Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

Jindra_S

Shlednuto před lety v kině a nyní, 24 let po premiéře znovu. A i po takových letech film neskutečně baví a jde vidět, jak si to herci užívají. No a důvěra v politiku a některé události je zase trošku nahlodána. ()

Ruthen odpad!

Tak zase som raz naletel. RDN, precentá až niekde v nebesiach a film total nudná sračka. Presne ako Lovec jeleňov, Čas prebudenia a pod. RDN má dobré filmy a je to dobrý herec ale určite nebudem slintať nad každým jeho filmom. ()

SLPHR

Pokud bych měl začít filmem samotným, tak mohu říci, že mě snímek bavil a byl natočen celkem dobře. Ale v tomto filmu šlo především o myšlenku, kterou by si měli uvědomit všichni lidé, speciálně v dnešní době. Tématem byla propaganda, manipulace a dezinformace, které se v dnešní době na nás hrnou čím dál více, přestože byl film natočen jako satira, tak v lecčem ukazuje pravdu. Lidé by si měli odnést, že informace by si měli ověřovat, minimálně ze dvou na sobě nezávislých a důvěryhodných zdrojích a kriticky myslet. Protože převážně na internetu často to co vypadá, že je pravda, pravda být nemusí. ()

peproch

KLasika o mediální moci nad myšlením nás pitomečků. Pořád se lze k tomu vracet. Strašné je zjištění, že obětí té manipulátorské moci Conrádů jsou nejen lidé ale i umělci, kteří posloužili a jsou odstranění, když lpí na svých dílech. ()

Kelinej

Možná je to u mne nemoc z povolání, že podobné snímky vyhledávám, a možná jsem ovlivněn (bezmála) láskou k Barry Levinsonovi, Marku Knopflerovi, Dustinu Hoffmanovi a Robertu De Nirovi.  Každopádně tento biják pokládám za jeden z nejlepších, co kdy byly natočeny. Děj odsejpá, je vtipný i cynický, u každé postavy přinejmenším tušíte její pozadí a motivaci. Film ale hlavně s úmyslnou přeexponovaností zobrazuje temnou stránku politiky, s níž se - byť třeba v menším měřítku - co chvíli setkáváme, většinou aniž by nám to došlo... Učebnicový materiál pro studenty politologie, mezinárodních vztahů, žurnalistiky, ale i scenáristiky, režie a herectví. ()

Dedincan

Očakával som možno trochu viac, dostal som len bežnú lekciu politického marketingu západného tipu. V zásade nič, čo by bolo šokujúcejšie od reality. ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche