poster

Až přijde válka

 • anglický

  When the War Comes

Drama / Dokumentární

Česko / Chorvatsko, 2018, 76 min

Režie:

Jan Gebert

Scénář:

Jan Gebert

Kamera:

Lukáš Milota
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (5)

 • xxmartinxx
  ***

  Po rozhovoru s režisérem mám na ten film o kus lepší názor, můj dojem z něj stoupl. Ale to nikdy není dobré znamení. Všechny ty komplexní problémy mi nepřijdou 100% jasně artikulované, tak to nakonec z velké části sklouzává ke kroucení hlavou a pohoršením - ale to je málo, to nestačí. A režisér to ví, tak se snaží nebýt jen další observací extremistů, kterých už je v Česku i ve světě víc než dost. Daří se jen částečně.(20.2.2018)

 • Nebešťan
  ****

  Mrazivé obrysy vojáků.(7.5.2018)

 • frantababaf
  ****

  Velmi zajímavá studie o mladých zblblých mozcích. Smutné, hrůzu nahánějící a vtipné zároveň. Každopádně se tento problém nesmí brát na lehkou váhu. 80% (LFŠ 2018)(27.7.2018)

 • Kivis
  ****

  Zajímavý dokument. Při jeho sledování jsem si musel chtě nechtě vzpomenout na Klusákova Daliborka. Až přijde válka totiž zpracovává velmi podobné téma, ale bere to za úplně jiný konec - jak obsahově, tak řemeslně. Navzdory tomu, co pak v besedě říkal režisér Gebert, si myslím, že i jeho film je spíše ukázkou bandy podivínů - kluků a chlapů hledajících podobně jako Daliborek své místo ve světě a smysl své existence. Na rozdíl od režiséra si nemyslím, že se jedná o nějaký zásadní jev ve společnosti, protože jsou to jen desítky či stovky lidí v pětimilionovém státě. Ale líbí se mi, že Gebert téma vlastenectví ukazuje v mnohem širším kontextu, třeba, že hlavní hrdina - zakladatel Slovenských branců - je dvacetiletý vysokoškolský narcistický student, který to svým způsobem bere jako zábavu a přípravku pro svou potenciální politickou kariéru - a moc dobře si uvědomuje, jak se svým charisma a inteligencí může snadno zmanipulovat jednodušší lidi. A pokud se nakonec nerozhodne věnovat se archeologii, kterou studuje, může z něj být za pár let klidně slovenský Okamura, který ve volbách posbírá přes 10 %. A právě to je mnohem strašidelnější, než pár desítek kluků hrajících si na vojáky nebo přerostlý tápající Přerovák hrající si na nácka Daliborek. Navíc řemeslně se jedná o méně režisérsky angažovaný přístup, takže tohle byl přesně ten film, který mi na rozdíl od Daliborka sedl. Přitom pracuje s řadou podobných motivů.(25.3.2018)

 • vox_populi
  *****

  domobrana existuje v USA, začína sa budovať v Poľsku i v Čechách...domobrana je legálnym obranným občianskym nástrojom s odvolaním sa na ustanovenia Charty základných práv a slobôd, v ktorej sa hovorí, že občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by porušoval demokraciu a základné ľudské práva a to vo chvíli, keď sú znemožnené zákonné prostriedky...takže Slováci si v rámci rešpektovania Ústavy taktiež môžu vytvoriť svoju domobranu a žiadny prívrženec fašizmu (teroristickej diktatúry elementov finančného kapitálu a korporatokracie) im v tom nezabráni. Myšlienke (nie stvárneniu) filmu dávam päť hviezd(18.6.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace