3 (2019) (S02E03)

Dokonalejšie to ani James nemohol jednou zo svojich myšlienok v tejto epizóde ani vystihnúť. "Na chviľu to bolo ako za starých časov" Škoda, že iba na chvíľu. Nemôžem si pomôcť, ale prvá séria vysielaná na kanále 4 britskej televízie mala podstatne lepšie čaro a táto séria sa zatiaľ akosi nevie rozhýbať. ()

Epizoda 4 (2019) (S02E04)

Rozhovory medzi Jamesom a Allyson už nie sú to, čo v prvej sérii (ako som už spomínal zmenil sa nielen scénarista) postava Bonnie mi pripadá úplne mimo a takmer zbytočná, aj keď je celý dej postavený na jej pokuse o pomstu. A v neposlednom rade dvojica hlavných protagonistov je opäť o 2 roky staršia a skrátka to hranie sa na mladších teenagerov na prahu dospelosti im už tiež nejde tak dobre ako tomu bolo v prvej sérii. Rovnako tak zobrazenie ich myšlienkových pochodov v prvej sérii bolo podstatne lepšie ako je tomu teraz. ()

Epizoda 5 (2019) (S02E05)

Čaro prvej série je nenávratne preč. Toto už hraničí z vyhadzovom z top 10 najobľúbenejších seriálov. Opakujem sa, ale nemôžem si pomôcť - príchod Bonnie, ktorý mal byť hlavnou dejovou líniou celý príbeh a čaro seriálu zruinoval. Ako tvrdilo množstvo fanúšikov, koniec prvej série nám stačil a lepšie pokračovanie ako je toto sa určite odohralo v mysliach fanúšikov seriálu. ()

Epizoda 6 (2019) (S02E06)

Paradoxne až opätovné rozdelenie Jamesa a Allyson seriálu vrátilo šťavu a záver tejto epizódy ma prinútil ihneď si zapnúť nasledujúcu, avšak to neznamená že týmto dali autori zabudnúť na nezvládnutý úvod série. ()

Epizoda 7 (2019) (S02E07)

Bolo to celkom dobré s takmer tarantinovskými prvkami, v malom priestore s minimom ľudí a dobrými dialógmi, ak by nebolo Naomi Ackie ako Bonnie. Od úvodu bolo vidieť, že svoju úlohu prehráva a celý čas pôsobí príliš umelo. James v istých momentoch tiež zabúda krívať, to by bol však proti slabučkému výkonu Bonnie iba nepatrný detail. Veľká škoda, ale treba uznať že napriek tomu to bola najlepšia epizóda druhej série. ()

Epizoda 8 (2019) (S02E08)

Absencu Jonathana Entwistla je cítiť v celej sérii a rovnako tak aj v poslednej epizóde. Bohužiaľ seriál už neponúkol tak výborný dej ako tomu bolo v prvej sérii a pochopiteľne má teraz vyššie čísla, keďže fanúšikovia ktorý si k postavám vybudovali bližší vzťah tento záver privítali. Ako nestranný fanúšik som si prvú sériu vychutnal, v druhej mi to pripadá už skôr ako bad romance Ale vďaka aj za to. ()

Strážce vesmíru čeká další reboot

Strážce vesmíru čeká další reboot