Sňatek princezny Verunky (Eliška Jansová) má zachránit království zchudlé kvůli bláznivým nápadům svého panovníka (Boleslav Polívka). A nápadníků má hned několik! Básník Alexandr Alexandrovič (Martin Myšička), ze kterého by i Puškin bledl závistí, dvouhlavý baron, vojevůdce a hudební skladatel v jednom Wajsman (Jaroslav Plesl), tajemný Markýz (Pavel Liška), vládnoucí kouzlem své matky, panovnice smrti Morany a podivínský vynálezce sir Klevr (Marek Taclík). Může být Ondra (Jiří Mádl), kluk toužící po tom stát se plavcem na divoké vodě, jejich důstojným soupeřem? (Česká televize)

TV spot

kulyk

I v lepších šlechtických rodinách se jednou za pár století stalo, že incestní plemenitba poněkud oslabila genofond a vymazlení potomci jen napůl pospávali, napůl chlípně ojížděli nohu od stolu. Třeba v parlamentu. Pak tedy přišel čas doplnit čerstvou krev. Nejsem si však jist, zda by princeznička uspěla zrovna s Mádlem, ba naopak, jsem si takřa sichr, že by jejich potomek měl zaječí pysk až do půli čela, ruce delší nohou a (děkuji Žambochu) rozeklaný penis. Obzvláště, šlo-li by o děvče. No, tolik k Jiříkovi. Mádlů, ne Strachů. Ten druhý zde trošičku ujel, přiznejme si. Ale některé herecké výrony fakt žůžo, i úsměv se omylem dostaví, tak nadhodnotím na triádu. ()

D.Moore

To byla zase bída. Zajímalo by mě, proč Česká televize na Vánoce raději natočí více (pod)průměrných pohádek, než aby nechala vzniknout jednu pořádnou. Svatojánský věneček drželi jakžtakž nad vodou pouze Eliška Jansová, Bolek Polívka a Ivan Trojan, kteří se snad jako jediní snažili z toho zoufale nudného scénáře vytvořit alespoň nějakou zábavu. Jinak hrůza s opět jen těžko snesitelným Jiřím Mádlem v hlavní roli (PROČ?), příliš dlouhá, nudná a tu a tam přímo trapná (vodopády, mor, pitvoření) - vykrádání Byl jednou jeden král (králova rozmluva s manželkou, večeře s nápadníky) mi vadilo ze všeho nejméně. Jiří Strach zkrátka od Anděla páně (kterého napsala Lucie Konášová) stále čeká na dobrý pohádkový scénář a já mám docela strach, že se ho ani pro Anděla páně 2 (kterého už píše či napsal Marek Epstein) zase nedočká. ()

honajz

Vánoční večírek Dejvického divadla (což samo o sobě je symptom) po čtyřech flaškách stoličné. Tady nefunguje nic - ani atmosféra, ani chemie mezi herci, ani rádoby vtipy, ani kamera, a dokonce ani lokace, v nichž byl Strach vždycky silný. Ostatně - vážně to režíroval Strach? Nebo jen zadal příkazy z Brna od Labyrintu přes Skype asistentce režie na každý natáčecí den? Bez šmrncu, bez napětí, scenáristicky unylé. Když jsem si řekl, fajn, je 40. minuta, podle amerického scenáristického pravidla čas, aby se Mádl pod hvězdami setkal s princeznou, myslel jsem to ironicky - a ono šup, přesně podle technických podmínek. Příliš strojené, nevtipné. Podobně jako hudba. Skutečně nejlépe celý dojem z filmu vyjadřuje ono slovo „unylé“. Jinak se cítím příliš unaven vyjmenovávat scenáristické a dramaturgické chyby, tak jen pár - Bolek vypadá jako princezny děda, ne otec. Liška si má brát sestřenici? Morana je z klece venku, ale Mádl s princeznou mají dva dny na cestování po řece, aniž by Morana zasáhla dřív? Jak Liška věděl, kde hledat otce nějakého kuchtíka? Když někoho honíte, vážně se vrátíte kopnout do brnění, aby vás to ještě zdrželo? A Trojanova postava? Zkuste si ji škrtnout, jako by nebyla. Mělo by to na pohádku nějaký zásadní vliv? Nemělo. Plášť mohla ukrást i služebná. Čím byl naplněn balón, aby letěl? ()

Disk

Marek Epstein bohužel opět zklamal chatrnou zápletkou o ničem (tentokrát doslova :D). Naštěstí vše opět zachraňuje Ivan Trojan, slušná Erika Jansová a skvělá Vilma Cibulková. Jirka Mádl byl bohužel zaměnitelný. Výsledek je bohužel dosti průměrný, což je u Jiřího Stracha spíše smutné. O druhého Anděla Páně se bojím už teď. Nikdy nepochopím důvěru českých režisérů k tomuto "scénáristovi". ()

nash.

Klasická televizní pohádka s klasickou zápletkou (úkol a princezna + 4 princové versus 1 hloupý Honza). Sice občas trochu zaškobrtla ve scénáři i jinde a hlavní duo Mádl - Jansová moc také nejiskřilo, ale přesto jako celek pohádka nenudila, hnána ke spokojenosti a překvapivě častému smíchu především díky bravisimo italiano grande Ivano Trojanini a partou princů v čele s Diblíkem Liškou. Za mě dobrý. ()

• Na mostě u zámku stojí socha sv. Jana Nepomuckého. (Winster)