Plážový povaleč

• Česko The Beach Bum (více)

Tak trochu jako kdyby se Big Lebowski bratrů Coenů posunul směrem ke Strachu a hnusu v Las Vegas Terryho Gilliama. Hlavní hrdina vypadá jako plážový povaleč, chová se jako plážový povaleč a ze všeho nejvíc to prostě a jednoduše je plážový povaleč, obejda a vagabund. Věčně je pod vlivem čehokoliv omamného, co je zrovna po ruce, a žije ve velkém stylu mimo jakákoliv popsatelná kritéria, životem projíždí podle pravidel vytvořených jen sobě na míru. Říká si Moondog. K tomu je ale básník a je až nechutně bohatý. Občas si na to dokonce vzpomene, stejně jako na to, že má dceru a ženu, která ho miluje a současně podvádí se slavným Snoop Doggem. Moondog se potácí a svoje neuvěřitelné eskapády vyvádí stejně tak na ulici jako na luxusních večírcích, až po jednom z nich narazí autem do stromu a musí na odvykačku. Jenže tam není žádná zábava a už vůbec tam nejsou drogy ani pořádný pití, proto raději uteče. Díky nehodě o všechno přišel, protloukat se po známých a po ulici mu ale vždycky slušelo. Je pořád v pohodě a přitom pořád něco píše. (Bontonfilm)

Brooks

Úlet, ktorý neviem objektívne zhodnotiť. A ťažko sa opisuje. Ako keby sa Big Lebowski ocitol vo filmoch Terryho Gilliama a neustále len fetoval, slopal a tancoval. A sem-tam si zašukal a občas zosmolil nejakú ujetú básničku, ktorou akože vyjadril svoju lásku k životu. Môže to byť satira na život americkej umeleckej smotánky, má to jej znaky, ale istý si nie som. Extra zábavné to nie je, ale nejakým zázračným spôsobom to ani nenaštve. 3* a z Isly Fisher je úchvatná milfka. ()

Milda003

Film je v podstatě totální sracka, ale je to svým způsobem pěkný. Myslím že k pochopení tyhle komedie musí člověk mít trošku ujetej smysl pro humor - a ten já evidentně mám.. já zase dávám odpad všemu co natočí Troška a jiní dávají plnej .. ()

kubilov

To je taková absurdita, že to snad není možný. Ale v poslední době přesně takový věci ve filmech vyhledávám, takže jsem se královsky bavil. Skoro všechny vedlejší postavy se chovají bláznivě, jsou neuvěřitelně likable a vtipné, ale není to absolutně nic v porovnání s tím, co za koncert předvádí Matthew MaConaughey. Jedna z jeho životních rolí a Harmony Korine je génius-šílenec. ()

Pete

Úplně chápu ta rozporná hodnocení, odpad (suchaři!) i 5* je tu adekvátní a odůvodnitelné, u každého bude záležet mimo jiné také na momentální náladě a rozpoložení. Taková ta hippies svoboda z toho filmu úplně stříká, což se může někomu líbit nebo hnusit, někoho urážet, ale málokoho to nechá chladným. Mě to bavilo, střídá se tu komedie, tragédie, muzikál, a kdovíco ještě - což tvoří celkem rychlý sled epizodních pí*ovinek, každopádně výsledek není příliš sofistikovaný, je však velmi, velmi na pohodu. P.S. Líbí se mi zdejší přirovnání Forrest Gump na tripu, Floridské Kurvahošigutentag, nebo třeba Dan Nekonečný z Miami, tak přidám vlastní, byť méně vtipné: Bukowski na jachtě. Zato Lebowského bych do toho netahal. ()

matolos1

Nechutne otravná plytčina bez kúska inteligentného nápadu či vývoja. Matthew môže robiť zázraky ale úplne zbytočne. ()

BobArmstong

The Beach Bum predstavuje vztýčený prostredník filmovému spracovaniu, ucelenému scenáru a svojím názorom odsudzuje majetkové bohatstvo a všetky jeho výhody, ktoré spolu s ním prichádzajú. Oslavuje hedonizmus a plne kvituje jeho tvrdenia, v čom vás presvedčí najmä samotné finále, avšak treba podotknúť, že nepôsobí tézovito, prípadne vám svoju myšlienku nevnucuje. Rozpráva svoj vlastný príbeh, ktorý ocení len určitý okruh divákov, takže v podstate sa jedná o klasického Harmony Korinea a ďalší výplod jeho repertoáru kontroverzie. Ten ako aj toľkokrát spomínaný Moondog nechce prijať nepísané pravidlá filmového priemyslu a tvorí si to, čo ho v daný moment zaujíma a napadne. Je teda skutočne náročné s jasnosťou povedať, či je The Beach Bum dobrou alebo zlou snímkou. Jedno je však nad slnko zrejmé – drží si vlnu pozitívnej energie a zábavy vo vizuálne hravom spracovaní, pričom pracuje so šikovne zakomponovaným, pre niekoho možno i diskutabilným, životným postojom. Otázkou zostáva, či ste ochotný sledovať niečo podobné alebo vás opar škodlivých látok a prítomného primitivizmu skôr odrádza. ()

Jadro

Jasná výpoveď svojskéo "moondoga", výplach celého egocentrického sveta a "fuckoff" spoločnosti na blaženom pprístupe autorských slov... ()

Pecan206

Dějová linie na prd, hlavní postava jen kalič, magor, který má talent pro psaní, mnohem ale více na fetovaní a souložení. Na tento film jsem se těšil, je ale pouze velikým zklamáním ()

srolyma

Hrozná blbost. Filmy, kde nejde o nic jiného než o drogy, chlast a bezcílné poflakování se, bývají aspoň vtipné. Tady není nic. Vůbec nic. ()

blondboss

Taká jemne unikátna huličská zábava pre dospelých, ktoré sa na jednej strane vezie na neuveriteľne pohodovej vlne, ale na strane druhej je to v podstate film bez čo i len jemného náznaku nejakého zmysluplného deja, čo asi nebolo veľmi zámerom tvorcov :) Každopádne na odreagovanie je to veľmi dobrý snímok a preto účel plní. 60 % ()

maestrotatum

Trailer o povalačovi Moondogovi je jeden z mojich najoblúbenejších. Avšak od prvej chvíle čo Beach Bum uzrel svetlo sveta sa začali šíriť chýry o jeho podradnej kvalite a nezaujímavosti, možno to bol aj jeden z dôvodov prečo som sa k nemu dostal po tak dlhej dobe. Nechcelo sa mi veriť že to môže byť až taký velký prúser. No už verím. The Beach bum je ako jazda na tobogáne bez vody. Jednoducho je to všetko krásne, farebné doslova to žiari ale všetká tá excelencia je zbytočná bez tej velmi podstatnej časti akou je voda. Ale viete aké fajn by to mohlo byť. Matthew je borec, Moondoga vystihol ale aj napriek tomu je film z príbehovej stránky o ničom a zároveň o všetkom. Dej je presne tak rozhádzaný ako život hlavného protagonistu. Má to štavu, grády ale je to zbytočné pretože dokopy to nič netvorí. Čo je škoda lebo toto mohla byť prelomová komédia. Tak či onak zažiť jeden bežný deň tohoto básnika by bola fest zábava, samozrejme ak by sa mi podarilo prežiť pretože Moondog je nezmar. [60%] ()

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

15.07.2019