„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (více)

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je závodní radou donucen zasednout do lavice večerní průmyslovky. Potřebuje si totiž zvýšit kvalifikaci, aby mohl zůstat ve funkci i po chystané modernizaci podniku. S ním do lavic usedá pestrá směsice studentů - šplhoun Hujer, koketní paní Týfová, třídní rošťáci Tuček a Šlajs, zmatkář Plha nebo věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs lidé středního věku, znovu se mění ve školáky. Opisují, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození. Lžou, že nedostali domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů. Stejně osobitými postavičkami jako žáci jsou i jejich učitelé, mezi nimiž vyniká svérázný chemikář, češtinář Hrbolek nebo třídní Janda, který si musí během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerovy. (TV Nova)

Sosak

Česká komedie, za kterou se nemusíme stydět, ba naopak se jí můžeme i chlubit! Takže je jasné, že jde o ohrožený a dnes vymírající druh. Taková inteligentní zábava s nápadem a HRAJÍCÍMI herci se totiž dneska nevidí. Řada kultovních a legendárních hlášek zahřeje i na vícero podívání. ()

spacylemon

Nemá smysl se tady rozepisovat, jak je to skvělý nadčasový film nebo po stopadesáté vypisovat stejné hlášky, jako to dělá každý druhý... Přejděme k něčemu příjemnějšímu a to jsou negativa. Pro mě má tenhle film minimálně dvě pihy na kráse... výlet Kroupů k saunujícím se Týfovým, to je něco tak bezpointového, zbytečného, že to nemá obdoby a trumfne to snad jenom celá ta jejich podniková modernizace, včetně prosklené kukaně... Bože, copak je na světě člověk, co by se chtěl dívat na komedii o tom, jak se rekonstruuje ňáká strojírenská dílna? (a že to zabírá značnou část celého filmu) No ony to snad nakonec ani nebudou pihy, jako spíš bradavice... Možná to teď vypadá, že tenhle film úplně nesnáším a proč mu teda dávám 5 hvězd? Ne, já ho mám samozřejmě hodně rád, ale kvůli těm vycpávkovým pasážím je to pro mě jedna z těch nejslabších pětek, co jsem tady dal. ()

Jonatána

Pracujete jako? Jako ďas! Hujer, meteleskum bleskum! A další nádherné perly. Právě na to koukám a řehtám se jako kůň. Tenhle film patří mezi ty, které mě vždycky rozesmějí. Natočit komedii, která baví opakovaně a po letech, to je fuška. A pan Lipský za pomoci skvělých herců a geniálního scénáře dua Smoljak - Svěrák tuhle "fušku" zvládal s přehledem :-). ()

gemi

Hliník, Hujer, švestičky, mrak nesmrtelných hlášek, skvělí herci a jeden geniální režisér = nesmrtelná zábava hodná nejvyššího hodnocení. ()

mdouglas

Výtečná česká komedie plná tradičně skvělých herců a nezapomenutelných momentů. Už třeba zlidovělé jméno Hujer. Nebo scéna právě s příbuznými od Hujerů :) "Ježismarja, ty máš z chování velmi dobrou. Není to dvojka? -Ty máš chování taky velmi dobré. -Tak to bude jednička. " To se prostě nedá zapomenout. 90% ()

mudvayner

Tenhle film jsem viděl nesčetněkrát. Příjemný nenucený humor, skvělé, nesmrtelné hlášky, výborné herecké výkony pánů velikánů a i příběh je celkem povedený. Jeden z filmů, který můžete vidět stokrát a vždy se budete smát. Zlatý fond čs kinematografie. ()

Design

Tomuhle filmu sem nikdy nepřišel pořádně na chuť. Je to možná proto, že jsem přeci jen z jiné věkové generace. ()

FireTight

Doslova uragán kultovních hlášek, skvělých hereckých výkonů, skvěle napsaných postav a jednoduché zápletky o tom, jak to vypadá, když si chcete ve stáří rozšířit obzory. Má cenu psát ještě něco dalšího? Správně, nemá, snad jen... "Hujer, metelesku blesku!", "Máte stranu A...." No to nemám!", "Nemyslíte, že to trochu přeháníte?" Že by mi šly napřed?", "Tady jsem si dovolil.. z mé zahrádky, kdybyste se neurazil!", "Já když kouřím, tak zvracím!" A takhle by se dalo pokračovat asi ještě hodně dlouho a mně nezbývá, než neoblíbenému filmu našeho milého pana prezidenta udělit plný počet hvězdiček! :) ()

Colour

Veľmi, veľmi ľutujem, že som tento film nepozerala skôr (a to tých príležitostí bolo...). Vydarená komédia zo školských lavíc. Keby mám napísať všetky vtipné hlášky, čo zazneli, tak by mi na to ani tento komentár nestačil. Okrem úžasného humoru (nijaké trapošiny, ako sa robia teraz), tu boli perfektne vykreslené charaktery a dobrý scenár. Na tento film sa dá dívať znovu a znovu a neomrzí. 96% ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám