The Silence

Předloha:

Tim Lebbon (kniha)

tomandandy
  • honajz

Ach jo, to zas někde hollywoodští soudruzi vymysleli "nový" trend. Tiché místo, Bird Box a teď tohle. V podstatě na tohle téma nejde nic moc vymyslet, co by nenatočil dejme tomu Hitchcock v Ptácích, případně co by nebylo v nějakém dílu Krajních mezí, ale přesto to furt někdo zkouší znovu a znovu, asi jako Shymalan natočit jeden film o nerozbitných a rozbitných na čtyřicet různých způsobů. Jsem tak nějak čekal pořád něco víc, třeba nějakou mytologii za těmi netopýry, nebo něco originálnějšího, než SPOILER že je chudáčkům lidožravým netopýrkům zima (a v těch jeskyních jim snad někdo topil?) KONEC SPOILERU, navíc i tady mi přijde, že se postavy nechovají zrovna logicky, ani celé ty mantinely nedávají smysl. Třeba všichni vědí, že hluk ty potvory přitahuje, ale policajti pořád jezdí se zapnutou sirénou a nikdo je nenapadne? Pak ta potřeba tam hned nacpat potrhlé věřící, to snad ani nedávalo smysl. A žádný pokus třeba do barelu hodit ty zvonící mobily, na lákat tam potvory a barel zneškodnit, nebo prostě jakýkoliv pokus, než že je budou po jednom sestřelovat šípama - ufff. I některé smrti byly zbytečné a nevyplývaly z nutnosti věci, jen scenárista potřeboval nějaké ty slzičky divaček. Zbytečný film a ztracený čas.(13.4.2019)

The Silence z vás nevyždímá poslední kapičku strachu a ve výsledku není nijak podnětným nebo dokonce originálním hororem, ale přece dokáže nastolit podmanivou atmosféru a vykreslit věrohodný portrét společenského kolapsu. Závěr na jednu stranu přichází moc náhle, avšak krátká stopáž vyprávění svědčí a divák se nejenže nebude nudit, ale pravděpodobně si zvládne k postavám a jejich situaci také najít potřebnou cestu. Více zde.(22.4.2019)

• Lacike

Ďalší horor veziaci sa na súčasnej vlne, keď pred hroziacou hrozbou musíte obmedziť jeden zo svojich zmyslov. Tentoraz musíte držať hubu, inak si po vás priletí nejaký stádo zmutovaných pterodaktylov. Začiatok je ešte celkom nádejný. Ústredná rodinka je sympatická a technický stránka filmu je kompetentná. Akurát ma znova sklamalo, že dnes sa už neobťažujú s natočením ani jedného blbého havarovaného auta, ale všetko musí byť viditeľne CGI druhej cenovej. Lenže po solídnom úvode sa naplno ukáže, že scenár za nič nestojí a vývoj príbehu je obohratá nuda. Rodinka uniká pred príšerami. Postupne zisťuje ich slabiny a nakoniec sa už tradične ukáže, že najväčšou hrozbou sú sfanatizovaní ľudia. Sklamalo ma, že tie príšery sú totálne blbé a ak držíte hubu, tak vám nič nehrozí. Kopa potencionálne silných scén (vyhostenie a útok na matku s deckom, zbavenie sa psa) je fádne natočená, takže vo vás nevzbudia žiadne emócie, ale iba si poviete, ehm, dobre a čo ďalej. Celý film je takýto nemastný, neslaný. Ale to sa asi od takého diletantského režiséra dalo čakať. 4/10.(10.4.2019)

Netflix po Bird Box našel a zadaptoval další knihu, jejíž námět tak trochu připomíná Tiché místo, a opět je z toho dobrý (a na dnešní poměry sympaticky krátký) film, který se od obou zmíněných liší dost na to, aby se o něm nemluvilo jen jako o nějaké kopii. Kiernan Shipka a Stanley Tucci jsou moc fajn, masožravé vespy působí přesně tak, jak mají, a když po stovkách hřadují na drátech vysokého napětí, nejde si nevzpomenout na Hitchcockovy Ptáky. Nejnapínavější scéna ovšem přijde, když se rozezvoní mobilní telefony.(14.4.2019)

• silentname

"The Silence" už viac-menej len potvrdzuje všetko čo som povedal o Johnovi R. Leonettim v mojich predošlých komentároch na jeho staršie filmy. Je to skvelý kameraman, no ako hororový režisér absolútne nevie vytvoriť atmosféru a mám problém mu jeho koncepty prijať. A toto nie je výnimka. Možno je to zatiaľ jeho najlepší film, no s tým, že som jeho predošlé filmy ohodnotil F a D to veľa neznamená. Tento film má v prvom rade Stanleyho Tucci, ktorý je skvelý herec a dokáže aj z najhorších rolí niečo vyťažiť. A myslím si, že tu celkom obstojne funguje. Kiernan Shipka je okey, no miestami nemám pocit, že by bola reálne hluchá a režisér sa to snaží akosi kompenzovať tým, že prišla o sluch len nedávno. Ja neviem. Mal som jej miestami problém uveriť. Celkovo však toto má byť horor a reálne je to zamaskovaná dráma. Narozdiel od filmu "A Quiet Place" však veľmi málo používa svoje temné bytosti, a viac sa rozhodol sústrediť na sfanatizovaných ľudí s vyrezanými jazykmi. Neviem čo mám na to povedať. Pri vyššie spomenutom filme sme mali skvelé vyvrcholenie, ktoré bolo efektné a silné. Tu sa to povedať nedá. Začína to celkom dobre s pásom mobilov, na ktorý je nastavené veľké množstvo budíkov, no potom je to príliš krátke, ničím zaujímavé a reálne to ani nejako výrazne nefunguje. Vieme ako to dopadne a je to viac nuda, než čokoľvek iné. Okrem toho sú tu aj momentky, kde som spytoval hlúposť scenáristov. Bolo už jasne povedané, že majú byť všetci ticho? Bolo. Prečo policajti stále používajú sirény? Nikto im nepovedal, aby s tým prestali? Ja neviem. Film by chcel dosiahnuť na méty filmov ako boli "A Quiet Place" alebo "Bird Box", no v prvom rade neponúka nič čo by sme už nevideli, a absolútne nevie pracovať s reálnou atmosférou a miesto toho sa len túlame kade tade, sme ticho a vonku sú nejaké slepé malé terodaktyly len tak mimochodom. Neodporúčam vidieť. Hodnotenie: D+(13.4.2019)