Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

slunicko2

Vylovení, vysušení, odbahnění aneb Kolik třešní, tolik višní. 1) Na kondiciogramech za 15,-- Kčs jsem taky ulítával. 2) Mohu uvést řadu výhrad vůči scénáři, režii i hereckým výkonům. Ale málokterý film zlidověl natolik, aby se desítky jeho hlášek staly doslova a do písmene národním bohatstvím. Možná, že by se "kvalitnější" film nestal tak populárním, co my víme? Nikdo totiž nemá moc v lásce dokonalost. 3) A navíc si mohu připomenout neméně legendární pražský bufet Koruna. Chodíval jsem tam na hovězí polévku, smažený řízek a jahodový koktejl. No jo. 4) Inu, za všechno může STS Chvojkovice Brod. Holt slušný oddíl... ()

topi

Když už se o nějakém filmu hovoří jako o kultovním, tak "Jáchyme, hoď ho do stroje! " je KULT jak prase!!! Tolik hlášek snad nikde jinde není a na film se dá dívat stokrát dokola. Já jsem ho viděl možná už tisíckrát a vždycky, když ho chytnu od jakékoliv části v televizi, tak už se musím dodívat až do konce, protože čekám na ty všechny hlášky a postavy a řežu se smíchy stále a stále donekonečna. A dokonce tam některé hlášky nalézám nové! Např. na začátku filmu jsem si pořádně nevšiml, jak Miroslav Homola říká : " Vážení přátelé, do vaší obce zavítala věda! " Cha cha, Smoljak, Svěrák - kult´áci největší, v režii génia Oldřicha Lipského. Obsazení absolutní paráda!!! Není slabších herců! No a co předvedl Zdeněk Liška jako hudební skladatel? No coment, neexistuje nikdo lepší!!!!!! ()

rt12

Film kde kde jsem akceptovala Sobotu (jeho humor mi nic neříká) a prohihňala film od začátku do konce. Samozřejmě, že na tom má scénář dvojice S+S a vynikající režie O. Lipského. ()

swed

Nezapomenutelná role Luďka Soboty. Dvě třetiny filmu jsou nabité vtipem a absurdními situacemi. Posledních pár minut je lehce natáhnutých, ale i ty vás dokážou rozesmát. 9/10 ()

PogoJoe

Hláškami nabitá legenda. Karfík, Chocholoušek, Béda Hudeček. Z kolika filmů zdomácní tolik výroků či jmen? Není jich mnoho. Jaká scéna je vaše nejoblíbenější? Je opravdu z čeho vybírat. Po pečlivém uvážení by u mě asi zvítězila scénka přijímání Koudelky alias Luďka Soboty ze "zřejmě slušného oddílu STS Chvojkovice-Brod" do kurzu juda instruktorem v podání skvělého a přesného Franty Peterky. U kolika filmů se vám také stává, že už se smějete před tím, než daný okamžik přijde a těšíte se na něj jako malé děcko na cukroví? Tahle taškařice spojuje excelentní scénář, bravurní výběr herců do nejmenší roličky, kvalitní režisérské vedení a cit pro komiku. Znovu opakuji - je to legenda, právem náležící do mé TOP 10 filmů. ()

Damiel

Luděk Sobota ve své první velké, a hned životní roli. Napěchované typickým humorem dua Svěrák-Smoljak, tohle je opravdu zlatý fond (tohle slovo jinak přímo nesnáším), protože se nikdy neokouká. ()

stration

Vedle Hoří, má panenko a Světáků moje nejoblíbenější komedie! Geniální scénář Zdeňka Svěráka a spolu s Dědictvím nejcitovanější česká komedie. ()

Derek

blbečkovský štýl humoru luďka sobotu príliš nemusím, avšak vďaka osvedčenej dvojici smoljak-svěrak má v tomto filme konečne nejaký zmysel a opodstatnenie. dosť veľké množstvo skvelých dialógov a dnes už kultových viet, film miestami (ale iba trocha) stráca na tempe, ale nuda rozhodne nehrozí! ()

L_O_U_S

Skvělá komedie se spoustou nesmrtelných hlášek. Proč už se dnes netočí komedie jako tehdy? "Tak kde je ten prďola, co tady čepuje to pivo?!" (161.) ()

Gianni_B

Jsou jenom dva lidé, které si dokážu představit v roli Františka Koudelky. Luděk Sobota a... Mardoša z Tata bojs! ()

*Elfík*

Vlastně jsem čekala lepší komedii. Protože scénář od Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka bývá vždy zárukou té nejlepší kvality. Jenže tento scénář byl velice prostoduchý. Stejně jako u Vesničko má, středisková vsadil Zdeněk Svěrák na, dá se říci, blbečka. Nevím, zda to byl nápad Zdeňkův či Ládi nebo dokonce Oldřicha, ale každopádně u mě nápad selhal. Copak musí český národ ukazovat stále a stále naší (ač nepravdivou, tedy aspoň doufám) negramotnost? Vždyť je tolik inspirací na dobrou komedii.... Ale kapánek zaostalý člověk značí jen o tom, že vlastně česká kinematografie nemá co nabídnout. A to je velmi skličující! ()

Aleee89

Legendární film. Duo Svěrák - Smoljak je taky legendární a jejich filmy jsou plné skvělých hlášek, situací, scének a postav. Však hlášky a scény z tohoto filmu taky zdomácněly a říká je celý národ. Luděk Sobota byl fajn, film se myslím povedl a určitě na něj můžeme jako Češi být pyšní. Pobavíte se, nenudíte se, něco je tak geniálně absurdní... ()

kajas

"Slezte z toho lustru, Donalde, vidím vás!" Chápu tu oblíbenost, ale já si od stejných tvůrců vždycky vyberu raději "Marečka". ()

Fanucci

Skvělá komedie plná výborných hlášek. Svěrák + Smoljak jsou géniové. Mám jen malý problém, Sobotu moc nemusím, takže plný počet fakt dát nemůžu. ()

dee-key

Cože? To už je tak starý? Sobota bodoval. Donald na lustru je notoricky známý všem příznivcům české kinematografie. Není co dodat. Prostě česká klasika. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let