Rozum a cit

• USA Sense and Sensibility (více)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

Zagros

Zfilmovaná historická romantika od Jane Austenové je jednoznačně zacílena na ženské publikum. Sám jsem se koukal se ženou. Rozhodně nejsem cílovka a nějak moc mě to nebralo, ale musím filmu přiznat řemeslné kvality a slušné obsazení. Občas jsem se dokonce i pobavil. Zejména když situaci se seznamováním a se svatbami vzaly do rukou starší nadháněčky. Najednou skončila strojená konverzace o počasí a šlo se v rozhovoru přímo na věc. :-) Jinak je to opravdu klasická romantika, která nevybočí z řady, je to naivní a končí to… víceméně klasicky. ()

cab

Prepis klasickeho romanu na filmovou pasku. Dobri herci, kvalitni scenar a jeden z nejlepsich reziseru soucasnosti vdechuji zivot Anglii 19. stoleti. Zhrnuto a podtrzeno, dobry film, ktery me vnitrne, tudiz citove nezasahl. Snad diky snaze byti dokonalym. 70% ()

eagle-eye

Úplně zbytečný film, který by si vystačil s divadelní inscenací... Navíc Grant tu vypadá fakt k smíchu a navíc je to pro baby... Nic pro mě. Rickman nejlepší, bez něj by to bylo za jedna. ()

Badseeds

Anglická klasika, kterou chcete vidět už jen kvůli režii Anga Lee, scénáři Emmy Thompson nebo hvězdokupě herců. Bohužel obligátní moře postav předlohy Jane Austen v sobě tentokrát některé z hereckých rolí částečně utopilo. Úměra "příliš mnoho postav na krátkou stopáž" pro mě vedla ke zploštění některých výkonů, což je škoda. Coby hereckého prostoru dokázal maximálně využít například Alan Rickman nebo Emma Thompson, naopak Hugh Grant mi přišel, jakoby na filmový plac spíš zabloudil. Vyústění dějových linií našroubované do posledních dvou minut mi také přišlo trochu úsměvné. Celé to na mě zkrátka působilo dojmem člověka, který se snaží nacpat do oblíbeného, leč sraženého svetru. ()

kolemjdouc

Vynikající zpracování - lepší než novější.Krásné prostředí reálně odpovídající době.Masky,kostýmy jen uhuhňaný dabing .Kolikrát by bylo lepší otitulkování.Určitě ale příjemně ztrávený čas s tímto filmem¨.Jen asi nebylo potřeba nechat hrát Granta takového ulekance.Chvílemi to vypadalo že čeká až na něj spadne barák.Ale režisér to asi tak požadoval. ()

Tessie

Oproti Pýše a předsudku mi tenhle film přišel poněkud na sílu a chvílemi moc přehrávaný. Nebýt perfektního obsazení v hlavních rolích, hodnocení by šlo úměrně dolů. Spíše než příběh jsem se ráda potkala s oblíbenými herci v mladších letech a okolnosti beru spíše jako doplněk. ()

jasiska

Ani knižná predloha Rozumu a citu nepatrí medzi moje obľúbené príbehy, ale film sa mi páčil ešte menej. Mám rada tento žáner a navyše tento film má hviezdne obsadenie - možno preto ma sklamal. Nemôžem ho hodnotiť lepšie ako priemerný či dobrý. ()

dozana

Film, který si v televizi nenechám nikdy ujít! Zasloužený Oscar pro Emmu Thompson. Jen snad méně toho Hugha Granta :) ()

derryl

Úchvatný obrazotvorný film s mimořádnými hereckými výkony, který předčil všechna má očekávání. Jane Austenová by byla se zpracováním svého díla určitě spokojena a spolu se mnou by poděkovala Angu Leeovi. ()

Bety88

Tomuhle snímku jsem se dlouho vyhýbala,úrptpže jsem měla jisté předsudky. Za prvé nemám moc ráda Hugha Granta a za druhé se mi zdála Emma Thompsonová jako Elinor poněkud přestárlá, protože v knize (kterou se právě prokousávám) je popisována jako dívka okolo dvacítky a ani tuna make- upu tuto skuzečnost nezakryje. Ale nakonec jsem zjistila, že mě to vůbec nerušilo, protože můj favorit byl plukovník Brandon, který mi tak připomínal pana Darcyho z nejnovější adaptace Pýchy a předsudku. Prostě chlap v super obleku s vytříbeným chováním a krásným černým koněm. Toť poezie pro můj zrak. Škoda, že už takoví nejsou. ()

Piškotka

Předminulé století má nepochybně své kouzlo. Anglie také. Romantická láska, naplněná či nenaplněná je zde tak křehká. Obě sestry, rozum a cit, vedly své citové boje a ve finále se jejich role vyměnily. Dle mého názoru se tady více vyplatil rozum, který své touhy držel dlouho a trpělivě pod pokličkou. S rozumem se soužití jeví jako snesitelnější. Film ztvárněný velmi hezky, stejně tak kostýmy a společenská etiketa. Lidé k sobě byli uctiví a to, co je dnes norma, mohlo tehdy být skandální a hříšné. Vynikající E. Thompson a A. Rickman. ()

Simbet

Skvělé herecké obsazení. Hugovi Grantovi nedá vůbec námahu přesvědčit mě, že je ten nesmělý Edward. Alan Rickman, pro mě poprvé, romantickou roli zahrál s velkým citem. Myslím, že nenajdete svěžejší Marianne než Kate Winslet. No a Emma Thompson je sice už na roli Elinor trošku přestárlá, ale svým umem nám to nedá pocítit. Opravdu skvělá adaptatce. ()

filipvrbik

Velmi dobře historicky zpracovaný a zahraný film. Tempo je pomalejší, ale to vůbec nevadí naopak se nejdná o sex bez romantiky jako u většiny snímků z poslední doby (hlavně 50 odstínů šedi), řekl bych, že je to pravý opak....90% ()

petrfox

Postava Mr. Palmera, kterou v tomto báječném filmu lahůdkově ztvárnil skvělý Hugh Laurie sice nemá tolik prostoru, ale každá scéna, ve které se objeví rozhodně stojí za to... Co hláška, to perla... ()

dehlie

skvelý scenár, herecké výkony- ani neviem ktorý vyzdvihnúť, krásny záver. viktoriánske spôsoby, kedy slovo platilo, majú v kontraste s tým, čo sa deje dnes niečo do seba. fascinujúci zažitok. ()

Tomyfrok

Vše nasvědčovalo tomu si Rozum a cit pustit: 19. století, Anglie, Alan Rickman a navíc to vysoké hodnocení... Jenže už v půlce filmu se začalo pomalu vkrádat něco, čemu nešlo zabránit, a to jsem se věru snažil - lehké znudění. Musím říct, že jsem druhou hodinu filmu víceméně čekal, až skončí a místo nad dějem jsem rozjímal nad alternativami, které by snímek mohly ještě nějak zachránit. S posledním záběrem jsem si sice řekl, že jo, nebylo to až tak zlý, budiž, ale co naplat, víc než telenovelu zasazenou o dvě století zpátky si z toho neodnesu. Jediné, co bych mohl vyzdvihnout jsou mí oblíbenci Alan Rickman a Hugh Grant. Oba si zachovali své charisma a osobnost, s nimi v záběru film rost o desítky procent a tím i zážitek z něj, který bohužel jinak nebyl příliš valný. Škoda jen, že neměli více prostoru. (55 %) ()

MiaMahoney

Brilantní! Najděte mi film, kde se sejde tolik hereckých hvězd. Alan Rickman, Emma Thompson, Hugh Grant, Imelda Staunton, Hugh Laurie. Impozantní dílo klasické literatury převedené do filmové podoby - doporučuji všem "anglomilům". :-) ()

Nethar

Tak prvně nutno říct, že je to romanťárna pro holky, nic pro tvrdý chlapy jako jsem já. To aby se teda neřeklo... Pak už jen tak mimochodem musím zmínit, že se mi to dost líbilo, film je hvězdně obsazený (v jedné z menších rolí potěšil mrzout Dr. House Hugh Laurie), na prostředí se krásně kouká, výborná výprava. To, že pochybuju, že takhle lidé tenkrát opravdu mluvili a jednali (nebo že by se tolik takových najednou sešlo na jednom kilometru čtverečním) je věc jiná, ale berme to jako historické fantasy :-D ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson