Mandy - Kult pomsty

• Česko Mandy (festivalový název) (více)

Píše se rok 1983. Red Miller (Nicolas CageGhost Rider, Drive Angry) a Mandy Bloom (Andrea RiseboroughBirdman, Souboj pohlaví) jsou dva outsideři, kteří spolu žijí láskyplným a poklidným životem na americkém severozápadu. Když ale jejich útočiště obklopené borovicovými lesy zničí náboženská sekta, v jejímž čele stojí sadistický Jeremiah Sand (Linus Roache – Vikingové, Ve jménu vlasti), Red se vydává na fantasmagorickou cestu lemovanou ohněm a potřísněnou krví. (Bontonfilm)

Bozvav odpad!

Ten, kdo napsal scénář musel být buď naprosto zdrogovaný šílenec, nebo úplný magor od přirození. Pokud se přenesete přes nic neříkajících počátečních 20 minut blábolivé nudy, dostane se vám cca 100 minut zcestné, barevně filtrované, schizofrení blábolivé nudy, již nevylepší ani ty hektolitry krvavě zbarevné sračky, násilí, či povadlý a zakrnělý penis hlavního magora. Děj je o ničem, smysl či nějakou logiku jsem ani raději nehledala. Vizuál není temný ani mysteriózní, jen brutálně halucinogení. Snad jediné co dávalo smysl, bylo Nicolasovo konečné zúčtování, byť na můj vkus zbytečně bizardní. Nenapadá mě zrovna teď nic, k čemu bych to přirovnala a upřímně řečeno nechápu, jak se k něčemu takovému mohl Cage propůjčit. Stejně tak mne docela děsí zdejší hodnocení. Nicméně to do jisté míry odpovídá na otázku, kde se berou všichni ty střelci ze škol, kamionoví najížděči, útočníci v mhd a podobně. Prostě fanoušci bezúčelného násilý a krveprolití, ty si u takového počinu museli blahem umačkat vlastní koule. Nic pro mne, neb násilí ve filmu mi nevadí, ale musí dávat smysl, nemělo by tam být jen proto, aby tam prostě prvoplánově bylo. Takže za mne odpad jako hrom. ()

warrenur

V hudobnom zanre by to bol jasny "psychedellic". Metaforicky to mozem premietnut do filmu, v ktorom tvorcovia i herci vidia svoje okolie s podporou psychedelickych drog. Prilis farebny s kvantom pazvukov a s vymletym rozpustenym mozgom. Prvych cca 20 min sa na to dalo celkom pozerat. Neskor ma prestal bavit vnimat svet zdrogovanych smaziek a s iq pod bodom mrazu. Za Cage-ovo gore a obcasny pekny obraz hviezda. Inak strasna bieda. Neodporucam a odmietam v niecom takomto hladat "art". ()

Mackoun

Co do děje a soudržnosti, to tak dvě až tři hvězdy. Ale ten ujetej vizuál v doprovodu skvělý syntetický hudby dotváří psychedelickou jízdu, kterou člověk prostě nevidí často. Nikolase jsem měl vždycky rád a bavil mě i v jiných, jinak low-endových filmech, takže jeho obsazení je jen třešničkou na tomhle acidním zákusku. Záporáci z temnot by ovšem zasloužili o něco víc prostoru - klidně na úkor hlavního záporáka a jeho bandy nesvéprávných patolízalů, kterýžto zajímavost okrajových entit značně přebíjí ()

noelcoward73

Název filmu je zajímavý a něco mi říkalo, že jsem ho viděl, což mi přišlo i u ukázek v TV. Ale ukázalo se, že jsem se spletl (možná jsem to jen zaměnil s jiným filmem). Je otázkou, pro jakou cílovou skupinu je tato žumpa určena. Komu se to vůbec může líbit? Za mě dost vyplýtvaný filmový materiál. Od nejnižšího hodnocení film zachraňuje jen celkem dost úmrtí a také to, že většina z nich je pěkně natočená. Herecké výkony tam prakticky žádné nejsou, ale herci za to nemohou - podle tohoto scénáře neměli možnost, jak ukázat své kvality. A častý červený filtr? Celkově to je dost zmatečné, v několika scénách jsem se ztrácel, jejich části mi přišly absolutně vytržené z kontextu, s dějem nijak nesouvisely. Rozhodně zhlédnutí nedoporučuji, divím se, že hodnocení je poměrně vysoké. Nechápu, jak někdo vůbec může točit takovéto žumpy, zřejmě scénáristé v sobě měli nějaké halucinogeny či co... ()

Doomedx

Pokud se clovek dostane pres prvni utter garbage krestanskou polovinu filmu, bude rewardnutej docela zajimavym revenge koncem u ktereho se clovek vubec nenudi. Absurdni Cage mi tady nejak nepasoval a prislo mi ze ho ostatni herci prerostli, taky aby ne kdyz rekne za cely film par slov, na druhou stranu scena v koupelne byla decent. Zajimavy art / revenge / lsd trip pocin na ktery bych se uz nejspis nepodival. 3* = 60% ()

KHkomiks

Začátek byl podivný, ale od druhé poloviny se to rozjelo a bylo to ještě podivnější. Rozmáčknutí hlavy ,to se povedlo ! ()

septic

reinkarnace Jodorowského s filmařsky vyspělejšími záběry s ultra lacinými barevnými efekty, které fungují na 1000%. Co dalšího doplňuje skvěle statiku záběrů je Jóhannssonův ambient. Ze všech filmů, kde dělal hudbu, které jsem viděl, je zde tak významě famózní, že mne po letech donutil si ho naposlouchat až nyní. Film si celou dobu udržel mou plnou pozornost. Jediné co mi přišlo trochu navíc byl humor. Nemyslím tím Cageův výraz v závěru, to je dokonalost sama, ale spíš ty hlášky mi dělaly ze skvělého filmu na pár vteřin Bláznivou střelu. Nicméně za mě dokonalost. Určitě zkouknu někdy na papíru ()

Folky

Můžete být zvyklý na šíleného Cage (tentokrát řve v koupelně ve slipech s flaškou v ruce nebo šňupe kokain ze střepu), ale rozhodně nejste zvyklý tento halucinogení bizár. Děj je sice maximálně primitivní ale Cosmatos jinak využívá vše, co jde v béčkovém masakru použít (nechybí ani duel s motorovými pilami) a doplňuje to tak halucinogení vizuální stránkou (dialog mezi Mandy a Jeremiahem vládne), že nezbývá než čumět, co to sakra je. Kdyby se místo občasné zahledenosti do sebe a zbytečně dlouhé délky přidalo na tempu, neváhal bych s pěti hvězdičkami. ()

bulbasaur

jednoduchý príbeh, a neskutočne husté grindhouse štýlove onanovanie Nicolasa Cagea ktorý sa týmto vracia do môjho srdca. a to je po tomto zážitku značne príjemne znechutené ()

xmy

První polovina nudná a nezajímavá, až jsem měl nutkání film vypnout. ;o) Druhá ale vše zachránila, nastoupila parádní grindhousová "osmdesátková" řežba. That was my favorite shirt! ()

Raziel_cz

Audiovizuálně naprosto strhující. Scenáristicky... (Spoilery!) První hodinu to, pro nedostatek lepšího výraziva, buduje Mandy. Svým tempem, velmi umělecky a bez pointy. V půlce přijedou náboženští fanatikové a motorizovaní Cenobiti a začnou jatka. A je to fakt cool. A pak vám Bill Duke řekne, že za všechno může LSD a Nic Cage se vydá na cestu pomsty a stane se z toho absolutní brak. Což by bylo v pohodě. Pořád je to audiovizuálně strhující a pořád je to cool, ale bohužel – taky to pořád nemá pointu. Pořád se tam dějí nadpřirozené věci, jen aby je film pak odepsal, protože drogy. A je tam spousta dobře natočených, potenciálně strhujících a cool akčních scén... ale až na tu s motorovými pilami, která je chvilku i napínavá, trvají všechny jenom pár vteřin. A motorizovaní Cenobiti jdou první. Kouká se na to parádně a poslouchá se to parádně, je to často příjemně, až skoro madmaxovsky divné, Cage je (a zbytek herců vlastně taky) fakt super, je to brutální a nebojí se to nahoty, má to atmosféru a úžasné nasvícení, a překvapivě to nenudí, ačkoliv jsem u toho vzpomínal na Evil Dead 2, který Lindu vyřeší a zápletku rozjede v pěti minutách, ale chybí tomu jakákoliv gradace, směr a smysluplné finále. Mělo to jít naproti své brakovosti a nehrát si na něco víc. Takhle je to ve výsledku strašně neuspokojivé. Až frustrující. Až ztráta času. ()

Hapretor

Další ujetý snímek v seznamu Nikiho Klece ... nic moc záživného ... nedávalo mi to smysl ... ujeté postavy a úmrtí nebyly vtipné ... jen souboj s pilou byl fakt originál ... to se jen tak nevidí ... ()

bery71

Trailer mate a je to podstatně menší rubačka, než by se zdálo. Spíše než grindhouse od první minuty je to atmosférická a lehce hypnutizující pohádka (dost krvavá) o zlu. Je to přímočarý až pitomý, ale ironie, nadhled ani kvalita tomu nechybí. Bavilo. ()

MickeyStuma

Příběh o pomstě, jaký tady snad ještě nebyl. Ztráta milovaného člověka přivede jednotlivce k typickému maniakálnímu způsobu msty, jaký je jistojistě očekáván. Avšak je snímek těžkopádnější, než by se kdy zdál. Synth-metalová hudební vložka společně s psychedelickou vizuální stránkou obrazu strhávají diváka jakoby do jedinečného světa halucinogenních barev. Mstící se Mandy vypadá jako neonový démon nakombinovaný kyselinou a heroinem. Divný šílený svět vizuálně šitý na míru pro zkoumání hranic lidstva v kreativním excentrickém prostředí. Pevné praktické efekty a přínosně doprovázející zvukové stopy podmanivý obraz všech scén evokuje k mistrovskému dílu pro konzervativce. Gore a krve je tu přehršel a tak snímek jistojistě uspokojí i ty nejšílenější fanoušky hororu. Snímek obsahuje mnoho odkazů na všelijaké hororové snímky, takže v podstatě vyznívá spíše jako jejich směska. David Lynch, Tobe Hoper či Sam Raimi. Jejich práce je tu scénicky citována dokonale. Použití motorové pily už jen mluví samo za sebe. Snímek překročil dosavadní vrchol vizuální a scénické absurdnosti a jako nová noční můra se hodí velice. Může být ještě strašlivějšího filmu? Uvidíme. Tohle je nejen spíše pro náročnějšího diváka, ale hlavně pro silné nátury. ()

Rathalos

Mandy je temny mysteriozny horor,ktory nie je pre kazdeho,lebo je by som povedal taky bizarny,cudny,zvlastny,prva hodina je utrpenie pozerat a to je asi najvacsia slabina tohto filmu,neskutocne dristy a kecy zaoberajuce sa nabozenstvom z pohladu vy*ebanej sekty,na cele ktorej stoji sadista Jeremiah,no potom vstava z "mrtvych" Nicolas Cage,ktory podal fajn herecky vykon a prichadza drsna krvava pomsta za smrt svojej lasky,takze za tu druhu hodinu a vyborny hudobny doprovod udelujem tri hviezdicky...:-) ()

GOREGASM

Psycho jízda, která se vám vryje do hlavy možná hlouběji, než byste čekali. Tady nejde o obsah, ale o formu, která mě nechala sedět s otevřenou hubou, respektive jsem zhltal všechno, co se do mě pokusil Panos Cosmatos nacpat. Recept, který Cosmatos použil, je jednoduchý ale funkční příběh, naprosto ohlušující atmosféra (opět rezonující dokonalost Jóhanna Jóhannsona), která si opravdu nezadá s požitím halucinogenu dle divákova výběru a tomuto se podřizující a zároveň stejně mimózní výkony herců. Dominuje samozřejmě super nabuzený Cage (a takhle ho prostě milujeme), ale fantastickou práci odvádí Andrea Riseborough, která svou netuctovostí dokáže na malém prostoru odzbrojit (geniální scéna prolínání jejího obličeje s Roachovým). Více jsem možná čekal od v úvodu démonicky nastoupivších "jezdců apokalypsy :-)", nicméně o ty tam nešlo. Přesto škoda, že si s nimi Cosmatos nevyhrál do dekadentního divákova orgazmu. Potenciál tam sakra byl, jinými slovy Hellraiser se třásl v základech :-). Cageovo fanatické výrazivo, doslova fialovo růžová démoničnost a zdravě ujetý feeling celé Mandy mě nutí zůstat zatím na hranici kultovního zážitku, protože na první dojem je těch nedotažeností, které mi trochu vadily, vícero, ale jednoznačně převažují ty nejfialovorůžovější, chci říct nejtemnější dojmy a hlavně obrovský hlad pustit si tohle zběsilno znovu. 85% ()

Rockerman

Když se prozíváte touto nudnou pitomostí až do času 1 hodina a 22 minut začnou se konečně dít věci. Pak si ještě Cage lízne "hopsinkové šťávy" a dočkáte se masakru, který jen mírně vylepšuje dojem z filmu, na který chci rychle zapomenout. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Soundtrack k Solovi diskvalifikován z Oscarů

Soundtrack k Solovi diskvalifikován z Oscarů

11.12.2018

Tady si někdo zadělal na pěkný průšvih. První kolo oscarového hlasování pro nejlepší písně a původní hudbu bylo podle všeho odstartováno a hned čtyři významné soundtracky byly diskvalifikovány.… (více)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson