Když v odlehlé části Ruska zaujme mobilní odpalovací rampa s raketou SS-50 palebné postavení, rozhodne americká vláda vyslat na místo tým špičkových agentů, kteří by ji zneškodnili. Je rozhodnuto vyslat současně dva agenty, zcela postradatelné a nic netušící, kteří mají upoutat pozornost sovětské kontrarozvědky. Vybráni jsou poněkud roztržitý šifrant Austin Milbarger a sebevědomý Emmett Fitz-Hume, kteří se dokázali ztrapnit už během kvalifikačních testů. V domnění, že uspěli a jsou na prahu úžasné kariéry, podrobí se náročnému výcviku. Nakonec jsou shozeni na území Afghánistánu, kde okamžitě padnou do rukou ruských agentů. Bystrý a vzdělaný Austin odhalí léčku a oběma se podaří uprchnout, ovšem jen proto, aby padli do rukou afghánských mudžáhidů. Během dalších bláznivých dobrodružství zjistí, jaký byl vlastně jejich úkol, ale navíc se po smrti jednoho z agentů nečekaně stanou jedinou nadějí na záchranu světa... (TV Nova)

Roman.Ticka

Tak tady mě dobře míněný humor minul jak dobře mířená raketa Spojené státy. Pousmála jsem se asi dvakrát a to ještě křivě, zřejmě nejsem vhodná cílová skupina. Nikdy bych to neřekla, ale je to výjimka filmu z 80.let, který z nich vůbec nevystoupil. Hvězdu dávám oběma komikům z nostalgie k jejich skvělým rolím Chevymu za Griswolda a Danovi za film Záměna. Tam Landisovi režie šlapala jak ruské hodinky, holt nikdo nejsme dokonalí. Ale jeho vizionářské invence o problematice studené války si zaslouží pochvalu. Pánové režiséři Coen, Raimi i Brest se nejen pobavili, ale i poučili, jak se (ne)má točit film a budoucnost je toho důkazem. Ale kdybych měla očekávat konec světa jako špióni, využila bych poslední minuty úplně stejně relaxačně.☺ ()

pakobylka

Dílem nadprůměrně komické ... a dílem nadprůměrně trapné. Hra na humor, jejímž prioritním úkolem je zařídit všeobecné veselí - a moc se přitom neunavit. O to víc překvapí finále, které vás bez varování katapultuje až někam ke čtyřem hvězdám. Bohužel s ohledem na předchozí dvouhvězdičkové trápení vás neočekávaná euforie záhy opustí a s povzdechem se vrátíte zpátky na zem. Při aplikaci prostých matematických zásad by celkové hodnocení vycházelo na čisté 3*, jenomže kvalitu filmu nelze posuzovat jenom za pomoci přesných a nezpochybnitelných početních operací ... 2,5* ()

Big Bear

Tohle mi moc sedlo. John Landis natočil komedii o studené válce a možném konci světa...Chevyho mám už dávno rád, zvlášť když jej dabuje Petr Oliva. Některé scény jsou prostě geniální. Puštění videozáznamu ze zkoušek CIA oběma uchazečům o místa tajných agentů, dopad a otevření kontejneru v Pákistánu, operace slepého střeva... Prostě opravdu vtipná záležitost. Samozřejmě jsou i děravá místa, ale bavil jsem se moc dobře. ()

anais

Čtvrtá hvězdička je z nostalgie. Mě to vážně baví, ale nevidět to v dětství bezpočtukrát, dnes bych asi tak nadšený nebyl. Na druhou stranu - Chevy Chase nepotřebuje nic říkat ani předvádět, je legrační ze své podstaty:), je tu skvělá scénka s opisováním a geniální scénka s operací, bezpočet (celkem nevyužitých) cameí (Gilliam, Raimi, Coen, Harryhousen!!! atp.) a v neposlední řadě atmosféra nefalšované 80´s infantilní zábavy. ()

El Loco

Zástupca americkej komediálnej scény 80-rokov minulého storočia. Žiaria v ňom hviezdy známe zo Saturday Night Live Chevy Chase a Dan Aykroyd. Vlastnou neschopnosťou sa títo dvaja - americkí špióni - dostávajú do rôznych prekérnych situácií, ale pomocou svojej pohotovosti a hlavne šťastia sa z nich vždy dostanú. Nakoniec sa im podarí zbaliť krásne kočky a zachrániť svet pred 3.svetovou vojnou. Proste klasika. ()

• Dan Aykroyd řekně ruskému agentovi: "Chem men'she znaesh', tem lushche." Význam věty v překladu je: „Čím méně víš, tím lépe“. (HellFire)
  • Počas scény, keď sa konal večierok sovietskeho protiraketového personálu, zaznie pieseň „Soul Finger“ z roku 1967 od R&B skupiny Bar-Kays. Dan Aykroyd (šifrant Austin Milbarger) s Johnom Belushi a ich kapelou Blues Brothers ju v upravenej verzii vydali na albume "Made in America" v roku 1980. (alian)
  • Vanessa Angel a její filmový debut. (ČSFD)