Reklama

Reklama

Most přes řeku Kwai

  • Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)
Trailer 1

VOD (1)

Obsahy(1)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (467)

Lima 

všechny recenze uživatele

Další důkaz naprostého perfekcionalismu odborníka na nákladné, výpravné megaprodukce Davida Leana. Lean není troškař. Jeho Lawrence z Arábie se točil ve výhni africké pouště, kdy herci byli na pokraji svých sil a filmová technika dostávala zabrat. Toto dílo vzniklo uprostřed džungle na Srí Lance. Herci a filmový štáb si opět užili, majíc na svědomí i speciálně pro potřeby filmu vytvořený zcela funkční mohutný most. Přese všechnu mohutnou výpravu je však příběh veden především v psychologické rovině, kde si divák musí sám zodpovědět otázku, zdali čestné slovo a důstojnická čest je výše, nežli válečný strategický záměr armády jeho země. Zasloužených sedm Oscarů. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Angličané odjakživa vědí, že nejdůstojnějším činem v nedůstojné situaci je udělat něco neotřesitelně normálního. Třeba za všech myslitelných okolností před pátou odpolední postavit na čaj. :o) Most přes řeku Kwai je malým pomníčkem této životní filosofie. Plukovník Nicholson - poražen, leč nepokořen - dává náplň rčení "být klidný jako Angličan" a je portrétem neokázalého hrdinství, jaké ve válečných filmech nevídáme často. Animální spocení chlapáci s plnou hubou siláckých řečí jsou možná efektnější, ale v životě bych jim nefandil. Plukovníku Nicholsonovi v perfektním podání Aleca Guinnesse ano. V tom je ten film jiný. Lepší. 80% ()

Reklama

Legas 

všechny recenze uživatele

Velmi špatně se mi hodnotí staré klasické filmy, protože vznikly většinou dlouho před tím, než jsem se narodil a nejsou tedy se mnou tolik spjaté jako filmy let osmdesátých a devadesátých. Nicméně jsem Most přes řeku Kwai konečně shlédl a byl jsem velmi mile překvapen. Kromě dabingu nemám snad nic, co bych této klasice vytknul. Bylo mi hodně líto, že nemohu tak plně vychutnat herecké výkony. Myslím, že u tohoto převážně hereckého filmu je původní znění přímo nutností. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) Už v první scéně pohřbu postava nad hrobem vojáka pronese, že neví, za co vlastně umřel. Pointa celého díla se definuje, aby se v závěrečné scéně stejně palčivě zopakovala. Vždycky říkám, že mám speciální místo v srdci pro filmy, které končí začátkem, a tady to rozhodně platí taky. Film mi sledováním dokázal navodit pocity fyzické bolesti - a stačil k tomu jediný pohled do bledé tváře Jacka Hawkinse. Cítím se tu líp než v amerických filmech o válce. ()

classic 

všechny recenze uživatele

» Žeby kolaboroval s nepriateľom ? « 『 Áno, je to pravda, ale činil tak neumýselne, že si to nakoniec ani poriadne neuvedomoval, a keď už predsa oči dokorán otvoril, bolo takmer neskoro 』Psychologická vojna medzi japonským a britským plukovníkom. Kto z koho ? Saito versus Nicholson. _MIESTO = Zajatecký tábor. Úloha = Postaviť strategický most. ĎALEJ = Máme tu i jeden odvážny útek, keď sa sem znovu tento utečenec Shears vracia, aby pripravil trhaviny na odpálenie, vyhodenie mostu do povetria ! _ A renomovaný anglický režisér David Lean o tom nakrúca majstrovský - Veľkofilm, ktorý odštartuje sériu s týmito zložitými, výpravnými, monumentálnymi, filmovými MEGA- dielami, ktoré sa už navždy zapíšu do dejín kinematografie. V tých najznámejších TROCH si vždy zahral excelentný, chameleónsky herec ALEC GUINNESS, ktorý sa najprv s veľkou bravúrou prevtelil do svojej extrémne tvrdohlavej postavy jedného z plukovníkov, keď mu k tomu jeho japonský kolega Sessue Hajakawa zručne sekundoval, a tak obidvaja vytvárajú naprosto strhujúcu, pohlcujúcu štúdiu uvažovania, t.j. myslenia na opačných stranách barikády. Filmové obsadenie je skvostné, úplne najväčšiou hviezdou je istotne Bill Holden, ktorý inkasuje kolosálny honorár, ale asi bol toho hoden, pretože má priezvisko, ktoré v Hollywoode veľa znamená. Vynikajúci bol už v mojom najobľúbenejšom skvoste - Sunset Boulevard, a tu to len podtrhuje, že má výsostný talent zaujať publikum, aj keď nepredvádza typické oscarové herectvo, ako Alec. Ba ani Jack Hawkins nebol žiadny filmový zelenáč, bažant, ktorý by sa vedľa týchto MEGA STARS niekde strácal, na to koľko málo miesta tu má, dokáže taktiež strhávať pozornosť pre svoj daný charakterný potenciál. „Najsilnejšou zbraňou” režiséra je bezpochyby práca d.p. Fascinuje ma, ako nikdy predtým. To jednoducho treba raz vidieť, ako o tom sto krát počuť. Milujem KAMERU v jeho snímkoch. Nemenej dôležité artikle sú : hudba, strih, výprava, ktoré skátka perfektne zapadajú do konceptu, ktorým sa vytvára taká filmová udalosť, ktorú si najlepšie vychutnáte iba na čo najväčších plátnach kín. Scenár Mikea Wilsona a Carla Foremana je síce trošku zjednodušený, upravený, prispôsobený, lebo trochu pochybujem, že by si Briti až takto dovoľovali, ale priama logika tu jestvuje, prečo je tomu tak ? Ale ako vravím, v Mekke Filmu si všetko urobia aj tak podľa seba, aby to zachutilo. Z ôsmych nominácii na cenu Akadémie, film nakoniec premenil 7, keď len Saito vyšiel naprázdno, a pritom bol naprosto presvedčivý ! Most cez rieku Kwai, je moja srdcová záležitosť, ktorú som si už na celý môj život obľúbil, a tak sa k nej budem už asi navždy vracať... ()

Galerie (112)

Zajímavosti (46)

  • Ide o najlepšie zarábajúci film v USA a Kanade v roku 1957. (westerns)
  • Autor původní povídky Pierre Boulle byl sice uveden i jako scénárista, přestože neuměl vůbec anglicky. Stalo se tak pouze proto, že skuteční tvůrci Carl Foreman a Michael Wilson byli toho času zapsaní na černé listině. Oscar za scénář tak byl dvojici přiznán až zpětně roku 1984. Bohužel Wilson už nebyl mezi živými a Foreman zemřel následujícího dne po udělení. (JayZak)
  • Za představitele plukovníka Nicholsona byl krátce zvažován Cary Grant, ale po neúspěchu filmu Crisis (1950) byla role nabídnuta Laurenci Olivierovi. Ten ji však odmítl, proto konečně přišel na řadu Alec Guinness. Ovšem ani v jeho případě nemuselo jít o definitivní řešení: herec odmítal Nicholsona ztvárnit s tím, že nezná nikoho, kdo by se dvě a půl hodiny bavil sledováním ztvrdlého horního rtu britského plukovníka. Navíc měli s režisérem Davidem Leanem při natáčení filmu Oliver Twist (1948) určité neshody. (Kulmon)

Související novinky

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)

Reklama

Reklama