Nepříčetná

• USA Unsane (více)

Po traumatickém zážitku se stalkerem, ze kterého se ještě úplně nevzpamatovala, se Sawyer Valentini (Claire Foy – TV seriál The Crown) ocitá v psychiatrické léčebně. Jen chvíli po nástupu do přísně střeženého ústavu zachytí pohled místního zaměstnance, o kterém je přesvědčená, že patří muži, jenž ji pronásledoval. Ale byla to skutečnost, nebo pouhá iluze? (Bontonfilm)

hansel97

Zprvu něco, co působí jako totální artovina, už jen natočením na iPhone, které mi nakonec ani nevadilo, ale vlastně místy filmu prospívá, co se týče intimnosti a psychiky hlavní postavy. Těžko víte, čemu, komu věřit a to je asi tak hlavní jednoduchá zápletka, která však velmi postačuje pro krátkou stopáž filmu a dává neuvěřitelně prostoru pro další skvostný výkon Claire Foy. ()

SOLOM.

Filmy odehrávající se v psychiatrických léčebnách či zařízeních mi nikdy nějak zásadně nevadili, takže jsem byl na tento kousek i docela zvědavý. Zvláště když jej má na svědomí docela uznávaný režisér Steven Soderbergh, od kterého už jsem pár kousků viděl. K mému překvapení jsem však záhy zjistil, že celý film je natáčený formou, která mi zrovna moc po chuti není. Režisér však ukázal, že se dá natočit jakžtakž slušný film i na iPhone 7 Plus a s nepříliš velkým rozpočtem. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem tuto skutečnost s mobilem vydýchával, ale dokonce filmu jsem si na to zvykl. Psychothriller s letmým dotekem hororového žánru nám místy nabídne celkem zajímavě zpracovanou atmosféru, ale už jsem viděl mnohem lepší kousky na podobné téma (nedobrovolní pacienti, oběť pronásledovaná stalkerem do blázince či vězení taky není zrovna originálním počinem). Soderbergh však vše vsadil hlavně na jednu kartu a ta mu v rámci možností vyšla. Tím esem v rukávu bylo obsazení Claire Foy, která si nevedla vůbec špatně, no a celé to stálo hlavně na jejím dobrém hereckém výkonu. Byla jen škoda, že se tu věnovalo hlavně psychologické podstatě příběhu (když už se tohle počítá i do hororového žánru) a nedošlo i na více brutality. Když už se totiž ke slovu přihlásilo i nějaké to násilí, nebylo to vůbec špatně provedené. 50% ()

Necrotongue

Film nebyl špatný, pokud mi někdo nebude chtít tvrdit, že šlo o horor. Jako psychothriller fungoval celkem slušně, jen téma mi přišlo tak nějak neoriginální, měl jsem prostě pocit, že už jsem něco podobného někdy viděl. Každopádně mě potěšily herecké výkony Claire Foy i Juno Temple, takže nakonec hodnotím jako lehký nadprůměr. ()

JASON_X

Film děsivější než 99% všelijakých prvoplánových horrorů, protože dostat se do spárů fašisticko-psychiatrické mašinérie je noční můra horší, než frontální útok stáda hladových zombií. Film Soderberghovsky minimalistický a strohý, postavený výhradně na dialozích a hereckých výkonech a připomínající tak divadelní hru. Film natočený na kvalitní mobil se stabilizátorem obrazu, kterážto kamera je ve výsledku nesrovnatelně lepší, než 99% naschvál skákajících ruček v ručkách všelijakých kvazikameramanských hovad. Film nízkorozpočtový, ale vysokozáživný. Film svou formou naoko amatérský, ale profesionálně zrejžovaný i zahraný. Zkrátka po nějakém čase zase film, který mě zaujal svým netradičním zjevem a kvůli kterému jsem vyžahnul přes dva litry coly, abych ho mohl dorazit vcelku a neusnout. Claire Foy z hlavní role je nejenom hodně pěkná baba, ale i výrazná a zajímavá herečka, budu si ji muset podrobněji proklepnout. Pátá hvězda po delším váhání za nevšední, alternativní a zapamatováníhodný filmový zážitek. (pozn.: Abych nebyl příliš obézní, piju zásadně colu bez cukru. A prohlašuju, že nejlepší cola bez cukru, která má zároveň dost kofeinu a stojí nejmíň merglí, je Freeway Cola z Lídlu. Takže pokud to čte někdo z firmy pana Lídla, tak ať mě laskavě ihned zkontaktuje skrze naší zdejší poštu a domluvíme se, kolik mi vysolí éček za tuhle parádní reklamu. Jinak to do roka a do dne přepíšu a budu tvrdit, že chlastám Pepsi.) ()

Morholt

Když jsem si přečetl, jakým způsobem Soderbergh točil, vůbec se mi do filmu nechtělo, protože jsem se obával další FF veteše. Ale to bylo zbytečné. Ne že by byl vizuál nějak ohromující, ale už jsem viděl mraky filmů s normální kamerou, které na tom byly hůř. Z hlediska příběhového jde o šablonu, která nenadchne, ale ani neurazí, ačkoliv musím uznat, že se mi charakteristika ústavu docela líbila a trochu mě mrzelo, že film neměl šanci rozehrát právnickou a novinářskou linku. Nicméně jazýčky na vahách vychyluje Claire Foy a to dost výrazně. Sice nejsem jejím oddaným fanouškem, ale tady klobouk dolů. Potěší i solidní tempo vyprávění, které nepřipouští nudu. Slušná práce. 75% ()

ScarPoul

V pohode vec. Claire Foy hrá perfektne. Stalker je riadne creepy. Ma to super tempo a mimo hlavnú dejovú líniu, tu máme vedľajšiu - ktorá kritizuje ústavy pre chorobomyselných. Skvelo zvládnuté aj vygradované, hoci nie prekvapivé. Čo považujem za obrovské pozitívum, je že hlavnej hrdinke držíme palce, nech sa z toho celého dostane bez ujmy. Uveriteľné a zároveň nepríjemné. Jeden z tých lepších Soderberghových filmov, ktorý jasne dokazuje, že u neho je menej dakedy viac. ()

BoPo

Na to, že je film natočený cez iPhone, tak na to jebal pes. Diváka predsa nikdy nezaujímalo a ani zaujímať nebude, akú značku kamery použili. Úprimne, mne osobne je u prdele aj meno kameramana, pretože mi bez tak nič nepovie. Takže nad iPhone historkou nech onanujú v reklamnou oddelení. Nepríčetná dokázala v sebe spojiť stalker námet spolu s nedobrovoľným pobytom v liečebni. Výborne fungujúca kombinácia, ktorá poskytla veľmi nepríjemný životný priestor pre Sawyer Valentini. Ona vo Vás dokáže vyvolať sympatie, súcit, obavy a predovšetkým záujem. Dôvodom je skvelá Claire Foy. Musím oceniť predovšetkým, ako sa tu stupňuje pocit nespravodlivosti, ktorý je postupne premení v boj o život. Jeden z najlepších filmov roka 2018. ()

JohnCZ

Něco mezi psychothrillerem a béčkovou podivností natočené na iPhone. Atmosféru to má, horor to moc není a kolikrát je to až příliš za vlasy přitažené. Vzhledem ke stylizaci mi ale přišlo, že si toho jsou tvůrci vědomi, což potvrzuje i vtipně nablblý závěr. Cameo Matta Damona pobavilo. ()

Tryskomyš

Podle hodnocení jsem očekávala od tohoto díla o dost víc. Koukatelné to je, ale to je asi tak všechno. Pořád jsem čekala nějakou zajímavější část a ona přišla snad až v posledních třech minutách. I tak nic moc. ()

