Rozum a cit

• USA Sense and Sensibility (více)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

xxlch

Pokud kdokoliv shlédl seriálovou podobu z r.2008,pak bude tímdle filmíkem celkem zklamaný.Já alespoň byla a to dost,takže raději tu seriálovou vezri než tendle filmík..Hvězdu si tady zaslouží pouze hudba a výkony A.Rickmana a E.Tompson. ()

JajinkaBec

Hugha Granta obecně nemusím a tady na mě působil ještě navíc jako neuvěřitelný nekňuba. Jako kdyby mu vůbec nepasovalo oblečení, doba. Prostě ne. Možná je to je romantický fešák, ale rozhodně ne v tomhle filmu a rozhodně ne v páru s Emmou Thompson. Naopak jsem si naprosto zamilovala příběh druhé sestry - Marianne. Kate Winslet doslova zazářila a hodně se mi líbil i Alan Rickman. Příběh jako takový hodnotit nebudu, Jane Austenovou zbožňuji a režie i scénář se všeho chopili na úrovni. ()

Alca

Vždycky má smysl dívat se na film, kde všechno dobře dopadne! Tak jen do toho, tohle patří k tomu nejlepšímu, co od Jane Austenové můžete číst, a filmu nechybí nic z toho. ()

Sagisia

Nikdy mě nepřestane fascinovat doba z románů Jane Austen - to nicnedělání, pak plesy, čtení, hraní karet, návštěvy a nahánění ženichů... a nahánění ženichů... a nahánění ženichů... Navíc, mít "malý" zahradní domek o několika patrech a "jen pár" služebných a ještě si připadat jako socka, to mě vždycky docela pobaví. Tak jo, zpátky k filmu. Chápu, že je těžké vecpat obsah tlusté bichle do jednoho jediného filmu, ale stejně mi tu chybí spousta pasáží z knihy, které objasňují co a proč se přihodilo, vyjadřují pocity postav a vysvětlují jejich jednání a pohnutky. Navíc, ve srovnání s Pýchou a předsudkem z roku 2005 je to bohužel čistej průměr. I tak mě to ale docela bavilo. ()

kubilov

Je to zvláštní, o historii se zajímám docela dost, ale filmy o šlechticích a jejich životech mě až na čestné výjimky fakt nebaví. A to je právě případ i Rozumu a cti, od přeceněného režiséra Ang Leeho. Největší chybou filmu je neskutečně uondané a pomalé tempo, kde se povětšinu času nic extra skvělého neděje. Není to komedie, romantika je to podprůměrná a kostýmy a výprava také nejsou bůhvíjaké, celé mi to tak vyznívá jako otravně se chovající přeceněná nuda s jediným světlým bodem - Alanem Rickmanem. ()

Hawaj

Neskutečná ptákovina o zadržovaných emocích a dosti toporném smyslu pro čest v až moc báječné typicky britsky dokonalé výpravě. Chvílemi jsem myslel, že hercům z té topornosti až praskne žilka, speciálně zdrženlivost a zoufalý kostým Huge Granta byla jak z vesnického ochotnického divadla. Bylo to až příliš sterilně románové jak z cnostné červené knihovny. To Valmont nebo Nebezpečné známosti Stephena Frearse byla jiná jízda. Drama ani komedie to není, jen místy usměvný romantický film, tak jak když někdo z daleké země až příliš zidealizuje britský klasický román. Prostě tomu chyběli koule skutečného příběhu a jasný režisérský zásah, který by té idealizaci přidal šťávy a špetku soli. Z tohodle by jeden až sral mramor jak říkal Mozart. Ideální film do nedělního katechismu pro podvižení cnosti. / Tak a teď jdu opravit sám sebe po 7 letech. Už to nevidím jako ptákovinu. Zrovna si jedu jednu limonádičku Austenové za druhou a naladil jsem se zcela do té dobové atmosféry a tedle kousek je kupodivu zatím z toho šťavnatějšího ranku. Amíci ty vztahy zpracovali daleko víc živelněji než britové což je příjemné. Konečné to dostalo spád a vzruch, který to potřebovalo. Ale ten Grant je tam fakt furt toporný. ()

Petule3

Obsazení jedna báseň, krásná "stará" Anglie, mužská úcta a čest, no nádhera. Příběh velmi podobný Pýše a předsudku, ale jelikož tento byl první, beru jako originál. Ta, se kterou emoce mávaly se vdala vlastně z rozumu (i když je jasné, že se do Alana určitě potom musela zamilovat :)) a ta, která vypadala jako ledová královna měla naopak v sobě citu na rozdávání, jen chtěla být silná...hezké. Moc ráda si pustím znovu. 85% ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,6/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 98% (!), Audience Score - 90% | FDb.cz - 81,2% | Rozum a cit je velmi krásný film. Typická anglická romantika absolutně nezklamala. Kniha od Jane Austinové musí být také hezká. Tento film má snad nejlepší obsazení, jaké jsme kdy viděli. Dokonce obdivujeme, že Emma Thompson dovedla hrát hlavní roli a zároveň udělat scénář. Také naší dva oblíbení herci Alan Rickman a Hugh Grant se předvedli. V tomto filmu už podle nás Kate Winslet byla připravená na Titanic (což je přeci jen trochu jiný level). Také nám to připomíná film Oýcha a předsudek. Jak pak by ne, když to napsala také Jane Austinová ;-) A když se vám nechce číst literatura, tak se můžete podívat na tento film a všechno - no dobře ne úplně všechno, ale to nevadí, prostě skoro všechno zde je a pravděpodobně dostanete A+ (no dobře, ne úplně A+:). 80% ()

Luciee113

Příběh je velmi pěkný, ale film se mi moc nelíbil. Z herců dle mého názoru vynikla jen Kate Winslet. Emma Thompson je skvělá herečka, ale neměla příležitost se moc projevit. Věčně nahrbený Hugh Grant mě také nijak neoslovil. Jen z Alana Rickmana (plukovník) šel temperamet a šarm, ale ten mi během filmu pak také někam unikl.... To báječné romantické jiskření mezi postavami mi uniklo... Plánuji si pustit seriál Rozum a cit. Jsem zvědavá, zda z něj budu mít stejný pocit jako z filmu... tzn žádný. Pevně věřím, že to tak nebude. ()

PlysovyMacko

Dobová dráma, ktorej hlavnou témou je romantika a trošku aj peniaze. Každý je zamilovaný do niekoho kto ho alebo ju nechce. Tesne pred koncom som bola sklamaná, že nebude happy end, ale obe sestry sa nakoniec úspešne vydali. ()

ostravak30

Samozřejmě se budu opakovat, ale Britové jsou na podobná díla specialisti. A že jich vytvořili mnoho. Tento film je navíc hvězdně obsazen. K tomu skvělé kostýmy, celková výprava. Nutno taky říct, že ačkoli mě pořád překvapuje, jak mohly tehdejší rodiny vlastně existovat, když ženy nepracovaly a pořád se jen mluví o rentách, tak jiných starostí krom vlastní existence neměly. Ty zajištěné pak sháněly drby, bavily se večírky a jejich největšími starostmi byly ty, jež nám dnes přijdou v nejlepším úsměvné, v nejhorším opravdu otravné. Nicméně zde se režisérovi podařilo vytvořit snímek, na který se dá opravdu více než dvě hodiny dívat a není to klasická dobová nuda. ()

Estwen

Nevyrovnaný film, zničující nudu střídá brilantní herecký výkon Emmy Thompson a  Kate Winslet v její první větší roli, aby za okamžik přišel bezvýznamný a nicneříkající záběr a zcela přerušil pracně vybudovanou atmosféru. Po 30 letech od premiéry film ocení zejména fanoušci Jane Austen a britského feelingu. Proč nedostal Alan Rickman víc prostoru je mi záhadou. ()

DearS

"Čistě kostýmní a dobová "konverzačka" bez akce. Nenudí, naopak diváka zcela vtáhne do světa svázaného konvencí a etiketou. Je to především o hereckých výkonech a ty jsou výtečné (v rolích hlavních i vedlejších). Je zábava vychutnat např. oddaně zamilovaného A.Rickmana, zvláště když známe jeho ďábelské padoušské kreace z jiných filmů." ()

danndda

Skvěle a lehce natočený film podle známé předlohy. Zdá se mi, že adaptace románů Jane Austenové (Pýcha a předsudek, Emma či Opatství Northanger) jsou více než povedené a dokazuje to, jak je skvěle napsala. Myslím, že Emma Thompson si oscara za scénář opravdu zasloužila. Všechny postavy jsou skvěle vykresleny. Jen nyní mi tento snímek vyvolává více úsměvu na tváři pokaždé, když vidím Hugha Laurieho (jeho Mr.Palmer je úžasný chlapík - takhle si představuji anglického lorda) a často při pohledu na Alana Rickmana (nevím proč, ale skoro vždy se mi vybavil profesor Snape, což se mi u jiných filmů s Rickmanem nestává). ()

E-Fox

Taky jeden z filmů, kde ani nespočítám, kolikrát jsem ho vlastně viděla. Patří do toho mála, kdy mě film nadchnul mnohem víc než knižní předloha a ani mi nevadilo, jak moc jí změnili. Emma Thompsonová napsala skvělý scénář a každičký herec ho odehrál bez jediné chybičky. Krásná režie, krásná kamera a jednoduchá, ale skvěle pasující hudba... A samozřejmě Alan Rickman, který je asi úplně nejlepší herec, kterého znám a nikdy nezklame, fešák jeden:-) ()

me3x®

S každým ďalším filmom v ktorom hrá, sa Alan Rickman posúva v mojom rebríčku na piedestál. Dejovo predvídavé, avšak aj tak sladké Austenovej dielko, od ktorého nečakáte veľa, ale zároveň veríte, že sa nebudete nudiť. A v každom prípade omnoho omnoho lepšie ako Steelová. ()

natalanka

Znáte filmy u kterých si na stůl připravíte kafe, něco k ďobnutí a už se nechcete ani hnout? Tak tohle je přesně to pravé ořechové. Kdo četl knihu bude mile překvapen jak skvěle je film zpracován. Kdo ji nečetl...doporučuji přečíst, aby se účinek filmu zdvojnásobil. Postavy pak dostanou konkrétní podoby a navždy Vám v paměti zůstane vyryta nesmělost Edwardova,moudrost a něha Elinor, živelnost a bouřlivost Marianne, oddanost a tichá pokora plukovníka Brandona. Film přibližuje dobu velice věrohodně. Až máte chuť být přímými účastníky. Jen Vám dojde jak existenčně nelehké to ženy měly. Ale to už je jiná kapitola. Film je prostě ...úžasný a Ang Lee.....klobouk dolů. Skvělá práce. :-)) ()

FilipKooo19

Výborný scenár, skvelé herecké výkony a atmosféra, ktorá prichádza v spojitosti s dokonale vykresleným životom v Anglicku na začiatku 19. storočia. Jeden z najlepších romantických filmov vôbec. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson