Nepříčetná

• USA Unsane (více)

Po traumatickém zážitku se stalkerem, ze kterého se ještě úplně nevzpamatovala, se Sawyer Valentini (Claire Foy – TV seriál The Crown) ocitá v psychiatrické léčebně. Jen chvíli po nástupu do přísně střeženého ústavu zachytí pohled místního zaměstnance, o kterém je přesvědčená, že patří muži, jenž ji pronásledoval. Ale byla to skutečnost, nebo pouhá iluze? (Bontonfilm)

666Carnage

Steven Soderbergh natočil film, který bych od něj nečekal a mělo to občas docela sílu. Stalker byl fakt úchylák. Zajímavý filmeček z prostředí psychiatrické léčebny. Na to, že tam šla dobrovolně se to parádně zvrtlo. 60% ()

SpaceOdyseus

Unsane skvele graduje od celkem nudy prvnich par minut do slusneho psycha v poslednim aktu. Ale pral bych si aby to cele Soderbergh natocil lepsima kamerama nez mobilem. Jako experiment dobry, ale ve vysledku se mi obraz nelibil a chvilema i rusil. ()

F.W.Colqhoun

Hey, if we can't laugh at cancer, who are we? Hail Satan. Medicínsko-farmaceutický komplex udržuje nezanedbatelný počet z nás v provozu a nechává si za to náležitě platit nejen penězi - i když těmi především. Nepříčetná je podobně jako předchozí Soderberghova (kontra-)žánrová, para-hitchcockovská laskomina Vedlejší účinky, netradiční podívaná. Vyprodukovaná za 10 dnů a cca 1.5 mil. USD, na mobil. Zápletka, kterou by šlo hravě proměnit v céčkovou srágoru (scénář nemá výjimečně na svědomí obvyklý Soderberghův spolupracovník Scott Z. Burns) rozkvétá v hnusně digitální, odtažitou sondu do poměrů emerického, hyper-financializovaného systému péče o duševní zdraví. Braková storka o ženě, která se ocitla za katrem, protože podepsala 'rutinní formulář', je záminkou pro poutavou exkurzi po systému, v němž pacient představuje jen záminku pro uskutečnění transakce mezi pojišťovnou a léčebnou. Pozornost si zasluhuje mrazivé a autentické, ale vtipné zapracování slizkého ptydepe, jež si komplex přisvojil k maskování cynického provozu slovníkem lidských potřeb a prav: The door's locked ... For your privacy. Laciný casting zdobí věrohodně protivná Claire Foy a dojemná ochota Matta Damona účinkovat v čemkoliv, co Soderbergh navrhne, byť by to měl být skeč nasnímaný telefonem. Rolička bezpečnostního experta vtipně koresponduje s hercovou bourneovskou (doufejme) minulostí... Přelet nad doupětem zmijí prostřednictvím Lží, sexu a iPhone. ()

Disease

Zezačátku se to tváří spíš jako drama o tom, jak je snadné dostat se do spárů psychiatrů, pak se to zlomí do psychárny, kdy jakože nevíme, o co jde a finále je celkem thrillerové. Nicméně tohle široké nakročení filmu spíš škodí. ()

MiaMahoney

Zatímco zdejším samozvaným hororovým exprdům Psychorovi a ŽIVÉMRTVOLE, kteří evidentně táhnou za jeden Prozac, zřejmě film až příliš připomínal léta strávená v polstrované místnosti, všem ostatním, normálním a soudným divákům se tenhle milý psychothriller prostě musí líbit a neříkejte, že ne! Zpočátku sice trochu naivní a pomalejší, ale jako celek naprosto funkční napínák, který dokáže i vcelku fádní zápletkou potěšit mé divácké oko. ()

aLPaC

Kdyby to bylo točeno na klasickou kameru, dám asi o hvězdu víc, ale ta hrozná kvalita mobilu je znát. Soderbergh chtěl zase něco nového, ale v tomto případě to je na škodu. ()

Blue.Shark

Zajímavý, ale trochu nudný thriller, který ke konci začne mít trochu větší šťávu. Co mi vadilo asi nejvíce, je naprosto nelogicky se chovající hlavní postava, která se snaží působit velmi inteligentně, ale tuhle skutečnost vzápětí popře tím, že proti veškerému zdravému rozumu dělá humbuk v místech, kde má být naopak ticho. Jestli mi něco dokáže výrazně zkazit dojem, jsou to právě debilně napsané postavy...Sawyer si to trochu zachránila závěrem, ale ani tak nemůžu hodnotit ničím jiným než průměrem. ()

wampire23

Stevena Soderbergha a jeho režijný štýl mám veľmi rád. Už v jeho predošlých filmoch ukázal, že k réžii pristupuje inak, ako jeho kolegovia. Jeho až mrazivo realistický, osobný prístup, nám dáva pocit, že sme s postavami v jednej miestnosti. Tentokrát si strihol aj úlohu kameramana, celý film je natočený na Iphone, preto máme pocit, že sledujeme found footage, akurát narozdiel od väčšiny FF, teraz nebudeme mať bolesti hlavy, závrate ani nič podobné. Všetko je prehľadné, žiadne zbytočné trasenie kamerou pre ,,navodenie" atmosféry. Hlavná postava predvádza veľmi slušný výkon, jej psychologické rozpoloženie je uveriteľné. Joshua Leonard je tu naozaj desivý, od prvého momentu z neho ide neskutočne nepríjemný, creepy pocit, čo sa postupom času stupňuje a divák sa vciťuje do hlavnej hrdinky v tomto nerovnom súboji medzi psychicky nestabilnou Sawyer (typické ženské meno :D) a neskutočne posadnutým a vynaliezavým stalkerom, ktorý sa nezastaví pred ničím, aby získal srdce svojej ,,vyvolenej". Zároveň poteší aj linka so zdravotnými poisťovňami, liečebnými zariadeniami a poistnými podvodmi, ktoré sa tu odohrávajú. Nebyť niektorých logických lapsov, ktoré si každý pri sledovaní snímku všimne, menej doslovné a očakávané zakončenie, mohlo to byť za plný počet. Posledná scéna je však mrazivo depresívna, niektorých démonov sa človek nikdy nedokáže zbaviť. P.S. Poteší cameo jedného veľmi známeho herca- aj keď len na pár sekúnd. ()

Hernycztek

Tak já strávím většinu filmu nadáváním na režiséra, jakým způsobem to natáčel (detailní záběry obličejů) a jaký zvolil filtr na kameře a pak si tady přečtu, že je to točené na Iphone. V tom případě velká omluva a všechna čest. Právě tenhle ,,filtr'' však dodával prostorům léčebny správně depresivní atmosféru, která se mi tu líbila víc, než nějaké gore scény. Na jednu stranu je škoda, že už od poloviny stopáže víme, jestli je hlavní postava na hlavu nebo ne, ale je fakt, že to pro zbytek děje bylo nezbytné rozuzlení. Co se týče chování postav, to jsem nepochopil vůbec. Zatímco se Sawyer snaží přesvědčit personál, že není blázen, tak mě přesvědčuje svým agresivním chováním o opaku. A personál? Banda nesympatických tupců, co mají fakta přímo před očima a místo toho všechno řeší připoutáním hlavní postavy k posteli. Nejvíce mě potěšil finální twist v podání sympatického Nata a celkově divácký happy end, čímž nemyslím osud hlavní postavy. V součtu z toho mám skvělé pocity, kvalitních filmů z prostředí psychiatrické léčebny moc není a na způsob jakým je to natočené, je to nakonec i skvělé vizuálně, proto přihazuji i čtvrtou hvězdu. ()

Gore

Snad jako jediný zde nebudu kritizovat formu, no a co, že to je natočené na mobil a má to jiný formát, to je to nejmenší, co mě na filmu trápilo. Horší to je s uchopením samotného příběhu, nelogičností, jednáním některých postav, včetně té hlavní a celkové vleklostí příběhu, který poměrně krátkou stopáž dost natahuje a často se dostavuje nuda i v místech, kde by ji nikdo nečekal. Navíc jindy výtečná Juno Temple se zde plácala na jednom místě a neměla vůbec co hrát, za to má Soderbergh velké mínus. ()

Flopik

Ako horor totálne nulová záležitosť, ako thriller sa to celkom dá. Problém však nastane vtedy, keď sa vyložia všetky karty na stôl. Bohužiaľ sa to stane strašne skoro, no a tým pádom už film nemá čo ďalej ponúknuť. My sme nútení sledovať ženu zavretú v liečebni kde sa nič moc nedeje. Zahraté je to fajn, Claire je super, ten film je však tak nevďačný voči divákovi, že som sa skoro unudil. Finále nevýrazné a ja som sa proste ani trochu nebavil. ()

warrenur

Film o prepnutej "pipine" (damy po vzhliadnuti filmu iste odpustia), ktoru by asi ziaden normalny chlap nechcel blizsie spoznat - a v radiuse ktorej by ste sa radsej ani nenachadzali. Na strane druhej, nikto by nechcel natrafit ani na toho prepnuteho typka (imaginarneho, ci realneho). Vychadzajuc aspon z toho otravneho herectva, ale samozrejme hlavne z reakcii v samom zavere. Slabota, neodporucam. Pociatocny zaujem rychlo opadol a z priemeru to slo rychlo pod podpriemer. Avsak potesila ma rola vynikajuceho imitatora Jay Pharoah-a, typka zo SNL. ()

ink flo

Soderbergh se občas z nějakýho důvodu rozhodně natočil laciný béčko (např. Girlfriend Experience se Sashou Grey). První půlku jsem bojoval s tím, že to vypnu. Že další "Přelet nad kukaččím hnízdem" se nekoná bylo jasný hned, nejvíc mě ale srala ta laciná přeefektovaná kamera s přepálenýma barvama. V druhé půlce to nabralo dech, a stal se z toho ucházející psycho-thriller ()

anatheman

Film využitelný pouze v případě, že jste fanouškem Claire Foy, která je tradičně skvělá. V ostatních případech se jedná o velice zvláštní film, a to v negativním slova smyslu. Je pravda, že vykazuje známky napětí. Rovněž se musím přiznat, že jsem nepociťoval nudu. Jenže... ten příběh. Zkrátka se mi zdál v mnoha bodech děsně přitažený za vlasy. Už od počátku, kdy se Sawyer stane pacientkou. Vše ale ničí postavy a jejich chování, především onen "stalker"... Ale ne, nechci nic vyzrazovat. Docela se mi líbila kamera. Ta ale nemohla nijak závratněji přispět k budování atmosféry, která tu prakticky není. Nebudu ani nic dodávat k tomu, že o hororu tu můžeme mluvit velice stěží... ()

BOURQUE

Unsane pomerne dobre adaptuje klasické metódy, na ktorých u takýchto filmoch sme zvyknutý. Snaží sa ísť ďalej, ale mám taký pocit, že pán Soderbergh akoby sa niečoho zľakol. Tie ďalšie kroky (ešte dôraznejšie zaobchádzanie s hlavnou postavou, lepšie využite nádejných vedľajších postáv, väčšia nevypočítateľnosť záporáka) tu chýbajú. C. Foy hrá poctivo a spraví, čo môže. J. Pharoah je tu veľmi sympatická vedľajšia postava a J. Temple príjemne prekvapila. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

Soderbergh se vrací do akce

Soderbergh se vrací do akce

05.02.2018

Začnou se hollywoodské filmy točit na iPhone? V nejbližší době to samozřejmě nehrozí, Steven Soderbergh si ale myslí, že pomalu míříme právě tímhle směrem. Co udělal proto, aby tenhle trend nastolil?… (více)