Rybizek

Odpustila bych tomuto snímku spoustu věcí, opravdu hromadu nelogičností, ale to, že vás někdo zavře na samotce bez klíčů a za 2 minuty se ukáže na scéně, jakoby se nic nestalo... To už byla poslední kapka, která nešla překousnout. Veliká škoda, film měl dle mého mnohem větší potenciál, 40%. ()

ledzepfan

Řemeslně kvalitně natočená znepokojivá paranoia level 2000... Jen je ten příběh takový..jakoby už několikrát viděný a po skončení jsem si jen řekl "Hm, dobrý....... a co?" ....a nic... ()

agentmiky

To takhle Soderbergh jednou dostal nápad natočit film ve 4K pomocí mobilu Iphone, jehož je vlastníkem. Což o to, nápad netradiční, doteď to vlastně nikoho nenapadlo, zajímavě se na to dívalo. Ale i tak jsem asi očekával něco víc. Z hlediska obsazení nemám sebemenší výtku, Claire Foy již párkrát dokázala svou hereckou kvalitu a zde to jen potvrdila. Kamera si mnohokrát vybrala jako centrum dění její obličej a mimiku na pár desítek sekund, zvládla to jako naprostá profesionálka. Příběh z léčebny mohl být propracovanější, ta zápletka se stalkerem se jevila zprvu vskutku zajímavě, ale když jsem se nad tím trochu hlouběji zamyslel, tak zas taková paráda to nebyla. Našel jsem tam pár scénáristických nedostatků, prapodivné chování postav se zde objeví jakbysmet. Ke konci to začalo nabírat konečně grády, dojde i na pár úmrtí, hlavní záporák slušný slizoun. Samotný poslední scéna z restaurace s otevřeným koncem pro hlavní hrdinku docela uspokojivá. Nic světoborného nečekejte, když si zvyknete na tu kameru, tak čekejte slušný thriller. Nic víc, nic míň. za mě dávám 66 % ()

TomX2

Od Nepríčetnej som čakal neškodný priemer, no film sa prekvapivo kolíše medzi jednou-dvoma hviezdami. Možno za to môže fakt, že je hlavná hrdinka vrcholne nesympatická a scenár hrozný, no je tu viacero negatív, vďaka ktorým si film zďaleka netrúfa na tri hviezdy. V hranici mnou videných tohtoročných hororov je Unsane kvalitatívne niekde v prostriedku, viac ako dva tomu však nedám ani náhodou. ()

kaylin

Steven Soderbergh ukázal, že malé filmy jsou mu blízké a že si s nimi dovede vyhrát. Tady měl k ruce velmi povedený scénář, což se ukázalo jako maximálně silná zbraň, z níž vytěžil maximum. Někdy je v jednoduchosti síla, když za to vezme správný tvůrce. A jak se ukázalo, Steven Soderbergh tím schopným tvůrcem jednoznačně je, a to nikoli jen díky skvělé kameře, s níž umí divy. ()

stration

Solidní psychárna od Soderbergha, který si asi splnil sen, nebo si chtěl jenom odskočit od vysokorozpočtových spektáklů. Dobré herecké výkony a parádní atmosféra. Film je důkazem, že i za málo peněz dokáže schopný profík zahrát hodně muziky. ()

JohnMiller

To, že ide o film natočený za 10 dní na "ajfóne", som sa dozvedel až po pozretí. Išlo o celkom príjemné prekvapenie, keďže som dumal nad tým, či sa tvorca snažil zachytiť perspektívu bezpečnostnej kamery alebo pohľad kamery zachytáva naopak, iná osoba, no proste dačo podobné-originálne. Steven Soderbergh je už známa firma, takže katastrofu som nečakal, no ani takýchto podarený psychologický thriller nahraný na mobile. Na tému stalking som popravde nevidel toľko kvalitných filmov aby som mal s čím porovnávať, no tento mi celkom sadol. Prvá polovica ktorá ma držala v napätí kedy divák netušil, či je hlavná postava reálne psychicky chorá alebo ju stalker reálne prenasleduje, ma bavila viac. Druhá polovica bolo zbytočne za vlasy pritiahnuté nereálne horrorové klišé, takých som už videl mraky, kleslo IQ, nehovorím, že v každej scénke ale bolo to oveľa slabšie. Takže práve preto je moje hodnotenie také aké je. ()

Soderbergh se vrací do akce

Soderbergh se vrací do akce

05.02.2018

Začnou se hollywoodské filmy točit na iPhone? V nejbližší době to samozřejmě nehrozí, Steven Soderbergh si ale myslí, že pomalu míříme právě tímhle směrem. Co udělal proto, aby tenhle trend nastolil?… (více)