Až přijde válka

Česko / Chorvatsko, 2018, 76 min

Jan Gebert

Jan Gebert

Lukáš Milota

Po rozhovoru s režisérem mám na ten film o kus lepší názor, můj dojem z něj stoupl. Ale to nikdy není dobré znamení. Všechny ty komplexní problémy mi nepřijdou 100% jasně artikulované, tak to nakonec z velké části sklouzává ke kroucení hlavou a pohoršením - ale to je málo, to nestačí. A režisér to ví, tak se snaží nebýt jen další observací extremistů, kterých už je v Česku i ve světě víc než dost. Daří se jen částečně.(20.2.2018)

Gebert si stejně jako ve svém debutu Hra o kámen všímá lokálního fenoménu s celoevropským přesahem. Za hlavního aktéra si vybral osmnáctiletého mladíka, zakladatele spolku rekrutujícího za účelem obrany vlasti před cizími vlivy mladé muže a ženy z celého Slovenska.___Organizace se zhruba dvěma stovkami členů nevyvolává znepokojení jenom svým ideologickým podložím, nemilosrdným výcvikem uprostřed slovenských lesů a diktátorskými praktikami, ale také tím, že není oficiálně registrovaná a úřady ji nemohou zakázat. Z lhostejnosti, případně tichého souhlasu těch, kdo ve filmu vzestupu milicí přihlížejí, se ovšem ani nezdá, že by militarizující se mládež někomu vadila. Pro mnohé zosobňuje naopak logickou reakci na nejistou dobu a volání po vládě pevné ruky.___Gebert mohl díky tříletému natáčení zaznamenat protagonistovu varovně rychlou proměnu z kluka hrajícího si na vojáky ve veřejně známou osobnost, která má nakročeno do vysoké politiky. Film zároveň problematizuje představu extremistů jako výstředních figurek s vyholenými hlavami, základním vzděláním a nestabilním sociálním zázemím (viz mnohem plošší Svět podle Daliborka). Mnozí z Branců jsou vysokoškoláci z velkých měst a normálních rodin, kteří dokážou obezřetně balancovat na hraně zákona. Domobrana jim nabízí zejména chybějící pocit smyslu a důležitosti.___ Observační dokument s pozoruhodnými záběrovými kompozicemi a zneklidňujícím hudebním doprovodem nechává na nás, abychom si na základě série kontrastujících situací utvořili vlastní názor na to, jak velké nebezpečí pro Evropu představují nejen Branci, ale také společenské ovzduší, jemuž podobná uskupení vděčí za svou existenci a rostoucí popularitu. 80%(29.9.2018)

Po zhlédnutí mám víc jak otázek, jak odpovědí, ale jako zrychlená poznávačka vzestupu mladého fašounka velmi poučné. Citelně mi tam chybí myšlenkové hnací motory a motivace k buzeraci desítek podobně naladěných kluků, ale ohlédnutí do historie nabízí paralely, které mnohé mezery vyplní samo. Tuším v tom škodolibý režijní záměr, ale závěrečná návštěva kadeřníka a proslov na náměstí už jsou jak z jiného světa. Uznání potvrzuje sedm zdvižených pravaček z desíti.(13.12.2018)

• Enšpígl

Na to, abych zaujal názor na tohle dílo, potřeboval znát Jana Geberta, do té doby nic. U takových dokumentů se vždy ptám, do jaký míry ty debilové, co v dokumentu vystupují jsou zmanipolování tvůrci, do jaké míry je to všechno nahrané pro diváka a proto se odmítám na tomto bez znalosti režiséra a ideálně i těch co v tom působí vyhraňovat. Moc mě to nebavilo, pár komiků si tady hraje na vojáčky, jiný maj hubu plnou vlasti, ale do regulérni armády nejdou. Musel jsem se smát jak ten jejich kápo žil v domění jaký nejsou Slovenskí Branci hvězdy, ale je mě líto ja o nich slyšel teď poprvé a asi i naposledy a politický ambice to dorazily, ale jo lidi jsou schopný dát hlas každýmu, třeba i Mitchovi z Pobřežní hlídky, protože má červený trenýnky a zachranuje tounoucí.(14.9.2018)

Vzhľadom na to, že už som videl krátkometrážny dokument o slovenských brancoch Toto nie je hra, téma nie je pre mňa nová a ani tak šokantná, ako keď som o tomto združení netušil. Ale rozhodne je Až přijde válka plnohodnotnejší a informačne bohatší film a nie je to dané iba dĺžkou. Gebertovi sa podarilo do snímky vtesnať celkom jasný naratív (od pobehovania po lese po jasne stanovené politické ambície) a tým, že postavy neprehovárajú na kameru, pôsobí v istom zmysle až hraným dojmom. Tento kinematografický smer je v súčasnosti veľmi populárny a je fajn, ako ho na profesionálnej úrovni zlvádne aj český, resp. slovenský tvorca. Body nayvše rozhodne aj za to, že divák je nútený si urobiť názor sám a nie je mu prvoplánovo podsúvaný. 70%(19.11.2018)

Skvelý dokument a keby sa všetci protagonisti nebrali tak smrteľne vážne, mohla z toho byť skvelá komédia a la Černí baroni. --- Ako si môžeš zabudnúť zbraň uprostred lúky? Keď si bez zbrane, nepriateľ ťa zabije. Keď ťa zabije, tak skapeš. Keď skapeš, tak si mŕtvy. A keď si mŕtvy, ideš do piče, teda do vesmíru, jasné?! --- 165 mladíkov (sú to vlastne ešte deti) sa hrá na vojačikov. Toto má byť hrozba? Keď budú mať deti, nebudú už mať čas sa hrať a ak, tak len s autíčkami či bábikami.(2.10.2018)

Na moje prekvapenie, je to dobrý dokument. Ako, ukáže všetky tváre SB a ich predstaviteľov. Na strane druhej, natáčať tri roky a spraviť z toho biednych sedemdesiat minút príde nepochopiteľné. Proste Gebert je v tomto génius, iba žeby ne. Malo to všetky črty štandartného dokumentu, od ilustračných záberov, divoký strih, cez nevysvetlené udalosti až po podprahovky, ktoré divák musí sám dešifrovať a zaradiť do konceptu. Celkovo je to tak natočené, že to neponúka odpovede ani vysvetlenia a všetko je na divákovi, čo si SB po projekcií bude myslieť, a ktoré pasáže si vyberie a osvojí. Rozhodne by som si vedel predstaviť plnohodnotný dvojhodinový film, s rozprávačom, konfontáciami a viacerými ukážkami tréningov. Nie len príjimačom. 4 z 5 ( Podduklianske osvetové stredisko, Svidník )(5.12.2018)

Obsahem velice znepokojivý, ale formou velice průměrný dokument [LFŠ2018](3.10.2018)

• Gekacuk

Pro mne velké zklamání. Určitě jde o mimořádně zajímavé téma, které by mělo oslovit každého, komu není lhostejná obrana vlastního národa. Já však nehodnotím téma ale jeho zpracování a to je bohužel velmi slabé. Film je natočen bez nápadu, bez originální myšlenky. Stále stejná opakující se cvičení branců a prezentování myšlenek zakladatele branců. A když už se při sledování těchto cvičení musí opravdu nudit každý, pustí zvukař do záběrů pro zpestření umělé pazvuky, které tak akorát diváka polekají. Zakladatel branců je hlavní postavou dokumentu. Myslím si, že opravdu nemusel být skoro v každém záběru. Proto film působí sebestředně. Je s podivem, že jde o film česko-chorvatský, když jde o slovenské téma. Chápal bych koprodukci slovensko-českou s minoritní českou účastí.(14.9.2018)

Mrazivé obrysy vojáků.(7.5.2018)

Tenhle dokument jsem zapínal s tím, že se bude jednat o nějakou bandu tragických primitivů a že se u toho budu docela dobře bavit. Ve skutečnosti jsem shlédnul dokument o organizaci, o které dost dobře nevím, co si mám myslet. Nebudu tu jako řada lidí vyslovovat nějaké soudy bez znalosti toho, co je organizace/neorganizace Slovenskí branci zač. Je onen Petr co je v jejich čele jen nějaký člověk, který prostě touží po nějaké moci a být významným, nebo je to skutečně člověk, který vše podřizuje skutečnému vlastenectví? Těžko říct, z tohohle dokumentu to člověk dost dobře nepozná. Dokument mi poskytl pohled (a zdá se že i vcelku objektivní) do tématu, o kterém jsem předtím upřímně vůbec nevěděl. A to si myslím je docela dobrý předpoklad kvalitního dokumentu. Leckdo se tu zmiňuje něco o tom, že tento dokument nemá nápad. Proč by měl mít? Dokument má především předávat ucelené informace, a v ideálním případě by u takhle tematizovaného dokumentu člověk vlastně ani neměl vnímat, že sleduje nějaký dokument. Člověk by měl především vnímat to, co dokument zobrazuje, nikoliv ten formát. A to se mi v tomto případě veskrze stalo.(27.10.2018)

80%(24.10.2018)

každemu normalnemu cloveku je z tohto dokumentu (ked uz nie aj bez neho), že SB je banda vymletých kokotov. Ked si to ale pozrie prakokot, tak sa v tom dokonca može najst. to režiserovi ani nevyčitam, pretože na prakokotov neplatia ani len fakty, nie to este jemnocit.(9.12.2018)

Zajímavé, přesto bez nějakého většího přesahu... i když, to bude zřejmě pouze můj problém, mnohým tito Branci nahání hrůzu, já to tak ani po zhlédnutí dokumentu nevidím. Co by mě ovšem zajímalo, jsou motivace tvůrců a zúčastněných. Pokud to měl být dokument varující před nebezpečím, tak se to příliš nepovedlo a nejde pouze o můj pocit z této skupiny, jde i o to, jak je dokument natočen. A proč vlastně Branci, či jejich zakladatel s natáčením souhlasili? Šlo jim o reklamu a nábor? Díky několika scénám se ani tahle možnost nedá považovat za povedenou. Možná i z těchto důvodů, je můj pocit z dokumentu jaký je, nijaký. 50%(27.10.2018)

• mysiouxsie

Chlapečci s hladkými tvářičkami si hrají na vojáčky. Dokument, jehož obsah poněkud smrdí.(9.12.2018)

Velmi zajímavá studie o mladých zblblých mozcích. Smutné, hrůzu nahánějící a vtipné zároveň. Každopádně se tento problém nesmí brát na lehkou váhu. 80% (LFŠ 2018)(27.7.2018)

• Equilita

Na Slovenských Brancov mám stále veľmi rozporuplné názory, takže vlastne ani neviem, čo si mám o tom všetkom myslieť. Pri hlbšom zamyslení prevládajú skôr tie negatívne a tento film ich len potvrdil. Samotné spracovanie filmu sa mi zdalo dosť amatérske, no to v našich končinách nie je žiadna novinka. Musím ale priznať, že pri niektorých dialógoch, respektíve monológoch pána vedúceho a konaní samotných brancov vo filme som sa bavila viac, ako pri väčšine terajších hollywoodskych komédií.(17.9.2018)

• topi80

Mám velký respekt ke všem dobrovolníkům, co se připravují na to, co díky slabošským evropským politikům ve velmi brzké době neodvratitelně musí přijít. Že všichni tuší, co přijde, sleduji i ve svém okolí, kde se lidé na blízkou budoucnost sice nepřipravují se zbraní v ruce vojenským výcvikem, ale vracejí se k zahrádkaření, chovu dobytka a ke všemu, co pomůže přežít v situacích, které nelze předvídat. A ke všemu, nad čím jsme v 90. letech ohrnovali nos, protože teď už přece všude bude pravda, láska a mír. Co si počít s hodnocením filmu, to nevím. Režisér chtěl evidentně (v duchu Klusákova Daliborka) předhodit divákům partu idiotů a se zděšením zjistil, že jde o inteligentní lidi, kteří moc dobře vědí, co dělají a proč to dělají. Sám nedokáži říci, zda je film spíše inspirativním pro ty, co doufají, že nějak bude, anebo v duchu záměru tvůrců dehonestujícím.(19.10.2018)

Zajímavý dokument. Při jeho sledování jsem si musel chtě nechtě vzpomenout na Klusákova Daliborka. Až přijde válka totiž zpracovává velmi podobné téma, ale bere to za úplně jiný konec - jak obsahově, tak řemeslně. Navzdory tomu, co pak v besedě říkal režisér Gebert, si myslím, že i jeho film je spíše ukázkou bandy podivínů - kluků a chlapů hledajících podobně jako Daliborek své místo ve světě a smysl své existence. Na rozdíl od režiséra si nemyslím, že se jedná o nějaký zásadní jev ve společnosti, protože jsou to jen desítky či stovky lidí v pětimilionovém státě. Ale líbí se mi, že Gebert téma vlastenectví ukazuje v mnohem širším kontextu, třeba, že hlavní hrdina - zakladatel Slovenských branců - je dvacetiletý vysokoškolský narcistický student, který to svým způsobem bere jako zábavu a přípravku pro svou potenciální politickou kariéru - a moc dobře si uvědomuje, jak se svým charisma a inteligencí může snadno zmanipulovat jednodušší lidi. A pokud se nakonec nerozhodne věnovat se archeologii, kterou studuje, může z něj být za pár let klidně slovenský Okamura, který ve volbách posbírá přes 10 %. A právě to je mnohem strašidelnější, než pár desítek kluků hrajících si na vojáky nebo přerostlý tápající Přerovák hrající si na nácka Daliborek. Navíc řemeslně se jedná o méně režisérsky angažovaný přístup, takže tohle byl přesně ten film, který mi na rozdíl od Daliborka sedl. Přitom pracuje s řadou podobných motivů.(25.3.2018)

domobrana existuje v USA, začína sa budovať v Poľsku i v Čechách...domobrana je legálnym obranným občianskym nástrojom s odvolaním sa na ustanovenia Charty základných práv a slobôd, v ktorej sa hovorí, že občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by porušoval demokraciu a základné ľudské práva a to vo chvíli, keď sú znemožnené zákonné prostriedky...takže Slováci si v rámci rešpektovania Ústavy taktiež môžu vytvoriť svoju domobranu a žiadny prívrženec fašizmu (teroristickej diktatúry elementov finančného kapitálu a korporatokracie) im v tom nezabráni. Myšlienke (nie stvárneniu) filmu dávam päť hviezd(18.6.2018)

• Alhazred

Partia deciek, ktore vedia o zivote prd, sa hra na vojacikov a mysli si, ze ich to pripravi na skutocnu vojnu. Nezaujimave, trapne a miestami az smutnosmiesne. Medialne nafuknuta bublina slovenskych brancov splaskla.(15.9.2018)

<< předchozí 1 2