Drama / Road movie

USA, 1988, 133 min

Hoffman si samozřejmě těch pět hvězdiček zaslouží, ale film celý ne. Je to více než dobrý film, i ten Tom Cruise tady skládá zkoušku "z dospělosti", ale... Je to velmi dobrý americký HOLLYWOODSKÝ film. A to je vše. S vynikajícím Hoffmanem. Možná s ním ten film měl dělat někdo jiný. Umím si to představit s Johnem Schlesingerem!...(4.9.2005)

,,Víš, co si myslím? Myslím, že autismus je pěknej kýbl sraček."..... - určitě vám zůstane hluboko v duši sebevědomý týpek Cruise, ale hlavně neskutečný herecký koncert D. Hoffmana. Celý film je plný silných okamžiků, na čemž má lví podíl i scénář a režie. Vše je jednoduše řečeno Oscarové ! PŘÍBĚH: ***** silný a lidský./ HUMOR: **** jestli vám tedy nevadí, že tyto okamžiky vycházejí z Raymondovi nemoci./ AKCE: NE - to sem nepatří./ NAPĚTÍ: ***** přesně takové, jaké by mělo mít drama.(23.1.2008)

Protože jsem se k tomuto filmu dostala poměrně pozdě, slyšela jsem na něj již předem spoustu chvály, což mnohdy nebývá dobré. Tentokrát jsem se však nezklamala, obrovské očekávání bylo do puntíku naplněno nezapomenutelným filmovým zážitkem. Musím se tedy k připojit k ostatním zde zmiňovaným pochvalám. Rain Man je skutečně skvělý film s fenomenálním hereckým obsazením, který na mě zapůsobil jako už dlouho žádný jiný.(27.12.2006)

Rain Man byl pravděpodobně prvním mainstreamovým dramatem, které se kdy probouralo do mého užšího top. Z blíže nespecifikovaných důvodů se mi totiž velice líbil už v dětství. Příběhu fracka, do jehož arogantního náhledu na svět nečekaně vstoupí osoba, nutící ho přehodnotit lecos ze svého života, vévodí typově přesně obsazený Tom Cruise, překrásná Valeria Golino a působivý výkon Dustina Hoffmana. Nezáleží na tom, že je dějová kostra vcelku neoriginální, protože nevelkolepé zpracování a vkusně ukočírovaná sentimentalita jí dávají v kombinaci s áčkovým obsazením a pozoruhodnou atmosférou nevídanou sílu. Závěr u vlaku už se pohybuje někde nad myslitelnou stupnicí hodnocení... Soundtrack je rovněž dokonalost.(29.12.2006)

Zatímco u špatného herce může atraktivní vizáž zafungovat jako berlička, u dobrého totéž skoro ruší. Přestože neexistuje prokazatelný vztah mezi vzhledem a nadáním, mám pocit, že ti ošklivější bývají lepší herci. Každopádně Tomík mě v každém dalším filmu přesvědčuje, že u něj to neplatí. Tady je brilantní - a to mám v TOPce Dustina Hoffmana, pro jehož výkon v tomto filmu už vůbec neexistují slova. Když ti dva jsou "na plátně" spolu a dohadují se o tom, jestli spodky z Kmartu jsou hadr nebo ne, říkáte si, že snad nemůže být nic lepšího.(14.12.2004)

• - Vůz Buick, ve kterém  ve filmu jedou oba bratři je Buick Roadmaster convertible z roku 1949 s motorem Buick Fireball I8 s osmi válci v řadě o objemu 5.2 L a výkonem 150 koní, dvourychlostní automatickou převodovkou Dynaflow a maximální rychlostí kolem 175 km/h. Automobil se vyráběl v letech 1949 - 53 a informace o vyrobených 8 tisících kusech není tak docela pravdivá, ačkoliv pokud by byl myšlen pouze rok 1949, pak by to možná souhlasilo. Nicméně byla vyráběna i verze Riviera s pevnou střechou, které se do poloviny roku 1949 vyrobylo přes 4 tisíce kusů. V roce 1950 se prodalo celkem přes 75 tisíc vozů a prodej klesal do konce výroby na 66 a poté na 51 tisíc kusů v roce 1952. Poslední rok výroby byl nahrazen 16 let starý motor Fireball I8 za nový typ Nailhead V8 o objemu 5.3 L, který byl lehčí a výkonnější (188 koní). (ajaxx)

• - Ronald Bass prepísal záverečnú scénu práve v deň, kedy sa začal štrajk scenáristov. (m.a.t.o.)

• - V závěrečných titulcích můžeme vidět fotografie, které Raymond Babbitt (Dustin Hoffman) pořizoval ve filmu během cesty fotoaparátem Kodak Instamatic X-15. (Say)